forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:42 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
eugenraduoradea scrie:
daca ne uitam pe harta cu grosimea stratului de zapada in nicio regiune nu s-a atins pragul de un metru, sub 500 de m altitudine, tradus in precipitatii si mm ar fi undeva pana la 40-50 de mm pe cateva zile, deci unde trebuia dat cod rosu, pentru troienele din curbura Carpatilor ?
sa fim seriosi

Imi zici si mie unde scrie ca se da cod rosu doar de la un metru de zapada in sus? :wink:
Nu prea-mi place atitudinea voastra aici, ori sunteti la o extrema, ori la cealalta...poate si roberta si sorin exagereaza, dar cu siguranta si doodoo si eugen la fel...as putea face o analiza mai amanuntita acum, dar sunt racit cobza dupa incursiunea din Feleac de ieri si not in the mood...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
e prea mult subiectivism, nu ne putem abtine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:23 pm 
da-mi un argument ca exagerez, m-am uitat cu atentie la foarte multe dezbateri televizate si la luarile de pozitie din partea ANM, inclusiv ale lui Sandu
de fapt noi nu formam 2 tabere, Roberta si Sorin cu critici la adresa ANM iar eu si Doodoo pro ANM
merg pe firul logic, exista un regulament dupa care se ghideaza ANM-ul, acum ca e bun sau prost e alta poveste insa la chestia cu codurile tot ce au argumentat cei de la ANM este cat se poate de valabil iar cei ce-i critica sunt subiectivi prin prisma unor fenomene locale dramatizate exagerat de televiziuni
acum s-a cam terminat povestea asta, ar fi interesant de discutat tot ce este legat de fenomene meteorologice considerate extreme si de pragurile limita de unde incep aceste extreme
in rest, primavara se apropie chiar daca iarna va mai avea unele puseuri


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Andrei87 scrie:
iceage scrie:
interesant...dar tot atat de adevarat ca poleiul de duminica 5.02 a fixat mult din zapada precedent cazuta (inclusiv vineri - sambata). De asemenea, ar putea fi analizat daca zapada depusa pe 5/6 din abundenta in zonele unde nu a plouat deloc (sudul Moldovei) nu a fost transportata de vant catre sud "in masa" in timpul zilelor cu vant care au urmat.

Interesanta si plauzibila si teoria ta si cea a lui gogulica. Cred ca s-au intrunit mai multi factori "ucigasi" laolalta, cu greu s-ar mai putea repeta asa ceva.
Legat de transportul de zapada pe distante mari: am vazut mai demult o animatie satelitara VIS din State, se vedea efectiv transportul de zapada pe zeci de kilometri (pe cer senin), ceea ce e foarte posibil sa se fi intamplat si in cazul nostru, avand in vedere ca vitezele vantului au fost deosebit de mari.


Se cam cerceteaza in domeniu si sunt modele disponibile - e drept, mai degraba pt transportul zapezii in zonele montane vs risc de avalanse; just a glimpse:

http://www.igsoc.org/annals.old/26/igs_ ... 97-202.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 9:00 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Inca o data spun, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar vin cu cifre.In Basarabia la -29/-30 s-a dat cod rosu.Inseamna ca moldovenii din Balti sau Soroca sunt mult mai putin rezistenti la frig decat moldovenii din Iasi sau Botosani.Si nu doar minimele care se incadrau clar in categoria portocaliu spre rosu in jud.Iasi, aici e vorba de un ansamblu asa cum le place celor de la anm sa spuna.Adica maxime de -14/-15 grade, medii zilnice de -19/-21 de grade.Si pt Eugen care e cu arii izolate, de parca acolo ar trai babuini, nu tot oameni, daca 4 judete mari si late tie ti se pare izolat, n-am alte argumente.Plus ca se venea dupa o alta perioada geroasa, cand deja esti supus la stres termic si nu mai spun de indicele de racire la ce valori era.Asa cum vara se ia in considerare durata valului de canicula si ITU, la fel trebuie sa se intample si iarna.Sarbii, bulgarii, muntenegrenii probabil ca au in fiecare iarna cate 1m de zapada, dar ascund cifrele sa nu stie si altii.Si aici e vorba tot de o situatie exceptionala.Daca venea acel vant de 90km/h, la limita tot dintre portocaliu si rosu in noiembrie, pe un sol gol, nu cred ca avea nimeni nicio pretentie si nu erau nici zeci de morti.La fel, daca aveam 2cm de zapada pe sol si se dadea o prognoza ca mai urmeaza alti 20cm nici aici n-avea nimeni pretentie de rosu, doar nu suntem absurzi.Aici e vorba de cu totul altceva.Cand ai pe arii extinse 50cm de zapada pe sol chiar daca in 2 judete, si se prognozeaza vant de 80-90km/h, nu mai stai la discutii despre praguri, mai ales cand esti la limita, ca a fost 90, n-au fost 91km/h.Cei de la NHC atunci cand sunt la limita dintre 2 praguri intotdeauna se merge pe pragul superior, pt masuri de siguranta prompte, nu astepti sa vezi daca ai avut sau nu dreptate, dar mor zeci de oameni.La fel la ultimele ninsori, cand deja ai 40-50cm pe arii extinse, si deja e situatia in haos in multe zone, se mai prognozeaza inca 25-30cm, nu mai stai la discutii, dai rosu direct, alertezi autoritatile la maxim si de aici raspunderea totala cade pe umerii lor.Nu stai ore in sir si pana termini de impartit casu-n patru, deja in Bucuresti incepeau ninsorile.Cine ce sa mai faca? In mare cam astea sunt cifrele si datele disponibile.Altii asa au facut, nu doar sarbii, bosniacii sau bulgarii, ci si in alte tari cand a fost cazul s-a procedat la fel.V-am tot dat exemplul cu uraganele in SUA.Nu doar la uragane se intampla asta, si la viscole sau tornade e la fel.Cred ca am vazut cod rosu prin toate tarile de-a lungul anilor, dar noi suntem cei mai destepti si mai adaptati dintre natiuni.Daca am avut -36 de grade prin anii '30 la Iasi, inseamna ca doar atunci dam rosu, sau la zapezi ca-n '54.Practic o data la 100 de ani in Romania conform anm se inregistreaza situatii care impun acest cod.Ma mir pt ce l-au mai facut.Asa puteau si americanii sa puna uraganele de categoria a 5-a la peste 180 mile/h, ca doar au avut asemenea vanturi la Katrina, Andrew, Camille etc.Dar nu, uite ca au pus pragul la 156 mile/h.Niste prosti....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 9:30 am 
bine, argumentele tale sunt valabile pana la un punct dar nu poti emite cod rosu daca nu se ating pragurile de extreme si la noi nu a fost cazul, nu s-au atins aceste praguri, chiar tu ai scris asta
am avut frecvent -15 sau spre -20, doar izolat spre -30, ici si colo iar zapezile au fost in buna parte undeva pe la 50-70 de cm, conform regulamentului nu se impuneau decat avertizari si s-a dat cod portocaliu, deci ei sunt total acoperiti
rosu se considera nivel maxim de risc, daca tu il dai in asemenea situatii cand te trezesti cu ceva si mai sever ce cod dai, tot rosu ?
daca se coboara pragul la 50 de cm de zapada pe arii extinse si vant la rafala de 50-60 km/h e alta treaba insa cine face propunerea, cine o supune la vot si cine o valideaza ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 9:51 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Eu n-am spus de cod rosu la ger.Am spus ca situatia era la limita dintre portocaliu si rosu si toate acele judete erau pe galben, atentie.Iar la zapezi, sa fim seriosi.Despre ce situatii mai severe vorbim cand asta se incadreaza perfect intr-una din cele mai severe care au fost vreodata.Adica sunt statii care si-au batut recordul absolut de inaltime a stratului de zapada si vorbim de situatii mai severe? In cea mai mare parte a tarii n-au mai fost zapezi asa de mari din 1985, in alte parti trebuie mers si mai departe de 1985.Inca o data spun, am infiintat un cod rosu sa-l dam doar cand avem zapezi ca in 1954? Ce-a fost atunci ar necesita stare de urgenta la nivel national, de ajutor strain, de altceva, cum de altfel s-a si intamplat atunci.Nu poti sa ai asemenea standarde.Nu poti sa dai cod rosu doar la o catastrofa nationala, care se intampla o data la 100 de ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 4:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Va rog sa lasam subiectul curat si ce e strict despre coduri sa se discute pe aria dedicata. Multumesc.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Joi Feb 23, 2012 5:43 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Un zoom pe Baragan din 9 februarie, din nou MODIS ne salveaza, se vede exceptional de clar fasia aceea din Baragan, din Vrancea pana in Ialomita cu campul zgurmunat de zapada. 8O De asemenea se poate observa cum zona rasa de zapada se cam opreste la bariera de arbori din lunca raului Ialomita; concluziile le trageti singuri...

Imagine

Rezolutia e atat de buna incat se vede si albedoul scazut al zapezii de la sud-est de Bucuresti, datorat ploii inghetate; se vede cum stratul subtire de zapada depus peste acea crusta de gheata a fost spulberat si depozitat in zone mai adapostite (daca priviti cu atentie se vad zone mai albe in interiorul acelei zone cu albedo mai scazut)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Joi Feb 23, 2012 7:36 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
super captura asta spune cam tot ce ar fi de spus...e raspuns vizual la multe intrebari...roberta ? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Joi Feb 23, 2012 1:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
hmmm...zona cu pricina a avut oricum depuneri mai firave de la inceputul ninsorilor, in ianuarie; daca cerul era senin, se observa imediat o zona cu zapada consistent mare in jud Buzau si Prahova (triunghiul de la NE de Bucuresti)
ar trebui comparat cu hartile ANM cu stratul postate aici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 24, 2012 12:41 am 
doodoo scrie:
super captura asta spune cam tot ce ar fi de spus...e raspuns vizual la multe intrebari...roberta ? :)

Ceea ce era de demonstrat.Asta justifica codul rosu indubitabil.E de departe o imagine-document,de pus in rama la ANM pe vreun hol intens circulat.Dar se nasc doua mari intrebari,asupra carora va rog frumos sa reflectati;1)Care credeti ca ar fi fost latimea minima a unei bariere de protectie naturale ce putea apara o comunitate?si2)Oare ce vanturi au fost in zona in timpul si la sfarsitul epocii glaciare?Stim ca in acea perioada din morenele ghetarilor rusi au fost aduse aici mari cantitati de sol(depozitele de loess si de 70 metri grosime)@250km\ora?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 24, 2012 12:59 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Cred ca o bariera naturala de 4-5 randuri de copaci cu o latime de 20-30m (cat mai apropiati intre ei) ar proteja orice localitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 24, 2012 1:30 am 
Am vazut unele bariere cum arata cand sunt mature.Sunt salcami,corcodusi,macesi,un hatis pe margini,in timp ce in interior sunt arborii initial plantati aliniat.Ce am vazut(in jud.Buzau)are cred ca peste 20 metri latime.Ma gandeam la o solutie rapida si energica in primavara,macar daca s-ar delimita perimetrele viitoarelor liziere cu brazde insamantate cu orice(maces,salcam,roscov...etc.)Impreuna cu ecologistii si cu primarii,daca primim si sprijin guvernamental,...ar fi bun macar o latime minima de 5 metri,tot mai bun decat nimic.Demersurile au inceput deja.O sa revin cu poze cu liziera saptamana viitoare.Apoi o sa fac trimiteri autoritatilor (si) catre acest topic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 24, 2012 7:29 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
in ungaria de nord am vazut asemenea liziere apar si langa sosele...mici padurici plantate in zonele periclitate...la noi e pauza totala...
nu trebuie inconjurata localitatea, doar rama nord-estica in principal e problema :) de acolo vine de regula viscolul...
dar stati linistit, nu se va face nimic...nici oamenii nu se vor agita, vor uita repede, dezinters, comoditate, miserupism...asa e romanul...crashma numa sa nu se inchida ca ar fi prapad...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO