forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 10:14 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 2:23 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 02, 2008 1:00 pm
Mesaje: 173
Localitate: Timisoara
catalin scrie:
La mini-statia mea Geonaute WS700 bateriile au deja 13 luni si abia acum mi-a aparut pe consola semnul de baterie slaba la senzor.


Ar trebui sa tii cont si de faptul ca WMR 968 are panouri solare si nu vei avea probleme cu bateriile .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: WS 3650
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 5:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Da, e adevarat, da chiar si daca trebuie schimbate la 6 luni bateriile asta nu mi se pare o prea mare problema.

Am gasit un site cu preturi bune: www.baroland.com si partea buna e ca se poate cumpara si de la noi (mai gasisem vreo 3 care nu livrau produse in Romania... si cica suntem in UE).
Pe "baroland" WS2355 e 183 EUR cu tot cu taxe postale. WMR968 nu au, iar WMR928 e vreo 350 EUR...

Si am mai gasit o statie care mi-a placut foarte mult: WS 3650. Are noua tehnologie "IT" (transmiterea instantanee a datelor - in cazul ei la fiecare 4.5 sec) si o memorie de 1750 inregistrari in cazul intreruperii legaturii cu calculatorul. Transmiterea wirelles nu mai e pe 433 MHz, ci pe 868 MHz tot cu o raza de 100 de metri.
Pretul cu tot cu taxe de expediere 303 EUR.

http://www.baroland.com/indexlink.php?i ... =p869.html

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 3:45 pm 
Buna ziua tuturor!Razgandindu-ma in privinta achizitionarii stormglass(vezi topicul "Stormglass"),m-am hotarat sa-mi cumpar o statie meteo profesionala.Oferta de la ECHIPOT,cu modelul La Crosse WS 2355,imi surade.
In continuare,doresc cateva precizari,in legatura cu acest model de statie.
1.Afiseaza aceasta statie,pe monitor,punctul de roua si cantiatea de precipitatii?(pentru ca in poza de pe Echipot nu afiseaza acesti doi parametri)
2.Statia trebuie sa stea permanent conectata la PC?
3.Daca statia nu sta conectata la calculator tot timpul,ea poate sa inregistreze schimbarile la un interval in secunde,sau doar o data la 3 ore?
4.Este frecventa la care lucreaza,periculoasa pentru sanatate,exista pericol de cancer?(Daca se poate sa-mi precizati SAR-ul)
5.Daca pun girueta si anemometrul pe un stalp subtire de plastic de cativa metri,la fereastra,exista pericolul sa fie trasnite aparatele?
6.Unda poate fi receptionata prin pereti,de catre statie prin asezare oarecare fata de stalp,sau trebuie sa fie in linie cu senzorii?
7.Exista service in Bucuresti,pentru statie?
Va multumesc!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 5:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Ced ca la o parte din aceste intrebari iti poate raspunde si Dl. Arcadiu Munkacsi, reprezentant Echipot SRL, daca pui aceste intrebari pe topicul dedicat firmei : http://www.meteorologie.ro/modules.php? ... opic&t=147

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 12:13 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
MihaiBogdan scrie:
Buna ziua tuturor!Razgandindu-ma in privinta achizitionarii stormglass(vezi topicul "Stormglass"),m-am hotarat sa-mi cumpar o statie meteo profesionala.Oferta de la ECHIPOT,cu modelul La Crosse WS 2355,imi surade.
In continuare,doresc cateva precizari,in legatura cu acest model de statie.
1.Afiseaza aceasta statie,pe monitor,punctul de roua si cantiatea de precipitatii?(pentru ca in poza de pe Echipot nu afiseaza acesti doi parametri)
2.Statia trebuie sa stea permanent conectata la PC?
3.Daca statia nu sta conectata la calculator tot timpul,ea poate sa inregistreze schimbarile la un interval in secunde,sau doar o data la 3 ore?
4.Este frecventa la care lucreaza,periculoasa pentru sanatate,exista pericol de cancer?(Daca se poate sa-mi precizati SAR-ul)
5.Daca pun girueta si anemometrul pe un stalp subtire de plastic de cativa metri,la fereastra,exista pericolul sa fie trasnite aparatele?
6.Unda poate fi receptionata prin pereti,de catre statie prin asezare oarecare fata de stalp,sau trebuie sa fie in linie cu senzorii?
7.Exista service in Bucuresti,pentru statie?
Va multumesc!


Ca proaspat posesor de WS2355 o sa incerc sa raspund la cateva intrebari:
1. Da, numai ca nu poate afisa informatiile decat pe rand. Prin apasarea succesiva a unei taste sunt afisati pe rand parametri.
2. Nu trebuie sa stea in permanenta conectata la PC. Statia are o memorie proprie de 175 de randuri de date. Autonomia de inregistrare a parametrilor meteo depinde de frecventa la care dorim sa se faca inregistrarea acestora.
De ex pentru inregistrari la fiecare minut autonomia este de: 1*175=175 de minute.
Daca alegem sa se faca inregistrari la fiecare 10 minute avem o autonomie de 10*175=1750 minute = 29 ore si 10 minute.
La conectarea statiei la calculator datele sunt transferate automat de programul Heawy Weather (care vine la pachet cu statia).
3. Intervalul minim de inregistrare e de un minut. Ca interval de inregistrare se poate alege doar un numar intreg de minute (2, 3, 20, 30 etc). Pe cel maxim nu-l cunosc.
4. Nu stiu! Despre SAR nu scrie nimic, dar banuiesc ca este mult mai mic decat la un telefon mobil.
5. Daca stalpul depaseste inaltimea constructiei si aceasta nu are paratrasnet cred ca extista pericolul sa fie trasnite.
In plus stalpul fiind subtire si din plastic o sa vibreze puternic cand va bate vantul, iar anemometrul nu va inregistra corect si se va uza mai repede. O teava metalica prinsa de zid in mai multe puncte si care sa depaseasca acoperisul cu 2-3 metri cred ca e mult mai potrivita. Cel putin pana se intorc furtunile cu descarcari electrice. Ideal ar fi ca anemometrul astfel instalat sa fie sub zona de protectie a unui paratrasnet al cladirii.
6. Depinde cati pereti sunt. Statia primeste semnalul de la senzorul de tempretatura/umiditate, anemometrul si pluviometrul legand-se de acesta prin fir. De asemenea, daca intre consola si senzorul termo/higro sunt mai putin de 10 metri poti lega statia prin fir (eu asa am facut). Avantajele sunt multiple:
- transmisia se face la 8 secunde fata de 128 in cazul wireless;
- nu ai pierderi ale transmisiei datorita peretilor si eventualelor interferente;
- daca consola e alimentata de la priza se va prelungi durata de viata a bateriilor senzorului termo/higro.
7. Nu stiu!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 12:17 pm 
Cum adica se uzeza anemometrul,te referi la baterii?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 1:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Nu! Daca vibreaza teava se uzeaza mai repede rotorul cu cupe, plus ca nu inregistreaza bine (i se va incetini miscarea). Asa am patit si eu, dar am modificat modul de fixare dupa o zi.
Anemometrul trebuie fixat pe un suport ferm chiar daca e mai scurt. Gandeste-te sa se miste cat mai putin chiar si la viteze ale vantului de 60-70 km/h.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Dum Aug 23, 2009 4:23 pm 
Am si eu o intrebare,in spatele meu este un sir de blocuri(lipite),de opt etaje,de la vest la est,blocurile din capete sunt la 130 de metri de mine,dar blocul din mijlocul sirului care se afla spre sud-vest e la doar 70 de metri de mine.Pot sa citesc directia vantului dinspre sud-vest,in cazul in care montez girueta cu anemometrul statiei pe o bara de plastic care urca la vreo 10 metri deasupra casei,iar bara are inaltimea mai mica decat blocul?Casa mea are cam 7 metri inaltime.Multumesc!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Dum Aug 23, 2009 5:14 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
:!: :?: :!: :?:

Sa montezi pe o bara de plastic ? Nu cred ca va iesi ceva.

Poti sa postezi o schita sa intelegem un pic pentru a ne :idea: unde vrei sa instalezi anemometrul ?

O poza Google-Earth daca ai rezolutie suficienta la locatie.


Fişiere ataşate:
Scan10043.JPG
Scan10043.JPG [ 66.46 KiB | Vizualizat de 1609 ori ]

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 12:51 pm 
Am vrut sa spun ca bara(teava) din plastic,pe care montez anemometrul,sa aiba vreo zece metri peste inaltimea casei mele,iar ea sa urce din balconul casei(din balcon pana la acoperis sunt cam trei metri),deci bara sa aiba in total 13 metri.Casa mea,repet este la 70 de metri de un bloc(care este spre sud-vest) si care face parte dintr-un sir de blocuri,lipite.Eu voiam sa stiu daca pot citi directia vantului dinspre sud-vest,cu girueta,montata in acest fel,la o inaltime mai mica decat a blocului dinspre sud-vest.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 8:05 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
iti recomand 2357, este la aceeasi bani si singura diferenta este ca are si conexiune PC.

eu detin acest model si sunt foarte multumit.

daca o sa vorbesti cu cei de la echipot o sa-ti recomande acest model(daca il au in stoc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 8:23 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
:D Si eu am WS2357. Recomand. Singurul inconvenient este ca pe display nu sunt afisate toate informatiile o data. Adica trebuie sa apesi pe butoane pentru a vedea altceva. O folosesc de catva timp.
Vreau sa o schimb :twisted: Posibil sa iau plasa. LaCrosse este totusi ceva cat de cat. Inca nu stiu ce sa iau :?:
Am pus ochii pe un NEXUS ( sau mai ieftin Sinus ) facut de TFA Dostman ( copiat Irox ). Dezavantajul la aceasta este ca transmisia se face fara fir. Distanta maxima este de 100m ( :lol: ). Normal ca distanta este data pentru - fara obstacole. Tot nu cred :!:

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Dum Aug 30, 2009 9:02 pm 
Iata aici aveti,o schita manuala a locului unde vreau sa pun senzorul anemometru cu girueta.Intrebarea mea este daca pot sa citesc directia vantului,dinspre sud-vest avand un bloc de 30 metri la o distanta de 70 de metri sud-vest,montand senzorul pe o teava de plastic care urca din balconul meu la 9 metri peste casa,sau la 13 metri peste casa.Voi ce credeti,la care din cele doua situatii pot citi directia vantului dinspre sud-vest?Multumesc!


Fişiere ataşate:
scan0003.jpg
scan0003.jpg [ 232.06 KiB | Vizualizat de 1607 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Dum Aug 30, 2009 11:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Avand in vedere blocul pe care il ai in fata directia vantului va fi influentata de acesta cu atat mai mult cu cat acesta va sufla mai tare.
9 sau 13 metri cred ca e tot una in situatia data. Dar trebuie sa ai grija pe ce stalp montezi anemometrul. Nu suna bine daca e de plastic. Chiar si o teava de metal ar vibra la o asa lungime. Trebuie fixata bine (hobanata eventual). Daca se misca in bataia vantului viteza nu va fi inregistrata bine si anemometul va avea de suferit.
Poti folosi si o teava mai scurta daca nu o poti fixa suficient de bine pe cea de 9 metri.
Spor!

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Dum Aug 30, 2009 11:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
anemometrul meu e fixat la nici 0.5m deasupra unei platforme si teava de plastic tot vibreaza intens la vant moderat/tare; asta inseamna ca energia vantului este convertita mai putin in rotatia elicei, in favoarea vibratiei tevii de fixare - deci subestimarea vitezei masurate - din pacate nu am imaginat inca o solutie

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO