forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Noi 14, 2019 11:55 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Etapa 1
MesajScris: Mie Feb 25, 2009 12:25 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

ca sa raspund putin in locul lui doodoo..daca imi permite..cred ca se referea..ca la temp negativa..din moment ce apar precipitatii..sa treci ori ninsoare..ori ploaie inghetata..la fen deosebite..era clar ca nu era vb de ploaie in aceasta etapa..:P

Sus

MesajScris: Mie Feb 25, 2009 6:27 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

catalin...vad ca tu ai descris mai sus aproximativ situatia din etapa asta...adica ==>
Concurentul 1:
Prognozeaza 0.8 mm + "fenomene deosebite" ploaie

Concurentul 2:
Prognozeaza 0.8 mm + "fenomene deosebite" nimic

Valoarea observata in ziua de concurs:
0 mm de precipitatii

rezulta:
Concurentul 1: 8 pct (indepartare cu 0.8 mm de valoarea prognozata) + (-10 pct) alarma falsa "fenomene deosebite" = -2 pct
Concurentul 2: 8 pct (indepartare cu 0.8 mm de valoarea prognozata) + 0 pct "fenomene deosebite" neprognozate = 8 pct

Asadar, o diferenta de 10 pct intre doi concurenti pentru faptul ca s-au prognozat de catre unii concurenti precipitatii in absenta oricarui fenomen !?!?!.
Vorba ta - mi se pare exagerata diferenta de punctaj...e ceva incorect aici...
E o axioma zic eu => pun precipitatii - automat pun si fenomenul care le genereaza !!! :cry:

Sus

MesajScris: Mie Feb 25, 2009 8:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

doodoo si mie mi se pare logic ceea ce zici! Orice prognoza trebuie sa spuna inainte de cantitatea de precipitatii tipul acestora. Adevarul e ca in regulamentul actual nu precizasem acest lucru.
Pe de alta parte, prognozarea precipitatiilor slabe cantitativ va fi cat se poate de riscanta daca trebuie prognozat si fenomenul!
De ex:
- se prognozeaza 2 mm si cad 2 mm de precipitatii => 10 + 10 = 20 pct
- se prognozeaza 2 mm si nu cad precipitatii => 6 - 10 = -4 pct
- se prognozeaza 0 mm si cad 2 mm => 6 pct

Asadar, in cazul prognozei din primele doua situatii, caderea celor 2 mm de precipitatii ii va aduce concurentului 20 de puncte, in timp ce lipsa precipitatiilor prognozate il va face sa piarda 4 pct.
Diferenta de 24 de pct intre cele 2 situatii. Enorm! Asta poate face diferenta intre primul si ultimul loc intr-o etapa...

Sus

MesajScris: Vin Feb 27, 2009 4:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

1+1 fac 2...e logic asa = pui cantitate de precipitatii => TREBUIE sa adaugi si fenomenul care le genereaza, ca din cer senin nu cade nimic 8O ...mi se pare absolut ilogic altfel... :!: :!: :!:
daca se aplica asta nu are cum sa apara diferenta asa de mare ... si daca apare e foarte frumos... :lol: asta e farmecul...
altfel, asa cum e acuma nu mi se pare o prognoza, ci o poveste...de la o vreme o sa puna toti precipitatii si nici un fenomen (ca sa nu ia tzeapa)...

edit - am lipsit 3 zile si abia acum vad ca s-a remediat problema...sorry... :oops:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]