forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 5:16 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 1:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Modelele au luat-o razna :), adica predictabilitatea pe termen mediu a scazut dramatic. Explicatia este adancirea progresiva a fazei pozitive a ceea ce se numeste oscilatia arctica, respectiv intensificarea la nivel emisferic a jetului polar. Jetul polar este un factor notoriu de instabilitate a rularilor modelelor intrucat are proprietatea suparatoare ca favorizeaza cresterea rapida a micilor perturbatii pana la a modifica regimul curgerii la scara emisferica. Asta inseamna ca daca modelul greseste putin in starea initiala pot avea rezultate surprinzator de gresite peste o saptamana. Ansamblurile surprind foarte bine acest efect prin imprasitierea parametrilor caracteristici intre rulari dupa un interval de 5-7 zile de la initierea modelului.
Oricum, suntem in tranzitia de la un sezon tipic cuminte si relativ predictibil pe termen mediu (vara) la un sezon tipic energetic si relativ impredictibil pe termen mediu (iarna). Va trebui sa ne obisnuim cu noua situatie... :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 2:37 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Saptamana asta vremea ramane in limite normale pentru noiembrie, in general, dar vor fi si zile cu multa ceata. Conditiile de ceata se vor mentine pana cand se va apropia frontul rece de pe 14..15.11, cand si vantul se va orienta din nord. Ceata se datoreaza usoarei advectii calde de la altitudine, modelul GFS indica azi racirea din week-end.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 3:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
mary, din ce motiv s-a mentinul aerul cald in altitudine asa mult timp dupa racirea celui de la sol? De cateva zile sunt inversiuni termice puternice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 6:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
parerea mea e ca sub raport al cantitatilor de precipitatii intervalul acesta de toamna-inceput de iarna seamana foarte mult cu cel din 2006...adica cu cantitati foarte mici...ceea nu e neaparat anormal, stiind ca in regiunea romaniei ultimul trimestru din an e caracterizat de precipitatii in general slabe (sub 40-50 l/mp/luna in general pe tara)...

de ex: in intervalul 15oct-31dec 2006 la cluj au cazut 43.6 l/mp...din 15oct 2008 pana azi 11nov au cazut 12.7 l/mp...izbitor de asemanator...
m-ar mira ca pana la sfarsitul anului sa mai cada peste 35-40 l/mp...cel putin la cluj...

si inca ceva...din ce am vazut pe hartile sinoptice de prognoza se vede foarte clar ca deja (la mijloc de noiembrie inca e destul de devreme) e cat se poate de bine dezvoltat anticiclonul siberian (care aduce din eurasia vreme rece si foarte frumoasa, preponderent senina) care dupa cum se stie poate actiona perioade lungi de timp (saptamani in sir) si cu cat stationeaza mai mult cu atat mai mult creste in intensitate...totodata respinge sistematic formatiunile ciclonice provenite din NV sau V de origine islandeza aducatoare de precipitatii...deci slabe sanse de precipitatii insemnate pana in ianuarie (doar accidental si local vor aparea cantitati serioase)...vineri si sambata va fi o incercare de patrundere a unui astfel de front dinspre NV care nu prea pare sa aiba multe sanse de a lasa ceva serios in banat si ardeal...
in ceea ce priveste stratul de zapada nu-mi pun sperante mari...doar sporadic si trecator (mi-am cam luat adio de la iernile adevarate de la mijlocul anilor '80)...nu e de unde, nu mai e ce a fost altadata...
eu spun ca au dreptate prognozele americane care prevedeau vreme rece pana in ianuarie si cam normala la capitolul precipitatii...

astept pareri pro si contra !!!
:D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 8:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Modelele iarasi arata o racire accentuata :lol: . Pe bune..nici nu stiu ce sa mai cred. 2 rulari arata vreme calda , 2 rulari arata vreme deosebit de rece.Cred ca pana la urma ar trebui sa asteptam sa vedem ce arata modelele cu 5 zile inainte de 23 noiembrie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 9:25 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
deocamdata aceasta toamna este peste media normala si probabil k asa va ramane la ce anomalii mari au fost in primele 10 zile de noiembrie.decembrie poate sa fie unul normal sau usor mai rece..insa depinde de stratul de zapada,daca va fi zapada pe sol in prezenta anticiclonului va fi foarte rece,dak nu va fi zapada..mai greu cu racirea..oricum interesant ce va urma..adik nimeni nu stie dupa cum vedem..:P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 10:25 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Ultimele 30 zile au fost deosebit de calde. Anomalia monitorizata de NOAA atinge pe acest interval 2.7 grade la Bucuresti Baneasa, 4.18 la cluj, 2.96 la Constanta, 3.17 la Bacau si 3.8 la Arad.
In ceea ce priveste perspectivele de racire, ele se leaga - asa cum arata atat ECMWF cat si GFS azi dimineata - de o rupere a circulatiei predominant vestice de pana acum printr-o invazie polara peste Europa centrala si estica. Probabilitatea ca anticiclonul siberian sa-si faca aparitia in Europa pana la sfarsitul lunii noiembrie este redusa, in opinia mea. Cele mai mari sanse de ninsoare pana la sfaristul lunii par sa fie in vest, centru si nord, desi nici Bucurestiul nu este ferit de averse de ninsoare pe circulatii nordice :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 2:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Modelul GFS initializat la ora 06Z UTC arata temperaturi de chiar -17 grade in dimineata de 26 noiembrie !! . Nu stiu in ce masura se va adeveri prognoza , dar este a 3-a rulare consecutiva care arata o racire accentuata in al treilea trimestru al lunii .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 6:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Fara discutie ca temperaturi de -17 gr. sunt posibile la asfarsitul lui noiembrie. Intrebarea este unde? Ca daca sunt temperaturi minime generale sau temperaturi minime atinse undeva in tara, e o diferenta, nu ?

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 6:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Da , scz..am uitat sa precizez asta . Temperaturile cele mai scazute vor fi in zona Banatului.Acum astept cu nerabdare sa vad ce zic modelele intializate la 12Z


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 7:06 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
recordul lunii e stabilit destul de recent la 30 noiembrie 1993 la miercurea-ciuc -28 de grade.la mine tot atunci au fost -19.6 grade recordul lunii.deci..-17 -18 prin depresiuni nu e neobisnuit deloc..chiar acuma 2-3 ani au fost -22 pe la intorsura buzaului in 22 sau 23 noiembrie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 12, 2008 9:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
A 4-a rulare consecutiva a modelului GFS care arata racire accentuata dupa 22-23 noiembrie...cam se clarifica treaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 13, 2008 1:17 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Daca cele mai scazute temperaturi vor fi in Banat, atunci va fi ceva deosebit. Intensificari mari de vant va aduce aceasta racire?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 13, 2008 2:00 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Va fi ceva interesant prin data de 20-22 noiembrie ce va aduce racirea asta.Oricum nu vor fi furtuni cu desc. electrice si nici ploi cu caracter de aversa. Aceasta racire va fi adusa de o masa de aer din partea Nord-Estica ( Rusia ).
P.S : este a 5-a initializare a modelului GFS care arata o racire accentuata din 22 nov.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 13, 2008 7:16 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
CrazyFrog scrie:
Va fi ceva interesant prin data de 20-22 noiembrie ce va aduce racirea asta.Oricum nu vor fi furtuni cu desc. electrice si nici ploi cu caracter de aversa. Aceasta racire va fi adusa de o masa de aer din partea Nord-Estica ( Rusia ).


fiind vorba de directie estica e vorba de ANTICICLONUL SIBERIAN...care anul asta s-a trezit destul de timpuriu la viata...
dar cert minimele nu vor fi in banat, ci tot in depresiunile ciuc si giurgeu sau in bucovina si nordul moldovei...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO