forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Noi 30, 2022 11:08 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12648 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835 ... 844  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Sep 25, 2022 12:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Deci se apropie de final anul 2022 si n-am avut niciun ciclon mediteranean in sudul Romaniei.... Este pur si simplu incredibil ce se intampla aici in ultimii ani de cand suntem in faza La Nina!

Sus

MesajScris: Dum Sep 25, 2022 11:00 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

dan2013 scrie:
Deci se apropie de final anul 2022 si n-am avut niciun ciclon mediteranean in sudul Romaniei.... Este pur si simplu incredibil ce se intampla aici in ultimii ani de cand suntem in faza La Nina!

O faza la Nina care se tot prelungeste. Suntem in al treilea an deja. Si am inteles ca La Nina o sa se prelungeasca si peste iarna asta. Asta este. Pana la urma se vor schimba lucrurile.

Sus

MesajScris: Dum Sep 25, 2022 12:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

WinterIsComing2021 scrie:
O faza la Nina care se tot prelungeste. Suntem in al treilea an deja. Si am inteles ca La Nina o sa se prelungeasca si peste iarna asta. Asta este. Pana la urma se vor schimba lucrurile.

90% sanse tot pentru La Nina si in primele doua luni calendaristice ale iernii 2022-2023. Semne proaste rau de tot.

In aceste 9 luni ale anului 2022, care s-au desfasurat pana acum, extracarpaticul tarii noastre abia a strans intre 250 si 350 mm de precipitatii , adica cam 25-40 de mm pe luna. Iar grosul acestor precipitatii a venit pe componenta convectiva, averse destul de localizate si neuniforme ca distributie in spatiu.

Daca mai tine La Nina multe luni, o sa ne uscam de tot. Lipsesc ciclonii si depresiunile mediteraneene si dinamismul atmosferic care se manifestau mult mai frecvent in anii cu El Nino in zona asta de continent.
Vrem, nu vrem vremea din Pacific ne influenteaza si pe noi, nu doar pe americani.

Sus

MesajScris: Dum Sep 25, 2022 12:19 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

dan2013 scrie:
WinterIsComing2021 scrie:

90% sanse tot pentru La Nina si in primele doua luni calendaristice ale iernii 2022-2023. Semne proaste rau de tot.

In aceste 9 luni ale anului 2022, care s-au desfasurat pana acum, extracarpaticul tarii noastre abia a strans intre 250 si 350 mm de precipitatii , adica cam 25-40 de mm pe luna. Iar grosul acestor precipitatii a venit pe componenta convectiva, averse destul de localizate si neuniforme ca distributie in spatiu.

Daca mai tine La Nina multe luni, o sa ne uscam de tot. Lipsesc ciclonii si depresiunile mediteraneene si dinamismul atmosferic care se manifestau mult mai frecvent in anii cu El Nino in zona asta de continent.
Vrem, nu vrem vremea din Pacific ne influenteaza si pe noi, nu doar pe americani.

Clar ne afecteaza. La Nina si EL Nino afecteaza vremea pe tot globul prin rearanjarea centrilor de presiune care influenteaza Jet Streamul implicit distribuirea precipitatiilor in zonele temperate. Dar am incredere ca acest tipar se va schimba dupa aceasta iarna, care ca si iernile trecute, va fi cel putin la fel de calda si secetoasa.

Sus

MesajScris: Dum Sep 25, 2022 6:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

https://www.nature.com/articles/d41586-022-01668-1

"The occurrence of two consecutive La Niña winters in the Northern Hemisphere is common, but having three in a row is relatively rare. A ‘triple dip’ La Niña — lasting three years in a row — has happened only twice since 1950."

Este primul triplet al secolului XXI, si al III-lea triplet din 1950 si pana acum. Patru ani la rand nu s-a realizat niciodata de cand se fac masuratori meteorologice.

Sus

MesajScris: Dum Sep 25, 2022 9:43 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

dan2013 scrie:

In ultima perioada circulatia atmosferica a fost dinamica in zona tarii noastre.
Pentru ziua de marti, incepand cu orele dupa-amiezii instabilitatea atmosferica se va accentua indeosebi in vestul si sudul tarii, unde vor cadea averse de ploaie instotite de descarcari electrice si vor fi fenomene convective importante. Circulatia de altitudine va fi excelenta in sudul tarii. Final de septembrie, dar manifestari ca in mijlocul verii.
Zimnicea va fi ocolit drastic de tot, asa incat se va mentine afirmatia cum ca Muntenia este singura zona din Eurasia unde de cativa ani incoace nu se mai semnaleaza absolut niciun fenomen meteo!

Sus

MesajScris: Dum Sep 25, 2022 11:07 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

dan2013 scrie:
https://www.nature.com/articles/d41586-022-01668-1

"The occurrence of two consecutive La Niña winters in the Northern Hemisphere is common, but having three in a row is relatively rare. A ‘triple dip’ La Niña — lasting three years in a row — has happened only twice since 1950."

Este primul triplet al secolului XXI, si al III-lea triplet din 1950 si pana acum. Patru ani la rand nu s-a realizat niciodata de cand se fac masuratori meteorologice.

Cum ziceam, lucrurile se vor echilibra, daca nu la anu, in ani ce vor urma. Nu avem ce face. Din pacate, noi fiind rasfatati si invatati cu veri cu fenomene meteo spectaculoase si ierni cu viscole puternice, resimtitm aceasta perioada anosta dpdv meteorologic....

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 26, 2022 1:15 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Eu monitorizez vremea din februarie 1991 de la acel viscol si spun clar ca asta este cea mai lunga perioada anosta din 1991 pana in prezent. Nu am pomenit niciodata sa fie un mare nimic luni in sir si mai ales ani in sir.

Verile 2021 si mai ales 2022 au mai dres busuiocul pe partea de furtuni, dar pe partea de iarna restantele sunt atat de mari incat trebuie sa executam silit vremea.

Si nu va mai fie frica de preturile de la gaze, tocmai asta e solutia, sa-i sfidam, mai reducem din incalzire (19-22 C e suficient) ca eu si asa rezist mai bine la frig decat la caldura, dar eu as sfida non stop cresterea marlaneasca de preturi, 2.700 lei vrei, 2.700 dau, ah stai sa sun la Pago sa ridice limita ca era pe 2.000 si a dat eroare. :lol: :twisted:

Mizeria de UE incepuse sa ia razna preturile inainte sa inceapa Putin razboiul, nu uitati, eu chiar visez la scindarea UE si o sa o tot zic, cata vreme vor avea o politica de incalzire globala si energii marijuana (adica verzi, iluzii, mizerii) eu voi dori sa ies din UE.

M-a enervat asa de tare un spot de neutralitate climatica la radio sambata de imi venea sa ii cer lui Putin sa dea o bomba direct pe Bruxelles, cloaca mizerabila ce este acolo. :evil:

Asa ca poate e bine ca Putin ii mai scutura pe astia din M..UE, noi avem 10% gaz rusesc, nu-i bai, Germania insa a belit-o cu 45%.

Si o iarna grea care sa provoaca proteste anti scumpiri iarasi ar fi buna. :twisted:

Sus

MesajScris: Lun Sep 26, 2022 9:33 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Iata un articol care ne da sperante pentru iarna asta.

https://www.severe-weather.eu/global-we ... 1CPy6MbKGY

Sus

MesajScris: Lun Sep 26, 2022 10:25 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Nu trebuie sa ne fie frica de o posibila iarna grea de grija pretului la gaze, desi nu vad cum am mai putea avea asa ceva.
Nu doar ca ar trebui sa nu se mai faca abuz de caldura prin case/apartamente, asa cum fac multi, dar ar fi obligatoriu sa avem casele izolate cat mai bine.
Sunt destui care stau la casa si au doar 5 cm de polistiren pentru izolare, iar ala e pus demult si nu are cea mai buna conductivitate termica. Deci ar trebui minim 10 cm, dar nu strica nici mai mult de atat, plus niste termopane de inalta eficienta si cu 3 folii de geam, ca sa se piarda cat mai putina caldura.
In felul asta daca s-ar consuma mai putin, daca cererea de gaze ar fi mai mica, atunci si pretul ar mai scadea.
Preturile la gaze nu au crescut din cauza ca a vrut UE sa creasca, din contra, UE incearca sa gaseasca solutii sa scada pretul, dar prea multe n-are ce face. Preturile evolueaza in functie de cerere si oferta, deci preturile se formeaza natural ca urmare a conditiilor de ansamblu de la nivelul pietelor.

Sus

MesajScris: Lun Sep 26, 2022 11:10 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Vincentiu_1981 scrie:
Nu trebuie sa ne fie frica de o posibila iarna grea de grija pretului la gaze, desi nu vad cum am mai putea avea asa ceva.
Nu doar ca ar trebui sa nu se mai faca abuz de caldura prin case/apartamente, asa cum fac multi, dar ar fi obligatoriu sa avem casele izolate cat mai bine.
Sunt destui care stau la casa si au doar 5 cm de polistiren pentru izolare, iar ala e pus demult si nu are cea mai buna conductivitate termica. Deci ar trebui minim 10 cm, dar nu strica nici mai mult de atat, plus niste termopane de inalta eficienta si cu 3 folii de geam, ca sa se piarda cat mai putina caldura.
In felul asta daca s-ar consuma mai putin, daca cererea de gaze ar fi mai mica, atunci si pretul ar mai scadea.
Preturile la gaze nu au crescut din cauza ca a vrut UE sa creasca, din contra, UE incearca sa gaseasca solutii sa scada pretul, dar prea multe n-are ce face. Preturile evolueaza in functie de cerere si oferta, deci preturile se formeaza natural ca urmare a conditiilor de ansamblu de la nivelul pietelor.

De acord cu tine. Iar cu cat consumul de resurse este mai mic, cu atat poluarea este mai mica iar resursele ne vor tine mai mult.

Sus

MesajScris: Lun Sep 26, 2022 3:36 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Vincentiu_1981 scrie:
Nu trebuie sa ne fie frica de o posibila iarna grea de grija pretului la gaze...

Serios? Tu la ce esti? Eu la engie. Stii ca in urma cu cateva zile am primit un mail care imi zicea ca de la 1 noiembrie pretul la gaze pe kilowatt va creste brusc de la 0,26 la 1,22 lei? Va garantez ca am belit-o cu totii...

Sus

MesajScris: Lun Sep 26, 2022 3:59 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Noroc că pretul este încă plafonat la 0,31 lei/kWt.

Sus

MesajScris: Lun Sep 26, 2022 10:14 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

gogulica scrie:
Vincentiu_1981 scrie:
Se pare ca posibilitatea de incalzire accentuata de la finalul lunii identificata in prognoza ECMWF in urma cu cateva zile se mentine foarte bine si saptamana viitoare in sudul tarii s-ar putea sa vedem din nou temperaturi de peste 30 de grade si poate chiar sa se atinga pragul caniculei. Deci daca se mentine prognoza in limite rezonabile, atunci saptamana viitoare ar trebui sa avem din nou vreme de vara.

Eu zic ca o iei pe aratura cu canicula ta. Mare lucru ar fi sa se atinga punctual 30 C.

Sa vedem ce o sa faci cu temperaturilea alea de peste 30 de grade pe arii extinse din a doua parte a saptamanii.

Sus

MesajScris: Mar Sep 27, 2022 7:30 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ce o sa fac? O sa ma inchin la tine, ca esti un zeu al meteorologiei.

33C prin Dobrogea s-ar atinge sambata. Mai vedem cum o sa stam si cu nebulozitatea, pana atunci.

Fişiere ataşate:
GFSOPIT00_108_5.png
GFSOPIT00_108_5.png [ 61.21 KiB | Vizualizat de 196 ori ]
Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12648 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 829, 830, 831, 832, 833, 834, 835 ... 844  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]