forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:56 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255 ... 343  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Noi 17, 2017 10:58 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Hopa...are o circulatie la nivel jos destul de feroce in apropierea centrului. S-ar putea sa fie deja la stadiul de furtuna tropicala. Sa vedem daca NHC misca ceva in front, in trecut au mai avut interventii la medicanes. Totusi asta pare mai special, pentru ca maine s-ar putea sa aiba un eyewall perfect inchis daca au dreptate modelele.

https://en.sat24.com/en/it/visual


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Noi 18, 2017 12:08 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Un adevarat medicane. Cred ca este cel mai definit ciclon pe care l-am vazut in Marea Mediterana. Satelitar, este un adevarat ciclon tropical. Nu mai are niciun front atasat. Din punct de vedere al mecanismelor care il tin in viata sau il intensifica nu stiu daca este pur tropical, insa toate modelele fara exceptie spun ca in acest moment e un symmetric warm-core cyclone, aflat in ape de 19-20 de grade. Ceea ce nu ar fi un impediment. In 2005 avem mai multe furtuni tropicale clasificate astfel de catre NHC, care s-au dezvoltat si chiar intensificat pe ape la temperaturi similare. Avem exemplele Vince, Epsilon sau Delta. Un exemplu dintr-o discutie despre Epsilon:

"By late on December 3, its presentation was described as "remarkably well-organized for a hurricane at high latitude in December... embedded in a strong upper-level westerly wind environment and moving over [70–72 °F (21–22 °C)] water

Si alte cateva exemple din discutiile NHC despre Vince:

"However, the NHC decided not to name the system Vince at the time, because the water temperature was too low for normal development for a tropical cyclone. The storm gradually gained the tropical characteristics of symmetry and a warm inner core and became a tropical storm the next day. Its transformation to a tropical system occurred over water cooler than 24 °C (75 °F), much colder than the 26.5 °C (80 °F) usually required for tropical development.

Si cea mai tare concluzie:

"The NHC forecaster decided that "if it looks like a hurricane, it probably is, despite its environment and unusual location"

http://www.meteofrance.com/accueil Meteofrance cataloga ieri ciclonul ca fiind o depresiune subtropicala. Probabil ca azi e o furtuna subtropicala si poate chiar tropicala, insa probabil ca nu va fi un consens in acest aspect.

Si clasificarile ciclonilor de catre diferite agentii http://moe.met.fsu.edu/cyclonephase/cmc ... 800/2.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Noi 18, 2017 2:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Asta voiam sa spun si eu, e cel mai bine definit sistem tropical din Mediterana de cand urmaresc eu vremea. Pe rularile modelelor se identifica warm core si la 500 hPa, deci pare a fi dezvoltat pe deplin si este simetric.
Este asteptat sa faca landfall in Corfu in seara asta.

Imagine

In era satelitara, poate doar ciclonul din '95 a aratat usor mai bine: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mediter ... _1004Z.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Dum Noi 19, 2017 3:37 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Furtuna tropicala Numa face acum landfall pe insula Lefkada din Grecia, cu rafale estimate de pana la 130-150 km/h. Remarcabil eveniment.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 19, 2017 4:47 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Pacat ca nu vine inspre noi.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 04, 2017 2:50 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Aeroportul din Frankfurt serios perturbat de viscol.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Dec 04, 2017 1:47 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
In oraselul Torre Pellice din regiunea Piemont, in NV Italiei, s-au acumulat 70-100cm in 24 ore 8O . Altitudinea de ~500m. De fapt cam toata partea aceea a Italiei e ingropata in zapada.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Dec 04, 2017 2:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Ma apuca nervii cand vad ce zapezii au aia prin Italia( Cuneo..etc) Daca locuiesti in Italia la peste 700 de m alt, in fiecare an poti avea parte de astfel de zapezi. Anul trecut Apeninii au fost ingropati in zapada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 2:39 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Italia sau chiar si Turcia prin Black Sea Effect Snow. Aici in Italia e Adriatic sau Mediteranean Effect.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Joi Dec 07, 2017 9:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Rafale de 200 km/h azi in Scotia la 1200 m alt, pe Cairgorm. :!: Si in Islanda apar niste rafale serioase, dar acolo cred ca sunt si niste erori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Dec 11, 2017 11:37 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Intre timp, circulatia "Atlantic driven" e de bun augur pt sudul Norvegiei, unde s-au adunat aproape 3 metri si jumatate de zapada la altitudini de sub 1300 m. :!: Si suntem abia la inceputul lui decembrie. Ma rog, zona aia e oricum cea mai productiva la zapada din Europa si printre cele mai tari la nivel global, depasita fiind probabil doar de Cascades mountains din vestul SUA.

Iar azi in Belgia (si nu numai) se pot depune pana la 30-35 cm, inclusiv in Bruxelles. E ceva destul de rar pe acolo un asa strat, probabil o sa vina si niste poze misto din zona.
In Anglia deja se adunasera 33 cm in dimineata asta (ce-i drept, la 300m alt), langa Londra vreo 15 cm.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 11, 2017 12:47 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Mannneken Pis inzapezit. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Dec 11, 2017 1:01 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
What's so funny?

Ciclonul asta acum vad ca e foarte adanc. A avut 957 mb la landfall langa Nantes. Astfel de depresiuni adanci sunt comune in UK, Islanda sau chiar Norvegia, dar in Franta mai putin. Pe wikipedia vad ca recordul francez de presiune scazuta e de 952 mb, deci la 5 mb chiar nu a fost deloc departe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Dec 18, 2017 2:13 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Intre timp ciclonul care ne-a cam ocolit pe noi va produce un adevarat viscol in Ucraina. Ecmwf vede un maxim de 45 cm fix pe Kiev, impreuna cu rafale de 70-80 de km/h. Acoperirea cu zapada din Ucraina e totusi de bun augur pt tara noastra - se leaga astfel de stratul din Rusia europeana si aerul are mai mari sanse de supraracire. Asta daca ne ajuta si Atlanticul, desigur. Doar n-o fi zbuciumat la nesfarsit...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Dec 23, 2017 12:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
"Huge amounts of snow in Trikala Korinthias (900 m), Peloponnesos, Greece yesterday, Dec 22. Report: Αντωνης Χανιας, Evi Metheniti, Antonis Linardos, Σοφια Γεροντακη, Giannis Stamatakis via ‎Konstantinos Matzarakis‎"
Imagine

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255 ... 343  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO