forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:08 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce este Bow Echo-ul?
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 1:16 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Stef a spus in topicul "furtunile supercelulare" ca intinderea furtunilor din ziua de 5 August 2006 pe suprafete atat de extinse a fost rezultatul unui Bow Echo ce mergea de la vest la est. Cine stie ce este acesta il rog sa posteze aici explicatia detaliata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 1:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Fenomenul Bow Echo ia nastere dintr-un sistem de furtuni liniare cu wind shear mare in nivelurile joase ale atmosferei . Datorita curentilor din atmosfera care actioneaza in spatele sistemului de furtuni ia nastere forma curbata . De obicei in interiorul unui sistem Bow Echo se formeaza multe supercelule care au durata de viata mare.

in linkul de mai jos se poate vedea geneza unui bow echo :

http://kkd.ou.edu/METR%202603/bow%20echo%20schematic.jpg

P.S : de obicei o supercelula se formeaza in partea de sus a sistemului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 2:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
http://en.wikipedia.org/wiki/Bow_echo
http://www.theweatherprediction.com/habyhints2/386/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 12:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
La Bucuresti exista posibilitatea de aparitie al fenomenului Bow Echo ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 1:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
De ce nu? Si sigur au mai fost...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 6:48 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Pe 27 iunie a fost unul misto de tot, cu o structura foarte bine definita. A venit de la unguri (unde s-a manifestat extrem de violent). Pe cand a trecut granita era deja mult mai slabit. Ce-a mai ramas din el ajunge pe la 11 AM in depresiunea Transilvaniei, unde se reintensifica si revine la intensitatea initiala, daca nu cumva chiar mai tare, si trece orientalii. In Moldova slabeste, dar totusi o latura a sa ajunge pana in Rep. Moldova.
Imagini radar cu el sunt pe arhiva radar ungureasca. Am imagini de la radarul nostru cu el, dar nu stiu daca ne lasa anemel sa le punem pe forum :P .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 7:10 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Uite aici o chestie interesanta de pe site-ul REALITATEA TV! Cititi cu atentzie comentariul lui GIURGIU OLIVIU CRISTOFOR, care spune ca in Ungaria norii de furtuna se duceau pana la 22km altitudine si ca pot ajunge chiar si la 31km altitudine! 8O Ce credeti este posibil asa ceva? Care a fost cea mai mare altitudine atinsa de un Cumulonimbus?


Ultima oară modificat de Neaceasca85 pe Vin Oct 31, 2008 7:16 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 7:14 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Na ca nu merge, se duce in Homepage! O sa copiez acel comentariu. Acesta este :GIURGIU OLIVIU-CRISTOFOR
Luni, 07 Iulie 2008 21:31
DEJA A INCEPUT UN SCANDAL ELECTRIC FOARTE VIOLENT,SI ACEI NORI SUNT LA MAXIM 300 KM DE VAMA DE VEST ACOLO IN ZONA CENTRAL ESTICA UNGARIEI AVEM NORI CU INALTIMI INTRE 18-22KM INALTIME CU UNELE CELULE CONVECTIVE CARE SUNT COLORATE CU ROSU CEEA CE INSEAMNA CA NE CONFRUNTAM CU SUPERCELULE CONVECTIVE IN CAZURILE RESPECTIVE AVEM NORI FOARTE PUTERNICI SI CURENTI CONVECTIVI EXTREM DE VIOLENTI CARE DUC NORII LA INTALTIMI INTRE MINIM 24 KM-MAXIM-31 KM.ASTIA SUNT CEI MAI PERICULOSI NORI DIN LUME,AMERICANII II MAI NUMESC:MORTII DIN UMBRA SAU NORI NEBUNI.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 8:14 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
E cam prastie tipu. In primul rand, iti dai seama din restul ce zice ca nu stie multe. Ca inaltime maxima, supercelulele trec de 20 km. In orice caz peste 23, dar nu cu foarte mult, a fost maxim, dar trebuie sa ma mai interesez.
Linkul cu cea considerata cea mai inalta e aici:
http://www.extremeinstability.com/04-7-12.htm
Supercelulele nu pot fi decat convective, iar culoarea rosie pe radar nu inseamna neaparat ca e supercelula. De pe mozaicul radar cum il dau ai nostri si ungurii NU poti afla inaltimea maxima a norilor.
Si chestia cu norii mortii ar trebui sa-ti dea o ideea despre ce are ala in cap. Minim 24 km ii iar aberatie. Marea majoritate a supercelulor nici nu se apropie de inaltimea asta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 9:14 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Stiam ca e praf tipul pentru ca mai departe in comentariul sau abera ingrozitor si de aceea nu l-am mai postat in intregime. Dar de curiozitate ca sa stiu care e cea mai mare altitudiune la care pot ajunge norii de furtuna am zis sa postez partea asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Intrebare
MesajScris: Vin Oct 31, 2008 10:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
iceage scrie:
De ce nu? Si sigur au mai fost...


Salut !

Sti cumva, au fost cazuri de nori palnie la Bucuresti? Eu nu am vizibilitate buna in zona unde locuiesc si de aceea intreb.
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 2:52 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Cate etaje are blocul in care stai? Cel mai bine este la ultimul etaj, ca vizibilitate. In Slatina am stat la bloc pana in anul 2000. Eram la 5 si vizibilitatea era excelenta spre S- SV- V SI MAI PUTIN SE. Nordul era problema. Dar cat am stat la bloc verile le-am petrecut la tara, la 40 km NE de Slatina. Din anul 2000 m-am mutat la casa si n-am mai plecat la tara vara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 1:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Stau la etajul 4, iar vizibilitatea imi este opturata mai ales spre vest din cauza blocului care este in fata. Toate blocurile din careu au 8 etaje si e foarte neplacut . Ceilalti nu inteleg cu m e posibil sa-ti placa norii si ploaia, asa ca s-a ras asa mult de mine, incat trebuie sa urmaresc norii asa, pe furis si sa ma abtin sa vorbesc tare, ca mii pun pe toti in cap. Nu ca ar fi sensibili la zgomot, le placwe sa aiba de cine rade, deoarece nu au nimic mai bun de facut.
Plus ca nu pot iesi pe terasa blocului, deoarece usa de acces pe bloc este zavorata. De pe bloc as fi putut dedea norii asa cu m trebuie, insa in cazul nostru asta nu se poate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 3:46 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Cate etaje are blocul in care locuiesti tu? Vroiam sa spun ca daca locuiai la ultimul etaj erai mai avantajata. Tot 8 etaje avea si blocul de pe Samoila Dumitru in care am stat si stateam la et. 6, avand vizibilitate buna spre V si SV. Se vedea bine Bucurestiul, nu am avut careu de blocuri, in fata erau doar blocuri de 4 etaje, blocuri de 10 etaje erau departe, in fata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 6:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Blocul in care stau are 8 etaje, ca si cellalte care alcatuiesc careul.
Din cauza asta, vedeam norii cumulonimbus pe bucatele, nu in intregime. La furtuna din 26 iunie 1996 nu stiam ca va urma sa vad, insa acum stiu ce secvente urmeaza in cazul unie furtuni serioase. Vad sevvential norii. Intr-un fel e bine si asa, deoarece daca aveam pomi in fata sau daca stateam undeva la parter sau la vreun etaj inferior, atunci nu puteam sa vad nici atata.
Am nevoie de cineva care sa ma duca inafara Bucurestiului ,ca sa vad norii de furutna, atunci cand osa consider ca exista convectie puternica.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO