forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:22 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 21, 2017 12:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
Prognoza ANM primita de la ECMWF este in schimb foarte buna pentru iarna noastra:
Noiembrie cald spre aproape normal, decembrie normal si ianuarie sub medie. Semne bune iarna 2017-2018 are.


Cred ca este pentru prima data cand vad o estimare ANM (bazata pe datele de la Centrul European) atat de buna pentru tara noastra in lunile decembrie si ianuarie.
Aceste doua luni de iarna, normale termic, la care s-ar adauga precipitatii apropiate de medie, usor excedentare in unele regiuni, s-ar putea traduce printr-o iarna decenta.

Diferente semnificative si care bat la ochi anul acesta intre estimarea Accuweather si estimarea ANM, parca ar fi in antiteza...

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 21, 2017 1:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
mircead scrie:
Dupa ciclonul de luni-miercuri, joi si vineri vor aparea ninsori in zonele joase din Transilvania si Nordul Moldovei. Din 1 noiembrie se va incalzi din nou si vom ajunge iar la 20 de gr prin sud.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


Nu stiu de unde ai scos incalzirea de la 1 noiembrie. Poate din CFS?

Rularea ECMWF este de-a dreptul hibernala si pune toate bazele iernii in Europa. Saptamana viitoare stratul de zapada se va intinde spre est dinspre Siberia probabil pana undeva in zona Moscovei, ceea ce e o ciudatenie fata de ultimii ani.
Cu stratul de zapada la nasul nostru si cu Atlanticul complet adormit, nu m-ar mira un inceput de noiembrie rece, daca nu chiar foarte rece. E de urmarit in orice caz. Ce e clar este ca toamna indiana se consuma azi si maine. Mai punem tricourile pe noi in martie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 21, 2017 1:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
mircead scrie:
Dupa ciclonul de luni-miercuri, joi si vineri vor aparea ninsori in zonele joase din Transilvania si Nordul Moldovei. Din 1 noiembrie se va incalzi din nou si vom ajunge iar la 20 de gr prin sud.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Mai punem tricourile pe noi in martie.


Sau in februarie, *cough* februarie 2016 *cough* :lol: :lol: 25-26 C la umbra, ziua. Si 18-20 C intr-o noapte pe la ora 00:00, in sudul Munteniei, cu vant intens din directia sud, sud-est. Nu mai stiu exact data exacta din acea noapte, dar era cam pe la mijlocul lunii februarie 2016.

Cat despre 1 noiembrie, nu doar ECMWF, dar nici GFS nu sustine in ultimele lui rulari scenariul cu cele 20 de grade C dupa data de 1 noiembrie.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 12:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
S-a cam "evaporat" racirea serioasa din prognoze, de saptamana viitoare; a mai ramas doar o racorire in mare parte din tara. Iar pe langa asta, ECMWF si GFS nu s-au pus deloc de acord, pana azi, cu distributia precipitatiilor de luni-miercuri. Un model punea ieri si alaltaieri precipitatii abundente in nordul Munteniei si al Olteniei, celalalt in Moldova si in centrul tarii.

Nu poti sa te mai bazezi deloc pe prognoze pe o perioada mai mare de 24-48h, nici macar ca tendinta, la cum se schimba din 12 in 12 ore. Ce sa mai vorbim de cat de calda sau rece va fi iarna, sau cat de secetoasa...

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 1:51 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Intotdeauna distributia precipitatiilor legate de frontul cald al depresiunilor mediteraneene a pus probleme modelelor. Asta poate si de la o componenta usor convectiva a acestora. Modelul elvetian de pe kachelmann inca vede maximul pe Moldova.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 9:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Arata ECMWF un viscol la 30 octombrie? :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 9:20 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pare o bombogeneza de 985 mb cu 15-25 cm in Baragan si Dobrogea...prea departe totusi. Dar cu 90 mm in 24h plus ciclonul de la inceputul lunii plus cel de azi/maine, sudul tarii ar putea sa prinda una dintre cele mai umede luni octombrie ever.
Probabil ca va fi distrus totusi de 00z care vine imediat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 9:29 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Cu siguranta ca a fost o aberatie a modelului aseara.

Dar, cu deviatia jetului polar atat de mult spre sud, eu cred ca ne putem astepta la surprize mari in urmatoarea perioada. N-am mai vazut de ani de zile Rusia europeana atat de rece in perioada asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 9:35 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Voua nu vi se pare ca acel cod galben ANM este cam restrans?
Cred ca trebuia extins si pentru sudul Olteniei si sud-vestul Munteniei, eventual si in capitala plus jud. Ilfov .
Asa mare sa fie diferenta cantitatilor de precipitatii intre Mehedinti si Dolj, in favoarea Mehedintiului, de exemplu? Doljul vad ca n-are cod iar Mehedinti are galben, desi GFS e de cu totul o alta parere.

Conform GFS, cele mai mari cantitati de precipitatii se vor acumula fix acolo unde nu este niciun cod.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 10:01 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Si ECMWF are precipitatii abundente in sud-vestul Olteniei, mai ales in jud Dolj, dar si in jud Olt . Deci nu este doar o fabulatie a GFS-lui.
Ar trebui si cei de la ANM sa isi actualizeze avertizarea cod galben.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 10:08 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Probabil ca o vor revizui azi la pranz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 10:29 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Sâm Dec 31, 2016 11:28 am
Mesaje: 234
Localitate: Dragasani, VL
Nu cred ca se va realiza scenariul de aseara din european; de altfel, in rularea de azi a cam disparut monstruozitatea, insa, racirea din jurul datei de 30 oct. se mentine. Ma uitam pe AO si NAO... sunt in prabusire totala. Nu stiu daca e bine sau rau ca se intampla asta acum, dar, nu-mi amitesc un Vortex atat de deranjat in perioada asta a anului. In mod normal, trebuia sa fie foarte compact acum. Cum zicea si Gogulica, JET-ul este in pozitie extrem de favorabila, exact peste Mediterana. E un pattern superb si daca se mentine vom avea o iarna cu adevarat tumultuoasa!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 10:51 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Intre 50 si 70 de mm de precipitatii estimate de modele pentru Giurgiu si Ilfov. Si nici una nu este bagata in avertizare. Chiar daca vor fi cantitati mari, insa nu cred ca vor fi probleme, mai ales ca precipitatiile vor cadea intr-un interval de 48 de ore si cu vant slab sau moderat.
La Balea Lac si cam in toata zona montana, la peste 1800 de m alt, vor fi ninsori consistente. Se anunta un sezon de ski destul de bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 11:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Vantul nu va fi slab deloc. Va fi destul de intens in Muntenia si estul extrem al Olteniei pe parcursul zilei de maine si maine seara, cu rafale de peste 55-65 km/h.
Probleme serioase nu au fost nici in 2-3 iulie 2017, exceptand Turnu Magurele unde s-au inundat strazile dupa cei 145 mm. Suntem totusi intr-o zona de campie, nu avem scurgeri de pe versanti, alunecari de teren si alte calamitati din astea, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa se dea codul galben decat la viscole cu 80 km/h si zapada de o jumatate de metru.
Chiar si in descrierea codurilor scrie foarte clar ca: "fenomenele prognozate in cazul unui cod galben sunt obisnuite pentru perioada respectiva si zona specificata" .

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Oct 24, 2017 2:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
La al 7lea update al prognozei pt iarna 2017-2018 Gavin a gasit o similitudine interesanta:

"The video concludes by having a look at wet Septembers! September 2017 was the UK's 22nd wettest September since 1910. We countdown the 25 wettest Septembers since 1910 and reanalyze the Winters that followed them!
We haven't got space to list al 25 Septembers and Winters but what we can can say is that within these analogues there is an unusually high number of cold/very cold/severe UK Winters. So we've got "first tier" cold Winters like 46/47, 62/63, 81/92 and 84/85 within the top 25 wettest Septembers on record.

Then we have plenty of "second tier" cold Winters like 18/19, 50/51, 53/54, 58/59, 68/69 and 95/96. As ever there are exceptions so for example we also have Winter 74/75, 75/76 and 99/2000 within the analogous package - These are mild Winters of course.

Overall though, once we put all 20 Winters following the top 20 wettest Septembers on record we see a very strong signal for northern blocking during the Winters (with blocking tending to be centered over Greenland) and a cold trough of low pressure over western Europe - Wet Septembers very much seem to be a cold winter signal.
"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO