forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:49 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778 ... 879  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Sep 27, 2022 8:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Mega șmecherie de furtună la Craiova astă seară.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Sep 27, 2022 10:26 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Si la București la fel, vânt intens însoțit de ploaie torentiala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Sep 27, 2022 10:35 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Nu stiu cum a fost furtuna de la Craiova, dar la Bucuresti sigur n-are nicio legatura cu ce a fost la Craiova, acolo unde a fost un sistem convectiv frumos, cu frecvente descarcari electrice. Sistemul a ajuns si in zona Bucurestiului, dar e modest, doar ploaie moderata si de scurta durata la mine in zona si fara descarcari electrice, pentru ca s-au pierdut pe drum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Sep 27, 2022 10:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Doar 16 m/s rafala maximă și abia 8 mm rotunjiți. Oricum, sistem grozav, fulgere minunate. Căutați pe internet.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Sep 27, 2022 11:13 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
A fost un sistem convectiv frumos astazi prin Banat, Oltenia si vestul Munteniei, deci vedem ca toamna de acum incolo va avea potentialul de a scoate fenomene intense, cu furtuni care pot fi mai puternice decat vara, datorita circulatiei in intensificare in acest anotimp. Deci se confirma ceea ce spuneam despre modificarile care se vor produce ca urmare a schimbarilor climatice si cu toamna care va deveni un anotimp al furtunilor.
Furtuna aia din 17 septembrie 2017, urmata la 3 zile de un alt ciclon cu manifestari intense predominant convective a fost preludiul unei noi realitati climatice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 28, 2022 11:24 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
20 septembrie 2017 torentiala ca la carte la Slatina. Dar si pe 26 septembrie 2010, iar oraje in septembrie-octombrie-noiembrie au mai fost in 2003.

Fulgere in lunile de iarna sunt ceva deosebit. 31 decembrie 2009 Slatina, apoi iarasi ianuarie 2005 cand din pacate eram student la Bucuresti.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mie Sep 28, 2022 1:24 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Vincentiu_1981 scrie:
A fost un sistem convectiv frumos astazi prin Banat, Oltenia si vestul Munteniei, deci vedem ca toamna de acum incolo va avea potentialul de a scoate fenomene intense, cu furtuni care pot fi mai puternice decat vara, datorita circulatiei in intensificare in acest anotimp. Deci se confirma ceea ce spuneam despre modificarile care se vor produce ca urmare a schimbarilor climatice si cu toamna care va deveni un anotimp al furtunilor.
Furtuna aia din 17 septembrie 2017, urmata la 3 zile de un alt ciclon cu manifestari intense predominant convective a fost preludiul unei noi realitati climatice.


Aici vorbesti avioane. Sa ne dai o statistica din care reiese ca furtunile au crescut in lunile de toamna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mie Sep 28, 2022 11:37 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Daca ma intrebi pe mine, nu am statistici pe termen lung nici macar in privinta temperaturii de la vreo statie meteo din care sa rezulte ca s-ar fi produs vreo crestere a temperaturii, in schimb faptul ca avem o incalzire climatica este cat se poate de evident si este perceptibil prin intermediul memoriei trecutului si avem si cateva produse meteo finale care indica aceasta crestere a temperaturii.
Niste date statistice in privinta istoricului furtunilor ar fi excelente, dar cine are acces la ele? Dar si aici, asa cum percep incalzirea din ultimii ani, in privinta furtunilor din toamna pot spune ca nu am vazut atata energie precum a fost in 2017 la acele 2 evenimente, apoi ce a fost din nou mai recent a fost in 2020 pe data de 7 octombrie, cand la mine in zona am avut spre dimineata o situatie cu o aversa de ploaie ce a fost insotita de frecvente descarcari electrice si am avut atunci 11.5 l/mp. Da, au mai fost si alti ani in care au fost fenomene convective, dar nu cred ca am mai prins vreodata o celula cu atat de frecvente descarcari electrice in luna octombrie ca in acea noapte spre dimineata, mai ales avand in vedere si perioada in care a venit. Dar e normal sa apara situatii care sa implice energii convective mai mari, atata vreme cat avem valuri de caldura care sunt mai frecvente si mai intense, iar situatia asta din 2020 a venit in urma unor temperaturi de pana la 30 de grade.
In statistica mea de la mine din zona pe care o am din 2002 incoace singura situatie cu descarcari electrice din luna noiembrie a fost in 2010, luna care a fost foarte calda si care a scos spre final de luna 2 zile cu averse de ploaie insotite de descarcari electrice, una de 10 l/mp si cealalta de 5 l/mp si asta spre final de luna.
Deci evident ca mai cald inseamna un potential convectiv mai ridicat si sanse mai mari de furtuni, dar asta si cu conditia sa apara o situatie favorabila, nu doar sa fie cald si seceta.
In rest, statisticile pot indica un anumit numar de zile cu descarcari electrice, dar important este si cat potential convectiv exista intr-o furtuna. Asa din memorie pot spune ca in trecut manifestarile convective din toamna erau destul de slabe si descarcarile electrice erau destul de anemice, in schimb in ultimii ani, chiar daca numarul de zile cu descarcari electrice nu a fost mai mare la mine in zona, asta si datorita faptului ca au fost mai frecvente perioadele de seceta in ultimii ani, totusi manifestarile au fost mai intense si potentialul convectiv mai ridicat.
Ar fi si o statistica in caracterizarile multianuale de pe site-ul ANM, care pentru luna octombrie are cel mai mare numar de cazuri cu recorduri de precipitatii cazute in 24h fata de toate celelalte luni ale anului, unde din 13 statii pentru care se raporteaza acest indicator, 6 recorduri sunt inregistrate dupa anul 2010, care asta inseamna un numar mai mare decat normalul de 3-4 ori. Nu e chiar statistica pe care o cautam, dar alta nu am la indemana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Sep 29, 2022 7:28 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Deci tot ce ai vrut sa spui prin prohodul asta de 10000 de cuvinte, este ca n-ai nici o statistica si e doar pararea ta pur subiectiva, puternica influentata de o obsesie totala pentru incalzirea globala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Sep 29, 2022 8:45 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
gogulica scrie:
Deci tot ce ai vrut sa spui prin prohodul asta de 10000 de cuvinte, este ca n-ai nici o statistica si e doar pararea ta pur subiectiva, puternica influentata de o obsesie totala pentru incalzirea globala.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Scurt si perfect punctat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Sep 29, 2022 9:41 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Exact, e ceva pur subiectiv si doar o parere personala. La fel cum mi se pare ca inainte de 2000, inainte de 1990 erau iernile intr-un fel, iar in ultimii ani mi se pare ca sunt intr-un alt fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 30, 2022 2:38 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
gogulica scrie:
Deci tot ce ai vrut sa spui prin prohodul asta de 10000 de cuvinte, este ca n-ai nici o statistica si e doar pararea ta pur subiectiva, puternica influentata de o obsesie totala pentru incalzirea globala.

:lol: :wink:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Sep 30, 2022 10:59 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Pe de o parte exista o statistica care ne indica faptul ca la anumite statii meteo nu s-a inregistrat nicio modificare in caracterul precipitatiilor de-a lungul timpului, insa pe de alta parte toata lumea a observat ca in ultimii ani in timpul anotimpului cald a scazut drastic frecventa furtunilor bazate pe deplasari rapide ale fronturilor atmosferice si in schimb acum precipitatiile cad predominant din sisteme noroase relativ stationare, care cumuleaza cantitati mari de precipitatii in intervale scurte de timp pe areale bine determinate.
Statistica e buna, dar insuficienta cand o privim la o singura statie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 9:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Despre Octombrie

https://science.hotnews.ro/stiri-terra- ... babmq2jdc9


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 12:05 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Imagine

1 octombrie a inceput in forță cu precipitații.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 772, 773, 774, 775, 776, 777, 778 ... 879  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO