forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 5:06 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706 ... 882  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mie Aug 18, 2021 4:47 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1996
Localitate: Bucuresti Sud
Andrei87 scrie:
Gabbes1981 scrie:
Prin 2012 parca sau nu mai stiu cand, s-a inreg. 30 de grade minima la Resita. Daca cautati pe forum, gasiti.

Cauta tu si zi-ne si noua.


Am gasit ceva aici: post162678.html?hilit=resita#p162678

Citez ce zicea Sorin: 'Stiam la un moment dat de un 30.2 la Resita, dar nu mai gasesc niciunde acea stire. Altfel, noaptea de 30 august 2003 a fost probabil cea mai calda noapte la o multime de statii din centru, vest si nord. Chiar daca la unele statii, unde a incetat vantul minima a coborat la 21-22 spre dimineata, in cea mai mare parte a noptii temperatura a oscilat in jurul valorii de 27-28 de grade. La Sibiu minima a fost de 26.4, insa minima zilei meteorologice a fost atinsa la ora 20:30 seara urmatoare, cand deja a patruns aerul rece.Oricum minima oficiala este de 25.5, la ultima observatie a zilei, probabil un record.Daca nu cele 26.4 sunt sigur record. Si la Cluj au fost 23.4 noaptea cu minima zilei de 22.4 atinsa la ultima observatie la 20:30. Stiu sigur ca vazusem la stiri printre recorduri un 27.7 minima la Satu Mare.'


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mie Aug 18, 2021 7:18 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Ce ai gasit tu nu are nicio legatura cu ce ai afirmat. Da-i un mic reset la cerebelul ala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Aug 19, 2021 9:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
steaua scrie:
Cred ca au fost cele mai calde 24 de ore la Sibiu pe anul asta. In cazul minimei, iar o ciudatenie. Daca la orare minima a fost de 22.2, cea din raport a fost de 18. 4.2 grade diferenta. Am mari dubii ca datele ar fi corecte.

E posibil sa fi fost un spike termic de 20-30 minute, nimic special :) mai ales ca voi aveti muntele aproape, oricand poate curge putin aer racit spre aeroport. S-a mai intamplat acolo la statia anm sibiu. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Aug 20, 2021 9:27 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
3,3 la Ciuc azi. Bozovici 5,4 si va avea o amplitudine zilnica bunicica.
La Lucina 0,7 grade, mai putini nori stratiformi ca ieri dar in continuare cu nelipsita ceata din a doua parte a noptii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Sâm Aug 21, 2021 8:59 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1351
Istoricul temperaturilor minime vara din țară https://m.hotnews.ro/stire/24990702


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 23, 2021 2:21 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
700 lei factura de CEZ, e vremea pentru racorire si scadere utilizare AC.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 1:26 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Mama mama...cati mp are vila ta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 9:24 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
Mama mama...cati mp are vila ta?
Și eu plătesc 3-400 RON la 120 mp.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 9:55 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Eu nu inteleg cum puteti sa consumati atat. In mod normal la 120 mp, fara risipa dar nici cu zgarcenie, nu ar trebui sa platesti mai mult de 200 ron.

Apropo, care-i treaba cu "explozia" preturilor la curent? La mine a tot scazut in ultimele 4 luni, luna trecuta avand cel mai mic pret pe kwh. Nu sunt trecut pe furnizor preferential. Cred ca asta e iarasi o smenozeala a rechinilor din energie care au relatii prin media, de s-a facut si se tot face lobby ca oamenii sa isi aleaga furnizorul, planul tarifar etc.

P.S. mai ales la Digi se face lobby agresiv, astia sunt listati si la bursa, deci sigur pute ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 10:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
Eu nu inteleg cum puteti sa consumati atat. In mod normal la 120 mp, fara risipa dar nici cu zgarcenie, nu ar trebui sa platesti mai mult de 200 ron.

Apropo, care-i treaba cu "explozia" preturilor la curent? La mine a tot scazut in ultimele 4 luni, luna trecuta avand cel mai mic pret pe kwh. Nu sunt trecut pe furnizor preferential. Cred ca asta e iarasi o smenozeala a rechinilor din energie care au relatii prin media, de s-a facut si se tot face lobby ca oamenii sa isi aleaga furnizorul, planul tarifar etc.
Dacă folosești un aer condiționat de 18000 btu pt a raci o astfel de suprafața timp de 12 ore zilnic, aproape zi de zi vara o sa vezi ca e consum mare. In plus lucram și de acasă câteva zile, asta înseamnă iar consum in plus. Apa calda e data de centrală termică. Cuptorul e tot electric. Iarna ajung cu factura si mai mult. Kw e in medie cam între 0,54 si 0,65 in funcție de cum negociezi contractul. Exista o scumpire cam de 15% fata de ultimii ani. Și in Septembrie o sa crească iar. Sunt o grămada de mizerii care formează costul total pe care nu le poți controla. In numele salvării planetei cu accize si factori de cogenerare, te rup cu factura.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 10:08 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Asa e, nu am luat aerul conditionat in calcul. Pentru sudul tarii intr-adevar asta nu e un moft.
Urasc cuptoarele electrice, de plitele electrice nu mai vorbesc, niste gunoaie pe care nu iti poti face cum trebuie de mancare. Se mai si murdaresc cand iti da ceva in foc si apoi nu le mai curata nici dracu.
Stiu ca la un moment dat se dadeau subventii bunicele pt instalare panouri fotovoltaice, nu te-a interesat sa iti pui asa ceva pe casa? Sa si profiti de isteria green, aia zic. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 10:43 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
Asa e, nu am luat aerul conditionat in calcul. Pentru sudul tarii intr-adevar asta nu e un moft.
Urasc cuptoarele electrice, de plitele electrice nu mai vorbesc, niste gunoaie pe care nu iti poti face cum trebuie de mancare. Se mai si murdaresc cand iti da ceva in foc si apoi nu le mai curata nici dracu.
Stiu ca la un moment dat se dadeau subventii bunicele pt instalare panouri fotovoltaice, nu te-a interesat sa iti pui asa ceva pe casa? Sa si profiti de isteria green, aia zic. :)
Se dau subvenții, dar poți aștepta si 2 ani sa le primesti, asta după ce deja ai investit toți banii. La mine e puțin complicat pt ca suntem case duplex, iar acoperișul e din panou sendviș. Buhnici și-a făcut casa in Corbeanca cu multe panouri foto-voltaice, cu pompa de caldura și o instalație de răcit direct in pereți. El ajunge sa dea in retea mai mult curent decât primește, mai ales vara.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 10:44 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Iar eu urasc maxim panourile FV si faptul ca se subventioneaza asa ceva. Am ajuns sa fiu nostalgic dupa bloc. Plus ca la mine e consum preponderent de noapte.

Deh, am practic 5 frigidere (dozator apa, 2 congelatoare, 2 frigidere), 2 AC-uri (9000 BTU la mine in camera, 18000 pe hol folosit doar pe canicula mare), pompa de udat gradina. Vara curent si iarna gaz, ce sa-i faci.

Am plita pe gaz si cuptor electric, majoritatea care renunta la aragazul clasic 2:1 si trec pe incorporabile combinatia asta o aleg, nici eu nu sunt de acord cu gatit electric cand ai gaz, dar ce sa faci, asta e moda, plus ca domne o plita electrica se curata mai usor ca una pe gaz, nu ai gratarul ala, doar o stergi.

De cuptor toti zic ca e mai bun pe electric. Deja si plita pe inductie are fanii ei.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 11:18 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Stergi grosul de pe plita electrica, dar resturile arse nu le iei nici cu smirghelul. Dar problema cea mai mare e ca astepti de te iau dracii. Daca vreau sa imi fac o omleta imi ia 2 minute la foc si vreo 10 minute la electric.

Mircea, cum dai inapoi curent in retea daca tu esti independent energetic? Adica nu ai niciun cablu tras de la stalp pana la casa. Te obliga sa faci asta daca vrei sa primesti subventie pt fotovoltaice?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 24, 2021 11:24 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Da, se subventioneaza doar sisteme FV on grid(fara baterii), "datul in retea" este scopul primordial al baietilor destepti, dar cel putin acum 2 ani nici 2% din populatie nu avea retea "cu revers". E un rahat de invertor care face el "load balacing" da inapoi daca exista surplus, completeaza cu retea cand se innoreaza sau insereaza. Se subventioneaza un sistem de 3 KW, Bufnici si-a pus 18 KW.

Ah, si cica sistemele astea "on grid" care se subventioneaza nici nu iti dau curent daca e reteaua picata. :lol:

Depinde de ce plita electrica ai, eu cand nu a fost gaz o seara, am incalzit la electrica si am fiert-o prea tare, intr-un timp scurt. Se spune ca e mai scump curentul, dar timpul de gatire scade si tot pe acolo iesi. Eu sunt fan gaz, electric as vrea la tara sau unde nu exista retea de gaz.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13217 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 700, 701, 702, 703, 704, 705, 706 ... 882  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO