forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:38 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 12:09 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
steaua scrie:
Nu contest datele din tabelul ala, care apropo e din burta in multe situatii, ci ce inregistreaza pluviometrul.
Sibiul nu e OK cu 4 cm din 1.3 mm si vreo 50 mm in plus in acest an prin oras in anul asta. Dar nu contest asa. Probabil ca a fost ocolita zona.


Nu stiu ce sa zic. Ai si tu dreptate, uneori apar date aiurea sau nu apar deloc, dar nu e ok sa punem totul sub semnul intrebarii. Peste 90% din date sunt verfificate de 2 ori cel putin si ce e suspect nu e introdus. Pe Transilvania Sud prima verificare are loc la Mures, unde se aduna toate registrele din regiune, apoi a 2-a verificare are loc la Bucuresti inainte de a se introduce definitiv in baza electronica. Mai exista si o a 3-a verificare :))), a subsemnatului, care e prima de fapt, si nu o data am reusit sa schimb unele tm-uri :roll: Sibiu anm are 1.3mm si 2cm de zapada. Mures 1.9mm si tot 2cm. Si eu as fi tentat sa spun ca a nins mai mult la mine, pe masina am vreo 4cm, dar solul e sol, stim asta. Diferentele dintre zone exista. Vedem si la Bucuresti, sau acum chiar intre Sebes si Alba.

Iti mai dau ceva. In luna noiembrie in zona ta au fost: 24.3mm la Sibiu anm-aeroport, 31.1mm la Sibiu anm-zoo, 14.4mm la Medias, 13.6mm la Sadu, 9.9mm la Talmaciu si 7.6mm la Boita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 12:14 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
steaua scrie:
Sorin, apar 9 cm pe harta cu stratul de zapada la Boita si 0 mm de precipitatii, asta apropo de ce inregistreaza statia automata.

As folosi cu prudenta datele oficiale ale ANM.

https://www.photobox.co.uk/my/photo/ful ... 1478188054


Da, inseamna ca acum au fost probleme, dar sigur s-au masurat manual atunci. Vom vedea la final de luna totalul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 12:31 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
EU am vazut cum practica ei bagatul prafului sub pres, asa ca am rezerve in multe privinte.
sorifin scrie:
Iti mai dau ceva. In luna noiembrie in zona ta au fost: 24.3mm la Sibiu anm-aeroport, 31.1mm la Sibiu anm-zoo, 14.4mm la Medias, 13.6mm la Sadu, 9.9mm la Talmaciu si 7.6mm la Boita.

Ma intereseaza statia de la Zoo, desi nici aia nu e reprezentativa pentru oras. Cel putin nu e atata de ocolita ca aia de la aeroport. Daca faci rost de datele din urma ar fi super! Mersi! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 12:52 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
steaua scrie:
EU am vazut cum practica ei bagatul prafului sub pres, asa ca am rezerve in multe privinte.
sorifin scrie:
Iti mai dau ceva. In luna noiembrie in zona ta au fost: 24.3mm la Sibiu anm-aeroport, 31.1mm la Sibiu anm-zoo, 14.4mm la Medias, 13.6mm la Sadu, 9.9mm la Talmaciu si 7.6mm la Boita.

Ma intereseaza statia de la Zoo, desi nici aia nu e reprezentativa pentru oras. Cel putin nu e atata de ocolita ca aia de la aeroport. Daca faci rost de datele din urma ar fi super! Mersi! :)


Octombrie: anm aeroport 6.7, anm zoo 7.0, hidro 7.8

Septembrie: anm aeroport 27.5, anm zoo 51.9, hidro 64.9

August: anm aeroport 3.2, anm zoo 1.2, hidro 5.5

Iulie: anm aeroport 117.9, anm zoo lipsa date 8 zile, hidro 111.8

Cam atat. Exista o statie de la ape, nu stiu in ce zona e, iar de la zoo Sibiu doar de la 1 august. De la Mures de la 1 iulie. Cred ca o sa le postez si in tabelele lunare de la 1 ianuarie.

Si inca ceva. De ieri mai avem o statie meteo. In localitatea Ianca, jud.Braila.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 2:49 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Mersi, Sorin. Este exact cum m-am așteptat și exact ce ziceam pe aici. Stația ANM înregistrează cele mai reduse precipitații. Bine că există confirmarea asta. Și atunci îți pui întrebarea dacă totul este în regulă cu stația aia. Este posibil, dar și când se menține aceeași caracteristică, parcă....
Poate reușești să afli și datele anuale. O să le postez și pe cele de la Mediu.
Stația de la Ape este în centru, lângă Piața Cibin, pe malul răului Cibin. Deci, precipitațiile scad de la est la vest și de la sud la nord.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 3:42 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
Dupa cum bine stii si aici la Mures e la fel. Precipitatiile scad de la nord la sud. Statia in sud e mai uscata decat nordul orasului. Lipsesc lunile mai, iunie si iulie, cand mai ales in mai si iunie avem multe situatii de averse care lovesc doar jumatatea nordica a orasului. Din 1 august si pana la 30 noiembrie, deci in 4 luni, avem asa:

La anm jos: 125.7mm.

La zoo: 97.9mm.

O sa ne dam seama anul viitor cum stam mai exact. Sper sa nu fie probleme cu senzorul de la zoo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 5:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noiembrie 2018
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 4:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Sorin, poți verifica, te rog, precipitațiile de la București Afumați? Tu ai dat 41.8 mm, eu am calculat din rapoartele sinoptice de pe kachelmann 42.0 mm. Danke! LE: Am lămurit, un bullshit scăpat de Kachelmann pe 4.11, cu 0.2 mm în 24h, deși ambele rapoarte de 12h aveau 0.0.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO