forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:42 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vantul de mai
MesajScris: Mar Noi 16, 2010 7:52 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Doresc sa atrag atentia asupra unui fenomen ce se intampla frecvent la noi, si anume un vant intens si rece din est si nord-est care bate aproape in fiecare an la sfarsitul lui aprilie-inceputul lui mai, uneori cuprinzand mare parte din continentul european si cu durata uneori de o saptamana sau doua.
Celebru fiind cazul din 1986, daca nu ma insel, cand a avut loc accidentul nuclear de la Cernobal.
Atunci, vantul a batut foarte intens din est,imi aduc aminte cum erau acele manifestatii de 1 mai cu steaguri, cand cu mari eforturi tineam steagurile la sala Polivalenta...
Am intrebat parintii si au spus ca mai mereu au avut probleme cu steagurile,prin aceasta manifestatie, iata, avem unele informatii ca nu e un fenomen nici recent, nici izolat ci, mai degraba climatic.
Eu unul l-am remarcat in prima statistica ce am facut asupra vanturilor si o incepusem la 1 ianuarie. S-a mentinut un oarecare echilibru intre vanturile dominante est-vest pana in mai, apoi...dezastru... vantul de est s-a detasat pentru restul anului, si tot asa, an de an, cu mentiunea ca exista o tendinta de crestere ca si frecventa a vanturilor de vest si o scadere a celor de est, ca si intensitate si viteza, pt. zona Buzau...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 16, 2010 7:15 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Vantul ala de mai mi se pare ca aduce cateodata un frig de zici ca e noiembrie.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Mie Noi 17, 2010 10:15 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
O sa il comentam aici an de an,posibil sa aiba legatura cu desfasurarea ulterioara a vremii in prima parte a verii cel putin.
Poate ca in functie de intensitatea lui putem prognoza daca vor fi ploi, seceta,cald sau mai racoare.
Ar fi interesant daca ne ajuta Iceage sa ne lamureasca de exemplu cum a fost vara lui 1986, cand a fost accidentul de la Cernobal,fiind cunoscut atunci cum la noi vantul a fost deodebit de intens si cu o durata mai mare, fiind nefavorabil intregii Europe, cand, daca am vazut eu bine( nu imi mai aduc aminte pe unde) curentul asta estic a ajuns chiar in America direct peste Atlantic!
Atunci ar fi cazul cel mai cunoscut, fiind o mai buna monitorizare a curentilor aerieni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Mie Noi 17, 2010 11:11 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Dum Sep 13, 2009 2:04 pm
Mesaje: 861
Localitate: Bucuresti (Est)
Eu din ce imi aduc aminte a fost destul de cald in perioada aia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 1:43 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Faza cu vantul de est este clar cunoscuta de tarani, omul ce se ocupa de curte/gradina de la mine mereu imi zicea "vantul asta scoate nor". :)

In dimineata de 4 august 2006 era frumos, atmosfera usor galbuie si vant destul de intens din est, poate si niste norisori de nivel mediu. In seara de 3 august soarele la apus a avut o culoare interesanta in pacla de pe cer.

Mihai din Craiova spunea de norii altocumulus castelanus ca prevestesc furtuni, si ca in seara de 4 august dupa aversa cu grindina a vazut asa ceva pe cer.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 4:03 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Altocumulus castellanus cand vad, astept sa vad curand nicovala cumulonimbusilor la orizont,in caz ca nu e deja. Cand si castelanii astia continua convectia si devin altocumulus cumulogenitus,lucrurile deja sunt ingrijoratoare. Sunt subtirei si inalti,apar si dispar,deseori fiind in benzi. Cand sunt insotiti si de ceva firicele de cirrusi,e pericol.
Cand cerul e tulburel, desi nu poti vedea cirrusi cu ochiul liber iar vantul bate din est, cu cat bate mai tare,cu atat voi fi mai ingrijorat. Daca vantul e in scadere,astept curand bariera de nori negri, daca se intensifica,mai dureaza ceva pana se innoreaza dar ploaia e cu atat mai sigur ca va veni in forta. Observatiile sunt valabile si iarna si vara cel putin pentru sudul tarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 4:06 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Anul asta vantul de mai a fost nu foarte intens, dar a durat cel putin o saptamana daca nu mai mult. Stiu ca am racit cand am mers pe la umbra si am simtit cum am inghetat,transpirat fiind...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 11:46 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
sprintenul scrie:
altocumulus cumulogenitus


din cate mi-am dat eu seama norii astia sunt asociati cu o inhibare a convectiei...la astia te referi, nu?

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 12:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Poate ca dorea sa zica altocumulus cumulonimbogenitus, cum a zis ema pe 2 iunie 2009 ca la ora 18 in Bucuresti avea altostratus cumulonimbogenitus. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 12:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Altocumulus cumulonimbogenitus sunt norii care se formeaza din virga cazuta din nicovala cumulonimbusului...iar Ac cumulogenitus sunt formati, cum zice si in rapoartele synop, "by spreading of cumulus"...
Nu sunt de acord sa fie numiti Ac cumulonimbogenitus resturile unui nor mai mare Cu congestus...de altfel, eu prin Cumulonimbus inteleg exclusiv norii care isi formeaza o nicovala solida, toti cei care raman lichizi pt mine sunt tot Cumulus, oricat de mari ar fi... desi stiu ca o sa fiu contrazis. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 6:56 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Altocumulus castellanus au uneori tendinta sa intre in convectie si capata aspectul unor rachete lansate! Acestia sunt altocumulus cumulogenitus!! Subtiri si inalti,facand grupuri impreuna cu castelanii obisnuiti. Voi face fotografii imediat ce voi observa, dar apar vara,cand furtunile sunt iminente
Nu au nici o legatura cu cumulusii obisnuiti,se formeaza din castelani.
Nu, ce e in poza sunt altocumulusi obisnuiti,daca ai poza cu castelani, poate e cava si genul la care ma refer.
Eu asa le zic: "rachete"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 7:28 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Altocumulus cumulonimbogenitus sunt nori compacti ce de la distanta te pot pacali si poti crede ca e chiar nicovala cumulonimbusului matur,dar sunt cu aspectul altocumusilor,in palcuri, fragmentati.Sunt nori altocumulus bine dezvoltati cu un mare continut de apa cu tendinta de transformare in cirrus, dar care se mentin mult timp compacti,nu se destrama usor. Nu au nici o legatura cu cumulonimbusii, pentru ca cumulonimbusii nu dau nastere altor nori la destramare, cel mult cirusi si altostratus, dar care dispar.(si eu consider un cumulonimbus doar norul care are nicovala) Un cumulonimbus odata format,nu mai are viitor! Se descompune rapid ori prin ploaie intensa,ori se disipeaza prin expansiunea continua a nicovalei. Daca nu sunt sustinuti puternic de alte convectii tinere de la baza,dispar. O mie de cuvinte nu fac cat o fotografie, dar vom lamuri noi asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 7:41 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Norul altocumulus cumulogenitus e norul suprem din categoria altocumulus,un nor cu o forma stabila in timp,de multe ori cu o viteza mare de deplasare si prevestind vreme rea, desigur. In cele din urma se transforma in cirrus spissatus in fronturile anabatice si in altostratus in fronturile catabatice, de multe ori vremea avand tendinta sa devina vantoasa dupa aparitia lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 7:44 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Rectific, la postarea de mai sus era vorba de norul altocumulus cumulonimbogenitus!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vantul de mai
MesajScris: Joi Noi 18, 2010 11:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Altocumulus cumulonimbogenitus se formeaza prin transformarea unei parti a norului Cb in Ac; de multe ori se desprind din partea mijlocie a norului, cand curentul convectiv trece printr-un strat (mai) stabil si norul se etaleaza temporar.
De retinut ca Ac cbgen nu genereaza Cb ci sunt generati de acestia!


Ultima oară modificat de iceage pe Joi Noi 18, 2010 11:27 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO