forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 300 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Sâm Dec 05, 2015 10:35 pm 
Vortexul polar e de vină.
La americani nu există bariere orografice.
La noi există oceanul Atlantic, marea Mediterană, cicloniade, depresiuni barometrice, etc. :)
Nu mai visa la cai verzi pe pereţi, iernile de altădată sunt istorie, vom mai vedea doar episoade izolate şi cam atât, e o realitate pe care trebuie s-o acceptăm fie că ne place sau nu.
Cred că discuţii de genul când vom avea o iarnă ca în 1954 sau ceva asemănător nu-şi mai au rostul, sunt doar pierdere de timp. Putem visa dar ne rezumăm la vise.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 12:05 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Nu ai de unde sa stii ce vom mai vedea si ce nu, iar explicatiile tale nu sunt suficiente pentru ca si atunci cand erau acele ierni grele tot aceeasi geografie avea Europa, evident.E vorba de Atlantic, de vortexul polar, anumite chestii pe care nu le putem explica.In linkul postat de Andrei e o analiza foarte buna :)

Anii '70 au avut vreo iarna serioasa ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 1:47 am 
Nu e mereu relevant să te raportezi doar la ce a fost.
Putem avea două săptămâni de ger sau viscole de cod roşu, extremele pot fi foarte uşor la ele acasă dar nu cred că vom mai avea ierni de speriat.
E foarte posibil să mă înşel, să vină cândva şi o iarnă dură, deocamdată însă nu sunt semne în acest sens. În meteorologie nimic nu e bătut în cuie.
Creşterea temperaturii la nivel global înseamnă mai multă energie în atmosferă, activitate oceanică crescută, inclusiv în Atlantic sau în marea Mediterană. Topirea gheţarilor înseamnă creşterea nivelului oceanelor şi o răcire a temperaturii apei la suprafaţă, de aici pot rezulta episoade reci şi furtuni, uragane, etc. Vom vedea ce va fi. Noi suntem cam la răscruce de vânturi, deci, e posibil orice. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 2:25 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
supercell scrie:
Daca am avea o luna serioasa de iarna tot ar fi foarte ok :)

Intrebarea vine-> intre o iarna ca 2002-2003 si una ca 2011-2012 ce ati alege ? :mrgreen:

2011-2012. Am amintiri frumoase de atunci, o perioada cu vise frumoase si strat de zapada extraordinar, ger ca la carte care a transformat 2012 in cel mai dement an termic, -24-+39. :D A venit fix cand trebuia, cand ne pierdusem orice speranta.

Mai bine o iarna scurta dar violenta decat una foarte lunga si cu fenomene lalaite ca 2002-2003. Nu am avut viscol atunci, ninsori cu putin vant, ger prelungit si frig si mai prelungit, din februarie 2003 incolo devenise oarecum deprimant. Dar a fost tare frumos mai 2003.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 11:44 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Priviti ce anomalii sunt in Rusia. 14 grade peste normal...Imagine
Din pacate sanse mici spre 0 de iarna pt decembrie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 1:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
sorifin scrie:
Zapada sa vine devreme, la mijloc de noiembrie daca se poate si stea cat mai mult in primavara fara intrerupere. Sa nu fie mare, 15-20cm cel mult

De ce nu vrei zapada mare? Daca ar fi sa alegi intre o iarna cu minime de -30 C si zapada de 20 cm si o iarna cu minime de -30 C si zapada de 50 cm, nu inteleg de ce ai alege prima varianta. E ca si cum ai alege o tipa urata doar pentru ca te iubeste. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:07 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
BIG LIKE!

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:36 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Andrei87 scrie:
sorifin scrie:
Zapada sa vine devreme, la mijloc de noiembrie daca se poate si stea cat mai mult in primavara fara intrerupere. Sa nu fie mare, 15-20cm cel mult

De ce nu vrei zapada mare? Daca ar fi sa alegi intre o iarna cu minime de -30 C si zapada de 20 cm si o iarna cu minime de -30 C si zapada de 50 cm, nu inteleg de ce ai alege prima varianta. E ca si cum ai alege o tipa urata doar pentru ca te iubeste. :lol:


50cm e deja prea mult. In orase se circula greu, atat masini cat si pietoni. La 20cm e ok pentru toata lumea. Totusi viata trebuie sa-si urmeze cursul normal. Vedem in sud la viscole si cu 50cm de zapada e haos. Nu vreau asa ceva. Vreau ger mare, -25/-30 si zapada constanta pe sol, pana in 20cm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:43 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Imi place zapada cat mai mare, cata vreme are sub 2 m, nu ma deranjeaza, cat pot merge pe picioare, e OK, pot ajunge rezonabil oriunde in oras si cum nu-mi place sa plec din localitate, ador cand se pune viscolul si se inchid drumurile.

Nu mai e trafic, mai putin zgomot, mai putina poluare la plimbare. Visez un viscol la care sa ma plimb pe carosabil. Aer fresh, winter fresh. 2-3 zile de trafic blocat nu ar aduce mare prejudiciu, dar si infarct-structura noastra e de vina.

Cand e vreme rea, fie ploaie cu vant, fie viscol, imi place mai mult plimbarea mea in oras, pentru ca dispar nenorocitii aia de maidanezi. Deci daca e vreme sa nu scoti cainele afara din casa, inseamna ca e de mine ca nu am caini pe strazi.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:48 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
sorifin scrie:
Andrei87 scrie:
sorifin scrie:
Zapada sa vine devreme, la mijloc de noiembrie daca se poate si stea cat mai mult in primavara fara intrerupere. Sa nu fie mare, 15-20cm cel mult

De ce nu vrei zapada mare? Daca ar fi sa alegi intre o iarna cu minime de -30 C si zapada de 20 cm si o iarna cu minime de -30 C si zapada de 50 cm, nu inteleg de ce ai alege prima varianta. E ca si cum ai alege o tipa urata doar pentru ca te iubeste. :lol:


50cm e deja prea mult. In orase se circula greu, atat masini cat si pietoni. La 20cm e ok pentru toata lumea. Totusi viata trebuie sa-si urmeze cursul normal. Vedem in sud la viscole si cu 50cm de zapada e haos. Nu vreau asa ceva. Vreau ger mare, -25/-30 si zapada constanta pe sol, pana in 20cm.

Maare lucru, mergi un pic mai greu pe trotuare. Oricum oamenii in Ardeal sunt mai gospodari decat sudistii si curata zapada de pe trotuar, nu? ;)
Viata isi urmeaza cursul normal orice ar fi. Prefer zapada cat mai mare. Limita la mine ar fi 2 metri. Daca e mai mare de 2 metri nu mi-ar placea nici mie.

edit: lol, vad ca si Neaceasca are aceleasi standarde la zapada. :lol: Ma, ce pot sa zic, in 2012 am prins zapada la Predeal de 110 cm. Nicio problema pe strazi, DN1 perfect uscat, oameni fericiti ca sunt la munte. Nu conteaza asa mult grosimea zapezii pentru intreruperea activitatilor zilnice, atata timp cat nu e viscol.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:53 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Aia zic, maxim 2 m. Sorifin vrea doar ger cat mai aprig, care atinge maximul in prezenta unui strat cat de cat pe sol, ca sunt 20 cm sau 50 cm, gerul e cam acelasi. In Ardeal nu sunt viscole, deci e normal sa nu-i placa.

La fel supercell nu vrea viscol ci depunere uniforma, pentru mine e o desfatare sa vad si formele pe care le iau troienele in functie de canalizarea curentilor printre blocuri sau ground blizzard-ul ori viscolul vazut la becurile stradale.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Andrei87 scrie:
Limita la mine ar fi 2 metri. Daca e mai mare de 2 metri nu mi-ar placea nici mie.


Inseamna ca nu ti-ar placea sa stai o iarna la Sukayu Onsen, in Japonia :mrgreen:

@ Neaceacsa La viscol puternic problema e ca niciodata nu vei sti cu certitudine cat e stratul, plus ca zapada viscolita, mai ales in marile orase, nu mai are aceeasi culoare de alb pur :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 6:57 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Albul pur, albul sigur, oricum nu tine mult in orase. La tara nu mai are acelasi farmec, pentru mine, mie imi place vremea versus tehnologia si aglomerarea urbana. Stim bine ca ruralul e primul care capituleaza in fatza vremii. :)

In orice caz, incepand cu 1991 la mine viscolul este si va ramane o mare obsesie. Il voi dori si voi avea orgasm meteorologic mereu cand ma loveste cate un viscol ca la carte, vant puternic+ninsoare abundenta.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2015-2016
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 7:00 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
"Despite the extremely high snowfall, Sukayu Onsen is accessible by road all year round."

Vezi, deci nu-s probleme. ;) Acuma, un strat de 566 cm e un pic cam mult. Ma multumesc cu 201 cm :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 7:07 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Infrastructura si administrarea acesteia fac diferenta.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 300 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO