forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Apr 08, 2020 5:32 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Martie 2016
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 3:16 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Stiu si inteleg. Acum cred ca intelegi si tu de unde poate veni o zecimala in anii 40-60 la Tg. Mures, ca tot am lucrat impreuna pe datele alea. Si atunci erau 3 valori zilnice (8,14,20, nu stiu daca tineau cont de ora de vara fata de ora de iarna), deci tot o rotunjire zilnica era si atunci, doar ca un 7,25 C nu era posibil. Era un 7,33 care era 7,3 sau 7,67 care era 7,7. Oricum, metoda rotunjirii multiple (o data pentru media zilei, a doua oara pentru media lunii din mediile rotunjite ale zilelor) este incorecta. Practic, ar trebui sa fie o singura rotunjire pentru media lunara, unde aduni 30*4 = 120 de valori cu o zecimala si imparti la final la 120 si rotunjesti matematic (gen 7,35 este 7,4; 7,349 este 7,3).

P.S. Revin cu un comentariu despre cantitatea de precipitatii de la Craiova din martie 2016. Dar mai intii trebuie sa prelucrez datele.

Sus

MesajScris: Lun Feb 12, 2018 4:48 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dextercioby scrie:
Stiu si inteleg. Acum cred ca intelegi si tu de unde poate veni o zecimala in anii 40-60 la Tg. Mures, ca tot am lucrat impreuna pe datele alea. Si atunci erau 3 valori zilnice (8,14,20, nu stiu daca tineau cont de ora de vara fata de ora de iarna), deci tot o rotunjire zilnica era si atunci, doar ca un 7,25 C nu era posibil. Era un 7,33 care era 7,3 sau 7,67 care era 7,7. Oricum, metoda rotunjirii multiple (o data pentru media zilei, a doua oara pentru media lunii din mediile rotunjite ale zilelor) este incorecta. Practic, ar trebui sa fie o singura rotunjire pentru media lunara, unde aduni 30*4 = 120 de valori cu o zecimala si imparti la final la 120 si rotunjesti matematic (gen 7,35 este 7,4; 7,349 este 7,3).

P.S. Revin cu un comentariu despre cantitatea de precipitatii de la Craiova din martie 2016. Dar mai intii trebuie sa prelucrez datele.

Corect. Sa stii ca ma apropii de final cu introdusul datelor in excel din acei ani si luand la puricat foaie cu foaie, erorile nu sunt asa mari cum am putea crede. Ba chiar sunt foarte putine neconcordante. Nu se raportau atatea fenomene, unele erau amestecate, de aceea anm nici nu da date pentru toate fenomele decat cu anul 1961. Ante 1960 sunt doar cele principale, gen ploaie, ninsoare, lapovita, ceata, oraj etc, fara pacla, vant tare, ninsoare grauntoasa etc. Unele erau amestecate in sensul ca erau impreuna, cum era chiciura moale si tare si poleiul. Nu se facea diferenta intre ele. Ce am mai observat este faptul ca erau enorm de multe zile cu aer cetos. Probabil sa dadeau altfel acest fenomen. Si mai sunt si alte lucruri care deriva insa din lipsa observatiei de la ora 2. Spre exemplu zilele cu senin sau cer acoperit erau calculate putin diferit, de aceea am observat o tendinta de numar mai mare decat in prezent al ambelor zile. Viteza vantului era estimata doar dupa girueta cu placa usoara, de aceea lipsesc zilele cu vant tare, vijelie sau cu viteze medii mai mari. La Mures girueta cu placa grea a fost instalata abia din 1955. Ora de vara nu era. A fost reintrodusa in Romania abia la finalul anilor '70. Aici sunt cateva dubii in acest sens cu privire la ora de masurare, daca era aceeasi sau nu. Nu stiu daca ora era tot la jumatate cum e acum sau la fix. Adica acum e de fapt, 11:30, 12:30 samd. Dar si daca era decalata cu o ora in avans, practic tot aia e. Aveai dimineata o ora mai tarziu, adica o temperatura mai mare ca in prezent, dar aveai si seara una mai tarziu, adica mai mica decat in prezent. Nu-s mari diferentele si se pot face calcule fara probleme. Cum am mai spus, cu ajutorul formulei Koppen, datele sunt aproape egalizate. Am facut vreo 3 ani luna de luna in ambele metode si media anuala e fix aceeasi. Unele luni sunt pe plus la o metoda, iar altele pe plus la cealalta. Plus sau minus de 0.1-0.2 grade, sa nu va imaginati ca diferentele sunt mari. Daca am face acum spre exemplu media lunii din 24 de valori zilnice, ar fi diferente mai mari fata de actuala metoda.

Tot am cautat si nu gasesc niciunde cum se calculeaza acel coeficient Koppen. Poate ma puteti ajuta.

Sus

MesajScris: Lun Feb 12, 2018 10:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

dextercioby scrie:

Nu așa se face media lunară, din câte știu eu. Fix invers.
Dar repet, asta deja e farmacie...

Sus

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 12:53 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

sorifin scrie:
Aici sunt cateva dubii in acest sens cu privire la ora de masurare, daca era aceeasi sau nu. Nu stiu daca ora era tot la jumatate cum e acum sau la fix. Adica acum e de fapt, 11:30, 12:30 samd.

In mod normal observatiile climatologice se efectuau la ora medie locala (timp mediu solar). De exemplu, pentru ca statia de la Tg. Mures se afla cu 22 de minute in urma meridianului de 30 de grade, observatiile se efectuau la orele 08:22, 14:22 si 20:22 ora oficiala, iar incepand din anul 1961 la orele 01:22, 07:22, 13:22 si 19:22 ora oficiala (de iarna). Cel putin asa spune teoria.
Incepand de prin anul 2000, programul climatologic si cu cel sinoptic au fost reunite, si de atunci in toata tara observatiile se fac la aceleasi ore (01:30, etc.)

Am gasit si ceva despre metoda de calculare a coeficientului Koppen, la paginile 4 si 5: https://www.researchgate.net/publicatio ... on_network

Sus

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 3:09 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

@Qqvill Mulțumesc pentru explicații și mai ales articol. :)
@doodoo Sigur, regula de acum implică rotunjiri în două tranșe. Probabil că așa s-a calculat dintotdeauna (la noi de pe la 1884), rotunjind în primă fază cele 2, apoi 3 apoi 4 valori orare și, folosind sau nu formula lui Koeppen, încă o rotunjire la final.

Ultima oară modificat de dextercioby pe Mar Feb 13, 2018 3:22 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 3:14 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Hai să luăm literatura. ANM-ul a fost rugat să scrie un text de metodologie pentru Anuarul Statistic al României. Acest text e același de zeci de ani, chiar și la anuarul din 2015 - cînd metodologia modernă cu stații automate, senzori și calculatoare în stații e cu totul alta, iar „orele climatologice” sînt 0, 6, 12, 18 UTC minus 30 de minute - acesta este:

Programul climatologic reprezintã complexul
observaþiilor ºi mãsurãtorilor meteorologice ce se
executã la staþii, dupã timpul solar mediu local, atât la
termenele fixe, cât ºi continuu în 24 de ore. Permanent,
la termenele climatologice (1, 7, 13, 19 timp solar mediu
local) se efectueazã observaþii ºi mãsurãtori asupra:
presiunii atmosferice, vântului, temperaturii ºi umezelii
aerului, temperaturii suprafeþei solului, nebulozitãþii,
precipitaþiilor, vizibilitãþii orizontale. Continuu, în tot cursul
zilei ºi nopþii se determinã caracteristicile tuturor
fenomenelor meteorologice (hidrometeori, litometeori,
electrometeori etc.).
Observaþiile asupra temperaturii aerului constau
în mãsurarea temperaturii aerului la termenele stabilite ºi
în determinarea valorilor maxime ºi minime ale acesteia
în intervalele de timp dintre aceste termene.
Temperatura aerului se mãsoarã cu instrumente cu
citire directã, psihrometrul cu ventilaþie artificialã,
termometrul de maximã cu mercur ºi termometrul de
minimã cu alcool ºi cu aparate înregistratoare
(termografe). Pentru ca instrumentele cu care se
mãsoarã temperatura ºi umezeala aerului sã nu fie
influenþate direct de radiaþia solarã, de radiaþia terestrã,
de precipitaþii ºi de rafalele vântului, ele se instaleazã în
adãpostul meteorologic situat la 2 m înãlþime deasupra
solului.
Mãsurarea cantitãþilor de apã ce provin din
precipitaþii atmosferice sau care se depun din alþi
hidrometeori se efectueazã cu ajutorul pluviometrului, iar
înregistrarea continuã a precipitaþiilor (lichide) se face cu
pluviograful. Cantitãþile de apã se mãsoarã zilnic la
termenele climatologice (1, 7, 13, 19) si se exprimã prin
grosimea stratului de apã cãzutã, în mm (1mm=1l / m2).

În anexă este o poză din Atlasul Climatologic al RSR (1966) cu metodologia folosită.

Fişiere ataşate:
Atlas Climatologic RSR 1966.JPG
Atlas Climatologic RSR 1966.JPG [ 71.88 KiB | Vizualizat de 149 ori ]

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 5:59 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Intrebare pentru Sorin: de unde ai Craiova cu 144,0 mm precipitatii totale pentru martie 2016 ? In meteomanz apare suma de 142,8 mm, iar pe ogimet rotunjit la 143 mm.

Sus

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 6:28 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dextercioby scrie:
Intrebare pentru Sorin: de unde ai Craiova cu 144,0 mm precipitatii totale pentru martie 2016 ? In meteomanz apare suma de 142,8 mm, iar pe ogimet rotunjit la 143 mm.

Pentru ca luna se incheie seara la ora 20. Insa meteomanz, mundomanz, ogimet si cate-or mai fi nu tin cont de asta, cum nici hartile anm de pe site nu tin, astfel ca pentru ei/ele, luna se incheie la ora 8 dimineata a 2-a zi. Astfel ca acei 1.2mm cazuti in noaptea de 29 februarie spre 1 martie, ei sunt socotiti la luna martie, asa ii vei gasi in orice statistici, insa pe meteomanz acea cantitate apare la luna februarie. Practic daca te uiti, februarie iti da rotunjit 33mm, in loc de 31.8, iar pe martie 143mm, in loc de 144.0mm. Practic suma celor 2 luni e identica, insa din cauza impartirii finalului in moduri diferite, apar si valori diferite.

Sus

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 6:39 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Qqwll scrie:
sorifin scrie:
Aici sunt cateva dubii in acest sens cu privire la ora de masurare, daca era aceeasi sau nu. Nu stiu daca ora era tot la jumatate cum e acum sau la fix. Adica acum e de fapt, 11:30, 12:30 samd.

In mod normal observatiile climatologice se efectuau la ora medie locala (timp mediu solar). De exemplu, pentru ca statia de la Tg. Mures se afla cu 22 de minute in urma meridianului de 30 de grade, observatiile se efectuau la orele 08:22, 14:22 si 20:22 ora oficiala, iar incepand din anul 1961 la orele 01:22, 07:22, 13:22 si 19:22 ora oficiala (de iarna). Cel putin asa spune teoria.
Incepand de prin anul 2000, programul climatologic si cu cel sinoptic au fost reunite, si de atunci in toata tara observatiile se fac la aceleasi ore (01:30, etc.)

Am gasit si ceva despre metoda de calculare a coeficientului Koppen, la paginile 4 si 5: https://www.researchgate.net/publicatio ... on_network

Mersi mult de explicatii. Daca nu gresesc, si cum bine observasem eu in niste tm.uri, incepand cu luna mai si pana prin august era o diferenta foarte mare intre minima si prima ora de observatii, ora 8. Cred ca de aici vine. Practic cum nu se schimba ora, observatia se facea la ora 8:22 sau 8:30, ma rog, insa dupa ora de acum de fapt era 9:22. Sa va dau un exemplu. O zi oarecare de inceput de mai. O minima in 2017 de 0 grade, iar la ora 8:30 aveam 6 grade, o diferenta de 6 grade. Aceeasi minima de inceput de mai in 1955 de exemplu, insa la ora 8 erau deja 10 grade, temperatura identica din 2017, dar la 9:30. Brusc, incepand cu 1961, diferenta dintre minima si prima ora de observatii scade cu 3-4 grade in perioada cu zi lunga, 15 aprilie-15 august. E singura explicatie plauzibila. Alta nu gasesc, aparatele erau aceleasi in 1965 fata de 1952 de exemplu.

Sus

MesajScris: Mar Feb 13, 2018 11:58 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

sorifin scrie:
dextercioby scrie:

Pentru ca luna se incheie seara la ora 20. Insa meteomanz, mundomanz, ogimet si cate-or mai fi nu tin cont de asta, cum nici hartile anm de pe site nu tin, astfel ca pentru ei/ele, luna se incheie la ora 8 dimineata a 2-a zi. Astfel ca acei 1.2mm cazuti in noaptea de 29 februarie spre 1 martie, ei sunt socotiti la luna martie, asa ii vei gasi in orice statistici, insa pe meteomanz acea cantitate apare la luna februarie. Practic daca te uiti, februarie iti da rotunjit 33mm, in loc de 31.8, iar pe martie 143mm, in loc de 144.0mm. Practic suma celor 2 luni e identica, insa din cauza impartirii finalului in moduri diferite, apar si valori diferite.

Corect. Luna climatologică. Ideea este că luna hidrologică nu se suprapune lunii climatologice. Cea hidrologică este de la 01/03/2016, 06UTC+1s pînă pe 01/04/2016, 06 UTC, iar luna climatologică este de pe 29/02/2016, 18 UTC+1s pînă pe 31/03/2016, 18 UTC. De aceea, fix pentru acei 1,2 mm din timpul lunii climatologice martie 2016, dar din timpul lunii hidrologice februarie 2016, trebuie ajustat. ANM-ul ajustează și include în baza de date precipitațiile corespunzător lunii climatologice. Vezi în anexă.

Fişiere ataşate:
Craiova-ANM-database.JPG
Craiova-ANM-database.JPG [ 54.67 KiB | Vizualizat de 124 ori ]

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 7:53 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Exact asta fac si eu. Nu iti inchipui cat de mult urasc lunile cu precipitatii in acest interval. Trebuie sa le impart, care in ce luna au cazut si imi adauga cel putin o ora de timp suplimentar la calcule, cu precizarea ca nu intotdeauna e si corecta impartirea. Daca ai 3mm pana la ora 18 si 4mm pana la ora 6, suma finala de 7.2mm de exemplu, nu am de unde sa stiu cat a fost pana la 18 si cat pana la 6 si impart in jumate. Suma finala e tot aia, dar media lunara poate sa difere cu cateva zecimi de mm. Asta e maximum ce pot face din pacate.

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 8:46 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Cateva zecimi de mm este aaabsolut irelevant. Pana si senzorii de temperatura Vaisala folositi de Anm au o acuratete de +/- 0,2 grade, deci nu e ca si cum ai strica stiinta la precipitatii cu cateva zecimi de mm pe luna in plus sau in minus.

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 11:08 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

sorifin scrie:
Exact asta fac si eu. Nu iti inchipui cat de mult urasc lunile cu precipitatii in acest interval. Trebuie sa le impart, care in ce luna au cazut si imi adauga cel putin o ora de timp suplimentar la calcule, cu precizarea ca nu intotdeauna e si corecta impartirea. Daca ai 3mm pana la ora 18 si 4mm pana la ora 6, suma finala de 7.2mm de exemplu, nu am de unde sa stiu cat a fost pana la 18 si cat pana la 6 si impart in jumate. Suma finala e tot aia, dar media lunara poate sa difere cu cateva zecimi de mm. Asta e maximum ce pot face din pacate.

Asta pentru ca la statii fiecare interval de masurare a precipitatiilor este notat la zecimala, numai ca raportarea in mesajul SYNOP de 18 UTC pentru cele 12 ore de dinainte este rotunjita. Este o scapare, sa zic asa, a variabilei respective din SYNOP.

Mai precis:

In mesajul SYNOP de azi-dimineata de la 06 UTC de la statia Baneasa ai
70100 Latest 24 hours accumulated precipitation : 10.0 mm, deci pentru 24h (ziua hidrologica de 13.02.2018) raportarea se face la zecimala.

Acum, pentru intervale mai scurte, codarea este diferita si nu mai permite raportarea cu zecimala:

60047 Amount of precipitation : 4.0 mm
60047 Duration of period of reference for amount of precipitation, ending at the time of the report: Total precipitation during the 3 hours preceding the observation

Asta pentru ca acel 7 din capat spune pe ce interval cei 4.0 (de fapt 4) mm au fost masurati. In cazul asta 3 ore. Doar

La ora 18 UTC pe 13.02.2018, finalul zilei climatologice de 13.02.2018 - dar mijlocul celei hidrologice - ai la fel:

60002 Amount of precipitation: 0.0 mm
60002 Duration of period of reference for amount of precipitation, ending at the time of the report: Total precipitation during the 12 hours preceding the observation.

Valorile reale la zecimala se afla doar de la statie, acolo unde se trec in tabele/registre.

Este o situatie identica in cazul temperaturii solului, care in mesajul SYNOP se raporteaza rotunjit la grad, pe cind in registru se trece cum se masoara, adica la zecimala.

Ultima oară modificat de dextercioby pe Mie Feb 14, 2018 11:17 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 11:15 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Andrei87 scrie:
Cateva zecimi de mm este aaabsolut irelevant. Pana si senzorii de temperatura Vaisala folositi de Anm au o acuratete de +/- 0,2 grade, deci nu e ca si cum ai strica stiinta la precipitatii cu cateva zecimi de mm pe luna in plus sau in minus.

Am zis s-o dezbat asa la marea arta, ca Sorin e hiperpasionat de statistici si tine la zecimale, chiar si pentru datele istorice. Cit priveste senzorul Vaisala, e ciudat ca delta in modul este de 2 ori mai mare decit unitatea. Insa cred ca este o regula pentru orice termometru electronic, si al meu cu care iau copilului temperatura tot cu 0,1 C iti arata, dar +- 0,2 C are intervalul de certitudine.

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 4:12 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Nu inteleg cum sta treaba cu delta si modul...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]