forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:16 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831 ... 999  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 11:57 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Andrei87 scrie:
S-a dus naibii Europa, cu sau fara debarcarea nebunului.

UE se va destrama. M-ar incanta doar din punctul de vedere de a nu mai fi condusi de verzi, de ecologisti, eco-muisti.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 11:59 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Asa sa fie. UE e buna pt tarile din vest, in Romania doar pe anumite sectoare privilegiate.
Oricum, va fi mai rau inainte sa fie mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 12:02 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Vincentiu_1981 scrie:
Imi place din ce in ce mai mult cum arata prognoza ECMWF: valul de caldura de saptamana aceasta este mai viguros si se prelungeste pana sambata in sud-estul tarii, iar din noaptea de vineri spre sambata ar intra in discutie evolutia unui talveg de altitudine foarte activ, cu o circulatie puternica pe fondul unor valori convective insemnate si a unei forfecari masive pe profilul atmosferic 0-6.5 km de peste 110 km/h. Treptat s-ar adanci destul de rapid si un ciclon la sol, iar cantitatile de precipitatii apar insemnate.
Si in afara de asta, racirea din sudul tarii nu mai apare atat de accentuata, in schimb aerul rece ar urma sa patrunda pana adanc pe Mediterana si saptamana viitoare sa se formeze un ciclon masiv si puternic cu un cuplaj in sudul tarii, care ar determina intensificari ale vantului de 70-90 km/h si cu cantitati mari de precipitatii.
Acum ramane sa vedem ce se va realiza, insa este clar ca exista un potential foarte mare pentru aparitia unor evenimente majore de vreme in aceasta toamna.
Se intampla cam ce spuneam in urma cu ceva vreme: in conditiile schimbarilor climatice toamna poate fi un anotimp spectaculos, cu furtuni puternice.
Insa ramane de vazut ce se va intampla cand vom avea un cuplaj major in timpul iernii pe fondul unor anomalii termice pozitive substantiale in toate marile inconjuratoare.

Trebuie iarna cicloni de genul. In 2013 am avut un super ciclon in octombrie, Vitali, apoi in 24 ianuarie super viscol, dar nu m-am putut bucura de el.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 12:22 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Am sperat sa mai avem un pic de vara in nord, dar de unde, la revedere. Va mai fi un pic de vara in sud miercuri-vineri apoi pa si acolo.
Exact ce nu voiam pentru inceputul asta de toamna. :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 12:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
E fix tot ce imi doream, mai ales ca apar perspective de zapada in zonele inalte, saptamana viitoare.
Duca-se vara, ca mi s-a luat maxim de ea anul asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 1:48 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
N-as fi asa de sigur ca nu va mai reveni vara, cel putin in sud. Deci eu zic ca vom mai avea temperaturi ridicate si dupa racirea care se va produce de la finalul saptamanii urmatoare. E bine sa fie cat mai multa vara si vreau sa vad cicloni vigurosi, care sa se manifeste cu fenomene convective.

Andrei87 scrie:
Ce spuneai in urma pe Softpedia, unde ai fost alungat de useristii apologeti ai incalzirii globale, cum vine asta? Cine sa va mai inteleaga...

M-am referit la ce am spus aici, nu pe Softpedia, chiar daca am spus si acolo in urma cu vreo 2 ani, dar asta nu conteaza.
De pe Softpedia am plecat eu, pentru ca de la centru era o mare frustrare din cauza ca am criticat USR-ul si sistemul lor imbecil de manipulare si ca urmare unii supermoderatori (a se citi superidioti) au inceput sa imi aplice pedepse pe nedrept pe motive derizorii.
In rest, incalzirea globala n-are nicio legatura cu vreun partid, iar politicienii ar trebui sa-si insuseasca studiile stiintifice din domeniu, mai ales cand 99,99% identifica acelasi lucru. Ca nu se intampla la multi congresmeni din SUA este pentru ca au afaceri in domeniu, care trebui protejate si atunci ce fac baietii destepti? Pai fac pe prostii.

Neaceasca85 scrie:
Andrei87 scrie:
S-a dus naibii Europa, cu sau fara debarcarea nebunului.

UE se va destrama. M-ar incanta doar din punctul de vedere de a nu mai fi condusi de verzi, de ecologisti, eco-muisti.

Pe mine nu ma deranjeaza cu nimic faptul de a fi cat mai ecologisti, cat mai "verzi", ba adica cu atat mai bine ar fi. Ca doar n-oi fi masochist sa-mi doresc cat mai multa poluare si alimente cat mai pline de chimicale.
Ce rau se poate gasi in faptul ca se produc masini din ce in ce mai putin poluante si ca fabricile sunt obligate sa-si puna filtre cat mai performante asa incat sa diminueze cantitatea de emisii poluante?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 1:50 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Eu sunt satul de toamne calde, pline de praf si plosnite.

Dar sa speram ca nu urmeaza o iarna calda. De aia nu scapam, damn it.

Vincentiu, cand ajungem la reducerea calitatii in numele poluarii, e de rau.

Alimentele oricum sunt pline de chimicale. Gustos dar canceros. Doamne Fereste.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 1:57 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Greu sa iasa o iarna rece, dar poate avem norocul sa prindem un ciclon catastrofal de Sunt prost cu caderi masive de zapada pe arii extinse.

Nu stiu la ce reducere a calitatii te referi, pentru ca mai mult ecologism inseamna calitate mai buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 2:07 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Inseamna pe dracu.

Da, aia vreau, ciclon foarte viguros, caderi masive de zapada si vant puternic. Nu ne trebuie ger prelungit, ca e scump Engie.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Sep 12, 2022 10:12 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
E hazard major in prognoza ECMWF si inca rularea se incheie in mijlocul evenimentului. Daca se va realiza acel ciclon, iar scenariul este perfect plauzibil in conditiile actuale, atunci s-ar putea sa se ajunga la cantitati de precipitatii extrem de mari pe arii extinse, ceva fara precedent.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Sep 13, 2022 10:32 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1353
Nu o sa fie, este la capătul rulării. Vedem peste 2-3 zile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Sep 13, 2022 12:54 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
aris86 scrie:
Nu o sa fie, este la capătul rulării. Vedem peste 2-3 zile.

Nu il inteleg. El mereu era impotriva rularilor pe o perioada mai lunga de 3-4 zile. Ba chiar radea de cei care postau prognoze pe 5-10 zile...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Sep 13, 2022 5:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
N-o fi chiar asa...dar era normal sa existe un astfel de feedback din partea atmosferei dupa atata seceta vara. Sper doar sa nu se consume toata energia acum, sa mai ramana si pentru la iarna.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Sep 13, 2022 10:00 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Ciclonul este colosal, nici nu mai vad cum ar putea sa nu se realizeze. Ar putea sa iasa si mai grav de atat, inclusiv pe intensificarile vantului.
Nu se va consuma toata energia, chiar daca in urma acestui eveniment temperatura apei din jumatatea estica a Mediteranei si din Marea Meagra va reveni la normalitate. Dupa aceea se va incalzi din nou si oricum apa e mai calda decat normal pana la adancimi mai mari, deci se poate reveni destul de usor la anomalii pozitive insemnate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Sep 14, 2022 1:37 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Ei, asa da. In sfarsit se depun din nou 40 cm de zapada la Brasov in septembrie.

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 825, 826, 827, 828, 829, 830, 831 ... 999  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO