forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 187 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 25, 2009 12:53 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A fost de la camera, o reflexie in lentilele ei. Se intampla des pe YouTube, unii s-au minunat ca au scapat teferi de la "very close strike". :lol: Ala cu adevarat aproape a dat in paratrasnetul releului GSM.

Super pozele cu luminile stinse. Tare mi-e sa nu fi picat curentul in vreo zona din oras, caci iluminatul public e foarte ciudat in orice oras- parti importante din el nu stau aprinse decat daca sunt alimentate toate zonele orasului, asa ca...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun Mai 25, 2009 1:41 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Neaceasca85 scrie:
Tare mi-e sa nu fi picat curentul in vreo zona din oras, caci iluminatul public e foarte ciudat in orice oras- parti importante din el nu stau aprinse decat daca sunt alimentate toate zonele orasului, asa ca...

Blocu ala cu pilonu era suspect de intunecat dupa ce fusese traznit :P .
Oricum, cand am vazut ce vine, am trecut pe regim de urgentza...laptop+internet mobil. La mine in bloc nici n-a palpait lumina :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 25, 2009 10:31 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nu te grabi, era intunecat ca dormea lumea in el,(este intunecat in toate pozele) si baliza rosie a releului e aprinsa si dupa trasnet. :mrgreen: Tocmai asa functioneaza si de asta exista paratrasnetele, pentru ca trasnetele sa se produca, in toata splendoarea lor, fara a distruge sau a perturba functionarea lucrurilor. In orase numai in paratrasnete da, la tara, mai da in cate o casa, in cate un om de pe camp, ca nu prea exista paratrasnete acolo. :mrgreen:

Daca lumina n-a palpait, inseamna ca n-a picat curentul in nici o alta zona din oras. Cand cad alte zone, tu ai variatii (nu inseamna neaparat ca daca a palpait a cazut in alta parte, dar daca n-au fost nici un fel de variatii, n-a cazut pe nicaieri). Daca e sa cada curentul intr-un oras in timpul vreunei furtuni, vor cadea numai maxim 2-3 zone, depinde de noroc daca tu esti sau nu in zona in care ramane in picioare. Dar se intampla rar.

Iluminatul public cazuse inainte de trasnet, de la a 2 a poza de la a 2 a furtuna, se vede dupa becurile dintre blocuri. Pilonul ala e cel mai inalt de acolo, o sa ai trasnete in el garla. :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 12:39 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Neaceasca85 scrie:
Pilonul ala e cel mai inalt de acolo, o sa ai trasnete in el garla. :P

Nu...blocul in care stau e cel mai inalt. Singurul bloc cu 10 etaje din cartier..restul sunt toate de 4. Da' nu cred ca a incasat-o de prea multe ori
Azi am avut furtuna. Ploaie multa, ceva vant si destul de multe fulgere. N-am pozat, dar pun ce-am filmat pe youtube.
Acum iar e aer umed si racoros :D Incredibil cat de jos si de repede gonesc norii azi. Se vede clar cum norii de la nivele diferite merg in directii diferite 8O .
P.S. La cea de azi a palpait becu' :P :lol:


Ultima oară modificat de stef pe Vin Mai 29, 2009 1:03 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 12:59 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Ba a incasat-o dar nu ti-ai dat tu seama. :D Uneori poti avea impresia ca un trasnet extrem de apropiat e mai slab decat unul ceva mai indepartat, ca e mai mult paraiala decat bubuiala, pentru care e nevoie de mai mult aer intre locul fulgerului si tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 1:08 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Da, paraieli apropiate la care bubuiala venea mult mai tarziu am auzit de cateva ori. Cel mai probabil nu mi-am dat seama cand lovea fulgeru aici...le catalogam numa drept "close strikes" :P .
De unde stateam inainte se vedea clar blocu asta si nu era vara in care asta sa nu fie lovit de cel putin cateva ori. Totusi, cele mai multe le ia releul de pe deal. E cea mai inalta chestie din zona Devei. De-aia are si ceva sisteme de absorbire a fulgerelor...cand da in el,de aproape se aude de parca ar da cineva cu zaruri sau s-ar praji ceva 8O


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 1:11 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Adica releul Magura Boiu, ca n-are cum sa fie altul. In Iulie 2006, un grup de turisti au fost loviti de trasnet in Cetatea Devei.

PS: ma gandesc oare de cate ori o fi palpait becul la mine pe 5 August 2006, fiind una dintre putinele zone ramase alimentate in timpul furtunilor. :twisted: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 1:17 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
La cetate ma mir ca numa un caz de oameni fulgeratzi a fost. E un ditamai paratraznetu de vreo 10 metri inaltzime chiar pe un platou unde oamenii obisnuiesc sa faca poze. Cand e furtuna si oamenii mishuna pe langa ala...bad things happen :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 1:19 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Parca nu murise nici unul, deci n-a fost direct hit in ei, ci arcuri secundare de la paratrasnet.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 3:00 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Am prins azi-dimineata pe la 9 o ploaie mocaneasca batuta de vant. Nu stiu ce intensitate maxima a avut vantul, dar probabil destul de mare, ca simteam cum ma impinge de la spate :P . Nu s-a auzit nici un tunet.
S-a racit aerul mult in timpul ploii, si parea si mai rece ca batea vantul tare.
La 13:30 temperatura era de 12 grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 4:47 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Temperatura e probabil de vreo 38 de grade, daca nu si mai mult. Statia ANM zice 31, da' aia e pe deal, e cam rupta de ce se intampla in orash, unde temperatura masurata la 13:00 era de 37 grade...inca un pic si facem naibii combustie spontana pe-aici. Extrem de cald.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 4:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
37c la termometrele din strada ??? 8O nici dupa alea nu te poti orienta... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 4:53 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
N-ai aer conditionat la apartament? :mrgreen:

Termometrul stradal in Slatina, pe vremea cand exista, arata si 58 de grade. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 3:14 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Am prins o supercelula 8O 8O 8O . Grindina, vant, tot ce trebuie...si cireasa de pe tort...un mezociclon bine definit, ca la americani...nu-mi venea sa cred ce vad. Cand se apropia de oras, a facut si un mic nor palnie, dar s-a disipat repede.
Bag filme si poze dupa ce descarc pe laptop. Intre timp, cautati pe youtube, poate a bagat careva film.
Deocamdata insa doar imaginile radar
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 10:46 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Cateva poze dinainte de furtuna:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si mezo-ul:
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat de stef pe Mie Iun 10, 2009 11:34 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 187 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO