forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:10 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 184 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 11:58 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
sorifin scrie:
dextercioby scrie:
Hai sa n-o dam in politica, pliz. In anii '90 la desfiintarea cap-urilor si impartirea pamintului foarte multi si-au luat tevile de irigatii "mostenite" si le-au vindut sau montat in propria gradina. Pompele de alimentare a canalelor au fost furate. Canalele neintretinute s-au inierbat etc.
Hai sa dam in primul rind in romanul hot, abia apoi in politicianul hot, ok?


Un politician cinstit nu prea poate fi votat de un roman cinstit. Cei care sunt la putere, ne reprezinta. Sunt oglinda societatii romanesti, de azi. A majoritatii, bineinteles. Ca mai sunt vreo 10-20% diferiti. Dar sunt minoritari.

Aia 10-20% cinstiti or fi de la USR, te pomenesti.

Romanii nu au avut optiuni, sa fim seriosi. Au avut doar la inceputul anilor '90, dar trecand printr-un regim de indoctrinare comunista, unde tot ce puteai face e sa furi ca sa supravietuiesti, sa combini si tu ceva ca sa o duci cat de cat ok, e firesc faptul ca populatia majoritara a votat tot un comunist, cu tot alaiul lui de tentacule in noile Servicii. Deci este o consecinta logica faptul ca hotia a crescut exponential dupa '89, oamenii fiind spalati pe creier, dar intr-un final "liberi". E natura umana. Sunt curios cati dintre cei care sunt mari lupi moralisti pe aici, ar fi vazut terenurile alea cu tot ce era pe ele, ca pe o oportunitate de investitie in anii '90. Imi vine sa rad.
Asadar, nu blamez oamenii de rand care au dobandit terenuri si au mazilit tevile alea. In niciun caz. Asta apropo de "generatia de sacrificiu". Cine vrea sa isi asume asa ceva, daca nu e masochist?

Iar in momentul de fata, sistemul e atat de stabil si capusat, incat nu cred ca vom prinde nici noi o alternativa corecta. Si poate nici macar copiii nostri.
Momentan alternativele sunt gayutzii sorosisti de la USR si dacopatii cu creiere netede de la AUR. Super.

Dar hei, asteptam Bruxelles-ul sa ne lumineze calea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 1:02 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Nu a existat nicio optiune nici dupa 1989, toti au fost niste mincinosi. Mai uita-te in istorie sa vezi optiunea cu minciuna. Nu invatam nimic nici din prezent si nici din trecut. Interesul lor este intotdeauna sa puna mana pe putere si sa spuna cat de bine va fi cu ei, apoi cand laudarosii vin la putere se dovedesc a fi incompetenti, prosti, securisti si asa mai departe.
Indiferent cine ar fi venit dupa 1989, privatizarea tot ar fi trebuit sa se faca si cum centralizarea trebuia sa cada, rezultatul era inevitabil cam tot ala, adica o perioada de haos si incertitudini, in care nimeni nu stia ce are de facut si in care s-ar fi furat asa cum s-a furat. Cine ar fi stat pe camp sa impuste oamenii sa nu distruga sistemul de irigatii? Minerii sau cine? Politia?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 1:33 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am totusi mai multa incredere in ce ar fi facut dizidentii sistemului comunist (acordandu-le "the benefit of the doubt", ca ar fi ramas independenti si loiali dezvoltarii tarii fara santaj extern), decat in ce ar fi facut (si au 'facut') fix urmasii acelui regim sinistru, care pare sa prinda forma din nou - o forma polisata aparent, dar mult mai colturoasa in esenta - in lumea vestica actuala.

Privatizarea da, era necesara (dar cu analiza la sange), insa anumite sectoare vitale pentru siguranta nationala s-au privatizat, ceea ce este gresit. Desigur, si asta s-a vrut.
Hidroeoectrica listata la BVB, va incepe si decaderea acestei companii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 10:17 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Harta cu rezerva de umiditate de pe profilul de sol 0-100 cm desi apare pe ea data de azi, totusi rezerva de umiditate nu a fost actualizata in conformitate cu ploile de ieri. De exemplu, la Galati ieri a plouat 39 l/mp, iar alaltaieri au cazut 12 l/mp, deci astia 50 l/mp de la Galati vor insemna o imbunatatire a rezervei de apa de la seceta extrema la seceta puternica sau seceta moderata, in functie de cantitatea de apa existenta in sol inainte de aceste ploi. Oricum, daca actualizarea se va face la nivelul de seceta moderata o sa fie in realitate la limita inferioara a acelui interval de referinta, ceea ce inseamna ca in cateva zile fara ploaie va ajunge la seceta puternica. Dar s-ar putea sa nu treaca de nivelul de seceta puternica, avand in vedere ca pe acolo e seceta extrema de mai mult de o luna de zile.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Sâm Aug 13, 2022 11:41 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Rezerva de umiditate de la Galati nu a fost actualizata nici macar vineri dupa ploaia de marti. Nu stiu ce face ANM-ul, dar se pare ca doarme in papuci!

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Aug 18, 2022 11:36 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Se pare ca la Galati a plouat degeaba 50 l/mp in urma cu mai bine de o saptamana, ca ANM-ul nu a facut nimic cu acea umiditate. Ori astia dorm pe ei, ori platforma agrometeorologica e pozitionata prea departe de statia ANM si pe acolo nu o fi plouat mai nimic, dar situatia asta e total aiurea daca nu se poate face conexiunea intre cantitatea de apa de la statia meteo si rezerva de umiditate din sol.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Lun Aug 22, 2022 11:52 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Este incredibil, dar ANM-ul a actualizat rezerva de umiditate de la Galati abia astazi dupa ploile care au cazut in urma cu aproape 2 saptamani de 50 l/mp!

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Vin Aug 26, 2022 11:56 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Rezerva de umiditate in stratul de sol 0-100 cm in cultura de porumb la data de astazi:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Sâm Aug 27, 2022 12:17 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ce au mai nascocit:

https://www.meteoromania.ro/Upload-Prod ... arsita.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Lun Aug 29, 2022 9:11 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Sunt parametri pt agrometeorologie. Se calculeaza de vreo 60 de ani cel putin. La fel ca si indicele de imprimavarare, intensitatea gerului pe anumite praguri, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Lun Aug 29, 2022 10:03 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Or fi, dar mai bine ar fi pus harta cu cantitatile estimate de radar de exemplu, ceva ce chiar lipseste de pe site, nu nspe mii de pdf-uri despre AGROmeteorologie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Lun Aug 29, 2022 2:46 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Harta aia e simplu de determinat de catre oricine pe baza temperaturilor maxime inregistrate. Mai ciudata mi se parea harta cu evapotranspiratia reala din cultura de porumb, unde inainte de ploile din ultima vreme avea valori foarte mari, de 8-9 mm/zi, parca chiar si 10 mm/zi. E normal ca atunci cand e caldura mare si umiditatea atmosferica este mica sa se inregistreze o evapotranspiratie mare, insa cand seceta este extrema, iar cantitatea de apa din sol disponibila plantelor este foarte mica, atunci nu mai inteleg de unde mai pot sa se ridice 10 mm/zi dintr-un camp uscat plin de plante aproape uscate. S-o dezintegra porumbul, dar parca totusi exagerat, adica in 10 zile inseamna evaporarea a 100 l/mp, ceea ce e enorm.
Pe de alta parte, evapotranspiratia din ultima saptamana mi se pare mult prea mica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Sep 01, 2022 11:38 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Ieri a fost ultima zi in care s-a raportat umiditatea pe profilul de sol 0-100 cm in cultura de porumb:

Imagine

De azi se raporteaza umiditatea in stratul de sol 0-20 cm (ogor):

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Vin Sep 02, 2022 12:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Și cînd va fi băltire sau inundații ca-n Pakistan cum vor da-o-n hartă? :D

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Vin Sep 02, 2022 12:41 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pe vremea mea verdele ala reprezenta excedent, nu aprovizionare optima, iar seceta era doar moderata si puternica. Dar poate vor mai adauga o culoare pentru seceta supercalifragilistica, sau ceva de genul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 184 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO