forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mar 19, 2024 8:31 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14882 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Ian 22, 2020 4:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8411
Neaceasca85 scrie:
Viscol in aprilie sau inceput de mai. Mai 2007 a avut un episod de inghet nimicitor prin Ardeal.

Și in București Băneasa a fost -1 gr in mai.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 23, 2020 6:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3108
Localitate: București, S2
Sa nu uitam ca cel mai mare strat de zapada la Bilea in cei 40 de ani de functionare a fost in mai 2007. :D

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 23, 2020 7:24 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36946
Localitate: Bistrita
Asta pe surse 100% sigure?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 23, 2020 7:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Nu cred asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 23, 2020 8:17 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1342
Eu am găsit strat de zăpadă mare raportat la Vf Omu pe 2 mai 2007.
Imaginetemporary image hosting


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 23, 2020 8:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Intre timp, e prima oara in acest sezon cand se pare ca vor aparea niste schimbari in taria si organizarea vortexului polar pentru luna februarie.

Avem o prima incalzire minora stratosferica, la inceputul lunii februarie. Nimic spectaculos in asta, ca am mai avut cel putin inca una in decembrie/ianuarie si nu a clintit vortexul polar catusi de putin.
Dar, in troposfera lucrurile deja au inceput sa se schimbe. In Canada incep sa prevaleze niste maxime barice, ce probabil vor fi sustinute si de viitoarea prima incalzire din februarie. Spun prima, pentru ca cel putin in GFS, in ultimele 3 sau 4 zile, apare inceputul celei de-a doua. Are o initializare clasica peste Europa si probabil ca se va extinde deasupra Asiei rapid si ulterior va ajunge la Pol. Parerea mea este ca cea de-a doua este "cea mare" pe care tot sper eu sa o vad inca din noiembrie. Undeva trebuie sa existe o dezechilibru generat de lipsa totala a unui schimb serios de caldura (de altfel normal si natural) dintre Pol si zona tropicala din aceasta iarna. Este prima oara de cand ma uit pe modele, si vad un vortex complet inchis in zona lui de bastina pentru o perioada atat de indelungata. Zonele temperate si tropicale au tot acumulat probabil caldura, in ultimele 2 luni si aceasta caldura extra ar putea avea un rol cheie in viitoare incalzire stratosferica majora, propulsandu-i intensitatea.

Drept pentru care, consider ca e posibil ca lucrurile sa se schimbe abrupt si masiv in circulatia emisferica, incepand probabil cu jumatatea lunii februarie. Ar fi primul moment al iernii in care multe zone ar putea sa iasa din tampenia in care au fost tot sezonul. SUA e prima pe lista, cu coasta de est. Cel putin un nor'easter tot o sa le iasa, dar ma gandesc ca si Europa va avea o schimbare importanta.

Momentan GFS merge sub media ansamblului si incearca sa forteze o racire, la finalul lunii ianuarie. Eu cred ca e o eroare, posibil sa fie cumva bulversat de acest nou puseu cald stratosferic. Cel mai probabil finalul acestei luni si prima decada a lui februarie vor fi calde, chiar foarte calde la noi. Dupa prima decada am putea sa vedem si noi ceva zapada, sper.


Fişiere ataşate:
ssw1.png
ssw1.png [ 65.07 KiB | Vizualizat de 541 ori ]
ssw2.png
ssw2.png [ 69.05 KiB | Vizualizat de 541 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 2:33 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Și acum am avut o răcire, cu -10°C la 850mb. Ca urmare, „doar” 6 grade cu soare în loc de 14. :mrgreen:

---
Din punctul meu de vedere, iarna a cam murit în momentul în care s-a produs cuplajul dintre vortexul puternic din stratosferă și cel troposferic, în decembrie. E adevărat că până atunci noi am avut ghinion și am stat sub dorsale calde și circulații sud-vestice, dar odată instalată circulația zonală a dispărut în bună măsură chiar și posibilitatea producerii unor episoade de iarnă...

Transferul vertical de energie, dinspre troposferă spre stratosferă, nu se poate face oricum (updraft-urile furtunilor supercelulare abia reușesc să „înțepe” un pic tropopauza), ci prin propagarea verticală a undelor planetare. Ecuațiile care descriu aceste fenomene sunt într-o oarecare măsură asemănătoare cu cele care descriu propagarea undelor luminoase. Astfel, activitatea ondulatorie tinde să se propage în lungul unor „raze” către regiunile în care pătratul indicelui de refracție al undelor Rossby are valori foarte ridicate și să evite regiunile în care acest indice are valori negative scăzute. În cazul undelor cvasi-staționare, acest indice are valori pozitive în regiunile în care vântul zonal este vestic (u>0), dar nu foarte puternic (u<Uc, o valoare critică care depinde de componenta orizontală a undelor). Mai pe scurt, propagarea (dinspre troposferă spre stratosferă) se face mai ușor când vortexul stratosferic are o intensitate moderată și mult mai greu când acesta este foarte puternic.

Dacă în urma cuplajului S-T vortexul troposferic devine puternic, atunci activitatea undelor Rossby este redusă. Undele lungi, planetare, cvasi-staționare, care apar din cauze orografice sau datorită unor contraste termice ale suprafeței, nu au efectiv cum să se formeze când circulația e pur zonală și extrem de intensă. Deci nu au cum să influențeze stratosfera și să provoace o ieșire din acest tipar... :| Când vezi anomalii de temperatură de 20°C în mijlocul Siberiei știi că e foarte prost.

Pe de altă parte, intensitatea vortexului începe să scadă în mod natural spre sfârșitul iernii, ceea ce permite o meandrare mai accentuată a undelor Rossby. De asemenea, mai sunt și alte procese care pot avea un impact semnificativ asupra circulației troposferice, printre care oscilațiile activității convective în zona intertropicală (exprimată, de ex., prin Oscilația Madden-Julian) și variațiile momentului cinetic al atmosferei. Nu întâmplător, destul de multe SSW-uri s-au produs spre sfârșitul iernii (ex.: 24 februarie 2007).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 3:00 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
gogulica scrie:
Cel mai probabil finalul acestei luni si prima decada a lui februarie vor fi calde, chiar foarte calde la noi. Dupa prima decada am putea sa vedem si noi ceva zapada, sper.

Speri mata, dar speri degeaba.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 3:05 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36946
Localitate: Bistrita
Bune explicatii, dar eu cred ca sunt triggeri care raman in continuare necunoscuti. De exemplu, cum s-a produs viscolul generatiei noastre, din ianuarie 2008. Atunci pur si simplu dintr-un anticiclon serios presiunea a inceput sa scada, dar pana cand au devenit vizibile izobarele inchise, cea mai mare parte a zapezii era deja cazuta. Eu vreau sa stiu cum mai putem avea un astfel de eveniment fara vreo colapsare a PV, pentru ca asta e evident ca nu se va intampla. Dar in 2008 se pare ca a fost posibil. Curiozitate usor retorica :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 3:18 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
Si viscolul din 24-25 ianuarie 2014 a fost o minune. Nu prea s-a vazut in modele pe masura ce ne apropiam.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 9:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Pare totusi ca ceva se schimba, n-am vazut sezonul asta GFS atat de bulversat, cu ansamblul imprastiat intre -10 si +10 C la 850. Apar chiar si precipitatii, ceea ce e si mai ciudat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 1:04 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Precipitatiile incep de saptamana viitoare, in interiorul arcului Carpatic. Sudul si Estul mai asteapta.....vreo cateva luni :evil:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 8:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3108
Localitate: București, S2
Andrei87 scrie:
Asta pe surse 100% sigure?


Am greșit luna (mai), dar nu și anul. Stratul oficial maxim de zăpadă la Bîlea, pe 25.03.2007, 370 cm.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 8:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2558
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
Apar chiar si precipitatii, ceea ce e si mai ciudat...


Oltenia si Muntenia, singurele zone din Europa unde nu va ploua deloc in urmatoarele doua saptamani...
Imagine

Si bonus, FEBRUARIE 2016 RELOADED :mrgreen: :lol: :
Imagine

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 9:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8411
Nu arata atât de rău prognoza GFS. Sunt trei încălziri stratosferice, un Vortex Polar care se rupe la sfs intervalului de prognoza chiar pe Europa. Dacă s-ar realiza ceva din aceasta prognoza vom avea un Februarie și Martie f interesante.
Pe de alta parte prognoza CFSv2 pt acest an este incredibil de calda.
Schimbarea se joaca in următoarele doua săptămâni.
Imagine

Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14882 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 555, 556, 557, 558, 559, 560, 561 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO