forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Sep 16, 2021 8:46 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: WRF
MesajScris: Joi Mai 24, 2012 7:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Stima pentru tot ceea ce faci cu modelul WRF,deja am ajuns sa il consult zilnic :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 8:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Cred ca ar merge gradata scara precipitatiilor acumulate cu inca 4 unitati peste 60, adica 60, 80, 100, 150 si >200.

Parametri de instabilitate sunt destul de impresionanti pentru sudul Moldovei si Baragan, modelul chiar anticipeaza formarea unui MCS cu eventuale supercelule "incorporate" in urmatoarele 2-3 ore in nordul Baraganului care va avansa progresiv catre Bucuresti spre orele noptii. Un "drawback" ar fi limitarea CAPE.

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 8:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Furtunile cele mai bune in Bucuresti cred ca pe circulatii sudice au loc.Am I right? :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 8:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Pe circulatii sud-vestice, dar mai pot fi severe si cele venite din est (desi foarte rar, de obicei se sparg pana in Buc) sau cele nordice formate pe convergenta creata de Carpati.

Iata ce elocvent arata simularea radar pentru orele 23 UTC (02 ora Romaniei)

Imagine

Bucurestiul pare nici mai mult nici mai putin decat luat din plin - daca se verifica, voi avea un mare respect pentru modelul asta. :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 8:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Pana acum, scorul pentru precizia precipitatiilor a fost destul de slab. Urmeaza sa fac simulari pe WRF-ARW cu acelasi set de date sa vad care e mai precis. Voi implementa un program pentru evaluarea modelului, iar statisticile vor fi disponibile pe site. Posibil ca saptamana viitoare sa trec pe WRF-ARW, care este mai nou si mai exact ca WRF-NMM. Din cauza ca nucleului WRF-ARW ii ia mai mult timp sa calculeze, posibil sa reduc perioada re rulare pentru domeniul de 9.4 km la 48 ore, asta pana ce o sa-mi iau un procesor 8 sau 12-core si 6-8 GB DDR3.

http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 9:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

supercell scrie:
Furtunile cele mai bune in Bucuresti cred ca pe circulatii sudice au loc.Am I right? :)

As zice ca vijeliile puternice sunt mai adesea pe fronturi reci ce vin dinspre V (cu jet prefrontal sudic), apoi si patrunderile reci pericarpatice (NE) pot genera vijelii spectaculoase. ploile cele mai serioase - pe blocaje de genul acesta, cu circulatii de E sau SE. Nici circulatiile de sud in altitudine nu sunt rele, cu conditia sa fie advectie calda, deci E-SE la sol.

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 10:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

CrazyFrog scrie:
Pana acum, scorul pentru precizia precipitatiilor a fost destul de slab. Urmeaza sa fac simulari pe WRF-ARW cu acelasi set de date sa vad care e mai precis. Voi implementa un program pentru evaluarea modelului, iar statisticile vor fi disponibile pe site. Posibil ca saptamana viitoare sa trec pe WRF-ARW, care este mai nou si mai exact ca WRF-NMM. Din cauza ca nucleului WRF-ARW ii ia mai mult timp sa calculeze, posibil sa reduc perioada re rulare pentru domeniul de 9.4 km la 48 ore, asta pana ce o sa-mi iau un procesor 8 sau 12-core si 6-8 GB DDR3.

Intel 3930k pe LGA 2011 ar fi superb,ai avea 12 threaduri si bate orice AMD 8 core la fundul gol.Dar si efortul financiar e enorm,plus placa de baza s.a.m.d.Intel core i7 2700k,chiar daca are 4 nuclee,e foarte bun si mult mai "pamantean" la pret.Intel Xeon,mai ales cele mai puternice din gama ar avea preturi prea astronomice.Investeste intr-un ssd daca nu ai,nu o sa regreti :wink:

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 10:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ideea e ca vreau sa fac modelul cat mai eficient. Pe asta au si pus accent coordonatorii de lucrare, printre care e si Domnul Cristi Nichita, directorul de prognoze in cadrul centrului meteo din Timisoara. Acum fac niste teste pe nucleul ARW si se pare ca au rezultat pozitiv. Daca se dovedeste ca la o rezolutie de sa zicem 5-6km am rezultate spectaculoase, voi renunta la rezolutiile de 9.4km si 3.8 km si voi avea o rezolutie unica de 5 sau 6 km, care in timp va fi imbunatatita, odata cu upgrade-urile ce le voi face serverului. Eu ma gandeam initial la un AMD Opteron, sau un Intel Xeon, in defavoarea procesoarelor intel i7 care costa multi bani.

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 10:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ooo,pai asa ia un Xeon,bine si Opteron e foarte bun.Niste rami la peste 2000MHz cu latente bune mai ales ar fi de exceptie :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 11:26 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Siii...nu m-a convins (inca) WRF-ul. :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 24, 2012 11:28 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Pentru ceva care merita si de pe care putem profita toți, un mic sprijin financiar din partea noastră ar fi binevenit. Dacă mai mulți utilizatori de aici ar fi de acord cu ce spun si pot face acest lucru, sunt dispus sa contribui cu o anume suma. Si bineinteles, cel care menține acest proiect, sa fie de acord.

Sus

MesajScris: Vin Mai 25, 2012 11:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am vrut inca de cand am dezvoltat site-ul sa fac si un modul de donatii, prin care oricine doreste, poate contribui cu o suma de bani pentru dezvoltarea si intretinerea modelului. Acest modul va fi gata in .cca 2-3 saptamani. Nu vreau sa par ca si cum as cersi bani, dar dezvoltarea si rularea modelului necesita niste fonduri.

In alta ordine de idei, peste 2-5 zile voi renunta complet la nucleul WRF-NMM si voi implementa nucleul WRF-ARW, care va rula la o rezolutie unica de 6.8 km grid point, pe o perioada de 48 ore, rezultatul fiind afisat din ora in ora. Am recurs la aceasta optiune, deoarece nucleul NMM este depasit si are erori mari. Pe nucleul ARW, am obtinut rezultate MULT MAI BUNE.

L.E : Pe nucleul ARW, voi putea scoate mai usor meteograme. In maxim o luna voi scrie un program de verificare a prognozei, bazat pe metodologiile aplicate de catre ANM pentru verificarea modelelor COSMO si ALADIN.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 26, 2012 11:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am trecut modelul pe nucleul ARW, la o rezolutie unica de 6.8 km. Cu toate ca am redus timpul maxim de prognoza la t+42 ore, acuratetea va fi extrem de ridicata, in comparatie cu NMM. Dupa ora 00 si ceva se vor updata hartile, dar rularea asta merge doar pana la t+27 ore, din cauza ca am alocat doar 10 minute pentru descarcarea noilor date de initiere si nu au apucat sa se descarce toate fisierele GRIB necesare. Maine va fi rezolvata problema...voi aloca 15-17 minute.
Pentru ARW folosesc alte date de initiere, tot de la GFS, dar mai complete.

Sus

MesajScris: Dum Mai 27, 2012 11:25 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Tocmai ti-am consultat modelul cu noul nucleu.Sa vedem cat va fi de precis :)

Sus

MesajScris: Dum Mai 27, 2012 8:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Pe nucleul ARW 6,8 km pare chiar mai "fin" decat pe vechiul nucleu NMM de 3,8 km! Rezolutia de fata zic ca este suficienta, se apropie (macar ca aspect) de Cosmo ANM 7 km, daca nu il si depaseste, ramane de vazut cat de precis va fi dar cred ca "destul de".
Insa trebuie sa faci neaparat ceva cu scara precipitatiilor, si urgent, ca sunt curios cat arata la evenimentul de luni-miercuri. :) Nu se poate sa ramana pana la 21 mm. As zice CEL PUTIN pana la 100. Mai baga niste culori acolo. Si daca poti totusi sa prelungesti intervalul cu inca 6 ore, pana la +48, atunci ar fi perfect. ;)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]