forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Noi 17, 2019 8:11 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Reguli forum

Pentru stirile preluate din alte surse va rugam sa :
- scrieti si un mic rezumat al stirii
- sa precizati sursa

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 234 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Mar Iun 04, 2013 1:22 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Pasiune, pasiune dar la costul asta, nu prea merita, tocmai de aia sunt anti fenomene extreme, se petrec astea oricum, fie ca iti doresti sau nu.
Preferabil sa nu ajungi niciodata in situatii din astea, infrastructura afectata, am vazut ce vai si of e pe unde a trecut tornada.
Tocmai fenomenele astea ne amintesc mereu cat de fragili si insignifianti suntem, niste bieti gandaci, ce pot fi striviti oricand sub cizma uriasa a naturii.

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 2:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Iese rau si daca nu-i nimic, dezamagire...Totusi, parca nici nu pot sfarsi in alt mod astfel de oameni.
Asa a patit si Steve, cel cu crocodilii. Pacat, erau tineri amandoi.

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 2:45 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Roberta 93 scrie:
Iese rau si daca nu-i nimic, dezamagire...Totusi, parca nici nu pot sfarsi in alt mod astfel de oameni.

Beats living on the couch anytime :P

E un topic pe stormtrack.org in care se dezbate daca nu cumva faptul ca a fost inchisa o autostrada a dus la un blocaj rutier si la moartea lui Samaras. Nu am terminat de citit, sunt si argumente pro si contra. Posibil ca si politistul care a blocat autostrada a fost lovit de tornada . Americans :lol:

http://www.stormtrack.org/forum/showthr ... -31st-2013

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 3:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

O fi inchis-o sa nu se duca mai multi. Dar nu as da vina pe asta.
Daca plec la vanatoare pot deveni vanat. Chiar daca e vanatoare de furtuni.

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 4:02 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Roberta 93 scrie:
O fi inchis-o sa nu se duca mai multi. Dar nu as da vina pe asta.
Daca plec la vanatoare pot deveni vanat. Chiar daca e vanatoare de furtuni.

Pacat ca autostrada era o ruta de scapare...si cei multi erau deja in zona :P

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 4:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Totusi, din ce spui numai unul a murit. Si a murit la blocajul de pe autostrada? Sigur ca nu.
Cand te apropii prea mult asa se intampla. Nu prea e cale de mijloc la tornada...intri in ea, sau stai acasa. Putin mai departe de axul ei vantul e prea slab, sau e doar ca unul obisnuit si pentru noi, de pana la 100 la ora. E foarte riscant sa te apropii.
Eu am intrat cu noroc intr-un vartej mic, la tara si mi-a incurcat parul si imi tiuiau urechile probabil de la presiune. Dar era un simplu vartej...o jucarioara.
Intr-o tornada, cat ar fi de mica, pot apare diverse vartejuri impletindu-se in vartejul principal.
Asa ca viteza absoluta la un moment-dat poate fi foarte mare.
O masina e nimic, s-a vazut. E ca o frunza. Apropo, noua ni se pare mult cand vedem frunze rupte de vant.
Am mai spus pe aici, de tornada m-as feri.
De fapt ma cam speriasera si norii de ieri, erau negriciosi, nu mi-au placut.
Nici nu ne imaginam ce poate insemna un vant de 300 la ora la nivelul solului.
Am vazut intr-un documentar un pneu strapuns de o scandura neascutita, inca umflat.
La teste s-a aflat ca a fost necesara o viteza de 500 Km la ora.
Poate rasturna si un tren asa ceva. Mare risc isi asuma chiar si cei cu TIV-ul ala.
Oricum, am inteles ca rezista si ala la o anumita viteza a vantului, dar nu peste 300 la ora, nu stiu exact limitele lui.
O tornada se poate incolaci deodata, se poate "strange" oricand, nu e un fenomen stabil.
Surubul se poate strange sau largi oricand. Nu mai zic de schimbarile bruste de directie.
Intotdeauna cauta aerul mai cald.
Ma jucam cu aburii la bunica in sopron si formau vartejuri, uneori mergeau impotriva curentului.
Capatau o anumita stabilitate pe traiectorie si infruntau curentul de aer ce trecea in viteza pe langa ei, deveneau ceva independent.
Apoi cand puneam bucati de jar, il aprindeau si se stabilizau deasupra jarului, devorau caldura si se "strangeau" capatand viteza de rotatie uimitoare.
Puneam uneori "lanturi" de bucati de jar, in diverse forme...
Formam bariere de jar in calea aerului rece, la "adapostul" lor se formau vartejuri frumoase.
Dar sareau scanteile...nu mai zic... apoi ma fugarea bunica.

La fel se poate intampla si cu o tornada... daca prinde o punga de aer cald, se duce spre ea...

Dar, spre deosebire de cele descrise mai sus, tornadele pot fi de doua feluri; ascendente si descendente. Primele urca aerul cald de la sol, celelalte coboara aerul rece din nor, precum apa din chiuveta. Primele sunt mai periculoase, cred eu...Pentru ca in cel de-al doilea caz aerul tinde sa apese obiectele spre sol, si in nor temperatura ar trebui sa fie mai omogena, deci tornada ar fi mai stabila pe directie, nu ar fi atrasa de pungile de aer cald de la sol.

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 10:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

stef scrie:
Roberta 93 scrie:

Beats living on the couch anytime :P

+1

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 10:56 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Oficial, cea mai mare tornada inregistrata vreodata. Au si upgradat-o la F5, cu o viteza maxima a vantului de 476 km/h, conform DOW.
4,2 km a avut latime in punctul maxim...Clujul are cam 6 km latime.

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 10:56 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Roberta 93 scrie:
tornadele pot fi de doua feluri; ascendente si descendente. Primele urca aerul cald de la sol, celelalte coboara aerul rece din nor, precum apa din chiuveta. Primele sunt mai periculoase, cred eu...Pentru ca in cel de-al doilea caz aerul tinde sa apese obiectele spre sol, si in nor temperatura ar trebui sa fie mai omogena, deci tornada ar fi mai stabila pe directie, nu ar fi atrasa de pungile de aer cald de la sol.

O sursa pentru aceste afirmatii?

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 8:07 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Vanatorii si tornada, animatie: http://www.youtube.com/watch?v=IVUHdCGq ... e=youtu.be
Cum isi risca viata vanatorii pentru o interceptare cat mai buna : http://www.wxedge.com/articles/20130602 ... nado_video
Cat de tare! Ce atmosfera, parca iti induce din entizasmul lor. Adrenalina a atins cote maxime. :P
Se crede ca pe cei 3 i-a omorat unul din vortcescii formati, nu tornada principala. Probabil ca nu se asteptau la asa ceva.

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 9:47 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
Roberta 93 scrie:
tornadele pot fi de doua feluri; ascendente si descendente. Primele urca aerul cald de la sol, celelalte coboara aerul rece din nor, precum apa din chiuveta. Primele sunt mai periculoase, cred eu...Pentru ca in cel de-al doilea caz aerul tinde sa apese obiectele spre sol, si in nor temperatura ar trebui sa fie mai omogena, deci tornada ar fi mai stabila pe directie, nu ar fi atrasa de pungile de aer cald de la sol.

Undeva am citit sau in vreun documentar. A se vedea acele tornade ce arunca pamantul.
Aerul rece coboara din nor si se insurubeaza spre sol. Probabil voi gasi si surse, dar ma bazez pe memorie. Cand nu sunt sigura, exprim deschis asta.
In ograda bunicii nu stiam de vartejurile reci, nu puteam simula asa ceva oricum. Cel putin din punct de vedere fizic si teoretic ar trebui sa existe tornade reci, descendente.

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 10:11 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

steaua scrie:

Asta e printre cele mai cool chestii pe care le-am vazut. Cum fug ca sobolanii pe la sec 7-9. Sunt extrem de multi, si asta e doar o parte din ei. Aia de la sec 15 din stanga tornadei sigur nu se asteptau sa vireze asa brusc si probabil au fost la un pas de moarte. Cand am vazut ca masina lor nu se misca pentru cateva secunde am zis ca sigur au fost rostogoliti, dar au luat-o pana la urma din loc.

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 1:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Roberta 93 scrie:
Andrei87 scrie:
Roberta 93 scrie:

Undeva am citit sau in vreun documentar. A se vedea acele tornade ce arunca pamantul.
Aerul rece coboara din nor si se insurubeaza spre sol. Probabil voi gasi si surse, dar ma bazez pe memorie. Cand nu sunt sigura, exprim deschis asta.
In ograda bunicii nu stiam de vartejurile reci, nu puteam simula asa ceva oricum. Cel putin din punct de vedere fizic si teoretic ar trebui sa existe tornade reci, descendente.

Probabil te referi la microburst

Imagine

Imagine

http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 1:26 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Sau gustnado, care e e asociat cu descendenta, se formeaza in cadrul non-tornadic al unei celule si fara a fi legat de baza norului, fenomenul se manifesta la suprafata solului: http://www.skybrary.aero/index.php/Gustnado

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 4:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Se pot insuruba, tornade descendente. Chiar am vazut intr-un documentar sau filmulet cum pe camp pamantul era aruncat si in jurul bazei se formase un nor de praf ca o ciuperca ce inainta odata cu tornada. Ceva de genul norilor piroclastici.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 234 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]