forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:50 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stormglass
MesajScris: Mar Sep 02, 2008 9:19 pm 
Buna seara!Numele meu este Mihai Bogdan,am 18 ani si ma pasioneaza meteorologia inca din clasa a-VIII-a.
As putea spune ca ma gandesc tot timpul la fenomenele meteorologice si la meteorologie in general.Iubesc de asemenea fizica atmosferei,bazata pe termodinamica si electricitate.
Astfel pentru a-mi satisface aceasta pasiune mi-am achizitionat un barometru aneroid,fabricat in Germania,de la firma Termodensirom(va rog sa ma scuzati,daca am gresit postand numele firmei,nu doresc sa fac publicitate!).
Insa dorind sa pun accentul pe acuratete ridicata,m-am gandit sa achizitionez inca un aparat meteorologic.
Instrumentul se numeste Stormglass si doresc,inainte de achizitionare,cateva sfaturi!Va multumesc frumos!

http://www.weatherinabottle.com/stormgl ... _black.php
http://www.weatherinabottle.com/stormglass.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Storm_glass


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 02, 2008 9:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Cred ca stiu din ce este amestecul :

-60 grame alcool curat ( >97 grade )
-0.9 grame de clorura de amoniu ( tipirig )
-0.9 grame azotat de potasiu , din care faceam mai demult fumigene :D
-3,6 grame camfor

Se mai numeste si "barometru chimic" si pe langa ca este foarte ieftin de construit sau de cumparat , este si foarte precis.
Se bazeaza pe faptul ca , compozitia formata este sensibila la presiune , astfel , cand presiunea scade , se formeaza cristale pe fundul eprubetei sau vasului.

Sursa : "Enciclopedia practica a copiilor" , Editura "Ion Creanga" , Bucuresti , 1983.

Edit :

Mai mult ca sigur , cristalele ce se formeaza sunt cristale de azotat de potasiu. Se pare ca presiunea atmosferica influienteaza in anumite conditii cristalizarea anumitor substante.

Daca iti place mult intrumentul asta , poti sa ti-l cumperi ,asa cum am precizat mai devreme, e foarte precis.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stormglass
MesajScris: Mie Sep 03, 2008 7:42 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
MihaiBogdan scrie:
Astfel pentru a-mi satisface aceasta pasiune mi-am achizitionat un barometru aneroid,fabricat in Germania,de la firma Termodensirom(va rog sa ma scuzati,daca am gresit postand numele firmei,nu doresc sa fac publicitate!).

Atata timp cat nu se face spam si nici indemnuri evident cu scop de reclama de genul "veniti si cumparati" nu este absolut nici o problema, poti aduce in discutie orice firma si orice produs doresti.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 03, 2008 10:36 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Am citit pe unul din linkurile postate de Mihai ca formarea cristalelor are la baza ionizarea aerului ce precede un anumit tip de vreme. Schimbarile vremii sunt prevazute de aparitia cristalelor in medie cu 2 zile inainte de producere, dar cu cat timpul trecut de la aparitia cristalelor pana la schimbarea vremii e mai lung cu atat vremea va suferi schimbari mai severe si de mai lunga durata.

Eu nu auzisem pana acum de acest instrument. Pare un fel de vraja sa prevezi vremea intr-o sticla!
Stormglass mi se pare deja un subiect mai mult decat interesant, mai ales ca Liviu zicea ca e si foarte precis.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 03, 2008 1:06 pm 
Da asa este,are loc efectul tunelului cuantic asupra peretilor sticlei.Este intr-adevar foarte interesant poate prezice fiecare tip de vreme,chiar si combinatii.Spre exemplu:fulgi mari si lichid cu aspect laptos(ca in prima imagine)-Vreme noroasa cu ploaie,sau vreme noroasa apoi vreme ploioasa.Practic poate vedea apropierea oricarui front atmosferic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 03, 2008 5:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Mihai sa ne spui, te rog, dupa ce comanzi stormglass-ul de unde l-ai luat si cat costa cu tot cu taxele de expeditie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 03, 2008 7:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Eu s-ar putea sa-mi construiesc unul sa vad exact precizia cu care prognozeaza vremea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 3:30 pm 
Salut Catalin!Imi cer scuze pentru intarzierea cu care scriu raspunsul,dar eu nu mi-am cumparat stormglass pentru ca prezinta urmatoarele dezavantaje:

1.Poate veni spart prin posta!
2.Electricitatea statica atmosferica este influentata de poluare si tunelul cuantic nu poate influenta substanta din sticla,sa formeze cristale!

Am incercat la trei firme:
http://www.weatherinabottle.com/stormglass.php
(aici stormglass costa divers,plus transport 6 lire,dar plata se face prin Paypal si nu stiu daca se realizeza cu Paypal tranzactia din lei in lire in momentul efectuarii platii)
http://www.dr-friedrichs-gruppe.de/kate/dbaro1.htm
(aici nu stiu cat costa si firma nu raspunde la mail)
http://www.barometers.com/products1.php ... stormglass
(aici am sunat si m-au spus ce am spus si eu la punctul 2 mai sus)
Cam atat,restul e alegerea ta!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 11:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Salut Mihai!
Nu-i nimic pentru intarziere!
Eu eram entuziasmat de stormglass pentru ca atunci il descoperisem, dar momentan nu mai intentionez sa-l cumpar. Acum ma concentrez pe statia meteo pe care o am de aproape o luna si pe site-ul pe care urmeaza sa-l construiesc.
Prin Paypal stiu ca se poate plati in orice valuta vrei. Eu de ex, mi-am cumparat sapt trecuta un soft pentru statia meteo prin Paypal si am platit chiar in lire sterline de pe un card de la Banca Transilvania - Visa Clasic in lei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO