forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mar 19, 2024 9:39 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 106  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 14, 2019 3:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2558
Localitate: Zimnicea
redeme scrie:
După modele acum trebuiau să fie 1-2 grade cu vânt din sud, în realitate sunt -4°C cu vânt din est, dinspre valea Prutului. Circulația asta locală e cea mai bună și pentru ger.


Mare noroc aveti ! Si voi si cei din sudul Moldovei.

Pe la Radauti si Botosani e jale: +6 grade C, asta in timp ce la Focsani sunt -7 C .

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Joi Ian 17, 2019 1:28 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Senin ziua și noros noaptea. Ce circulație urâtă...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Ian 19, 2019 12:58 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Până la urmă au fost chiar 8,6°C la Bârnova, însă la Iași inversiunea s-a păstrat destul de bine, mai ales în estul orașului și în zona joasă. Cu vânt moderat din E, aeroportul nu a trecut azi de 2°C la niciun raport. În ultimele 2 zile nu s-a topit mai nimic la sol, iar la suprafața zăpezii s-a format un strat mai dur de gheață.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 21, 2019 2:13 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Vântul sud-estic, ce a atins 47 km/h la rafală, a spulberat câțiva cm de pe platformă la Bârnova în cursul zilei. :| Stația e adăpostită spre N, dar destul de expusă spre S și mai ales SE, ceea ce uneori favorizează și o topire mai intensă când bate vântul dinspre aceste direcții.

Ca de obicei, la Iași s-a chinuit mult cu transformarea precipitațiilor și s-au pierdut vreo 2 mm. Acum ninge destul de bine la mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 21, 2019 3:11 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36946
Localitate: Bistrita
Hmm...deci inseamna ca zapezile mari de la Barnova pot fi influentate de vant de fapt, si sa nu fie asa mari in realitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 21, 2019 7:54 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Hmm...deci inseamna ca zapezile mari de la Barnova pot fi influentate de vant de fapt, si sa nu fie asa mari in realitate.

Nu cred. Stația fiind în mijlocul pădurii, vântul nu poate fi decisiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 21, 2019 10:04 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Pana la urma s-au depus 5cm noi, si la Barnova 12. Am ajuns din nou la jumatate de metru la Barnova.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 21, 2019 11:59 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Andrei87 scrie:
Hmm...deci inseamna ca zapezile mari de la Barnova pot fi influentate de vant de fapt, si sa nu fie asa mari in realitate.

Doar când e viscol cu vânt din SE, dar asta se întâmplă rar (nu îmi amintesc decât de 16 decembrie 2012).

O porțiune de pădure de gorun aflată la sud a fost defrișată în ochiuri cam între 2007 și 2015, acum e o pădure tânără acolo. Vântul de SE se poate canaliza un pic chiar pe drum, mai ales dacă e puternic în câmp. Și eu am observat asta de câteva ori pe acolo.

Efectul însă e mai degrabă opus, vântul poate cel mult să spulbere un pic zăpada de pe platforma și s-o mute câțiva metri mai încolo. Sau eventual să formeze mici troiene pe lângă colțurile clădirii. Altfel, nu prea are de unde să aducă zăpadă, spre deosebire de Focșani, de exemplu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Ian 22, 2019 4:09 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Euro4 și Swiss HD pun până la 20-25 cm pe Coasta Iașilor în următoarele 48 de ore. Icon și Ecm sunt mult mai uscate. Nu are sens să ne uităm mai departe, dar e interesant că ultima rulare GFS are foarte multă ploaie, după ce ieri încă era rece și uscat. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Ian 22, 2019 9:01 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Ninge marunt, slab si usor viscolit din S-E :mrgreen: Macar s-au albit din nou mormanele de zapada ramase din episodul precedent. Sper cumva sa scapam de ploaie, altfel ne-am alege efectiv cu o boratura pe jos :evil:

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 2:15 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Măcar de s-ar menține temperaturile scăzute la sol... Nu m-ar deranja un freezing rain. Cel mai enervant e că, după ce se deplasează încet prin Mediterana (noi fiind mereu în sectorul cald), depresiunea încă arată bine la t+90 și are o traiectorie bună, dar exact când e pe punctul de a trece în Marea Neagră e împinsă spre sud sau se „stinge”. :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 2:30 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
Freezing rain ar fi cam singurul motiv de emigrare Canada la mine. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 11:49 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Temperatura a scăzut cu aproape 3 grade într-o oră la stație odată cu reorientarea vântului. Bârnova a ajuns la 62 cm la ora 8, de atunci a mai nins doar slab, însă s-a depus și puțină chiciură.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Joi Ian 24, 2019 11:52 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Ninge. În general marunt si slab. Însă au fost vreo 10 minute de ninsoare puternica. Personal, iarna asta am văzut cele mai mult zile in care a nins.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Joi Ian 24, 2019 11:04 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
A nins toată ziua, în general slab, cum era de așteptat cu un ciclon atât de sudic. Și cred că e un strat cu temperaturi ușor pozitive în altitudine, probabil pe la 1000 m. Când ninsoare e slabă se vede că fulgii s-au topit parțial și au reînghețat în stratul foarte rece de la sol, ceea ce duce la o densitate destul de ridicată a zăpezii, dar și o tasare a stratului existent. Așa se explică ratele de conversie sub 1:10, în ciuda temperaturii scăzute (la Iași azi s-au depus 3 cm din 5 mm, iar la Bârnova 5 cm din 8 mm de precipitații).

Oricum, nu contează atât de mult, încă e iarnă - cel mai frumos anotimp.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 106  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO