forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:36 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fronturile atmosferice si tendinta presiunii barometrice
MesajScris: Joi Sep 04, 2008 6:36 pm 
Am intalnit in diverse surse cu tematica meteorologica,in special link-uri de pe internet despre barometre;cum ca ar exista trei tipuri de tendinta a presiunii atmosferice.
Ma refer la crestere/scadere lenta,crestere/scadere rapida si stationara.As dori sa-mi spuneti si mie va rog,pentru fiecare tip de tendinta,un numar de cati milimetri coloana de mercur i-se atribuie si carui tip de front apartine tendinta respectiva.Multumesc!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 04, 2008 10:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Variatiile presiunii atmosferice nu se produc decat in cazuri rare (care tin de o simpla coincidenta) cu un acelasi numar de mb sau mmHg. Aceste variatii depind de configuratia din momentul respectiv a hartii izobarice.
Atat la trecerea frontului rece cat si a celui cald pe deasupra unui punct de observarie, presiunea atmosferica masurata in acel loc va marca o scadere pana la sosirea frontului si mai apoi o crestere. Aceasta scadere urmata de crestere este mai accentuata in cazul frontului rece.
Presiunea atmosferica stationara prevesteste o mentinere a conditiilor meteo actuale din zona respectiva. Aceasta e specifica de obicei anticiclonilor care ocupa zone mai intinse decat ciclonii si se mentin pe acel teritoriu pentru mai mult timp.
In ceea ce priveste celelalte doua tipuri de variatii de care intrebai (crestere/scadere lenta,crestere/scadere rapida) nu ti-as putea da un raspuns ce semnifica.
Mai asteptam complectari!


Fişiere ataşate:
Fronf rece si front cald.gif
Fronf rece si front cald.gif [ 17.24 KiB | Vizualizat de 1087 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 04, 2008 11:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Uneori diferenta de presiune dintre marginea si centrul depresiunii barice ( ciclonului ) este mai mare , de exemplu: Ciclonul Johanna din 9 martie a avut un centru de approx. 940-945 hPa ( milibari ). In cazul asta daca ciclonul vine inspre punctul de observatie,presiunea va scadea mult mai rapid decat in cazul unui ciclon cu centrul de 985 hPa., chiar daca au acceasi viteza de deplasare. Ailaltaieri la mine a scazut presiunea de la 1019 hPa la 1014 hPa in 4 ore,dar nu s-a produs nici un fenomen.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 9:36 pm 
Asa cum am precizat si la topicul "Barometru de tendinta",exista mai multe situatii de vreme la un tip de variatie a presiunii atmosferice.Dar iata ce am gasit:

http://images.google.ro/imgres?imgurl=h ... %26hl%3Dro
(Table 8-1. Weather Forecasting Table)

http://www.meteonet.org/
(La methode Moreux)
Se poate totusi realiza cu ajutorul barometrului un tip de prognoza meteo.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 10:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
"Un tip de prognoza"..bine spus.
Se poate intampla ca de exemplu presiunea sa urce brusc ( fara ca inainte sa fi coborat ) si sa inceapa sa ploua sau sa scada presiunea foarte mult si sa nu ploua deloc , cum s-a intamplat vara aceasta la Bucuresti.Prognoza vremii depinde foarte mult de localizarea geografica a zonei , de statistici , de relief si de alti parametrii meteo.Prognoza data de statiile meteo automate ar suna ceva de forma :

Cod:
DACA presiunea de acum o ora, minus presiunea de acum >2 hPa
Atunci prognoza = ploaie
DACA NU
Atunci prognoza = soare sau cer variabil


Desigur in calcul se iau mai multe varainte de tendinta ale presiunii , doar ca nu suficient.

Cel mai bine e sa stii ce se intampla si in zona inconjuratoare.

De exemplu poate veni o depresiune barica ( ciclon ) de 980 hPa peste Romania , dar sa nu mai aibe energie potentiala sau indicii de instabilitate sa fie redusi. In acest caz nu o sa ploua , chiar daca presiunea a scazut brusc si statiile meteo arata ploaie.M-am confruntat si eu cu astfel de probleme la statia mea.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO