forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Noi 17, 2019 7:13 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: din nou nisip saharian
MesajScris: Mar Apr 22, 2008 8:22 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Aseara la Bucuresti din nou cer opalescent datorita invaziei de nisip/praf in suspensie de origine sahariana; purtat de circulatia generala SV-NE, praful a atins concentratii totale per troposfera comparabile cu cele inregistrate in acelasi timp in plina Sahara si in zonele invecinate, asa cum arata modelul Skiron:
[url]http://forecast.uoa.gr/LINKS/DUST/dload/012.gif
Aceklasi model prognoza ca ploile din noaptea de luni/marti din vest ar fi putut depune o cantitate semnificativa de nisip:
[/url]http://forecast.uoa.gr/LINKS/DUST/depos_w/012.gif
Dar asta o pot confirma cei din zona...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 22, 2008 8:25 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Aseara la Bucuresti din nou cer opalescent datorita invaziei de nisip/praf in suspensie de origine sahariana; purtat de circulatia generala SV-NE, praful a atins concentratii totale per troposfera comparabile cu cele inregistrate in acelasi timp in plina Sahara si in zonele invecinate, asa cum arata modelul Skiron:
http://forecast.uoa.gr/LINKS/DUST/dload/012.gif
Aceklasi model prognoza ca ploile din noaptea de luni/marti din vest ar fi putut depune o cantitate semnificativa de nisip:
http://forecast.uoa.gr/LINKS/DUST/depos_w/012.gif

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 20, 2008 12:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Concentratii mari de praf saharian din nou azi in sudul Romaniei, aduse de circulatia persistenta din sector sudic in altitudine, care transporta praful de deasupra Saharei spre Europa. Modelele indica pentru azi-dupa/amiaza si seara incarcaturi totale de aprox 1.5 g/mp, mai mari decat in majoritatea teritoriului saharian, depasind valorile inregistrate in zone precum Egipt, Algeria, Sudan. Sunt de asteptat si ceva depuneri de namol in eventualele ploi ce vor cadea in zona

Sus

Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Mai 21, 2008 9:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

In aceasta seara, la Bucuresti a fost o aversa scurta, dar puternica cu oraje puternice. Dupa trecerea unei formatiuni de nori destul de ciudati, ce pareau sa fie cumulonimbus tuba, a aparut o dara vizibila de praf maroniu, care cred ca era nisipul de origine sahariana, impins de curentii de aer . Am un filmulet foarte scurt, mai mult nu mi-am permis, deoarece ploua si vantul prezenta intensificari, iar aparatul se poate defecta de la apa. O sa incerc sa atasez filmuletele, desi nu stiu daca o sa reusesc.
Nu stiu cum sa atasez filmulete, rog pe cineva sa-mi zica ce sa fac.
Multumesc mult.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 22, 2008 11:58 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ploaia de aseara a depus praf, asa cum a putut oricine are masina sa constate, pe caroserii si parbrize... :lol:

Sus

Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Mai 22, 2008 12:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Salut, Iceage

Eram curioasa sa stiu de ce norii fotografiati de mine aveau aspect turbionar si cum se vedeau norii de la tine din zona :)
Nu am vazut nicaieri depusa mazga, insa s-a vazut clar o dara de nisip roscat inspre sud.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 5:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Valul de aer tropical care a afectat Romania in mod persistent la sfarsitul lui Octombrie si inceput de noiembrie a adus ceva profituri spalatoriilor de masini din Bucuresti... depuneri substantiale de praf saharian aduse mai ales cu ploaia de scurta durata din zorii zilei de 31 oct au facut ca mult mai multi bucuresteni sa treaca pe la spalatorii in weekend, desi ploaia nu a fost atat de puternica incat sa genereze balti si noroi... :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]