forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:13 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:28 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Gogulica, ai facut arhitectura? Ca si frate-miu se gandeste s-o urmeze (desi are deja una terminata si un salar super ok ca ce lucreaza acum) ...si poate i-ar prinde bine niste sfaturi. :)


Ultima oară modificat de Andrei87 pe Vin Oct 09, 2009 10:31 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:31 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Adica arhitectura dureaza 5 ani? Si medicina 6, in rest toate au 4 ani, nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
cred ca mai degraba 3...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Neaceasca85 scrie:
Oh da. :lol: Cred ca ai facut UPB, doar e langa tine pe acolo. :) La mine facultatea a fost extrem de usoara si frumoasa. Doar ca a trebuit sa stau in Buc a fost singurul lucru ce nu mi-a placut, in rest, superb.

Revenind la amintirea zapezii din 1997 (cred); seara, pe la ora 23 fratele meu vine de afara si zice "Ahhh ce vant bate, e asa de taios!" si apoi dimineata am vazut totul alb de la etajul 5 unde locuiam. Cum spuneam, dupa amiaza s-a topit toata.


Am facut UTCB, Facultatea de instalatii.

Cat despre ninsoarea din 1997, parca cineva a sters-o complet din memoria mea. Nu stiu de ce nu mi-o amintesc. :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:47 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Mai tine cineva minte o ninsoare abundenta pe la inceputul lui martie '98?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:53 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Nu, stiu doar de martie 2003 si 2004 de averse nocturne de ninsoare. Imi mai amintesc de o furtuna pe 1 Martie, nu mai stiu anul, 98 sau 99. Cu cateva zile mai tarziu a fost lapovita. :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 10:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Andrei87 scrie:
Mai tine cineva minte o ninsoare abundenta pe la inceputul lui martie '98?


Eu tin minte, ca a existat candva, posibil in 1998, o luna martie extraordinara. Iceage stie mai bine cred. Am avut atunci o noapte in care a nins 20 cm in Bucuresti, dupa o zi cu 18 C si a urmat ceva asemanator cu un viscol, dupa o zi sau doua, doar ca temperatura a fost destul de ridicata si zapada n-a impresionat pe nimeni. Pacat ca exact in ziua asa numitului viscol, am fost fortat sa plec la munte. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
steaua scrie:
iceage scrie:
nu calendarul e cea mai buna metoda de prognoza, ci "buna judecata" :wink:

Depinde ce se intelege prin aceasta "buna judecata".
Atat calendarul cat si statistica au un rol important in toata povestea asta, si cred ca ne-am convins de lucrul acesta cu totii de cand urmarim prognozele brute! Daca statistica si calendarul ar fi introduse in ecuatie alaturi de prognoza bruta, ar da o solutie mult mai buna. Cel putin de la 4,5 zile incolo eu cred mai mult in aceasta metoda, care de cele mai multe ori se dovedeste a fi si cea mai exacta.


da, sigur ca nu trebuie uitat de "calendar" - mai ales daca e sa apreciem influenta suprafetei solului, cat de mult se incalzeste diurn/ raceste nocturn/ etc; nu am zis nici un moment ca trebuie sa uitam de el... putem ajunge in erori la fel de mari ca atunci cand ne uitam prea mult la el :wink: Tot ce am vrut sa spun prin "buna judecata" este ca in principiu modelele stiu si ele de calendar :) - reproduc destul de bine fluxurile de caldura intre atmosfera si suprafata terestra/oceane si daca aduc o masa de aer cu -5 la 850 hPa peste noi e bine sa ne gandim ce fenomene ar produce acum... in conditii de precipitatii persistente sau averse intense se ajunge la un gradient de 6-7 grade in cei 1500m de la campie pana la nivelul 850 hPa, si cu o temperatura care abia atinge 1-2 C la suprafata e foarte plauzibil sa ninga. Sigur, ma uit la calendar si pot sa ma intreb daca modelul nu este in eroare aducand o masa atat de rece peste latitudinea noastra - nu s-a mai intamplat foarte des asta; octombrie e o luna "pacatoasa" cand procesele diabatice, schimburile rapide de caldura intre atmosfera si suprafata subiacenta, se accelereaza; e suficient sa vedem inversiile dramatice din ultimele nopti. Asta nu prea place modelelor, care dupa cum stim "parametrizeaza" fluxurile de caldura si nu stau exagerat de bine cu rezolutia verticala in stratul inferior si pot incepe sa dea erori pentru traiectorii lungi ale maselor de aer pe continent


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:09 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Imi aduc aminte foarte bine evenimentul, dar mai vag data lui. Totusi tin minte ca eram in clasa a 4-a, deci nu poate fi decat martie 1998. Si stiu ca a fost ceva gen ziua femeii, 1 sau 8 martie. In seara precedenta era caldut afara si incepuse sa ploua, apoi temperatura a devenit rapid negativa dar a continuat sa ploua 2-3 ore (freezing rain) si gardurile erau apretate cu un strat de gheata de 0.5-1 cm; era polei. Apoi ploaia s-a transformat in lapovita si ninsoare viscolita si extrem de abundenta, stratul crestea vazand cu ochii. Pe vremea aia ma punea mama la culcare devreme desi io vroiam sa stau toata noaptea cu okii in geam :) . Atata stiu ca dimineata ma astepta un strat pana aproape de genunchi si ger. Mai trebuie sa zic ca a fost la Constanta? :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
gogulica scrie:
Andrei87 scrie:
Mai tine cineva minte o ninsoare abundenta pe la inceputul lui martie '98?


Eu tin minte, ca a existat candva, posibil in 1998, o luna martie extraordinara. Iceage stie mai bine cred. Am avut atunci o noapte in care a nins 20 cm in Bucuresti, dupa o zi cu 18 C si a urmat ceva asemanator cu un viscol, dupa o zi sau doua, doar ca temperatura a fost destul de ridicata si zapada n-a impresionat pe nimeni. Pacat ca exact in ziua asa numitului viscol, am fost fortat sa plec la munte. :mrgreen:


Eu voi tine cat traiesc minte secventa de ninsori/viscole din 1-8 martie 1993, care dupa o iarna aproape fara zapada (desi nu blanda) au adus un strat de 70-80cm cu troiene de pana la 1.5m
Apoi martie 1996 care fara a fi foarte bogat in zapada, a fost extrem de rece, la egalitate cu martie 1987 - o medie foarte aproape de februarie
Am verificat in arhiva de pe wetterzentrale si e posibil ca pe 11 martie 1998 sa fi fost ninsoarea de care spui, dar pe ogimet nu am gasit decat 3cm la Baneasa (a nins totusi)
oricum, martie 1998 pare sa fi fost foarte rece pentru cel mai cald an pe glob de cand se fac masuratori :mrgreen:


Ultima oară modificat de iceage pe Vin Oct 09, 2009 11:25 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:21 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
iceage scrie:
Eu voi tine cat traiesc minte secventa de ninsori/viscole din 1-8 martie 1993, care dupa o iarna aproape fara zapada (desi nu blanda) au adus un strat de 70-80cm cu troiene de pana la 1.5m


atunci nu erau asa multe masini, iti dai seama ca daca s-ar intampla asa ceva acum ar fi "sfarsitul lumii" in Bucuresti. Departe nu a fost 3 ianuarie 2008, dar pana la 80 cm mai erau


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:27 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Viscolul ala de prin '98 ma pasioneaza si ar mai fi ceva cand aveam eu 6 ani, in noiembrie parca. Eram atat de mic, si nu vreau sa zic o prostie, dar stiu sigur ca aveam 6 ani, de luna nu mai tin 100 % sigur minte, viscolul m-a prins in centru cand mergeam cu mama sa luam bilete la Opera.

As vrea sa stiu si eu toate ninsorile si straturile de zapada aferente din perioada 1990-2004 din Constanta, ma ajuta cineva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Andrei87 scrie:
iceage scrie:
Departe nu a fost 3 ianuarie 2008, dar pana la 80 cm mai erau


Mai erau fix 10 cm. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Si daca tot vorbim de luna martie, desi habar nu am cum am ajuns la asta, mai exista un martie care mi-a marcat copilaria, cel din 1995, care a inceput foarte cald, apoi in fiecare zi am pierdut cate un grad, pana am ajuns pe 14 cu un viscol rupt de la Cercul Polar. :mrgreen: Desi nu a excelat in strat de zapada, temperatura negativa din timpul zilei, dar si vantul, fac ziua de 14 martie 1995 sa ramana in istorie pentru mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Toamna 2009
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 11:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
iceage scrie:
e posibil ca pe 11 martie 1998 sa fi fost ninsoarea de care spui, dar pe ogimet nu am gasit decat 3cm la Baneasa (a nins totusi)

De obicei, in cazul viscolelor din Bucuresti, statia de la Baneasa are mai mereu strat mai mic de zapada fata de statia de la Filaret care e mai inspre sud. Pana in 2000 am stat in sudul extrem al orasului si spre norocul meu, cred ca am prins in fiecare an, tot ce au avut depresiunile mediteraneene mai bun pentru Bucuresti. De aceea ma gandesc ca nu apare stratul de zapada, la valoarea pe care o stiam eu de atunci, pe ogimet.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO