forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 9:00 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Lun Mai 06, 2013 10:44 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Totusi, conteaza extrem de mult. Nici nu ma incumet sa deschid topic despre efectele de feed-back la scara climatica. De ce crezi ca va conta atat de mult cele cateva zecimi de grad in plus la GW?
Daca as spune ca in Slatina s-a incalzit clima cu 0,53 grade, ai spune...ei, si?
Poate ca nu conteaza, insa pe plan Global asta inseamna mult.
Cu cat aria studiata este mai mare, cu atat importanta unui fenomen oarecare petrecut in acea arie este mai mare.
Sunt foarte curioasa daca gheturile polare vor depasi recordul de extensie minima din vara trecuta. Sper ca da.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 8:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Chiar daca asteptam cu interes prognoza celor de la AccuWeather, asta nu inseamna ca va trebui luata neaparat ca atare doar din simplu fapt ca au nimerit-o foarte bine anul trecut.Oricand calculele pot fi date peste cap :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 12, 2013 1:46 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Pot fi dar nu sunt date peste cap.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 6:37 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Ultima actualizare a prognozei celor de la WSI cu privire la vara 2013: http://www.wsi.com/866f4574-07a8-4a02-8 ... etails.htm

In linii mari, pentru (zona noastra) estul si sud estul Europei vor fi afectate de dorsala tropicala, se asteapta in general cantitati deficitare de precipitatii si temperaturi peste medie.

In schimb, unele modele, cum ar fi CFS sau GPC (Met Office) vad o iesire din aceasta situatie, chiar precipitatii peste medie si temperaturi normale sau sub. HMC merge spre temperaturi ce pot depasi valorile normale si precipitatii in limite cclimatologice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 9:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Apropo de chestia cu "temperaturi peste medie" in lunile de vara.
Cum cam tot timpul se aude chestia asta, ma intrebam oare de cand nu a mai fost o vara cu temperatura medie sub media climatologica (61-90).
Pentru Timisoara o vara perfect normala din punct de vedere climatologic trebuie sa aiba o temperatura medie de 20.3°C.
Am cautat in datele pe care le am si am constatat ca ultima vara cu temperatura mai mica sau egala cu norma climatologica a fost vara anului 1989 cu o temperatura medie de 20.03°C.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 9:55 pm 
Nu ne ramane decat sa asteptam vara si sa ne dumirim care e treaba.
Avem repere angro acum, inclusiv pe anul trecut, una din verile cele mai fierbinti din istorie.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 10:24 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
61-90 e perimat total


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 10:57 pm 
E totusi un reper bun, al unei perioade cand nu exista atata betoniada peste tot, inclusiv in apropierea unor statii meteo ANM, asa cum e acum, plus schimbarile ultimilor ani.
Daca am avea date mai complete un reper bun ar fi si perioada anilor similari de la inceputul secolului 20, chiar daca nu exista atata industrializare si atata incalzire globala, datorata exclusiv activitatii umane intense, vezi China, SUA, taierii irationale a padurilor, Amazon, etc.
Mai vedem dupa 2015-2016 cum sta treaba cu mult trambitata incalzire si verile epocale constant sufocante si caniculare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 10:34 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
steaua scrie:
Ultima actualizare a prognozei celor de la WSI cu privire la vara 2013: http://www.wsi.com/866f4574-07a8-4a02-8 ... etails.htm

In linii mari, pentru (zona noastra) estul si sud estul Europei vor fi afectate de dorsala tropicala, se asteapta in general cantitati deficitare de precipitatii si temperaturi peste medie.

In schimb, unele modele, cum ar fi CFS sau GPC (Met Office) vad o iesire din aceasta situatie, chiar precipitatii peste medie si temperaturi normale sau sub. HMC merge spre temperaturi ce pot depasi valorile normale si precipitatii in limite cclimatologice.

Tot vad patrunderi reci si adanci spre Spania si Maroc...cut-off-uri...si devin agasante, pare o tendinta...dar tocmai asta poate aduce umezeala la noi. Chiar furtunile de ieri au avut asa ceva la origine. Deci chestia cu ridicarea dorsalei...are doua fete.(eventual scris cu tz, nu cu sensul de copile) :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 10:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Sa vedem pe care parte a blocajului vom sta de data asta.Pai nu ar fi loc si de mai bine ? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 11:11 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
http://jurnalul.ro/vremea/ploi-in-mai-t ... 41969.html
fapt divers....

Luna mai va fi mai ploioasă decât în mod normal, excepţie urmând să facă Muntenia şi Dobrogea, unde cantităţile de apă se vor încadra în valoarea de 76 l/mp. :oops: exact 76, de unde-l vor fi scos...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 8:05 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
E o greseala fatala sa te bazezi pe ce scriu jurnalistii. Credeam ca s-a trecut de nivelul ala pe acest forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 8:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Nu, am scris doar: FAPT DIVERS...Si m-am amuzat cu acel 76....
Daca ar fi zis si zecimala, de exemplu 76,8 ma tavaleam pe jos de ras.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 8:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
mda


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Lun Mai 27, 2013 11:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Daca ar persista un pattern de circulatie cum avem acum , in mod normal vara asta nu ar trebui sa avem probleme :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO