forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 26, 2020 6:21 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Martie 2019
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 9:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Aș vrea să pun doar textul ANM, pentru că mi se pare pentru prima dată ceva mai „lucrat”

Martie 2019
Temperatura medie a lunii martie 2019 a avut valori cuprinse între -6,6°C la Vf. Omu și 10,4°C la stația meteorologică Calafat. Valori ridicate ale temperaturii medii lunare, cuprinse între între 8,0°C și 10,0°C, s-au înregistrat pe areale extinse din zonele joase localizate în Muntenia, Oltenia, Banat și Crișana. În zonele montane, temperatura medie a lunii martie a oscilat între -4,0 și -2,0 °C, atingând -6,0°C doar pe crestele înalte.

Cantitatea totală de precipitații din luna martie 2019 a avut valori de peste 30,0 mm în zonele montane înalte, atingând valoarea maximă la stația meteorologică Iezer (104,3 mm). Pe areale extinse din Transilvania, Crișana, și Muntenia, cantitatea totală de precipitații a variat între 10,0 și 30,0 mm. Valori sub 10,0 mm s-au înregistrat la staţii meteorologice din Moldova, nordul Dobrogei, Oltenia și Banat, iar la 3 staţii meteorologice, cantităţile de precipitaţii au fost extrem de reduse, 1,0 mm la Dr. Tr. Severin sau chiar nu au căzut precipitaţii, la Turda şi Blaj.

Abaterea temperaturii medii a aerului din luna martie 2019 față de mediana intervalului de referință standard (1981-2010) a fost pozitivă în toată țara. Cele mai mari valori ale abaterii pozitive, 4,0°C, s-au înregistrat la stațiile Drăgășani și Râmnicu Sărat. De asemenea, abateri pozitive semnificative, peste 3,0°C, s-au înregistrat pe areale extinse din Moldova, Dobrogea, Muntenia, Oltenia și Banat. În restul tării, abaterile pozitive au depășit 2,0°C și numai izolat, în Maramureș, abaterile s-au situat ușor sub 2,0°C.

Abaterea cantității de precipitații din luna martie 2019 față de mediana intervalului de referință standard (1981-2010), calculată în procente, a fost negativă în majoritatea zonelor ţării. Cele mai mari abateri negative s-au înregistrat în sud-vestul țării, la stațiile Drobeta Turnu Severin (-98%) și Padeș (-97%). Abateri pozitive au fost înregistrate pe areale restrânse din nordul țării, valoarea maximă fiind de 41%, la stația Iezer.

La Turda nu s-au măsurat în nici o lună, nu? Asta văd pe meteomanz. Nu are nici măcat 0,1 mm de la începutul anului.
La Blaj e aceeași poveste. Practic, valorile - dacă există senzori la pluviometre - sînt „descalificate”, deci nu e corect să afirme nu au căzut precipitaţii, la Turda şi Blaj.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Martie 2019
MesajScris: Vin Apr 05, 2019 10:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ar trebui să faci o adresă la CMR Cluj sau să vorbești cu doodoo să-i întrebe pe vecinii lui care-i treaba cu Turda și precipitațiile și cu Ovi de la Sibiu în legătură cu Blajul sau să vorbești cu cei de la Băneasa, este greu de crezut că în 3 luni cele 2 stații nu au înregistrat precipitații deloc.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 7:36 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Un text marca anm. Cineva doar a luat un excel, fara sa intrebe nimic, fara sa stie nimic, ceea ce e inadmisibil, si a facut un text. Eronat, evident. Daca vreti puteti sa-i intrebati, sa le scrieti, eu m-am plictisit sa tot o fac. Evident ca au cazut precipitatii si la Turda si Blaj si sub 2 grade a fost si la Tg.Mures abaterea, nu doar izolat in Maramures.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 2:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Oricum e bine să expunem erorile, dacă sunt, mai ales pe un forum ca acesta, dedicat meteorologiei.
Cred să sunt unii de pe la ANM care se uită și la ce scriem noi pe aici, poate se sesizează din oficiu și își corectează erorile sau poate nu, dacă sunt bolovani tip PSD, numai soiul ăsta de oameni e bun iar restul nu înțelege mesajul, bla, bla, bla.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 3:37 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Pai daca specifica faptul ca nu au cazut pp la Turda si Blaj inseamna ca abaterea maxima nationala e 100%, nu 98%, e o eroare logica in textul ala facut pe genunche.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2019 9:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cele 2 stații full automate nu au topire. Deci iarna (1nov-1apr) au punga de 1 leu trasa peste pluviometrul automat cel fără senzor de topire. Minunat.

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2019 1:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am vorbit ieri cu cineva din ANM si azi s-au corectat si hartile si textul.

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2019 9:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asta nu e deloc o notă prea bună pentru ei, să știi.

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2019 10:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Motivul pentru care luna asta au apărut (cu greșelile remarcate) mai multe informații este că se ocupa altcineva decît în prezent. E cineva nou, cu mai puțină experiență dar ambițios, și poate faptul că la prima „ieșire publică” a încasat acest feedback negativ (din exterior!) îi va fi de folos, așa că textele următoare sper că nu vor mai conține erori. Cît privește harta de abateri de temperatură cu Tg. Mureș iar lăsat pe dinafară, nu am vreo explicație.

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2019 10:11 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Tot timpul vor gasi scuze. Sunt slab pregatiti, pe pile, pe smecherii de tot felul. Mi-e scarba de conducerea lor si de unele specimene. Dar, revenind, pe harta Muresul e corect trecut. E sub 2 grade abatere.

Sus

MesajScris: Mar Apr 09, 2019 10:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu că mă gîndesc că aș putea să le fiu coleg într-o zi, dar cei mai buni dintre ei se ocupă cu alte lucruri - mai birocratice, nu cu „caracterizarea lunară” în 100 de cuvinte. Oricum, îmi păstrez ochii de vultur, chiar și cu dioptrii din ce în ce mai mari :D

Sus

MesajScris: Joi Apr 11, 2019 10:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Joi Mai 02, 2019 8:23 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Iata in final si datele lunii martie. Sunt practic la zi. Voi incerca sa rezolv rapid si luna aprilie, desi la precipitatii imi va da mult de lucru pentru ca s-au suprapus in cele 12 ore si trebuie sa socotesc si sa scot ce a cazut dupa ora 20 si sa adaug la luna mai. Dar nu e prima data cand fac asta :).

Banat

Imagine

Crisana

Imagine

Maramures

Imagine

Transilvania

Imagine

Moldova

Imagine

Muntenia

Imagine

Oltenia

Imagine

Dobrogea

Imagine

National

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Mai 03, 2019 1:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Lasa calculul sinoptic, nu te mai complica, fac anemistii asta !
Oricum nu ai cum sa cazi 100% pe valorile reale.

Sus

MesajScris: Vin Mai 03, 2019 2:45 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

doodoo scrie:
Lasa calculul sinoptic, nu te mai complica, fac anemistii asta !
Oricum nu ai cum sa cazi 100% pe valorile reale.

Si eu fac la fel. Asa am facut de cand m-am apucat de aceste tabele, adica din noiembrie 2014 si voi face la fel in continuare. Chiar daca nu o sa cad la fix, ce va avea minus luna aprilie va fi pe plua la mai, si invers. Per total suma calculata va fi la fel. Diferentele oricum vor de 0.2-0.4mm acolo unde vor fi. E normal sa fie, nestiind virgula de la ora 20. Dar, totalul va fi corect, pe cele 2 luni.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]