forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:33 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vara 2014
MesajScris: Mie Sep 03, 2014 10:37 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
Banat

Imagine

Crisana

Imagine

Maramures

Imagine

Dobrogea

Imagine

Moldova

Imagine

Muntenia

Imagine

Oltenia

Imagine

Transilvania

Imagine

National

Imagine

Basarabia

Imagine

Bucovina si Basarabia ucraineana

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Mie Sep 03, 2014 11:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Ca de obicei, felicitari, dar era mai fain daca in loc de partea cu zapada, irelevanta pe timpul verii chiar si la munte, ai fi pus precipitatiile :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Joi Sep 04, 2014 6:28 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
Andrei87 scrie:
Ca de obicei, felicitari, dar era mai fain daca in loc de partea cu zapada, irelevanta pe timpul verii chiar si la munte, ai fi pus precipitatiile :P


Eh, stiu, dar nu avem precipitatiile numai de la 1 iulie.Iunie era pe pauza.Din cauza asta nu am precipitatiile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Joi Sep 04, 2014 1:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
As fi renuntat si la alte teritorii...sau daca nu, sa fi apărut si altele ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 6:42 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
doodoo scrie:
As fi renuntat si la alte teritorii...sau daca nu, sa fi apărut si altele ;)


Nu inteleg la ce te referi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 10:27 am 
O chestie faină ar fi fost zilele de caniculă la fiecare staţie, acolo unde au avut loc.
Analiză grozavă, ca de obicei, felicitări !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 4:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pe scurt, cum am putea caracteriza aceasta vara la nivelul Romaniei ? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 10:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Calda si pe alocuri si umeda . Simplu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 10:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
sorifin scrie:
doodoo scrie:
As fi renuntat si la alte teritorii...sau daca nu, sa fi apărut si altele ;)


Nu inteleg la ce te referi...

Adica sa nu mai bagati date de la statiile din rss moldovenească. Sau sa bagati si de la unguri, etc. De ce sa favorizam doar anumite tari ?!?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 10:16 pm 
În cele 2 republici nord-estice populaţia de origine română are o anumită pondere, ăsta e criteriul, în Ungaria şi Serbia românii sunt puţini.
Dar ar fi interesante toate ţările riverane, inclusiv Bulgaria.
Compari un Ruse cu Giurgiu sau un Vârşeţ cu Banloc sau Bekescsaba cu Chişineu Criş. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 10:31 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
Daca 76% de origine romana-moldoveneasca inseamna o anumita pondere, atunci in Ardeal cum ramane cu ungurii care sunt pe la 18-19%?? Acolo vorbim tot de Romania, doar ca ne ascundem dupa deget sa nu se supere nimeni.Asta e adevarul, si istoric si geografic.Stiam ca la asta te referi, dar am vrut s-o spui mai clar.N-am de ce sa dau medii de la Bekescsaba sau de la Ruse cand acolo nu e picior de roman si nici n-a fost vreodata.In acelasi timp mi se pare perfect normal sa dau medii de la Chisinau, unde mai bine de 70% e populatie romaneasca sau de la Cahul, Soroca etc, unde exista in procente mai multi romani decat aici in Tg-Mures.Sper ca e clar criteriul acum, sau mai clar pt ca l-am mai spus si in urma cu ceva timp.Si apropo, stiu ca sunt si cititori pe aici de prin Chisinau.Nu cred ca sunt de la Debrecen.Nici macar de la Ciuc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 11:17 pm 
De la Ciuc bistos nem iar de la Debreţin cu atât mai puţin. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Dum Sep 07, 2014 7:48 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
doodoo scrie:
Adica sa nu mai bagati date de la statiile din rss moldovenească. Sau sa bagati si de la unguri, etc. De ce sa favorizam doar anumite tari ?!?

Hai să luăm un alt exemplu, de care am mai amintit: Comitatul Tirol. Teritoriul lui este împărțit astăzi între Austria și Italia. Totuși, practic toată lumea recunoaște că e vorba de o singură regiune istorică (motiv pentru care a și fost creată de altfel euroregiunea Tirol - Tirolul de sud - Trentino). Granițele s-au tot schimbat de-a lungul timpului și se vor mai schimba... Dacă ai fi trăit tot la Cluj înainte de Primul Război Mondial, după același criteriu, ar fi trebuit să iei în considerare tot teritoriul Imperiului Austro-Ungar de atunci și să ignori Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova (mai puțin Bucovina).

Pe de altă parte, îmi dau seama că e dificil, ca om în general, să înțelegi starea de lucruri dintr-o zonă pe care nu o cunoști (cu care nu ești familiarizat). Până acum două săptămâni eu nu fusesem niciodată în Miercurea Ciuc, dar întâmplarea a făcut să stau o seară în Siculeni și o noaptea în gara din Ciuc (în noaptea cu minima de +0,1°C :D). Recunosc că nu eram chiar pregătit pentru așa ceva, dar datorită automatelor din gară noaptea a trecut cu bine și dimineața devreme am putut să admir din tren puțină brumă în august :mrgreen: Ca peste tot, și oameni de treabă și oameni mai puțin de treabă. În magazine te servește în maghiară, nicio problemă, sunt obișnuit (în Bălți și foarte rar în Chișinău era rusa :lol: ), vânzătoarea vrea să vândă, deci știe și româna. :wink:

P.S.: După criteriul istoric, am putea să aruncăm o privire și spre Banatul sârbesc.
Comparații între Ruse și Giurgiu, de exemplu, în ceea ce privește stratul de zăpadă, am văzut și pe aici. Sau comparații între Oravița și Vrsac legate de coșava, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Dum Sep 07, 2014 9:07 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14401
Localitate: Tg-Mures
Redeme, punctezi foarte bine lucrurile insa trebuie si oameni care sa le inteleaga.Unui oltean sau bucurestean degeaba ii spui de unguri, rusi etc, fiindca o mare parte din ei n-au vazut in viata lor vreunul, daramite sa mai si convietuiasca impreuna.E clar ca din start acel om nu intelege starea lucrurilor.Si pt doodoo e destul de greu, pt ca din Clujul Austro-Ungar n-a mai ramas nimic, decat numele unguresc si cladirile istorice, alea care au mai supravietuit comunismului si indolentei de dupa '90.Eu, si nu e o lauda, ci doar viata care a facut sa ma nasc in Mures, inteleg mai bine lucrurile si cu ungurii, si prin asimilare si cu rusii din Basarabia.La Ciuc e cat se poate de normal sa fi servit in maghiara atata timp cat 80% din populatia de acolo e maghiara.Esti servit in ungureste, dar daca raspunzi in romana automat esti servit in romana, fara probleme.Aici in Mures e un bilingvism, adica esti intrebat si in romana si-n maghiara ce doresti: Tesek/Poftiti.Iarasi cat se poate de normal, din moment ce populatia e 50-50.Pt un trecator de la Ploiesti de exemplu e ciudat rau sa fie luat asa, insa pt noi nu e ciudat.E un adevar care nu trebuie negat, dar nici nu trebuie extremizat, cum fac unii, si de-o parte si de alta.Mie imi pare foarte rau ca nu stiu ungureste si de ceva timp ma tot chinui sa invat.Se leaga greu, dar incet, incet, sper ca voi reusi.Si totul se leaga si de istorie, bineinteles.La fel cum aproape orice site sau post tv unguresc prezinta la meteo si vremea din Ardeal, Transcarpatia sau Voivodina, la fel facem, sau ar trebui sa facem si noi cu tinuturile romanesti istorice locuite preponderent de romani chiar si acum, insa care dintr-un fapt sau altul nu mai fac sau inca nu fac parte din nou din Romania.Si ungurii fac asta cu un Ardeal care niciodata de-a lungul istoriei n-a avut mai mult de 35% unguri si care niciodata n-a avut sub 50% romani.Noi ce sa spunem de Basarabia, care si acum dupa 200 de ani de chinuri mai are inca 75% din populatie care e romana, in timp ce inainte sa devina teritoriu rusesc avea peste 95% romani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2014
MesajScris: Mar Sep 09, 2014 12:20 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
sorifin scrie:
Andrei87 scrie:
Ca de obicei, felicitari, dar era mai fain daca in loc de partea cu zapada, irelevanta pe timpul verii chiar si la munte, ai fi pus precipitatiile :P


Eh, stiu, dar nu avem precipitatiile numai de la 1 iulie.Iunie era pe pauza.Din cauza asta nu am precipitatiile.

Pai ar trebui sa fie pe rp5, nu? Da, stiu ca e mult mai greu de calculat, dar ma ofer sa iti dau o mana de ajutor :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO