forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:09 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Mie Iul 21, 2010 10:10 pm 
E, daca domnul zoltan67 ne-a prezentat faptul ca a fi pasionat de meteorologie in Romania este ceva "riscant", haideti sa va spun eu voua una care o sa va revolte si mai mult si o sa va dezvaluie si mai mult cata inteligenta au unii.
Chestia care o sa v-o povestesc acum s-a intamplat la mine la facultate acum vre-o luna si ceva.
Eu sunt student in prezent la Facultatea de Biotehnologii din cadrul USAMV Bucuresti si am trecut in anul doi. In al-II-lea semestru al primului an am avut o materie care se numea "Ecologia si protectia mediului", predata de un conferentiar (atat cursul cat si seminarul), la aceasta materie nota finala era alcatuita din nota unui proiect sustinut la seminar si colocviu. In sfarsit imi aleg de pe lista tema de proiect care se numea "Norii", trebuie sa mentionez ca pe lista mai erau si alte tematici din mai multe domenii conexe Ecologiei, pentru ca dupa cum stiti Ecologia este ceva alcatuit din mai multe stiinte Chimie, Fizica, Meteorologie, Biologie, etc. .Lucrez eu la proiect si fac vreo 40 si ceva de slide-uri despre nori cu imagini si informatii luate din niste carti meteo in limba engleza descoperite pe scribd, iar doamna conferentiar ramane impresionata de munca mea si imi da 10. Peste vreo doua luni, dupa ce dau colocviul si ma duc sa-mi treaca nota in carnet, ma intalnesc in biroul dansei si cu prodecanul facultatii de Biotehnologii. Cand intru in birou, conferentiarul zambind catre prodecan, zice: " Acesta este studentul care mi-a facut proiectul acela despre nori, el e pasionat de nori", la care eu: "Stiti eu nu sunt pasionat nu numai de nori,ci de meteorologie in general (observatii, statistici, harti sinoptice), la care dansul mi-o taie scurt:"Iti place meteorologia? Meteorologia este o stiinta superficiala", da la care eu vrand sa lamuresc problema: "Stiti asa credeti dumneavoastra, nu e chiar asa...", iar mi-o taie scurt:" Te pasioneaza meteorologia,i nseamna ca te pasioneaza chestiile superficiale".Si ma intreaba de la ce liceu esti, eu ii spun, la care zice conferentiarul "E el e cu poeziile mai mult", razand fara sa ia atitudine la replica prodecanului.Ce sa spun am plecat de acolo infuriat, gandindu-ma ca ori eu sunt ciudat pentru gusturile pe care le am ori nu stiu.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Mie Iul 21, 2010 10:27 pm 
Din cele povestite de tine reiese faptul că unii oameni, deşi super titraţi, sunt de fapt nişte ignoranţi. Trebuia să-l întrebi pe stimabilul cum a ajuns domnia sa la aceste concluzii, de unde până unde sau doar a vorbit să-şi dea importanţă ?
Am văzut capete şi mai luminate care nu înţeleg uneori nişte chestii elementare şi etichetează totul după impresiile de moment.
Cel puţin în ceea ce priveşte meteorologia constat de multe ori că unii oameni sunt stupid de ignoranţi.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 12:48 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Superficial era chiar el, domnul pro(st)decan prof. neuniv. doctor honoris pausa- baone de idiot daca zice asemenea ineptii- mai bine nu te duceai sa-ti treaca nota in carnet, :mrgreen: au n-am trecut in carnetul de student decat 1 singura nota in anul I, in rest l-am lasat balta ca nu i-am gasit nici o utilitate. :lol:

Toate aceste titulaturi nu inseamna nimic, un zero barat se poate ascunde sub ele. Astea sunt capete luminate cu lanterna. :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 1:24 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Trebuia sa-l intrebi ce il pasioneaza pe dansul. Desi in astfel de situatii cel mai bine e sa ignori discutiile.

P.S: eu nu mi-am trecut nici o nota in carnet, si l-am si pierdut in semestrul 5. :) Singura faza naspa e ca nu mai am reducere pe tren.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 1:37 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Reducerea pe tren la mine era verificata cu legitimatia de student, in carnet mi-am tinut in toata fac+master legitimatia, abonamentele+buletinul, carnetul era pus in mapa intr-un buzunar cu fermoar, cum nu suport sa tin nimic in buzunar mapa, (bagata intr-un rucsac de mana cateodata) era totul. :lol: Am ambele carnete, si de master, si de fac, pot intra in URA cu oricare din ele (il arati unuia care sta la usa) :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 1:44 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Mi-am pierdut si legitimatia de student. Mi-a ramas doar aia de biblioteca. :lol:
Carnetul imi trebuia cand mergeam cu personalul, cu acceleratul imi trebuia si carnetul si legitimatia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 1:52 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Mie mi-a trebuit doar legitimatia, pe un tren care a fost retrogradat treptat intercity-rapid-accelerat in cei 4 ani, rar nashul mi-a cerut si carnetul.

Pe la biblioteca n-am dat niciodata, doar in sala de lectura ca sa-mi repet pentru teste/examene prin ingrasarea porcului in ajun sau de taiere. :lol: La ambele lucrari de absolvire mi-am comandat prin posta cartile necesare+manualele deja cumparate. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 4:15 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Profu ala habar n-are ce vorbeste. El insusi e un simbol al superficialitatii si ignorantei. Meteorologia e chiar foarte importanta...si domeniul de baza pentru multe altele.
Eu am patit-o cu niste colegi de grupa (hidro-meteo :!: )...cand le-am zis ca-mi plac norii si mai ales furtunile, reactia a fost ceva gen "cum sa-ti placa norii? 8O " :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Joi Iul 22, 2010 8:15 am 
Ce mi se pare ingrijorator este ca si dl. Soci de la ANM si probabil si acel conferentiar au titlul de doctor. Prima reactie ar fi de respect si de admiratie. Ar fi normal ca strict in afara domeniului de specialitate acesti oameni sa aiba si deschidere mai larga spre lume, o cultura generala. Eu nu generalizez, cunosc si asemenea cazuri de oameni valorosi care merita toata stima. Din nefericire constat ca ori se cumpara aceste titluri, ori se dau pe criterii prea inguste. Prea misuna doctorii acestia prin institutii, multe platite din bani publici si daca te uiti mai bine sunt mai obtuzi decat un om simplu de la tara cu 7 clase dar cu acel bun simt si luciditate caracteristic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Sâm Iul 24, 2010 7:47 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Din nefericire, noua generatie de la tara este departe de ce a fost altadata. O spun intr-o oarecare cunostinta de cauza.
Cat despre titluri academice, istoria moderna ne-a invatat ca in multe cazuri acestea se pot obtine si de catre persoane care nu merita. Am devenit o societate fara simt al valorii care promoveaza subcultura, bascalia si nesimtirea.
Si asta o sa ne coste mult.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Sâm Iul 24, 2010 9:27 am 
Adevărul este că pasiunea noastră este ignorată de cea mai mare parte a populaţiei iar pasionaţii de meteorologie sunt priviţi drept nişte ciudaţi care-şi pierd vremea.
La noi în afară de cum va fi vremea, dacă să-mi iau umbrelă sau nu sau să mă duc la ştrand şi în excursii, nu interesează pe aproape nimeni.
Doar atunci ne interesează când suntem invadaţi la buletinele de ştiri cu ravagiile produse de vreme în unele situaţii, după aceea... pauză...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 24, 2010 4:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Sau daca sa-mi spal masina sau nu :lol: (fratele meu, de asta ma intreaba daca ploua :) ).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Lun Iul 26, 2010 9:23 pm 
Si daca ignorantii astia ar sti ce calcule se fac pentru prognoze,calcul diferential, s.a.m.d.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meteorologia stiinta "superficiala"
MesajScris: Mar Noi 16, 2010 5:30 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Meteorologia este o stiinta complexa, interdisciplinara, in care si cel mai marunt amator (ca si mine) trebuie sa aiba habar despre Soare, despre vulcani, despre geografie, despre ceva matematica, despre fizica, (daca intreba prodecanul de legea lui Charles, la ce se refera, gresea sigur,sau in cel mai bun caz o spunea pe a lui Boile-Mariott) Dar,in mod sigur nu stia ce legatura are efectul Coanda cu meteorologia, desi e un fenomen de curgere a fluidelor...
Eu am patit ceva asemanator prin clasa a opta sau a noua, cand o profesoara noua ne-a dat o lucrare de control cu subiectul...norii. Am scris cam ce era in carte, desi puteam umple multe pagini, am zis sa nu sar calul...o clasificare, cateva cuvinte acolo despre norii mijlocii,inferiori si superiori si cam atat...
Idioata a zis ca am copiat,ca prea semana cu ceea ce scria in carte...dar,i-am aratat ceva norisori pe geam,(stratocumulus perlucidus) cu intrebarea "ce nori sunt aceea, doamna?"
I-am spus ca vor dispare rapid,sunt nori care apar de obicei in diminetile reci de toamna,care dispar rapid sub razele soarelui dupa ora 10. Au disparut acei nori in 10 minute si nu a zis nimic, s-a uitat in catalog sa vada ce note am la celelalte materii si a pus 10 nota...
Dar, sa revenim la meteorologie... Sigur, stim cu totii ca sunt si savanti in acest domeniu,ca sunt folosite in centrele mari si serioase de prognoza supercalculatoare si, de multe ori, o prognoza nu iese si e schimbata des,atat de complexa este aceasta stiinta. Nu cunosc un alt domeniu in care supercalcule ca acestea sa poata da si gres...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 16, 2010 7:12 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pai asta iarna gogulica s-a enervat cand prognoza GFS a dat gres anuland un mega hyper viscol ce se mentinuse in prognoze rulari in sir, si a zis "La dracu mai au aia acolo calculatoare care proceseaza mii de teraflopi pe secunda, mai bine sa le desfiinteze si sa faca grajduri in locul lor". :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO