forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:24 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Vă rugăm, ca în ciuda destinaţiei acestei secţiuni, să aveţi o atitudine civilizată şi de bun simţ, să folosiţi un limbaj "cizelat" :D



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Politika
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 4:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
doodoo scrie:
zoltan67 scrie:
Daca cineva din gasca coalitiei de la guvernare ar importa si vinde anemometre ar fi bani sa puna si pe acoperisul primariilor. :mrgreen:

corect...imi place ca ai spus asta pt ca e foarte adevarat (pacat ca si udmr e in coalitie, spre marea lor rushine)

referitor la folosirea anemometrelor, aparitia lor reprezinta doar niste cazuri izolate...eu cand m-am pronuntat ma refeream ca la o chestiune generala, nu "locala"...dar iti dau dreptate 51% :mrgreen:



Pai udmr a fost si cu PSD - nici o problema... sau acum ar trebui sa le fie mai rusine decat cu PSD?
Tu chiar crezi sincer ca actualii sunt mai corupti decat precedentii? Si in caz ca da, pe ce te bazezi?
Nu ma mir ca natiunea a uitat de comunism si Ceausescu (cei mai tineri n-au apucat deloc acele vremuri), dar se pare ca o propaganda suficienta cantitativ poate face uitate si vremuri mult mai recente...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 4:27 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Tinerea de minte foaaaarte scurta- una din marile probleme ale acestui popor. :mrgreen: Toti sunt o apa si un pamant, PSD-ul a facut gestul comunist de a inchide OTV-ul, acum dictachiorul Basinescu vrea sa puna la pamant Antena 3 si Realitatea. :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 4:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Se spune adesea ca avem un regim "dictatorial" - dar v-ati gandit ce dictatura taie cu 25%/ vezi 50% salariile puterii represive pe care se sprijina (politie, jandarmerie, servicii, armata)? Una din caracteristicile definitorii ale regimurilor dictatoriale de oricand/peste tot este ca organele represive se bucura de salarii si avantaje disproportionate...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 4:54 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Avem o dictatura care isi taie singura creanga de sub picioare. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 6:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
iceage scrie:
Pai udmr a fost si cu PSD - nici o problema... sau acum ar trebui sa le fie mai rusine decat cu PSD?

udmr, in mod normal si logic, nici macar nu ar trebui sa existe :!: (nu ca partid politic) udmr are interesele vesnice legate de autonomie in justitie, invatamant, chiar si cea teritoriala...fara asa ceva nu i-ar interesa guvernarea (averile deja si le-au facut) :!:

iceage scrie:
Tu chiar crezi sincer ca actualii sunt mai corupti decat precedentii? Si in caz ca da, pe ce te bazezi?

la coruptie e cel putin egalitate, dar tupeul a devenit de-a dreptul incredibil de enervant dupa 2004 8O 8O 8O tupeul unora totalmente habarnisti si incompetenti 100% care au in mana fraiele tarii (de sus pana jos)...si nu e vorba numai de coruptie, e mult mult mai rau si mai grav, e vorba de o adanca criza morala in care a ajuns tara asta... :evil:

iceage scrie:
Nu ma mir ca natiunea a uitat de comunism si Ceausescu (cei mai tineri n-au apucat deloc acele vremuri), dar se pare ca o propaganda suficienta cantitativ poate face uitate si vremuri mult mai recente...

generatia tanara e tot mai dezamagitoare din multe puncte de vedere (cu exceptii destule, bineinteles)...cauza principala e invatamantul foarte slab si muuulte altele...e foarte grav ca ceausescu iese ok in sondaje, mai jos de atat nu stiu daca se mai poate ajunge... 8O culmea culmilor e ca "tineretul" de multe ori spune ca era mai bine inainte, fara a avea habar de nimic :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 6:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Personal imi vine sa-i strang de gat pe cei care sustin ca era mai bine pe vremea de cosmar a lui Ceasca. Consolarea mea e un sondaj care arata ca 40% din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, adica prostia e mare de tot in aceasta tara. 8O Iar tinerii sunt de-a dreptul penibili in asta, n-au gram de respect pentru toti cei care si-au dat viata in 1989 pentru libertatea de care ne bucuram si nu prea (ca nu stim sa o apreciem, multi dintre noi au calitatea de sclav in sange) de astazi.

http://www.zvoner.ro/amintiri-din-epoca-de-piatra/ aici foarte corect intr-un comment autorul spune "Da, s-au facut si lucruri bune in comunism, dar s-au facut IN CIUDA SISTEMULUI si nu DATORITA LUI!"
http://www.zoonapolitikon.ro/2010/10/04 ... ti-romane/

2 bloguri despre comunism care mi-au placut, si as mai adauga si latrecut.ro- care este foarte vast, se tot posteaza pe el din 2006 si va dura 1 an sau mai mult sa il termin, citesc doar ce posturi mi se par interesante. :)

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 9:57 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
comunismul a ramas in mintea multora dupa acesti 20 de ani de democratie romaneasca ca fiind o perioada in care tara a crescut enorm de mult.Cu toate relele lui,comunismul a facut mult mai mult bine romaniei decat ce s-a intamplat dupa el.Si exemplele sunt nenumarate.Si are dreptate doodoo,toti sunt la fel de corupti,insa tupeul asta generalizat dus la extrem,hotia pe fata,macar psd o facea pe ascuns,astia o fac in public si fara sa le pese si mai grav fara sa li se intample nimic,fara sa se autosesizeze nimeni,incredibila prostie a celor care conduc tara,care sunt niste analfabeti din toate punctele de vedere fara pic de bun simt si bun gust,halul in care au adus romania etc...n-am trait in comunism decat 3 ani..:D,insa m-am informat cat am putut si am citit destul despre el,insa comunismul ca ideologie politica nu dadea dreptul sa se intample asemenea lucruri pe care nu credeam sa le traim vreodata.Suntem mult mult mai rau decat atunci la absolut toate capitolele(invatamant,agricultura,industrie,sport,imprumuturi,medicina,infrastructura-raportat la acele vremuri),inclusiv meteo,stam mult mai rau chiar si decat epoca lui caragiale....toate acestea iti trezesc o scarba si o dorinta de a nu mai auzi nimic despre politica si despre clovnii care o simuleaza.O sa va spun si motivul pt care am pomenit de caragiale.Intre 1880 si 1900 in romania(Tara Romaneasca si Moldova) s-au construit 700km de cale ferata.Intre 1990 si 2010 ghiciti cati?...sau daca nu mai sunt importante caile ferate(desi pt altii sunt) sa luam km de autostrada.Ca sa nu pomenesc de ce s-a construit intre 1950 si 1980 pt ca atunci as face comparatii cu germania sau franta...Si inca o referire la comunism,toata lumea are in memorie ultima sa parte,cand intradevar,lucrurile mergeau prost,insa prima sa perioada a fost una infloritoare si pt tara si pt popor care era super multumit,nemultumirile au inceput tarziu dupa 1980.Unii pot spune de crimele comuniste,de modul in care s-a instalat comunismul,de nenumaratele interdictii,insa democratia cum a inceput in romania??cu doua crime,urmate de alte crime pe strazile bucurestiului si tg muresului.Si ceausescu pana la urma cand i s-a citit sentinta a fost condamnat pt ce?..pt infometarea cu buna stiinta a poporului.Acum ce se intampla....oare nu acelasi popor e infometat cu buna stiinta???de catre un alt dictator....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 10:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
sorifin, nu stiu daca foamete este un cuvant definitoriu pentru Romania de azi. Si pe vremea lui ceausescu si acum erau categorii defavorizate; o asemenea afirmatie insa necesita argumentare. Una peste alta, evaluarea ta mi se pare superficiala, iar in ceea ce priveste meteorologia, raman la parerea ca - tehnic - ce s-a facut dupa 2000 pozitioneaza Romania acolo unde nu fusese vreodata inainte de 1990.
E foarte posibil ca furtul sa fi contribuit la situatia de acum, dar criza economica mondiala nu poate fi exclusa din ecuatie. Sunt de acord cu tine ca un regim de mana forte pare sa convina mai mult Romaniei in general inculte si needucate democratic, cu inclinatii generale spre indisciplina si de ce sa nu o spunem, hotie. Posibil insa sa nu fi trecut suficient timp pentru ca natiunea sa se schimbe.
S-a furat destul insa si in regimul comunist al lui ceausescu si banii cu care securisti ca Voiculescu si alti baieti cu oki albastri au inceput afacerile lor nu cred ca provin din alte surse. Iar elita securitatii ceausiste a avut un rol crucial in spolierea nationala de dupa 1990, prin transferul averii nationale in buzunare private si devalorizarea ei spre rapida transformare in lichiditati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 10:36 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
foamete,asa general spus nu neaparat ca omu n-are chiar o paine si-un lapte,desi sunt cazuri mai ales printre someri si pensionari cand efectiv isi platesc necesitatile si medicamentele si nu le mai ramane bani nici macar de o paine.Si nu sunt 2-3...ci sute de mii,poate chiar milioane care traiesc la limita subzistentei.Sunt de acord cu averile lor,si e foarte clar lucru asta atat la voiculescu sau vantu cat si la multi altii....insa la fel de clar e acelasi lucru la nastase,videanu,berceanu,basescu,udrea/cocos,tariceanu, si alti pds-isti scosi din prim plan insa care conduc din umbra in continuare,gen hrebenciuc.Diferenta dintre ei este ca cei din pd sunt de o atata lipsa de bun simt si de o atata nesimtire cum nu am mai vazut nici pe vremea cdr-ului.Toti stim ca toti au furat sau fura,unii mai mult altii mai putin,insa tupeul acesta extraordinar si nemaintalnit si credinta cu tarie ca ei detin adevarul absolut si ca restul sunt niste prosti,care nici macar nu merita ascultati,astea irita si dezgusta foarte mult populatia.Si totusi,erau saraci si atunci si acum,la fel cum erau bogati si atunci si acum,insa mai era ceva.Mai era o clasa de mijloc sau muncitoare,care traia decent,care se mai cultiva cu un teatru cu o opera sau cu un cenaclu ca sa amintim de paunescu,acum acea clasa nu mai exista,exista 15 milioane de oameni saraci si foarte saraci,5 milioane care traiesc la limita luna de luna,1 milion care o duc relativ ok si cateva mii de bogati.Si se vede,omu nu mai are nici timp si nici banii necesari sa mearga la teatru,la opera,sa-si cumpere o carte sa-si imbogateasca acea minima cultura generala,el este incontinuu indobitocit de tv si mult mai tare se bucura daca a castigat un bilet cadou la un concert cu guta decat la o piesa de teatru.Si chestia asta se vede din pacate cel mai tare la vot....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 2:05 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Neaceasca85 scrie:
libertatea de care ne bucuram si nu prea


degeaba ai libertate daca mori de foame in tara ta, cu educatie inalta cu tot...
practic nu suntem departe de '89, cand dupa Revolutie niste jurnalisti francezi erau uimiti de nivelul de inteligenta ridicat al multor romani, si cum acei romani totusi traiau in mizerie...

hai sa zic, ca daca esti tanar si destept faci tot posibilul sa pleci din tara, si cam orice munca de jos ai face in "afara" (in cel mai rau caz) tot o vei duce mai bine ca aici... dar cei mai de varsta a doua care deja au radacinile adanc infipte in tara asta frumoasa si mizerabila in acelasi timp, si care au copii, oameni cu facultate, au salar de 7-8 milioane pe luna (200 dolari, atentie), joburi full time solicitante... ei ce viata mai au? (asta in cazul fericit - daca se poate spune asa - in care nu sunt someri).
adica, serios... cred ca si un caine ar avea viata mai buna, macar nu are atatea griji...

pe cei de varsta a treia nu i-am mai pus la socoteala, ei deja sunt considerati rebuturi care papa bani degeaba si trebuie sa moara cat mai repede...

e adevarat, e usor sa emiti niste pareri cand o duci bine, totul ti se pare superb, si ai impresia ca in Ro nu e asa de cacat viata cum e de fapt, dar atunci cand dai cu capul de realitate e dur...

ne lipseste perspectiva...si e de inteles dupa atata indobitocire comunista, si mai nou capitalista..
intrebarea e: meritam ce ni se intampla sau suntem dracului blestemati?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 7:43 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
intrebarea e: meritam ce ni se intampla sau suntem dracului blestemati?

da 100%...restul e poveste :mrgreen:

PS - astept o postare si de la "eugen de la oradea" :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 10:15 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Am citit unele documente care ar sugera ca Dacia a fost cucerita de romani cu cateva legiuni romane si cu triburi tracice/dacice pe care le-au "convertit" pe drum spre dacia.
In perioada fanariota tronul tarilor romane erau "cumparate" de la turci tot de "romani", care de fapt acceptau "ajutorul" turcilor pentru a pune mana pe putere si in schimb le ofereau turcilor birul greu asupra populatiei.
Toti domnitorii romani care au incercat sa faca ceva bun pentru populatie, pentru tara au fost vanduti/casapiti de boierii nostri.
Comunitatile romanilor din strainatate sunt cele mai slabe dintre toate natiile imigrante.
Asadar, dezastrul tarii are o cauza genetica.

La ora actuala datoria publica a tarii se ridica la peste 2.000EUR/cap locuitor - fara a pune la socoteala dobanzile. Marile centre industriale au fost vandute si casapite cu acordul sau sub privirile ingaduitoare a oamenilor autoritatii. Si asta in conditiile in care s-au vandut pe multi ani marile resurse strategige ale tarii (petrolul, distributia de energie, aurul si alte minereuri, etc). In 20 de ani tara a fost vanduta strainilor pe nimic doar pentru ca unii sa castige mult din comisioane si mite. Pe langa datoria pubica se adauga si alte datorii ale unor firme si companii.
Una peste alta suntem o natie dezbinata si in continua dezbinare (vedeti protestele sindicale succesive - cand ar fi trebuit sa fie simultane - si nu numai acest aspect) in care principalele servicii publice sunt decazute la cea mai de jos limita posibila - invatamantul (si educatia in general) si sanatatea nu mai exista decat sub forma institutiilor de stat vegetative si ruinate. Invatamantul nu mai este capabil sa scoata valori sociale iar valorile care apar se datoreaza 100% parintilor care investesc in privat in educarea copiilor. In spitale se moare - te duci cu o problema si iesi cu altele. Copiii ne mor in spitale (din nefericire de curand cineva apropiat si-a pierdut copilul in conditii de tratament indiferent in spital). Politia nu este capabila sa mai asigure siguranta noastra. Ne trimitem copiii la scoala doar pentru ca nu avem ce sa facem cu ei cand suntem plecati la lucru. Cumparam energie produsa de noi la preturi date de cei care fac "afaceri" cu producatorii nostri.
Dintr-o tara care candva era un "granarul europei" am ajuns sa cumparam nu de la tarani la piata ci din hipermarketuri care ne vand galustile cu "lapte fara grasime sanatos". Taranii mulg vaca si dau laptele la porci.
Pe piata de medicamente au inceput sa dispara medicamentele cu vechime, ieftine si eficiente si apar medicamente scumpe, netestate si mult mai slabe.
In ultimii ani salvarea tarii de la dezastru - sau amanarea dezastrului - s-a datorat in mare proportie (poate chiar 50%) de banii veniti de la cei plecati sa munceasca in strainatate.
O analiza atenta si echilibrata a situatiei actuale nu poate sa faca cetateanul roman prea fericit si singura cale catre decenta a copiilor nostri nu o vad decat in alte orizonturi.
Parearea mea este ca Romania va ajunge in scurt timp o enclava a marilor corporatii, asta datorita faptului ca Romania este incapabila sa plateasca datoriile si va plati aceste datorii cu restul resurselor nevandute inca - terenuri agricole, forestiere, forta de lucru, etc.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 12:51 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Cineva spunea ca in perioada comunista a fost interesul marilor puteri ca Romania sa aiba o economie centralizata pentru ca nu puteau plati altfel datoriile de razboi, iar acum tot interesul marilor puteri a distrus economia pentru ca ele nu doreau ca Romania sa fie un competitor pe piata internationala, ci doar o piata de desfacere. Asa ca faza cu enclava a marilor corporatii este foarte plauzibila.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Ultima oară modificat de Neaceasca85 pe Mar Noi 09, 2010 6:12 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 1:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Un lucru este cert: marile puteri nu se pot sustine fara sclavie, sub o forma sau alta.
No, ca de aia 80% din resurse sunt in mana a 20% din populatia globului :)

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 1:29 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Iar noi mereu am fost sclavi sub o forma sau alta, niciodata pe picioarele noastre, dependenti de marele puteri. Globalizarea asta vrea sa aduca lumea la o mare putere mondiala, ca sa aberam nitel. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO