forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:11 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Sep 27, 2022 10:23 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
In dupa-amiaza asta si in prima parte a noptii vom avea furtuni bune in sudul tarii, care vor veni pe fondul circulatiei de altitudine dinspre VSV.
Slatina o sa aiba sanse la ceva frumos, in schimb Zimnicea va fi ocolit catastrofal. Bucurestiul are si el sanse destul de bune la o aversa torentiala cu descarcari electrice de noapte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 28, 2022 11:28 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Frumos la Slatina pentru septembrie, dar la Miesti a rupt, conform camerelor, vijelie, fulgere, trasnete, matusa zicea de grindina dar deh, noaptea nu se vede, jumatate de furtuna le-am avut pe IR, cealalta jumatate pe day mode fortat, cu IR se vede bine vijelia, fara IR fulgerele, greu de ales.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Sep 28, 2022 12:49 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Da, Slatina a prins binisor, dar Zimnicea a fost ocolit catastrofal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 28, 2022 1:52 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A venit foarte repede si a durat putin. Se vedea fulgerand departe, dar in nici 10 minute a fost aici. Viteza mare de deplasare.

Simultaneitate Slatina si Miesti, specifica squall line-urilor bine organizate, care ar putea da furtuni simultane pe toata linia Caciulata-Rm Valcea-Dragasani-Slatina.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 06, 2022 12:42 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
O zonă de blocaj iarăși? Pe sud nu se mai văd precipitații în modele. Ce-ar fi ca octombrie să întoarcă foaia în raport cu septembrie?

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 06, 2022 1:42 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A cam intors-o deja. Nu mai vad nici eu nimic in prognoze. Incepe cea mai grea perioada din an. O lunga asteptare.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 06, 2022 11:17 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Din pacate nu se mai intrevad recipitatii, desi in prognoza ECMWF apare o tentativa de ciclon pentru saptaman viitoare pe marti-miercuri, insa deocamdata nu se stie daca si cat se va materializa.
Dar a devenit o obisnuinta in ultimii ani sa avem ori perioade foarte ploioase in anumite zone, ori perioade foarte secetoase. Din pacate nu mai exista o situatie de mijloc, normalitatea a disparut din punctul asta de vedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 17, 2022 10:27 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Ploaie abia in 31 octombrie se vede.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 17, 2022 11:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Cred ca sudul are 360 de zile insorite in decursul unui an. Nu mai e nimic altceva aici decat "vreme frumoasa" si atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun Oct 17, 2022 11:35 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Neaceasca85 scrie:
Ploaie abia in 31 octombrie se vede.


"Se vede" in visele tale cred ploaia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 17, 2022 12:54 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
In visele de la ido.ro. Stiu bine ca e doar fantezie. O vede si cu fulgere, gluma toamnei.

Toamna oricum e urata, sa ne rugam ca iarna sa rezolve restantele.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 17, 2022 1:09 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Deocamdata dupa racirea de joi-vineri o sa avem parte de o incalzire a vremii din weekend, iar saptamana viitoare ar trebui sa avem o vreme destul de calda mai ales prin sudul tarii, ceea ce n-ar fi rau, ca nu am da drumul la caldura.
Insa pentru saptamana viitoare ar fi sanse sa apara si niste ploi, dar mai mult prin jumatatea de nord conform cu prognoza de acum si avand in vedere ca va fi prezenta o masa de aer cald in zona tarii noastre se vor produce si descarcari electrice. Pana atunci prognoza o sa se mai schimbe si poate om avea norocul sa prindem niste averse si prin sudul tarii.
In rest, in niciun caz nu ne putem baza pe prognoze corecte in privinta precipitatiilor la intervale de timp mai mari de 8-9 zile, iar la un interval de timp de 2 saptamani deja prognoza nici nu mai conteaza ca arata ploaie sau ninsoare ori canicula.
Ceea ce ar trebui sa fie cel mai sigur este faptul ca tendinta pentru saptamana viitoare va fi de vreme calda, poate chiar deosebit de calda in sudul tarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Oct 18, 2022 2:12 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
gogulica scrie:
Cred ca sudul are 360 de zile insorite in decursul unui an. Nu mai e nimic altceva aici decat "vreme frumoasa" si atat.

Conform prognozei de acum, sansele alea prapadite de a avea niste averse izolate prin sudul tarii pentru saptamana viitoare s-au dus si mai mult in jos.
In schimb, incalzirea devine mai accentuata si s-ar putea sa prindem niste maxime care sa atinga chiar si 30 de grade pentru martea viitoare, desi ar fi destul de mult nor de altitudine, dar care daca ar fi suficient de subtire, atunci asta n-ar fi o problema. N-ar strica o perioada foarte calda, ca as vrea sa mai bag niste caldura in casa, sa am pentru la iarna.
Deci pe urmatoarele 10 zile cel mai probabil ca vremea va fi "frumoasa si calda" in ansamblu. Muntenia este singura zona din toata Eurasia, care de cativa ani incoace nu mai beneficiaza de niciun fenomen meteo!
Daca ar fi ca la iarna sa fie senin nu m-as supara, daca ar fi sa aleg intre vreme inchisa si calda si vreme insorita. Ca de ceata asociata cu depunere de chiciura nu mai poate fi vorba, ca si asta a disparut definitiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 18, 2022 3:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Vad niste ploi la inceputul lui noiembrie. Dar mai e mult pana departe. Pana atunci temperaturi tipice de ciotombrie, adica octombrie, ca urasc toamna si mai ales octombrie-noiembrie.

Noiembrie ca in 1993 si 1995 nu a mai fost niciodata. Probabil ca nici nu va mai fi.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Oct 18, 2022 4:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Vincentiu_1981 scrie:
gogulica scrie:
Cred ca sudul are 360 de zile insorite in decursul unui an. Nu mai e nimic altceva aici decat "vreme frumoasa" si atat.

Conform prognozei de acum, sansele alea prapadite de a avea niste averse izolate prin sudul tarii pentru saptamana viitoare s-au dus si mai mult in jos.
In schimb, incalzirea devine mai accentuata si s-ar putea sa prindem niste maxime care sa atinga chiar si 30 de grade pentru martea viitoare, desi ar fi destul de mult nor de altitudine, dar care daca ar fi suficient de subtire, atunci asta n-ar fi o problema. N-ar strica o perioada foarte calda, ca as vrea sa mai bag niste caldura in casa, sa am pentru la iarna.
Deci pe urmatoarele 10 zile cel mai probabil ca vremea va fi "frumoasa si calda" in ansamblu. Muntenia este singura zona din toata Eurasia, care de cativa ani incoace nu mai beneficiaza de niciun fenomen meteo!
Daca ar fi ca la iarna sa fie senin nu m-as supara, daca ar fi sa aleg intre vreme inchisa si calda si vreme insorita. Ca de ceata asociata cu depunere de <a href="http://www.meteorologie.ro/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=51"><a href="http://www.meteorologie.ro/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=51">chiciura</a></a> nu mai poate fi vorba, ca si asta a disparut definitiv.

Dude, stai la casa/vila ?
hmmm, nu te vad in clar cu factura de gaze si curent :(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 830, 831, 832, 833, 834, 835, 836 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO