forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Dec 03, 2022 5:40 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12664 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833 ... 845  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Sep 15, 2022 7:27 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Si cu vant tare dinspre vest. Totusi, daca in sudul tarii ar fi batut vantul ceva mai slab, s-ar fi realizat temperaturi maxime ceva mai ridicate.

Sus

MesajScris: Joi Sep 15, 2022 11:03 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Dimpotriva, in perioada asta cu un vant mai slab ar mai fi ramas un strat de inversiune. A fost foehn la greu, de aia maximele cu 1-2 grade peste asteptari.

Sus

MesajScris: Joi Sep 15, 2022 11:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Totusi, eu astept ciclonii aia colosali. Ca sunt maxime de +36 C sau +10 C mi-e totuna, fix pix... tot cald este si la +10 C; asta daca nu bate vantul cu cel putin 110-120 km/h. Nici MCS-uri cum erau in anii 90', 2000 nu mai sunt de ceva ani buni prin sudul tarii, doar semi-stationare diurnally-driven-draci-baltati de 7-8 ani incoace, in fiecare vara.

Daca nu scad maximele termice la iarna cu muuuult sub pragul de 0 grade C, dupa-amiezile, este ca si cum n-ar fi nimic. Ori este inghet total, ori este nimic.

EMCWF a trecut in 3-4 rulari de cacat, una mai proasta ca alta, de la 90-150 mm, pentru jumatatea de sud a tarii, la 0-10 mm pentru saptamana viitoare (cum dracu', nu stiu nici eu, model gen troaca de porci, cu mult sub performantele modelelor de acum 10-15 ani de zile).... . Ce este sub 20-25 mm este fix 0 barat !
De la un an la altul modelele astea sunt tot mai praf.

Macar este bine ca se acumuleaza si se pastreaza energia pentru iarna colosala 2022-2023, daca toamna 2022 tot vad ca nu are de gand sa scoata vreun ciclon cel putin decent in zona Romaniei.

Sus

MesajScris: Vin Sep 16, 2022 1:59 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Man, ciclonul acela era la 7 zile. Avea 30-40% sanse de reusita.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 16, 2022 3:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Ce este sub 20-25 mm este 0 barat, mai ales cand este sub forma de ploaie mocaneasca.

3 zile de ploaie moderata cu vant de peste 60 la ora e tot ce poate fi mai bun intr-o toamna, altfel e nasol si foarte anost. Si daca iarna este iarasi precum o prelungire a toamnei, avem 6 luni de toamna, o jumatate de an extrem de plictisitoare meteorologic.

Sus

MesajScris: Vin Sep 16, 2022 9:41 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Andrei87 scrie:
Dimpotriva, in perioada asta cu un vant mai slab ar mai fi ramas un strat de inversiune. A fost foehn la greu, de aia maximele cu 1-2 grade peste asteptari.

Nu a fost cazul de vreo inversiune, pentru ca nici nu a fost prezent vreun aer rece, nici n-a fost ceata, iar temperaturile minime au fost apropiate de cele care erau la 850 hPa.
In perioada calda a anului in sudul tarii pentru cele mai bune conditii de crestere a temperaturii ar trebui sa avem un vant dinspre vest sau sud-vest de intensitate moderata, care sa aiba in jur de 30 km/h la rafala. Ceea ce a batut ieri a fost prea tare, cu rafale de 50 km/h la Bucuresti si chiar mai tare in sud-est. Temperatura a avut cam 1-2 grade peste prognoza ECMWF, dar de obicei se realizeaza cu 2-3 grade peste prognoza.

Andrei87 scrie:
Man, ciclonul acela era la 7 zile. Avea 30-40% sanse de reusita.

Chiar daca sansele de realizare a prognozei erau mai scazute din cauza intervalului mare de timp, prognoza a fost relevanta din punct de vedere al potentialului realizabil, adica ceea ce am vazut in prognoza se va putea realiza oricand, daca tinem cont de conditiile de temperatura existente in marile inconjuratoare la vremea aceasta.
Se poate spune ca avem un potential masiv si ca toamna aceasta ar putea sa se realizeze cel putin un ciclon colosal, dar pentru asta este nevoie si de o configuratie barica corespunzatoare care sa duca corect aerul rece in Mediterana.

Ultima oară modificat de Vincentiu_1981 pe Vin Sep 16, 2022 10:02 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Sep 16, 2022 9:59 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

dan2013 scrie:
Totusi, eu astept ciclonii aia colosali. Ca sunt maxime de +36 C sau +10 C mi-e totuna, fix pix... tot cald este si la +10 C; asta daca nu bate vantul cu cel putin 110-120 km/h. Nici MCS-uri cum erau in anii 90', 2000 nu mai sunt de ceva ani buni prin sudul tarii, doar semi-stationare diurnally-driven-draci-baltati de 7-8 ani incoace, in fiecare vara.

Bucurestiul a prins sisteme convective si in ultimii ani, nu doar celule relativ stationare.

Sus

MesajScris: Sâm Sep 17, 2022 1:44 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Asta in caz ca aveati dubii de boala de care sufera vincentiu :))

Sus

MesajScris: Sâm Sep 17, 2022 4:35 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Prognoza ECMWF are un ciclon masiv pe vestul continentului la finalul intervalului de prognoza.

Imagine
Daca se va realiza aceasta configuratie barica, atunci spre finalul lunii ar trebui sa avem o incalzire accentuata a vremii in tara noastra, numai ca pana atunci intervalul de timp este mare si prognoza se poate schimba mult. Plus ca e destul de complicata aceasta prognoza, pentru ca acel ciclon ar veni din America de Nord peste Groenlanda, iar de acolo s-ar transfera spre sud si ar merge spre vestul Europei.
Eu as vrea sa avem o incalzire accentuata a vremii si sa mai vedem temperaturi de peste 30 de grade.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 17, 2022 10:20 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Si la finalul intervalului, si la mama naibii pe vest, de fapt tu vrei incalzire dar dupa echinoxul de toamna caldura deja devine shitty, frig dimineata, cald ziua, macar asa cum e saptamana viitoare stiu ca trebuie blugi, nu sa-mi fie cald in ei dupa amiaza.

Alte motive pentru care vreau toamna rece sunt plosnitele si alergia (in august si septembrie m-a terminat ambrozia).

Nu mai pot fi fenomene interesante de vara, am vazut aseara, urmeaza o lunga asteptare dupa viscolele care nu vor fi, asa ca hai mai repede in mai 2023.

Sus

MesajScris: Dum Sep 18, 2022 12:04 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Vor mai fi averse de ploaie insotite de descarcari electrice si saptamana viitoare aproape zilnic, dar cel mai probabil ca nu si la Polul Inhibarii Convectiei.
Iar daca se incalzeste accentuat, atunci si temperaturile minime vor fi ridicate, nu trebuie sa fie neaparat rece dimineata.

Sus

Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Sep 18, 2022 11:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Neaceasca85 scrie:
Ce este sub 20-25 mm este 0 barat, mai ales cand este sub forma de ploaie mocaneasca.

3 zile de ploaie moderata cu vant de peste 60 la ora e tot ce poate fi mai bun intr-o toamna, altfel e nasol si foarte anost. Si daca iarna este iarasi precum o prelungire a toamnei, avem 6 luni de toamna, o jumatate de an extrem de plictisitoare meteorologic.

Si iata cum nu avem nici macar ploaie mocaneasca in aceste zile, pe aici prin sud :lol: . Furtunile au fost aseara prin partea central-sudica si estica a Bulgariei, din nou.... Cand nu este VCN-ul cu Serbia si Ungaria , sau Moldova, este sudul si centrul Bulgariei cu Grecia

Ne-am ales pentru a mia oara, pe aici prin sud, cu vant uscat de vest, cum se intampla de fiecare data, in orice anotimp, de vreo 5-6 ani incoace, in fiecare an.

Cred ca sudul tarii este exclusiv singura regiune din toata Eurasia care este complet vaduvita de orice fel de fenomen meteo in ultimii ani, de prin 2017-2018 incoace .
Cu siguranta ca este ceva necurat la mijloc !! Hai o data, de doua ori , de 3-4 ori mai zici, dar de fiecare data?!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 19, 2022 1:55 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Da, e rau daca sezonul rece a inceput asa de prost.

Vara cu mezoscalar cat de cat in 29 mai (apartine primaverii acea zi), diurnally driven-uri in 28 iunie, 1 iulie, 3 si 4 iulie, plus "balon cu apa" in 14 august, a mai dres putin situatia, dar iarna, ca sa recupereze si razbune ce nu a fost in ultimii ani buni, vai de mine ce viscole catastrofale ar trebui sa fie.

In aceasta sarabanda de ierni proaste eu includ si vara 2020 care a fost incredibil de proasta in zona mea.

2022 a fost o vara ce a demonstrat ca poate fi si canicula dar sa si ploua bine, e drept seceta 30 mai-28 iunie si 5 iulie-14 august dar s-a remediat repede, fata de alte zone.

Sus

MesajScris: Lun Sep 19, 2022 9:28 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Unde a inceput sezonul rece? Teoretic ar fi perioada octombrie-martie ca sezon rece, dar cel putin 20% din perioada asta o sa fie ca si cum ar fi sezonul cald.

Sus

MesajScris: Lun Sep 19, 2022 9:44 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Vedem ce va fi, prefer o iarna blândă, să consumăm rezonabil gaze, că să nu plătim aiurea speculă creată.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12664 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 827, 828, 829, 830, 831, 832, 833 ... 845  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]