forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:04 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 318 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 23, 2011 1:15 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Ne ocoleste ca dracu masa asta tropicala, asa au facut toate vara asta de numai vestul a avut canicula, in 2010 parca erau estice valurile de caldura, in est si pe litoral a fost fierbere.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Dec 22, 2011 9:32 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Imagine

La cum au emis aceasta informare , sunt convins ca nici acum nu sunt siguri de ce se va intampla , cu tot cu radarul mura in gura .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Dec 22, 2011 9:58 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Mare lucru nu se va intampla. Doar Lunca Dunarii primeste ceva, posibil cateva zone cu 10 cm, Giurgiu, Calarasi, etc fiind cele mai afectate. Sincer nu cred ca Bucurestiul ar primi mai mult de o fulguiala cu ceva vant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Vin Ian 06, 2012 11:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
a dat anm o informare, e de ajuns momentan...

Sursa: Administratia Nationala de Meteorologie
Ziua/luna/anul: 06/01/2012 Ora: 10 Numarul mesajului: 1
Fenomene vizate: intensificari ale vantului, ninsori
Intervalul: 6 ianuarie, ora 18 - 7 ianuarie, ora 18
Zona afectata: conform textului

Textul mesajului:
INFORMARE METEOROLOGICA
Va ninge in zona montana, in sud-estul Transilvaniei, apoi local si in Moldova.
Vantul va avea intensificari in majoritatea regiunilor, cu viteze mai mari la munte, in special in zona Carpatilor Meridionali si Orientali, unde rafalele vor depasi 90 km/h,viscolind sau spulberand zapada. Ninsori viscolite vor fi trecator si in Moldova, indeosebi pe parcursul zilei de sambata.
Nota: In regiunile sudice si sud-estice vor fi mai ales ploi, iar cantitatile de apa vor depasi izolat 25...30 l/mp.
In functie de evolutia si intensitatea fenomenelor prognozate, Administratia Nationala de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj prin atentionari sau avertizari meteorologice ulterioare.
Emitent: C.N.P.M.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 2:09 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Vin Oct 01, 2010 11:06 pm
Mesaje: 961
Localitate: Sibiu
Informare meteo ptr zona montana..viscol!deci pana la urma doar in zona montana va fi ceva hibernal! :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 2:13 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Dany scrie:
deci pana la urma doar in zona montana va fi ceva hibernal! :(

De ce ? Pentru ca asa zice ANM :lol: ? Eu cand am o zi proasta nu trebuie sa fac nimic altceva decat sa citesc informarile ANM . Instantaneu mi-am schimbat starea de spirit :lol: . Ceva hibernal nu inseamna neaparat viscol :mrgreen: .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 2:24 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Vin Oct 01, 2010 11:06 pm
Mesaje: 961
Localitate: Sibiu
prognoza lor...pe care am citit-o pe un anumit site - spune ca doar la munte va ninge pe arii relativ extinse... in celelalte regiuni doar pe arii restranse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 2:26 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Dany scrie:
prognoza lor...pe care am citit-o pe un anumit site - spune ca doar la munte va ninge pe arii relativ extinse... in celelalte regiuni doar pe arii restranse!

Intr-adevar cantitatile vor fi slabute , dar va ninge terptat in tot intracarpaticul . Poate ca daca ningea si la Bucuresti ar fi sunat altcumva prognoza :lol: .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 5:58 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Vin Oct 01, 2010 11:06 pm
Mesaje: 961
Localitate: Sibiu
Ieri anm-ul dadea... pe prognoza... ninsori LOCALE in intracarpatic - vineri seara si sambata iar duminica...citez din memorie : ninsori pe arii relativ extinse in nordul, centrul si ne tarii.Astazi - prognoza s-a schimbat - in vnc ninsorii pe arii restranse.Intrebarea mea este:exista posibilitatea ca-in prognoza de maine - sa citim ca in vnc ninsorile vor fi pe arii relativ extinse sau, cel putin, local? Daca ma uit bine pe modelul precipitatiilor de la ecmwf - precipitatiile ( slab-moderate ) se vor semnala pe arii destul de extinse (cel putin in centru)!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 7:18 pm 
INFORMARE METEOROLOGICA
FARA COD
12 ianuarie 2012, ora 12:30
Interval de validitate: 13 ianuarie, ora 08 - 14 ianuarie, ora 20
Fenomene: intensificari de vant, ninsori
Regiuni afectate: conform textului

In zonele montane va ninge viscolit, la inceput in Carpatii Orientali si Occidentali, apoi si în Meridionali, iar rafalele de vant vor depasi 80...90 km/h.
Intensificari ale vantului vor fi si in restul tarii, cu precadere in regiunile sudice, unde local vitezele vor atinge 55...60 km/h.
In funcţie de evoluţia si intensitatea fenomenelor prognozate, Administraţia Naţionalã de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj prin atenţionãri sau avertizãri meteorologice ulterioare.

Sursa: Administratia Nationala de Meteorologie, Centrul National de Prognoza Meteorologica

pt maine:
Doar periferii noroase, vor determina precipitatii si in zona geografica a Romaniei, astazi in jumatatea de nord, iar in zilele viitoare in nord, centru si nord-est, insa, odata cu deplasarea centrului ciclonului de pe continent, pana in Ucraina si implicit apropierea sa de nordul Moldovei, vantul se va intensifica in toata tara, iar temperatura aerului va fi in scadere. La munte, vantul va sufla tare si in rafale, iar in conditii si de ninsoare, vizibilitatea va fi scazuta. Stratul de zapada, la inaltimi mai mari de 1000 de metri, depaseste 25 de centimetri si va mai creste, mai ales in Carpatii Occidentali si in nordul Carpatilor Orientali, orientati perpendicular pe directia de deplasare a formatiunilor noroase, precipitabile. In zonele respective s-ar mai putea depune 10-15 cm, iar la inaltimi mai mari, izolat chiar 20 de centimetri. Creste riscul de producere a avalanselor, iar temperaturile vor fi negative 24 de ore, din 24, incepand de sambata, sub -5 grade la amiaza si sub de la -10 la -12 grade, in cursul noptilor. La astfel de valori termice, in prezenta vantului, temperatura resimtita se va situa aproape de -19 sau -20 de grade, iar de la inceputul saptamanii viitoare si mai putin, inclusiv in Transilvania, aflata si ea sub incidenta vantului, ce se va canaliza pe Valea Muresului, pe la nord de Carpatii Meridionali, dupa ocolirea, Muntilor Apuseni, mai ales pe partea lor sudica. La vest de Carpatii Orientali, respectiv in estul Transivaniei, datorita imposibilitatii depasirii acestui obstacol muntos, se va produce o acumulare de masa de aer, care, in contact cu stratul de zapada, se va supraraci. (meteorolog: Romica JURCA)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 8:55 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Dany scrie:
Ieri anm-ul dadea... pe prognoza... ninsori LOCALE in intracarpatic - vineri seara si sambata iar duminica...citez din memorie : ninsori pe arii relativ extinse in nordul, centrul si ne tarii.Astazi - prognoza s-a schimbat - in vnc ninsorii pe arii restranse.Intrebarea mea este:exista posibilitatea ca-in prognoza de maine - sa citim ca in vnc ninsorile vor fi pe arii relativ extinse sau, cel putin, local? Daca ma uit bine pe modelul precipitatiilor de la ecmwf - precipitatiile ( slab-moderate ) se vor semnala pe arii destul de extinse (cel putin in centru)!

Dany ..... eu cred ca astia de la ANM nu sunt in stare nici sa citeasca harta ECMWF :lol: .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 8:58 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
eugenraduoradea scrie:
La astfel de valori termice, in prezenta vantului, temperatura resimtita se va situa aproape de -19 sau -20 de grade, iar de la inceputul saptamanii viitoare si mai putin, inclusiv in Transilvania, aflata si ea sub incidenta vantului, ce se va canaliza pe Valea Muresului, pe la nord de Carpatii Meridionali, dupa ocolirea, Muntilor Apuseni, mai ales pe partea lor sudica.

Asta nu e rau deloc pentru noi . Vantul asta usuca bine aerul si ne va scoate stratusii din peisaj :) .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 9:11 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Vin Oct 01, 2010 11:06 pm
Mesaje: 961
Localitate: Sibiu
am vazut pe site-ul anm..meteoromania.ro - ca in zona sudica a Transilvaniei vantul va avea intensificari ce ar putea, cum a fost aratat mai sus, sa accentueze serios senzatia de rece...inclusiv in zona Sibiului.dar oare sub -15° - pe timpul zilei?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 9:16 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
La o temperatura de -5°C daca se adauga si un vant puternic , factorul de racire scade lejer sub -20°C .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INFORMARI METEO !!
MesajScris: Joi Ian 12, 2012 10:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Resita va primi sambata dimineata zapada mult-asteptata; conform GFS12z, atunci LLJ-ul panonic, generat prin canalizarea topografica la mezoscara a vantului de NV, se va izbi in muntii Banatului determinand ascendente localizate dar intense si destul de persistente... genul de situatie care de obicei livreaza maxim in zona.
As adauga ca daca vreo zona non-montana va primi o cantitate mai mult decat decenta de zapada in episodul rece care urmeaza, cu siguranta va fi vorba de Dealurile Vestice, posibil ca si Oradea si Arad sa fie oarecum perturbate de ninsori - asta daca e sa facem o medie a modelelor...


Fişiere ataşate:
harta.png
harta.png [ 2.14 KiB | Vizualizat de 1220 ori ]
map.jpg
map.jpg [ 32.56 KiB | Vizualizat de 1222 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 318 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO