forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:30 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 10:44 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Deci am castigat "in deplasare" la ardeleni (Deva), dar am pierdut "acasa" la Rosiori :)
De fapt, am pierdut etapa pariind ca nu va ploua la Rosiori duminica - o decizie de ultim moment :wink:
Inca o data am infruntat GFS si m-a costat: la minima de la Deva si ploaia de la Rosiori; recunosc ca am avut si o mica victorie asupra modelului - persistenta nebulozitatii d ela Rosiori pana la ora 0z...


Ultima oară modificat de iceage pe Lun Oct 05, 2009 10:46 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 10:44 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Am calculat manual iar la Rosiori am luat 61 de puncte, nu 56.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 10:49 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
nici eu nu-mi dau seama cum am luat puncte mai putine la deva decat la rosiori..:)))...cand la rosiori atat la minima cat si la maxima..am fost mai departe de adevar..iar la deva..am fost destul de exact..dar am incredere in program si in doodoo...is curios totusi la ce s-a facut diferenta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 10:50 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
steaua - iata "linia" ta la Rosiori, cf programului meu - te rog verifica si spune unde apare diferenta:

tmin, tmax, tmed, neb6, neb12, neb18, neb0, vant, prec, fenomen

10, 7, 10, 4, 4, 0, 0, 8, 8, 5


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 10:52 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
10 puncte la fenomene:
Prognozarea corecta a unui fenomen se puncteaza cu 10 pct, iar alarma falsa se depuncteaza cu 10 pct (in afara de "fenomenul 6" - punctat si depunctat cu cate 4 pct).

Dar acuma vad ca avem 2 regulamente: viewtopic.php?f=45&t=664


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 10:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
sorifin scrie:
nici eu nu-mi dau seama cum am luat puncte mai putine la deva decat la rosiori..:)))...cand la rosiori atat la minima cat si la maxima..am fost mai departe de adevar..iar la deva..am fost destul de exact..dar am incredere in program si in doodoo...is curios totusi la ce s-a facut diferenta...


zic sa-l lasam pe catalin sa posteze rezultatele complete si detaliate...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 11:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
steaua scrie:
10 puncte la fenomene:
Prognozarea corecta a unui fenomen se puncteaza cu 10 pct, iar alarma falsa se depuncteaza cu 10 pct (in afara de "fenomenul 6" - punctat si depunctat cu cate 4 pct).

Dar acuma vad ca avem 2 regulamente: viewtopic.php?f=45&t=664


varianta de regulament invocata de tine contine eroarea ca ploaia lipseste cu desavarsire din lista: acolo gasim doar "ploaie sau burnita care ingheata" :) ar fi bine sa fie oricum stearsa
ploaia are +/-5p, asa s-a stabilit inca inainte de editia precedenta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 11:15 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Da corect, tot timpu ma uit la acel regulament....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 11:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Cateva constatari, apropo de mirarea lui sorifin:

regulamentul actual pretuieste cel mai mult prognoza corecta a vitezei vantului: o crestere de eroare de 1mps duce la o pierdere de 2p; sorifin a avut o prognoza perfecta la Rosiori (unde in cursul noptii vantul a ajuns de la un maxim de 2 mps, cat fusese pana la 18z, la 4mps :wink: ) dar a avut o eroare de 3mps la Deva, ceea ce l-a costat dintr-un foc 6p
spre comparatie, la 1 grad eroare de temperatura se pierde doar 1 punct


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 12:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
asa e...si asta nu stiu cat e de corect... :mrgreen:

poate la vant ar trebui asa :
0 m/s abatere -> 5 pct
1 m/s abatere -> 4 pct
2 m/s abatere -> 3 pct
3 m/s abatere -> 2 pct
4 m/s abatere -> 1 pct
>4 m/s abatere -> 0 pct


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 12:12 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
....mersi iceage de explicatii..nu-mi era greu recunosc sa ma uit si eu pe regulamente..dar nu-mi prea place unu la mana..si 2 ..e vorba si de o oarecare lene..:))..dupa cele spuse de tine mai sus..as face si eu o afirmatie..si nu pt ca am pierdut neaparat puncte sau as fi castigat ..pur si simplu o constatare...mie mi se pare ca in meteo temperatura si precipitatiile sunt esentiale,asta nu inseamna ca vantul,ceata,nebulozitatea etc nu sunt importante,sunt foarte importante si ele,dar nu la fel de importante,si cel putin mie nu mi se pare normal ca la o abatere de 3m/s,adica 10km/h sa pierzi 6 puncte,la fel ca la o abatere de 6-7 grade la temperatura..ceea ce e enorm ca abatere in temperatura...inca o data e doar o parere personala si stiu ca au fost multe discutii despre regulament..:))..insa sunt chestiuni care scapa neobservate in teorie..se observa doar in practica..si nu propun nici o modificare pana la sfarsit,dar dupa aceasta editie propun sa discutam o eventuala revizuire in acordarea punctelor pe diferite categorii si marje de eroare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 12:18 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
mi se pare mai aproape de adevar propunerea lui doodoo..insa dupa terminarea editiei..ca altfel..ne-am bulversa..ar insemna recalculari..revizuiri..schimbari in clasament..etc..si e munca in plus...sa lasam asa...si la sfarsit..sa discutam..ca sa nu uitam...doodoo ar fi bine sa postezi propunerea in topicu cu regulament


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 12:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
1. evident ca nu trebuie schimbat regulamentul in mers
2. e bine ca discutiile privind eventuale schimbari sa inceapa cat mai devreme pe masura ce vedem si interpretam rezultatele...
3. din punctul meu de vedere fenomenele sunt cele mai importante in cadrul concursului ca punctare, cum si trebuie
4. cantitatile de precipitatii sunt si ele ok "pretuite", mai ales prin sistemul de bonusuri pt cazuri extreme
5. viteza vantului devine din ce in ce mai mult un element important in prognoze odata cu extinderea fermelor eoliene; nu stiu daca stiati, dar o crestere a vitezei vantului de la 1 la 2mps duce la o crestere de cca 8 ori a puterii generate :!:
6. sunt de acord sa crestem importanta temperaturii, macar la nivelul 2p pe grad eroare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 1:08 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
sitemul de punctare ar trebui sa tina cont si de abaterile patratice si distributia statistica a fiecarui element in parte. Si eu sunt de acord ca erorile de temperatura sunt subapreciate, iar la precipitatii sistemul putin prea exigent.
referitor la ultima etapa, iar nu am avut noroc :( . Am riscat sperand ca la Rosiori nu va ploua (desi eram convins 70-80% ca nu va fi asa) si ca voi recupera ceva puncte. La fel si ceata nu a vrut sa se formeze desi au fost multe localitati unde aceasta s-a produs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 5-a
MesajScris: Lun Oct 05, 2009 1:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
concursul nostru este in buna masura si un joc, si ca orice joc e firesc sa aiba si o componenta de noroc :wink:
de unde si suspansul... ceatza a fost o amenintare reala pentru cele 2 statii, dar mai ales pentru Rosiori; o inseninare cu o ora mai prematura ti-ar fi adus poate ceatza si 20p in plus... :wink:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO