forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Noi 20, 2019 8:13 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 3-a
MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:47 pm 
Neconectat
Admin
Admin

doodoo scrie:

exemplu de prognoză:
stan - fără prec
bran - 0,5 mm
realizat - 0,8 mm

actualmente la punctaj ambii iau 8pct...normal ar fi aşa: stan-0 (pt eroarea comisă) şi bran-8

Ai dreptate doodoo , insa in astfel de cazuri limita , cand cantitatile de precipitatii sunt foarte mici , ar fi prea crud pentru cel ce nu a prognozat precipitatii sa fie punctat cu 0 , iar cel ce a intuit cateva zecimi de mm de precipitatii sa fie cadorisit si cu bonusul de la fenomene si sa primeasca si punctajul pentru precipitatii . Diferenta dintre cei doi concurenti s-ar face cel mai bine la capitolul "fenomene" , in acest caz . Cel ce a prognozat o cantitate mica de precipitatii si a precizat si fenomenul , oricum ma lua bonusul cuvenit de la sectiunea "fenomene" si va fi diferentiat de cel ce a spus 0 mm precipitatii ( chiar daca punctajele la sectiunea precipitatii sunt asemanatoare ) .

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:50 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Andrei87 scrie:
Dar acolo unde scrie "trace", adica "urme" care nu au fost inregistrate de pluviomentru, cu alea cum ramane? Eu daca prognozez la fenomen "ploaie" voi fi penalizat pt alarma falsa pentru ca nu s-a inregistrat nimic?

Daca nu apare fenomenul prognozat in rapoartele synop , clar ca concurentul este depunctat :lol: . Insa dupa cunostiintele mele fenomenele sunt precizate in synop , chiar si pentru "trace amounts" .

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:50 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Intr-adevar ne dau bataie de cap fenomenele astea :lol: .

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
Dar acolo unde scrie "trace", adica "urme" care nu au fost inregistrate de pluviomentru, cu alea cum ramane? Eu daca prognozez la fenomen "ploaie" voi fi penalizat pt alarma falsa pentru ca nu s-a inregistrat nimic?

trace = 0.0mm (apare in telegramele synop in mod foarte clar) ... am scris asta in textul de mai sus...

daca ai pus ploaie si s-a inregistrat 0.0mm primesti bonus 10 pct cum e si normal :!: :!: :!:

andrei, te-am rezolvat :!:

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:57 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

E buna propunerea data de doodoo. Si avem un exemplu chiar in etapa a 3-a, iar cei care s-ar risca la precipitatii ar merita mai mult.

Ultima oară modificat de steaua pe Mie Mar 11, 2009 6:58 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ai dreptate doodoo , insa in astfel de cazuri limita , cand cantitatile de precipitatii sunt foarte mici , ar fi prea crud pentru cel ce nu a prognozat precipitatii sa fie punctat cu 0 , iar cel ce a intuit cateva zecimi de mm de precipitatii sa fie cadorisit si cu bonusul de la fenomene si sa primeasca si punctajul pentru precipitatii .

nu-s de acord...is rau la faza asta, dar asa mi s-ar parea corect...daca o dai in bara macar sa simti...poate candva o sa-mi para rau?!?!? :wink:

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:59 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Interesant in cazul "trace amounts" :lol: .
In acest caz cei care au prognozat 0 mm precipitatii si nu au trecut nici un fenomen obtin 10 puncte la precipitatii , ca doar 0,0 -0 = 0 abatere matematic :lol: . Diferenta se face insa la capitolul fenomene . Astfel de situatii insa destul de rar intalnim .....

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

steaua scrie:
E buna propunerea data de doodoo. Si avem un exemplu chiar in etapa a 3-a, cei care s-ar risca la precipitatii ar merita mai mult.

foarte adevarat...doar steaua si catalyn au pus precipitatii, dar toti am luat 8pct !!! normal ca mi se pare incorect... :oops: (bani nemunciti)

PS - steaua nu iti schimbi numele ??? e jale mare in ghencea din motive de oier... :lol:

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:03 pm 
Neconectat
Admin
Admin

steaua scrie:
E buna propunerea data de doodoo. Si avem un exemplu chiar in etapa a 3-a, iar cei care s-ar risca la precipitatii ar merita mai mult.

Nu stiu ce sa zic ..... eu raman la parerea ca merita ceva in plus cei care se risca la precipitatii ..... dar nu prea mult , deoarece nu suntem la loto sa castigam riscand :lol: . De aceea am zis ca nu ar trebui depunctati total ( la sectiunea precipitatii ) cei care prognozeaza 0 mm precipitatii , dar se realizeaza foarte putin ( < 1 mm ) .

Ultima oară modificat de katalinux pe Mie Mar 11, 2009 7:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:04 pm 
Neconectat
Admin
Admin

doodoo scrie:
steaua scrie:
PS - steaua nu iti schimbi numele ??? e jale mare in ghencea din motive de oier... :lol:

:lol: :lol:

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:09 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

doodoo scrie:

Nu-l schimb, il las asa...in memoriam...steaua inainte de '90, inainte ca Neaceasca sa ne paraseasca...:))

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

CaTaLyN scrie:
Interesant in cazul "trace amounts" :lol: .
In acest caz cei care au prognozat 0 mm precipitatii si nu au trecut nici un fenomen obtin 10 puncte la precipitatii , ca doar 0,0 -0 = 0 abatere matematic :lol: . Diferenta se face insa la capitolul fenomene . Astfel de situatii insa destul de rar intalnim .....

ai dreptate...m-ai prins cu o scapare, de aceea am modificat mesajul anterior cam asa - la rubrica "Prec" cine nu prognozeaza cantitati va scrie "fara precipitatii"...simplu...si daca se vor inregistra 0.0mm va lua fix 0pct...corect
situatiile de 0.0mm nu sunt chiar asa de rare precum crezi :wink:
catalyn mersi de fbuna observatie :!:

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:26 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Ce intens se discuta despre capitolul "fenomene" , chiar la mijlocul concursului :lol: .
Nici nu reuseam sa scriu o replica ..... si apareau postate alte cateva mesaje noi :lol: :lol:
Cred ca o sa ii ia lui catalin ceva timp pana le va citi pe toate :lol:

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 7:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

ohooooooooo
clar ca da
numa sa se si decida ceva cat de rapid !

Sus

MesajScris: Mie Mar 11, 2009 8:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Salutare!
Acum m-am intors de la lucru si chiar mi-a luat ceva sa citesc tot ce ati scris! :D
Incerc sa formulez o concluzie:
- ploaie = fenomen punctat si depunctat cu 5 pct;
- pentru lipsa precipitatiilor se va prognoza "fara precipitatii", iar daca vor fi concurentul primeste 0 ptc la precipitatii.
- daca apare "trace amounts" se considera ploaie si se ofera bonusul de 5 pct; (10 pct pt precipitatii se vor primi doar daca cineva va prognoza la fix cantitatea de precipitatii diferita de zero).
- introducand si ploaia "Fenomene deosebite" va fi redenumit "Fenomene".

P.S.
Adevarul e ca ne-am complicat cam tare cu regulamentul "Fenomenelor". Asta cred ca va avea un efect negativ asupra numarului viitorilor concurenti carora li se vor putea parea prea complicate regulile concursului.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]