forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Noi 30, 2022 10:49 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11670 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771 ... 778  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Aug 21, 2022 1:00 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Nu știm ce va fi peste 50 de ani, da putem vedea ce este astăzi. O scădere în intensitate a soarelui sau câteva erupții vulcanice puternice ne pot readuce clima la ce a fost acum 40-50 de ani.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 1:10 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

steaua scrie:
Pepene verde? Lubeniță este denumirea corectă.

Hahahha :)))

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Pepene_verde

Vad ca ardelenii sunt asa aroganti incat nici macar nu cauta denumirea corecta, ei stiu sigur-sigur ca aia e denumirea corecta.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 1:16 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Păi in Oltenia se folosește lubeniță. Eu am încredere în cei de acolo. Patria lubeniței. :) Nu o să auzi în Oltenia denumirea de pepene verde.

Dacă pepene verde se acceptă atunci pepene roșu este clar o denumire greșit folosită.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 1:24 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Nu s-a inventat pepenele verde in Oltenia, doar ca acolo e zona cea mai propice pt cultivat, in sol nisipos. Asta nu inseamna ca e corecta denumirea, e doar un regionalism. Precum in toate regiunile tarii in afara de Muntenia si Dobrogea, singurele regiuni unde se vorbeste corect romaneste (ma rog, cu multe consoane...).
Aproape corect se vorbeste si in zona Brasovului, Sibiului, Valcea si Tg Jiu, in rest e jale, rednecks.

Am vazut ca ti-ai modificat mesajul. Da, pepene rosu e total gresit. De fapt denumirile sunt si logice, ca dai numele dupa culoarea cojii (ceea ce vezi), nu a miezului, chiar daca ala se mananca.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 1:30 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

steaua scrie:
Nu știm ce va fi peste 50 de ani, da putem vedea ce este astăzi. O scădere în intensitate a soarelui sau câteva erupții vulcanice puternice ne pot readuce clima la ce a fost acum 40-50 de ani.

Da, se poate, dar alea sunt evenimente trecatoare, care nu dureaza prea mult, insa concetratia gazelor cu efect de sera cel mai probabil ca va fi in crestere cel putin pana prin 2100, oricum de scazut aproape imposibil. Soarele poate avea niste variatii in cantitatea de radiatie emisa, care sa fie relevante intr-o oarecare masura in privinta climatului la nivel global pe termen ceva mai lung, dar aceste modificari in activitatea solara zic ca sunt putin probabil sa se produca si poate fi vorba si de o crestere a activitatii, asa cum s-ar fi intamplat in perioada medievala calda sau poate fi o scadere ca prin 1600 si ceva. Oricum, chiar daca ar fi sa fie o reducere a activitatii soarelui, care sa se suprapuna si cu o activitate vulcanica, probabil ca temperatura la nivel global nu ar putea sa scada mai mult de 1 grade fata de ce ar fi la acel moment. De fapt in mica era graciara scaderea de temperatura la nivelul emisferei nordice ar fi fost de doar 0.6 grade fata de perioada anterioara si se presupune ca ar fi fost cauzata de reducerea activitatii solare, dar si de eruptii vulcanice. Daca s-ar intampla asta peste 30 de ani, atunci cand deja clima natural ar fi mai calda, probabil ca ne-am intoarce cel mult la ce ar fi acum.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 2:04 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Vincentiu_1981 scrie:
Are si de unde sa creasca, deocamdata avem doar +1 grad la nivel global fata de acum 50 de ani. Pana prin 2050 eu ma astept sa fim deja la +2 grade, apoi incalzirea sa mai continue.

Cum doar un grad, in spatiul public se spune că temperatura medie globala acrescut cu peste 2 grade. Desi le-am zis că nu este adevarat, ei continuă sa creadă minciuna cu climate change.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 2:22 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Nu stiu despre ce vorbesti. Cine a spus in spatiul public lucrul asta? S-a vorbit pe facebook sau unde?

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 6:16 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

La diverse conferințe, ultima dată am participat la o conferință despre stocare CO2 și au prezentat un studiu în care au spus multe minciunele.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 7:16 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Spre Bacău, vedere dinspre Gioseni
Imagine

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 8:32 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Vezi ca ai focusul in balarii.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 8:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

O fost o tornada fara touchdown in Craiova azi. Atat s-a putut sezonul asta....

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 9:54 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

aris86 scrie:
La diverse conferințe, ultima dată am participat la o conferință despre stocare CO2 și au prezentat un studiu în care au spus multe minciunele.

Perfect, ai spus ca au zis minciunele in spatiul public. Pune si tu link cu conferinta aia sa putem proba acele minciunele, altfel vorbim vorbe goale.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 10:04 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Andrei87 scrie:
steaua scrie:
Pepene verde? Lubeniță este denumirea corectă.

Hahahha :)))

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Pepene_verde

Vad ca ardelenii sunt asa aroganti incat nici macar nu cauta denumirea corecta, ei stiu sigur-sigur ca aia e denumirea corecta.

La noi e lebenita. Nimeni nu iti va spune pepene verde sau lubenita. In jud. Mures. Pepene verde e doar in magazinele mari. In rest, e lebenita si pepene. Pepene e cel galben. Si nu e nimic gresit. Lebenita e un cuvant de origine slava de vest daca pot sa ii zic asa. Cum sunt si ulita, ulcica, si alte sute de cuvinte folosite asa pana la marea relatinizare a limbii romane. Biserica a ramas insa fidela slavonei chiar daca a schmbat intr-un tarziu alfabetul, si.prin ea multi oameni in special din zonele rurale.

Si e doar o parere ca in Oltenia si Muntenia se vorbeste cel mai corect. Asta pt ca avem capitala in Bucuresti si limba si denumirile au fost acceptate de academie ca fiind corecte asa cum se vorbeste acolo, inainte ca Ardealul sa devina parte din Romania. Daca dupa unire spre exemplu se muta capitala la Alba Iulia, azi cazma era considerat regionalism si harlet era denumirea corecta. Asa, e invers. Dar asta nu e un motiv de contre. E foarte fain ca e asa. O limba cu cat are mai multe cuvinte cu atat e mai bogata. Evident, vorbite corect. Decat si care fara pe sunt o emblema a sudului. Si e foarte posibil ca in urmatorii 30 de ani sa se accepte ca fiind o formulare corecta pt ca foarte multi vorbesc asa, adica gresit acum, posibil corect in viitor.

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 10:20 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

https://ccs.fppg.ro/

Sus

MesajScris: Dum Aug 21, 2022 10:39 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

gogulica scrie:
O fost o tornada fara touchdown in Craiova azi. Atat s-a putut sezonul asta....

A fost touchdown, s-a vazut pe alte filmari cum ridica praful la sol sub ea, chiar daca nu era condensata pana la sol. F0.

https://youtu.be/8ADvd00tLP0

Se vede misto procesul de ocluzie.

A mai fost una frumoasa in Moldova acum o saptamana:

https://ibb.co/zJPX8LN

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11670 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 765, 766, 767, 768, 769, 770, 771 ... 778  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]