forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:46 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: IUNIE 2013
MesajScris: Lun Iul 01, 2013 6:12 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
La finalul primei luni de vara, in Ardeal stam in felul urmator:

Temperaturi:

Joseni 15.7

Campeni 16.4

Miercurea-Ciuc 16.4

Toplita 16.5

Intorsura Buzaului 16.6

Tg-Secuiesc 17.2

Brasov 17.8

Baraolt 18.0

Odorheiu Secuiesc 18.0

Fagaras 18.2

Tarnaveni-Bobohalma 18.3

Sf.Gheorghe 18.4

Boita 18.5

Sibiu 18.6

Dumbraveni 18.8

Cluj-Napoca 18.8

Batos 18.9

Blaj 19.0

Tg-Mures aeroport 19.0

Bistrita 19.1

Sarmasu 19.1

Dej 19.2

Tg-Mures anm 19.4

Turda 19.4

Sebes 19.8



Precipitatii:

Batos 47mm

Campeni 53mm

Dumbraveni 57mm

Tarnaveni-Bobohalma 58mm

Baraolt 64mm

Sarmasu 64mm

Tg-Mures 67mm

Blaj 72mm

Sf.Gheorghe 83mm

Turda 86mm

Odorheiu Secuiesc 89mm

Intorsura Buzaului 89mm

Bistrita 90mm

Sebes 90mm

Fagaras 92mm

Dej 97mm

Brasov 100mm

Cluj-Napoca 106mm

Sibiu 112mm

Tg-Secuiesc 126mm

Boita 127mm

Miercurea-Ciuc 132mm

Joseni 149mm

Toplita 151mm

Asadar, in privinta temperaturilor avem peste tot abateri pozitive cuprinse in general intre 1.0 si 2.0 grade, in nota ultimilor ani, exceptand anii cu veri record 2007 si 2012.Am avut o singura perioada caniculara, in partea a 2-a a lunii cand la statiile Alba-Iulia si Sebes s-a depasit pragul de canicula.Precipitatiile au fost in general convective si din aceasta cauza avem diferente mari intre regiuni.In general zonele montane si submontane si-au atins si depasit la unele statii chiar cu mult media multianuala, in timp ce statiile din centrul regiunii au incheiat luna pe deficit.Toate statiile din jud.Mures au deficit, precum si unele din nordul jud.Sibiu sau estul jud.Alba, in general statiile adiacente jud.Mures.

De mentionat ca precipitatiile le-am calculat prin rotunjire, astfel ca la marea majoritate a statiilor, cu exceptia celor 3 din flux, pot exista abateri de "+" sau "-" 1-2mm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 1:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
la cluj avem o medie de 18.6 :) si o abatere de fix 1c fata de mma 81-10
(calculata prin toate cele 24 de valori orare, e pacat sa nu le folosim, tocmai pentru asta se si masoara orar, altfel am face 4 citiri pe zi si gata....NONSENS)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 5:46 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Fiecare e liber sa calculeze cum doreste, dar daca vrem ceva oficial, pastram criteriul oficial. Uite, spre exemplu cu aceste doua zecimale, anomalia ar fi mai mica, dar daca am raporta toate valorile la o medie de 24 probabil ca nu.
Mie nu-mi convine ziua meteo (18-18). Consider ca nu are absolut niciun sens acest interval.

Daca tot sunt de-a gata postez aici cateva date medii pe iunie, calculate pe 24 h:

Imagine

* T = temperatura medie calculata din 24 de valori zilnice orare
Ur = umiditate relativa medie lunara
Ur min = umiditate relativa minima lunara (la orele de observatie)
Pres = presiunea atmosferica medie lunara redusa la nivelul marii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 6:17 pm 
doodoo scrie:
la cluj avem o medie de 18.6 :) si o abatere de fix 1c fata de mma 81-10
(calculata prin toate cele 24 de valori orare, e pacat sa nu le folosim, tocmai pentru asta se si masoara orar, altfel am face 4 citiri pe zi si gata....NONSENS)

Daca vrem sa ne raportam la ANM si sa comparam datele cu ale lor, de altfel singurele reale dpdv oficial, trebuie sa facem asa cum zice Mahomed, si Mahomed zice ca mere cu mere e la climatice-4 valori zilnice.
Imi place solutia lui Ovi, e fain dar nu ne putem raporta la oficial mma 1961-90.
Stiu ca exista pareri pro si contra dar deocamdata stas-ul e ANM.
Daca precizeaza fiecare ce metoda de calcul adopta si ce referinte are e OK si asa.
Eu calculez in paralel si climatic si sinoptic si in cazul ANM, cand am toate valorile la zi, operez dual, adica, valori rotunjite raportate la cele cu zecimale, cu exceptia ca din punctul meu de vedere la rotunjite 0,5 ramane 0,5 nu devine 1 si nici 10,5 nu e 11 ci 10,5.
In situatia asta diferenta intre cele 24 de valori zilnice orare, rotunjite si cu zecimale, se reduce la cateva sutimi, nu o zecime, doua ca inainte.
Si ca propunere, daca sunteti de acord, normal, n-ar strica sa faceti o paralela climatica stas ANM, cu 4 valori zilnice, la 0, 6, 12, 18 UTC, raportata la mma 1961-90, asa de comparatie cu metodele pe care le preferati fiecare.
Iar ziua meteorologica din valori orare, in ansamblul ei, ramane un mare semn de intrebare, e clar ca noaptea meteorologica incepe la 19 UTC si se termina la 6 UTC iar ziua meteorologica incepe la 7 UTC si se termina la 18 UTC. Apoi e faza cu precipitatiile, care se raporteaza zilnic din 12 in 12 ore iar in 24 de ore doar dimineata la 6 UTC (ora 9, ora locala de vara), la fel si diagnoza doar dimineata la 6 UTC.
Din atatea semne de intrebare e clar ca doar ziua climatica corespunde cu ziua reala, adica se incadreaza in intervalul orar calendaristic, de la 3 dimineata pana la 9 seara, sau iarna de la 2 dimineata pana la 8 seara.
Deci sunt cateva semne de intrebare care n-ar strica sa fie lamurite, ca asa, daca fiecare calculeaza medii zilnice cum ii pica bine nu poate sa le raporteze la ceva viabil, real, de arhiva.


Ultima oară modificat de eugenraduoradea pe Joi Iul 04, 2013 6:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 6:18 pm 
steaua scrie:
Fiecare e liber sa calculeze cum doreste, dar daca vrem ceva oficial, pastram criteriul oficial. Uite, spre exemplu cu aceste doua zecimale, anomalia ar fi mai mica, dar daca am raporta toate valorile la o medie de 24 probabil ca nu.
Mie nu-mi convine ziua meteo (18-18). Consider ca nu are absolut niciun sens acest interval.

Daca tot sunt de-a gata postez aici cateva date medii pe iunie, calculate pe 24 h:

Imagine

* T = temperatura medie calculata din 24 de valori zilnice orare
Ur = umiditate relativa medie lunara
Ur min = umiditate relativa minima lunara (la orele de observatie)
Pres = presiunea atmosferica medie lunara redusa la nivelul marii

Ovi, ce interval orar ai folosit la ziua sinoptica, din 24 de valori ?!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 6:22 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
E foarte bine ca postati si mediile calculate altfel.Din pacate nu putem face asta decat la cele 23 de statii.In rest, maxim 8 observatii pe zi.Se pot face mediile oricum, insa oficial e oficial, si intotdeauna cand postam medii sa mentionam modul de calcul si perioada de referinta la abateri.Eu, dupa cam spus de fiecare data folosesc metodele oficiale si nimic altceva.E drept ca pt mine la Mures mai fac si media din 8 observatii si cand am acces din 24 de observatii.Acum spre exemplu media din 8 observatii este de 19.3 grade fata de 19.4 cea oficiala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 6:26 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Bine zici, Eugen. De-asta am preferat sa nu raportez datele la medii multianuale, pentru ca nu le avem.
Datele sunt calculate automat de rusii lui Putin, pe intervalul 0-23 inclusiv, zilnic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 6:32 pm 
sorifin scrie:
E foarte bine ca postati si mediile calculate altfel.Din pacate nu putem face asta decat la cele 23 de statii.In rest, maxim 8 observatii pe zi.Se pot face mediile oricum, insa oficial e oficial, si intotdeauna cand postam medii sa mentionam modul de calcul si perioada de referinta la abateri.Eu, dupa cam spus de fiecare data folosesc metodele oficiale si nimic altceva.E drept ca pt mine la Mures mai fac si media din 8 observatii si cand am acces din 24 de observatii.Acum spre exemplu media din 8 observatii este de 19.3 grade fata de 19.4 cea oficiala.

Se poate orar si la celelalte statii, la cate una, macar, in aia din localitatea in care stati si nu face parte din flux 23, daca sunteti dispusi sa monitorizati ANM-ul 24/7, asa cum fac eu.
Eu nu cred ca exista nimeni in tara asta care sa stea pe site-ul ANM, 24 de ore zi de zi, nonstop.
Eu pot sa va confirm ca fac asta si cat ma tine net-ul si PC-ul nu renunt. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 11:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
in luna aceasta la cluj am avut multe zile cu ploi in aversa in intervalul orar dintre orele 12-18Z, interval in care temperatura fiind mai scazuta, a tras si media mai in jos, ceea ce in calculul prost "oficial" nu s-a mai resimtit (efectul termic al averselor nu s-a putut lua in calcul)...si ar mai fi si alte situatii, dar nu are rost discutia la urama urmei :)

repet, e o metoda total perimata si asta o stiu toti oamanii din sistem, pana sus la WMO...dar da bine probabil in ideea de GW...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 11:54 pm 
Teoria asta cu GW e o realitate cam ciudata dar conform celor spuse de nea Sandel s-ar putea sa nu mai aiba nicio importanta dpdv climatic, teoria vaporilor de apa din atmosfera care creaza efect de sera nu poate fi de neglijat, asa ca si daca am opri orice emisie de CO2 e foarte posibil sa nu mai aiba nicio importanta, plus ca suntem departe de nivelul maxim al temperaturii globale de reper climatic.
In fine, multora le place sa creada ca noi facem si dregem, am facut, am ajutat la accelerarea procesului de incalzire intr-o suta de ani cat a facut-o natura in mii de ani.
Insa si aici ar fi cate ceva de discutat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Vin Iul 05, 2013 6:17 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Pe vremuri ploua in alte intervale, astfel incat media era afectata de averse si nu aparea GW in statistici?! Sunt perioade cand situatia e tocmai invers.
E nonsens ce zici doodoo. Nu are cum, daca referinta este fata de cele 4 ore climatice, nu fata de cele 24 de ore. Asa s-a facut de-a lungul timpului. Da, e nasol, dar la climatice asa se procedeaza.
Exista mai multe tipuri de medii, cu 3, cu 8, cu 24 de ore, max+min/2, intervalul 0-24..etc, fiecare avand alte medii multianuale, la care se procedeaza in felul respectiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Vin Iul 05, 2013 10:01 am 
Ideea este ca in orice maniera ai calcula, daca respecti aceea maniera de-a lungul timpului, poti avea un reper privind evolutia vremii in timp.
Bineinteles daca ai date in acest sens.
Mie ogimetul si chiar si tutiempo mi se par de f mare ajutor, pt cineva curios sa vada evolutia vremii, macar in ultimii 10 ani, fie doar la modul general, tinand cont ca cele 23 de statii din fluxul international reprezinta doar 14,4% din totalul celor 160 de statii care transmit date la noi.
Plus ca mai sunt si aeroporturile, care ne ajuta enorm, pe noi astia amarastenii, care nu stam in localitati unde nu exista statii meteo ANM care transmit date in fluxul international.
Stiu parerea lui doodoo pe aceasta tema, privind aeroporturile, insa eu contez 100% pe ele, chiar mai mult decat pe ANM, care isi tine datele de arhiva la secret sau contracost.
Oricum exista repere zonale auxiliare, adica acele statii care transmit date in fluxul international si se incadreaza orografic la conditiile localitatii in care stai.
De exemplu, eu am Aradul, oricand un reper climatic reprezentativ zonal, pentru toata partea de campie de vest.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Vin Iul 05, 2013 2:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
steaua scrie:
Da, e nasol, dar la climatice asa se procedeaza.

de acord :)
steaua scrie:
Exista mai multe tipuri de medii, cu 3, cu 8, cu 24 de ore, max+min/2, intervalul 0-24..etc, fiecare avand alte medii multianuale, la care se procedeaza in felul respectiv.

pot raporta linistit media 24val la mma din 4 valori, diferentele sunt infime de regula...
acum s-a intamplat asa din cauza spusa de mine si din rotunjiri :)
avem asa mediile la cluj, pt edificarea tuturor :)
4 val - 18.83c
8 val - 18.66c
24 val - 18.63c

(oricum nu ma veti convinge ca o medie din 4 valori e mai buna decat una din 24 de valori, logic)
(la chestia cu raportatul la mma sau cum se face oficial, e alta mancare de peste...corect)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Vin Iul 05, 2013 3:39 pm 
Ideea de baza este sa te poti raporta la ceva viabil, adica mere cu mere si pere cu pere.
Iar la faza asta ANM-ul e patron.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: IUNIE 2013
MesajScris: Vin Iul 05, 2013 4:26 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
doodoo scrie:

(oricum nu ma veti convinge ca o medie din 4 valori e mai buna decat una din 24 de valori, logic)

Eu sunt clar pentru media bazata pe 24 de ore, care reprezinta mai bine situatia zilnica sau chiar si lunara, dar:
eugenraduoradea scrie:
Ideea de baza este sa te poti raporta la ceva viabil, adica mere cu mere si pere cu pere.
Iar la faza asta ANM-ul e patron.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO