forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Noi 29, 2022 2:03 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 102, 103, 104, 105, 106  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Dec 28, 2021 9:40 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Nu am mai avut timp să ajung la Păun, sper să nu se taseze foarte mult până mâine dimineață.

În Tomești peisajul e superb.
Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Dec 28, 2021 9:47 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

dan2013 scrie:
Nu! Deci ceva este 100% eronat la una dintre statii pentru ca nu se leaga nimic deloc, si este ilogic :!: Avem asa in ultimele 3 zile de cand au inceput precipitatiile sub forma de ninsoare: Iasi - 27,3 mm de precipitatii sub forma de ninsoare, cazuta in mare parte la temperaturi de -2,5 C pana spre -4 grade C, strat final 34 cm, numai ca Barnova are 30,7 mm de precipitatii sub forma de ninsoare la temperaturi de -4 C pana spre -6 C si numai 22 cm de zapada :?: :!: Nu are cum, pur si simplu... vantul a fost slab si la Iasi si la Barnova... Chestia asta sfideaza orice realitate 8O pentru ca vorbim de o diferenta de 12 cm intre cele doua statii, si nu 2-4 cm...
Numai pentru data de 27.dec apar pe Meteomanz 19 mm la Barnova, cu 3 mm mai mult ca la Iasi , in aceeasi zi... Unde este eroarea, de fapt?

Stratul de la Bârnova e confirmat de o măsurătoare independentă în localitatea Slobozia, la vreo 2 km distanță de stație. Cred că la ANM Iași zăpada a fost mai afânată. Deja s-a tasat destul de mult (30 cm la ora 20).

Foto: Claudiu Crețu
Imagine

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 1:08 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Dan din Zimnicea, chiar nu mă pricep (deci pot vorbi prostii), dar gradul de afînare al/a zăpezii e dat (și) de mărimea fulgilor. Din ce-am văzut la Iași a nins cu fulgi medii și mari, poate pe deal sus fulgii au fost mai mici și zăpada n-a fost la fel de „umflată”/„pufoasă”. De fapt, cu cît e mai mică temperatura (chiar și două grade cît erau în medie între cele 2 stații), cu atît fulgii sînt mai mici. O ninsoare cu fulgi mici n-are cum avea raportul mm apă/cm strat la fel de mic ca una cu fulgii medii și mari.

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 2:20 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

E invers, cu cat temperatura e mai scazuta, cu atat fulgii sunt mai mari (in conditii de vant slab sau calm).
Daca excludem eroarea umana sau de aparatura, singura explicatie pe care o gasesc e ca deasupra Barnovei a fost un strat de aer mai cald in altitudine, inca sub 0 grade, dar mai cald decat deasupra Iasiului. Sigur, temperatura la Barnova la 2 m a fost mai scazuta, pt ca se afla in zona altitudinala cu cele mai scazute valori pe advectii nordice, dar sus, la limita de condensare si de formare a fulgilor, este foarte probabil sa fi fost mai cald. O reanaliza la 850 hPa pentru ieri seara:

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 2:51 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

La sud de Iași acum sunt 22-25 cm cam peste tot, dar zăpada arată mai densă în comparație cu cea din oraș, cu toate că nu a fost vânt. Deci probabil explicația e legată de morfologia fulgilor de zăpadă. E interesant că în timpul ninsorii și umiditatea relativă a fost mai scăzută la Bârnova decât la Iași, deobicei e invers.

Imagine

Imagine

Stratul maxim cred că a fost chiar în zona stației. Azi tot pe acolo, la vreo 500 m, pe interfluviul de lângă Ciric, am găsit cea mai mare grosime.

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 5:55 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Iasi-ul inca arata fabulos, dar cel mai probabil in 2 zile peisajul se va schimba radical, din pacate :(

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 7:18 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Cele 3 grade din 31 nu vor afecta stratul inghetat. Asa ca va veti bucura inclusiv de un revelion si An Nou cu multa zapada si peisaj frumos. Dupa un Craciun, sau hai sa zicem o noapte de Craciun inzapezita, ca ziua a fost uscata, urmeaza si un An Nou alb. Pana acum in Moldova a fost lux.

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 9:00 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Andrei87 scrie:
E invers, cu cat temperatura e mai scazuta, cu atat fulgii sunt mai mari (in conditii de vant slab sau calm).
Daca excludem eroarea umana sau de aparatura, singura explicatie pe care o gasesc e ca deasupra Barnovei a fost un strat de aer mai cald in altitudine, inca sub 0 grade, dar mai cald decat deasupra Iasiului. Sigur, temperatura la Barnova la 2 m a fost mai scazuta, pt ca se afla in zona altitudinala cu cele mai scazute valori pe advectii nordice, dar sus, la limita de condensare si de formare a fulgilor, este foarte probabil sa fi fost mai cald. O reanaliza la 850 hPa pentru ieri seara:

La un radiosondaj ma gandeam si eu, sa vedem profilul temperaturilor intre sol si 1500 m. Cei 325 m diferenta de altitudine intre statii pot conta in situatiile astea de inversiune termica sau advectie rece la sol.
Eu cele mai abundente ninsori si cu cei mai mari fulgi le-am prins la temperaturi de 0-2 grade. Cu cat a fost mai cu minus cu atat fulgii au fost mai marunti.

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 9:18 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

In cazul averselor de ninsoare, da, fulgii tind sa fie mai mari la temperaturi pozitive, pt ca se lipesc unii de altii la cat de umezi sunt. Dar la stratiforme, eu zic ca e invers.

Vineri se va topi masiv, si sambata la fel. Duminica probabil ramane Iasiul cu 5 cm din tot stratul asta, daca mai ramame cu ceva.

Sus

MesajScris: Mie Dec 29, 2021 10:52 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Picăturile de apă suprarăcite se depun pe cristalele de gheață cel mai bine la o temperatură de -15, când diferența de tensiune a vaporilor de apă e maximă, iar pentru procesul de acreție (înghețul picăturilor suprarăcite prin coliziune cu fulgii) condițiile optime sunt între -10 și 0 într-un aer saturat în vapori de apă.

Oricum, stratul de zăpadă a fost măsurat corect la ambele stații. Despre precipitații nu pot să mă pronunț, ambele au pluviometre automate cu topire.

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Ian 04, 2022 9:43 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Pătrunderea caldă de pe 31 dec - 1 ian, însoțită de ploi slabe și multă umezeală, a topit masiv din strat, care încă nu era înghețat atunci. Ce a rezistat până duminică dimineața, când s-a înseninat, s-a topit mult mai greu ulterior, în ciuda temperaturilor ridicate. Fără încălzirea aia stupidă, ceva zăpadă ar fi rezistat probabil până la răcirea din week-end-ul viitor. :|

Oricum, am avut aproape o săptămână de iarnă adevărată, cu temperaturi negative și zăpadă mare. :) Și pentru că prima parte a lunii decembrie a fost foarte caldă, tocmai acest episod a făcut ca 2021 să se încheie cu o medie de 10,2°C (abatere -0,3°C) și să devină astfel cel mai rece an după 2006 :!:

Azi la prânz:

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Ian 21, 2022 8:54 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

A revenit oarecum iarna, însă pe o circulație nefavorabilă pentru noi. Azi temperatura a trecut de 3 grade, cu strat de zăpadă și -10 la 850 hPa. :evil: Eu am încă 3 cm în curte, în timp ce pe versanții însoriți solul e deja uscat. Sper ca mini-episodul de duminică să asigure un decor hibernal mai puțin efemer.

Sus

MesajScris: Dum Ian 23, 2022 3:44 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Cea mai smechera aversa de ninsoare, din iarna asta. La ANM, doar 1 cm?! Ciudat..

Imagine

Ultima oară modificat de hunterxd pe Dum Ian 23, 2022 3:47 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Ian 23, 2022 3:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ce tare.

Sus

MesajScris: Mie Ian 26, 2022 2:47 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

A mai nins ceva în timpul nopții și stratul a ajuns la 8 cm azi dimineață. Însă odată cu ninsorile a intrat și o masă de aer mai cald, care a încheiat acest scurt episod de iarnă, de altfel neimpresionant pe aici. De acum urmează o perioadă mai lungă cu maxime pozitive. Din fericire, nu mai e acea atmosferă mohorâtă de noiembrie, ci începe să se simtă tot mai mult un aer de primăvară.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 102, 103, 104, 105, 106  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]