forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:15 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Ian 07, 2020 6:48 pm 
Luna ianuarie, din estimări, pare să se încheie cu o medie ușor negativă iar la nivelul țării, cu munte cu tot, undeva spre -2 grade.
Am avea iar o abatere pozitivă, media climatologică la nivelul țării ar fi undeva spre -4 grade.
Dacă nu apare vreo surpriză din neant nu cred că ar trebui să ne facem prea mari iluzii că iarna asta ar fi diferită de cele din ultimii ani, poate că va fi chiar mai caldă.
Sunt curios să văd cum va fi vara, ceva de genul 2012, cu săptămâni de temperaturi caniculare, vom doborî recordul ăla de 44-45 de grade ?
Sau ierni blânde înseamnă veri oarecum moderate ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Ian 07, 2020 10:16 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Urmeaza 10 zile de o plictiseala ingrozitoare. Absolut nici un eveniment de mentionat. Fix in miezul iernii..

Poate-i linistea de dinaintea furtunii :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 09, 2020 10:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
GFS 0z are o scăpare hibernala între 21-24 ian. Ceva f rar in iarna asta și in rularile modelelor.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 09, 2020 11:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
E o aberatie proasta la GFS. Total exclus sa se intample iarna, in aceasta iarna.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 09, 2020 1:14 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
ENSO neutru inseamna ca nu avem nici El Nino si nici la Nina? ENSO neutru inseamna non iarna?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 09, 2020 11:33 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Viscolul generatiei noastre vazut de Ecmwf la +96h 8O

http://tinyurl.com/2g9mqh


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 3:50 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A mai fost unul pe 7 ianuarie. Si in noaptea de 1 ianuarie trebuia sa am freezing rain. Sunt imun deja, pasiunea meteo e inutila.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 4:11 am 
E inutilă dacă pentru tine meteorologia înseamnă doar fenomene extreme, altfel nu e deloc inutilă. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 4:23 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Si daca inseamna doar statii si cifre, nici macar sa doresti cifre record, ci doar cifre banale.

Anyway, ceva ceata cu chiciura pare mai previzibila decat viscol in cele ce urmeaza. Ianuarie 2020 precum decembrie 2016? Ger uscat?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 9:57 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Pe mine ma enerveaza cum de suntem ocoliti prin toate partile posibile de toate precipitatiile ce ajung pe continentul nostru... Nici macar o ploaie mocaneasca nu se lipeste de noi...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 11:33 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
E cumva o reintoarcere la circulatia nord-vestica. Ani de zile sudul a beneficiat de precipitatii mult peste nordul tarii, de viscole si de zapezi mult mai mari decat la noi. Cea mai mare incalzire din tara in ultimii ani a avut loc in interiorul Carpatilor tocmai din acest motiv. Multa circulatie sudica, sud-estica, ceea ce pt noi inseamna foehn si precipitatii putine. Nu inteleg de ce atata frustrare. Clima nu e liniara. Se mai schimba circulatiile dominante. Tocmai din acest motiv in sud 2019 a devenit cel mai cald, depasind 2007, an care in Ardeal a fost depasit de aproape toti anii dupa 2010. Chiar si asa, mi-e greu sa cred ca veti incheia iarna fara un viscol in capitala. Desi nu ar fi o premiera.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 10, 2020 11:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
N-as vedea lucrurile asa. Daca te uiti la nivel european, iarna a fost absenta total, in afara de zonele montane si Pen. Scandinava. VCN-ul s-a bucurat de o oarecare elongatie de scurta durata a jetului polar. Practic ce fenomene de iarna ati avut voi, au fost extrem de localizate in timp si spatiu. Deci n-as spune ca e o revenire la circulatia de nord vest, pentru ca nu este. Nu exista strat de zapada nici in Polonia, nici in Germania, nici in tarile baltice si cam pe niciunde. Iarna voastra e un pur accident si se cam termina incepand de azi. E o situatie similara cu viscolul de Craciun 2003 prin sud, fiind singura zona de campie atunci din Europa care avea zapada, in afara de Laponia.

Cat despre iarna de prin sud din acest sezon, sanse minuscule o mai avea prin martie, daca AO incepe sa dea semne de scadere in februarie. Desi pentru mine circulatia actuala imi da o stare de scarba fantastica, nu e nici cald, nici frig, e o vreme tocmai buna sa nu poti face nimic. Astept incalzirea cea mare sa vina odata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 8:15 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Si cand eram gata sa aruncam prosopul, GFS-ul scoate ultra-polara din joben. Sa vedem cat sustine si ansamblul scenariul :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 8:31 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Nu sustine nimic. Operationala e pe campii.Back to reality.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 11, 2020 10:28 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Outlier!

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 549, 550, 551, 552, 553, 554, 555 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO