forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Iun 02, 2020 2:53 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 688  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 24, 2008 6:34 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

ma asteptam sa ploaie serios...dar..park a depasit asteptarile mele..rar am vazut asa ceva...in 5 min.sa facut noapte afara si ploaia..de fapt perdeaua de apa...a durat 10 min..timp in care pur si simplu am oprit masina ..nu mai vedeam absolut nimic in fata...plus k dupa vreo 2-3 min mam trezit si bombardat de grindina..eram in centru orasului acolo a venit da nu asa multa..insa in cartieru unde stau eu..si in satele din zona..pt a doua oara vara asta s-a facut iarna cateva minute.grindina a albit iar totul...gradini de legume inundate..ma duc in seara asta pana la statie la anm sa vad exact cantitatea de apa..insa dupa mine..estimativ..cred k au fost cam 25l/mp in 7-8 min.o sa revin cu poze de la niste prieteni k eu nu eram acasa..si cu alte date despre furtuna.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 1:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

am aflat date si din alte parti ale judetului.la reghin pana azi noapte nu a fost nici curent nici gaz,circulatia intre mures si reghin a fost blocata aproape 2 ore din cauza copacilor cazuti pe sosea,iar grindina a distrus culturile in foarte multe sate din vestul si nordul judetului,inclusiv tg-mures.cel mai mare strat de gheata a fost la zau de campie,aproape de granita cu judetul cluj,oamenii de acolo au spus k a fost gheata de aproximativ 15-20cm.

Fişiere ataşate:
grindina,tg-mures(2).jpg
grindina,tg-mures(2).jpg [ 54.4 KiB | Vizualizat de 824 ori ]
grindina,tg-mures(1).jpg
grindina,tg-mures(1).jpg [ 52.93 KiB | Vizualizat de 825 ori ]
grindina,tg-mures.jpg
grindina,tg-mures.jpg [ 54.22 KiB | Vizualizat de 821 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 1:21 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

alte poze de ieri

Fişiere ataşate:
grindina,tg-mures(4).jpg
grindina,tg-mures(4).jpg [ 51.88 KiB | Vizualizat de 824 ori ]
grindina,tg-mures(3).jpg
grindina,tg-mures(3).jpg [ 40.99 KiB | Vizualizat de 812 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 1:36 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Din ce am vazut grindina a distrus si merele din pomi 8O Au fost mari si dese bucatile de grindina, banuiesc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 31, 2008 12:13 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dupa trecerea frontului rece si o maxima de 21 grade ieri,azi noapte a fost rece pt sfarsit de august.minima azi dimineata la ora 6:30 a coborat la 4 grade fiind mai rece k la miercurea ciuc,insa isi va lua revansa ciucu maine noapte cand temperatura va cobori aproape sau usor sub 0 grade,fiind posibil sa apara prima bruma din noul sezon rece.acum la ora 12 e placut afara temperatura a urcat la 16 grade si se va opri pe la 20-21,usor sub medie,dar nu iesit din comun.ar fi interesanta o intrebare acuma pt 2 meteorologi din cadru anm,unul de la bucuresti sa zicem si unu de prin zona de la mine.sa ne spuna cat va cobori temp la noapte la miercurea ciuc.raspunsul vil dau eu: cel de la buc.va spune 2-3 grade iar cel de aici 0 poate chiar sub 0,cam ce am spus si eu...asta in legatura cu o mai veche discutie de pe forum de ce toate prognozele sunt facute la buc.si nu sunt lasati si meteorologii locali sa aiba uneori ultimu cuvant,ei cunoscand cel mai bine propria zona.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 31, 2008 1:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

nu stii ca de la bucuresti se da ora exacta ?
centralismul e in floare inca...din pacate
totusi nu cred ca maine dimineata sa fie sub +2c la m.ciuc...desi e posibil orice acolo pe timp senin...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 31, 2008 1:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin

Ce a spus sorifin este posibil sa fie adevarat. Mai mult chiar, cred ca uneori cei din provincie fac propuneri de "cod" iar cei de la Bucuresti le taie. Poate se leaga de un subiect vehiculat prin presa acum un an parca, cum ca ANM-ul mai "produce" si la cererea unor "factori" de "control". Cam multe ghilimele, ee?!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 31, 2008 3:31 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

vimp..foarte deacord si cu parerea ta..asta e si a mea de altfel...si eu sunt aproape 100% sigur k din teritoriu se fac propuneri pt coduri..insa nu sunt luate in seama..la centru..din motivele foarte corect spuse de tine,iar cel putin mie..imi e foarte clar desi anu trecut au sarit in sus cei de la conducerea anm k ei nu fac diferite jocuri..realitatea ne dovedeste k lucrurile stau putin altfel..si ink o data..sper sami vada mary mesaju..o rog dak ne poate spune..care sunt principiile sau valorile de temp.prec..care stau la baza codurilor..pt k nu numai eu..pun pariu k majoritatea nu inteleg nimic din ele..mai mult incurca decat ajuta..cel putin la modul cum sunt folosite de anm..

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 31, 2008 5:52 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Codul galben de canicul?? se instituie la o temperatur?? >=36 de grade C coroborat?? cu indicele de confort termic mai mare de 80 de unit????i dar pe parcursul mai multor ore.
Codul portocaliu de canicul?? se instituie cam la aceleaÂ?i valori, doar dac?? acestea se men??in mai mult de 3 zile. Asta e valabil vara ?®n perioada iulie-august. Prim??vara sau toamna se dau la valori pu??in mai mici.
Cam asta ar fi explica??ia data de ANM cu ceva sapt??m??ni in urm?? in mass-media.
Codul roÂ?u nu Â?tiu probabil la ceva super extrem.
Cu ploile sau alte fenomene la fel destul de greu s?? se instituie vreun cod.
Oricum la noi se instituie cel mai greu din Europa codurile de avertizare. Nici eu nu sunt mul??umit de avertiz??rile date cu greu de ANM. ?Žn Ungaria de exemplu Â?i la v??ntul de ieri au dat cod galben, v??nt care de altfel a fost Â?i la noi destul de puternic.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 01, 2008 1:04 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

exact cum ma asteptam ieri.azi dimneata au fost minime: 6 la cluj,4 la tg mures,2 la sfantu gheorghe 1 grad la joseni si intorsura buzaului 0 la toplita si primul inghet cum anticipam ieri..la ciuc -1 grad.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 01, 2008 1:24 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

pe site la realitatea arata minime prognozate pt noaptea trecuta de anm:citeam aseara si ma umfla rasu: cateva orase dau pt k este suficient pt a va mai forma o parere...dak mai este necesar:
tg mures 9 au fost 4,cluj 8 au fost 6,sfantu gheorghe 6 au fost 1,brasov 7 au fost 3,miercurea ciuc 3 au fost -1..etc.etc..si pt orasele din sud prognozele au fost cat de cat exacte...insa pt centru..... se accepta o eraore de 1-2 grade e normal nu poti spune exact cat o sa fie..dar la erori de 4-6 grade..mai bine ii intrebi cum ziceam ieri..pe cei de la fata locului.va dati seama..dak eu din mures care urmaresc zi de zi miercurea ciuc,merg destul de des in sezonu rece acolo si mi sa explicat ce se intampla,si ma asteptam sa coboare sub 0 grade azi noapte,dak ii intrebau pe cei de acolo,ce cred ei despre minima de la noapte,sunt 100% k le spuneau acelasi lucru.oricum si la mine in oras gafeaza foarte mult anmu,insa cei de acolo nu iau in considerare aproape deloc ce spun ei.se intampla iarna cand de la centru se spune k vor fi la ciuc -20....e clar..oamenii aia se pregatesc pt minima spre -30 grade.se pare k mai este cale lunga si probabil mai tre sa vina cativa directori pe la anm..pana sasi dea seama vreunu din ei k lucrurile ar merge mult mai bine cu descentrazliare..insa eu..si sunt sigur k nu numai incercam sa mai le dam putin jos ceata de pe ochi..insa dak sar intampla asta,iar cel de la calafat ar spune k vor fi maine 42 grade nu cred k de la bucuresti sar mai putea face ceva....in privinta codurilor ma refer...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 01, 2008 7:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin

din ce banuiesc eu, viitorul va fi tot al centralizarii, ba chiar mai mult decat acum. Banuiesc ca se vor monta statii automate iar prognozele se vor face de la centru, disparand si centrele regionale de prognoza a vremii.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 01, 2008 9:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Sorin a atras atentia de multe ori despre abaterile destul de mari ale prognozelor ANM pentru orasele din Transilvania mai ales. Deoarece nu stiu care este exact mecanismul de realizare al prognozelor nu vreau sa invinovatesc pe nimeni. Poate ne spune mary cum se procedeaza mai exact in Departamentul de Prognoza.

Dupa parerea mea, ar trebui ca atunci cand se prognozeaza vremea pe o regiune sa se tina seama, mai ales in zonele cu relief accidentat, de particularitatile acesteia si prognoza sa nu se bazeze doar pe modele matematice si calcule, care oricat ar fi de elaborate tot contin o multime de aproximari si nu pot tine seama de toate datele problemei.
De asemenea, si experienta observatorilor din teren e de luat in seama. Desi de cele mai multe ori ei nu au acces la modele matematice si alte instrumente de prognoza, acestia pot face aprecieri mai corecte in ceea ce priveste vremea din intervalul imediat urmator decat cei care fac prognoza de la distanta bazandu-se doar pe datele luate din cateva puncte ale regiunii in cauza.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 28, 2008 3:15 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dupa 2 sapt de vreme inchisa..fara soare si cand ploaie cand burnita..azi a fost soare aproape toata ziua,maxima cred k este chiar in momentul in care scriu 18 grade,iar la noapte va fi cer senin si minima se va duce spre 0 grade,acuma sansele fiind de 50/50 sa se opreasca la 1-2 grade plus sau sa coboare sub 0..spre -1.oricum in depresiuni clar vor fi -3,-4 grade si bruma o sa apara si in afara depresiunilor,poate k nu chiar in oras,dar in zonele din imprejurimi vor fi sub 0...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 29, 2008 12:18 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

17.3 maxima de azi la statia anm...si 17.7 la aeroport
acum la ora 0 sunt 4 grade si cer senin.clar bruma dimineata..cum banuiam de altfel.la ciuc e 1 grad la ora 0.-4 sau -5 pana dimineata...posibil sa fie chiar inghet la sol.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 688  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]