forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:11 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821 ... 999  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 1:27 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Nu-ti face probleme, se va intampla.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 1:43 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
24 iulie s-a ars compresorul din AC-ul meu vechi de 11 ani, folosit intensiv vara de vara.

27 iulie am plecat in Antalya (net bun, am citit dar nu am scris decat pe SP), am dormit 3 nopti la 29 C, ieri 04 august inlocuit aparatul de AC cu un Inverter actual. Dormit la 20-21 C drept razbunare.

In Antalya apartament cu 3 camere, 3 AC-uri, internet struna, mancare mai buna ca anul trecut, apa marii de nota 10 ca de obicei.

Emotii cu prognoza aia de portocaliu-rosu pe 30 iulie, nervos ca Estofex in concediu.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 5:33 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
gogulica scrie:
Iar da GFS maxime de 40+ spre finalul intervalului. M-am saturat de vara asta ca de dracu, manca-o-ar ciuma. Abia astept sa tremur la iarna.

Cel mai probabil ca vom avea canicula pana la finalul verii si poate si prin septembrie. Insa interesanta va fi si perioada urmatoare, care se anunta caniculara si cu fenomene de instabilitate atmosferica, apoi probabil canicula se va inteti dupa ce instabilitatea atmosferica va disparea.
Insa despre tremuratul de la iarna ma cam indoiesc ca va fi cazul de asa ceva, poate doar in unele zile si doar imbracat mai subtire, ca in rest vor fi cu sigurante destule zile in care se va putea sta in bluza cu maneca scurta si in pantaloni scurti.
Poate sa avem norocul sa prindem vreun ciclon istoric, care sa aduca cantitati foarte mari de precipitatii pe arii extinse in toamna asta si daca am prinde si un ciclon viscolos puternic la iarna ar fi perfect.
Acum Marea Mediterana este deosebit de calda, se inregistreaza temperaturi ale apei de pana la 30 de grade si chiar usor peste in unele zone, pe arii extinse, deci sunt sanse si de uragane prin regiune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 7:09 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
In 2010 Marea Neagra a avut 32 de grade pe la Odessa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 10:46 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Probabil in apropierea tarmului, nu in larg, ca in larg vad conform reanalizei ca au fost vreo 30 de grade in partea estica a Marii Negre, ceea ce a fost extrem de mult.
Dar in acel an a fost un val canicular foarte persistent la est de tara noastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 9:00 am 
La prima vedere se pare că azi va fi toiul căldurii, dacă nu o fi fost chiar ieri.
Nu se mai întrevede ceva similar până la sfârşitul lunii.
În asemenea situaţie putem considera vara că nu a fost excesiv de călduroasă chiar dacă avem abateri pozitive în fiecare lună a verii calendaristice.
Singura problemă rămâne lipsa precipitaţiilor sau distribuţia acestora aiurea pe unde a plouat ceva mai bine.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 11:09 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
eugenraduoradea scrie:
La prima vedere se pare că azi va fi toiul căldurii, dacă nu o fi fost chiar ieri.
Nu se mai întrevede ceva similar până la sfârşitul lunii.
În asemenea situaţie putem considera vara că nu a fost excesiv de călduroasă chiar dacă avem abateri pozitive în fiecare lună a verii calendaristice.
Singura problemă rămâne lipsa precipitaţiilor sau distribuţia acestora aiurea pe unde a plouat ceva mai bine.


Seceta este cea mai mare problema, da. Iar ca si temperatura am avut veri cu perioade mai calduroase ca acum. Singura problema vara asta a fost durata perioadei in care am avut peste 30 de grade, care a fost destul de indelungata. Asta, in comobnatie cu lipsa precipitatiilor a facut sa para o vara extraordinar de calda.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 12:00 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
eugenraduoradea scrie:
La prima vedere se pare că azi va fi toiul căldurii, dacă nu o fi fost chiar ieri.
Nu se mai întrevede ceva similar până la sfârşitul lunii.
În asemenea situaţie putem considera vara că nu a fost excesiv de călduroasă chiar dacă avem abateri pozitive în fiecare lună a verii calendaristice.
Singura problemă rămâne lipsa precipitaţiilor sau distribuţia acestora aiurea pe unde a plouat ceva mai bine.

Prognoza s-a mai schimbar si acum apare o perioada ceva mai ponderata termic, dar tot cu temperaturi de peste 30 de grade, insa spre finalul intervalului de prognoza pare sa se incalzeasca din nou. Deocamdata zic ca este prematur sa spunem ca vara ar fi spre sfarsit, pentru ca putem sa avem temperaturi de 40 de grade si peste o luna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 12:03 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Vincentiu_1981 scrie:
Probabil in apropierea tarmului, nu in larg, ca in larg vad conform reanalizei ca au fost vreo 30 de grade in partea estica a Marii Negre, ceea ce a fost extrem de mult.
Dar in acel an a fost un val canicular foarte persistent la est de tara noastra.

Temperatura se masoara la tarm. Daca te uiti pe temp din Mediterana, cele mai ridicate valori sunt tot in apropierea tarmurilor, e si normal, acolo apa e mai putin adanca. Ma refer la valori reale, masurate, nu estimari ale modelelor. In Romania cel mai mult am avut atunci 31 de grade parca la Gura Portitei.

Edit: ma uitai pe kachelmann, 31 atunci si la Constanta, pe vremea aia Gura Portitei si Mangalia nu erau in flux, iar pe rp5 nu arata temperatura apei marii.
32 de grade la Varna. Nu mai prindem noi asa ceva prea curand, deja atmosfera a intrat pe ciclul de racire.

Imagine

Imagine


Ultima oară modificat de Andrei87 pe Sâm Aug 06, 2022 12:57 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 12:36 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Normal ca temperatura se masoara in apropierea tarmului, numai ca pe mine ma intereseaza mai mult temperaturile care se inregistreaza in larg pe arii extinse in mari si oceane, pentru ca aia este relevanta in privinta cuantificarii energiei inmagazinate de mari si oceane si care implica niste procese la scara larga. Chiar daca temperatura aia nu este masurata, ci doar estimata de prognoza, totusi acea estimare este relevanta, pentru ca implica tot timpul acelasi sistem de referinta, deci sunt comparatii compatibile care se pot face intre o perioada si alta, intre ceea ce avem in prezent si ce a fost in trecut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 12:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Implica acelasi sistem de referinta pe dracu. Mai documenteaza-te.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 3:07 pm 
Apropo de temperatura apei mării, mie la 26-27 de grade apa nu mi se pare prea caldă, de abia de la 28 spre 30 e mai căldicică.
Pe la 23-24 e tolerabilă pentru perioade scurte iar la 20 deja pare rece. Fiecare are percepţia lui la temperatură. Când merg la Criş, la ştrandul săracilor, pe malul apei când apa are 26 de grade îmi zic că e ca la mare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 5:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Există "buoys", cum le spun americanii, special pentru măsurarea reală prin contact a apei mărilor și oceanelor, nu doar la distanță din satelit prin spectrul în infraroșu. ANMul nu are așa ceva, singura stație din larg era pe platforma GLORIA și a fost închisă acum 10 ani. Acum stațiile (mai ales Constanța Dig) măsoară temperatura apei doar pentru turiști, și de la 1 mai la 15 septembrie le fac și publice prin televiziuni.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Aug 06, 2022 5:39 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Nu stiu sa existe buoys in Mediterana. In Atlantic pe langa Franta sau UK sunt cateva.
Mai sunt nave care au ceva protocol de transmisie, codate ASCII iar rapoartele parca sunt BUFR.
E fain la americani cu balizele alea, dar tot sunt inutile cand vine un uragan, nu mai transmit nimic.

De ex nava asta din Marea Ionica transmite date la 10 minute despre temp apei marii. Sigur, nava e in miscare, deci sunt ceva diferente la temperatura chiar si intr-o singura zi.

https://i.ibb.co/MS94cQS/Screenshot-202 ... chrome.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Aug 07, 2022 11:35 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
In urmatoarele zile evolutia vremii va fi atipica lunii august, cu instabilitate atmosferica demna de luna iunie. In prima faza instabilitatea atmosferica se va accentua ca urmare a patrunderii unui aer mai rece advectat de anticilonul de la nord de tara noastra, pentru ca apoi pe masura ce aerul rece va patrunde la vest de lantul carpatic, sa se formeze si un nucleu ciclonic de altitudine pozitionat prin vestul tarii.
Apoi din a doua parte a saptamanii ar urma sa avanseze un ciclon retrograd de pe Marea Neagra, care sa se pozitioneze in final in zona tarii noastre cu nucleul ciclonic de altitudine si care sa aduca ploi insemnate cantitativ la inceput in estul tarii, apoi in toata jumatatea de nord. Dar pana atunci mai vedem, poate ajunge cu mai multe precipitatii si prin sud.
In tot acest interval, pana la finalul intervalului de prognoza, in sudul tarii vremea ar urma sa fie calduroasa, dar si aici sa avem niste fenomene de instabilitate atmosferica din cand in cand.

Imagine

Centrul ploilor din Europa in urmatoarele 10 zile va fi tara noastra!

Imagine

Foarte bune ploile care vor urma, numai ca din pacate ele vin prea tarziu, insa pot ajuta insamantarile de toamna, in caz ca ar mai ploua si prin septembrie-octombrie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821 ... 999  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO