forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:52 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Viscolul - o pasiune!?
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 2:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Inca de cand eram copil, stiu ca iubeam iarna cu tot ce aducea ea, ger, ninsoare, polei, vant, dar din toate fenomenele aferente iernii, viscolul era placerea mea cea mai mare.

Anii au trecut si ma vad in continuare indragostit de acest fenomen si inca de la inceputul lunii noiembrie incep sa-l caut prin prognoze, sa-l vanez. Cred ca unul din cele mai importante fenomene meteorologice intalnite in zonele temperate, ramane viscolul. El este capabil sa paralizeze activitatea marilor orase si sa modifice mersul normal al lucrurilor, chiar daca doar pentru cateva zile.

Sa fie acest topic dedicat viscolului, celor care il asteapta cu placere in fiecare iarna. Care au fost viscolele notabile in tara noastra, viscolele cu cel mai mare strat de zapada si cel mai puternic vant, care au fost viscolele care v-au placut si afectat cel mai mult?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 3:13 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
asta e pt voi cei din sud si est..si mie imi place viscolu..insa..la mine de vreo 2-3 ori a nins asa..cu vant mai intesificat..insa viscol propriu zis..cel putin de cand stiu eu..nu am avut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 3:38 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Viscolul e foarte rar in zona mea, imi aduc aminte de unul foarte puternic prin 1990, apoi 1993 si ultimul in iarna 1995-1996. In iarna 2003-2004, de Craciun, cand viscolul facea prapad la Bucuresti, la mine a nins abundent dar perfect linistit timp de 3 zile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 3:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Da, viscolul din 23-24 decembrie 2003 a fost unul din preferatele mele. Pe 22 decembrie au fost vreo 14 C in Bucuresti, o zi perfecta de primavara. Apoi noaptea a plouat si temperatura a inceput sa scada ajungand in dimineata zilei de 23 la vreo 3 C. Vantul s-a intensificat si a plouat abundent pana in jurul orei 17-18 cand ploaia a devenit lapovita si apoi ninsoare. Un lucru fascinant la acest viscol a fost viteza vantului, care desi nu stiu exact cat a atins, dar a fost suficient de mare incat sa smulga cativa copaci din radacini in zona in care stateam eu. A rupt chiar un arbore extrem de gros si solid in parcul Cismigiu in acea noapte.

Si-mi amintesc si acum pe Romica Jurca, cum exact in seara cu pricina (23 dec), schimbase prognoza si ne vorbea despre o zi cu multa ploaie, lapovita si vant. Ciudat cum meteorologii prognozasera cu multe zile inainte viscolul si s-au pacalit exact inainte ca el sa inceapa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 4:10 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Simplu, comanda politica catre ANM pentru a nu se lua anumite masuri ce se impuneau.

O faza misto cu viscol a fost pe 28 Februarie 2006. Pe la ora 15 a fost viscol si ninsoare apoasa abundenta la Slatina, timp de 2 ore, apoi la ora 17,30 exact aceeasi furtuna de zapada a lovit si Bucurestiul. Eu eram student acolo si stiu ca am stat 1 ora intr-un autobuz care trebuia sa ma duca de la Romano-Americana la Metrou Aviatorilor. (autobuzul 330) Pe la ora 20 viscolul s-a oprit si a doua zi s-a topit toata zapada. Dar a fost frumoasa faza, m-am simtit extraordinar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 4:18 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Si mie imi place mai mult viscolul decat zapada linistita...
Atunci cand ma duc la munte si vad zapada mare dar uniforma parca nu e acelasi lucru cu troienele de 2 m din timpul ninsorilor viscolite..si oricum e alt feeling cand vezi ca ninge tare la tine in oras.
In Constanta cam o data la 2 ani e un viscol mai puternic, dar am prins si ani cu 2-3 viscole calumea.
Cel mai mult imi aduc aminte sa fi nins cand eram in clasa a 10-a sau a 11-a, nu mai tin minte luna(parca nu decembrie) a fost viscol puternic intr-o zi si s-au depus 25-30 cm de zapada, apoi dupa vreo 2 zile a mai venit unul extrem de intens in timpul noptii, nu a durat mai mult de 6 ore dar peste aia 20-25 cm care ramasesera au mai cazut inca vreo 20. Ninsoarea a cazut in Dobrogea in cantitati mari, dar dupa Dunare mai putin -> influentza Marii Negre. Aaaa eram a 11-a, imi aduc aminte ca pe stadionul Gheorghe Hagi pe vremea aia cand ma antrenam aterizau elicopterele cu gravide in luna a 9-a sau persoane cu probleme din judet, drumurile erau complet blocate. Ianuarie sau februarie 2005, tre sa caut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 4:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Neaceasca85 scrie:
Simplu, comanda politica catre ANM pentru a nu se lua anumite masuri ce se impuneau.

O faza misto cu viscol a fost pe 28 Februarie 2006. Pe la ora 15 a fost viscol si ninsoare apoasa abundenta la Slatina, timp de 2 ore, apoi la ora 17,30 exact aceeasi furtuna de zapada a lovit si Bucurestiul. Eu eram student acolo si stiu ca am stat 1 ora intr-un autobuz care trebuia sa ma duca de la Romano-Americana la Metrou Aviatorilor. (autobuzul 330) Pe la ora 20 viscolul s-a oprit si a doua zi s-a topit toata zapada. Dar a fost frumoasa faza, m-am simtit extraordinar.


Foarte ciudat viscolul acela. In iarna aceea imi pierdusem speranta ca va fi viscol si brusc, a aparut chiar in ultima zi . Dar furtuna incepuse de dimineata, in jur de ora 10-11, nu la 17:30. A nins toata ziua si imediat pe 1 martie erau 3-4 grade si mare parte din zapada s-a topit.


Ultima oară modificat de gogulica pe Vin Ian 23, 2009 4:34 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 4:34 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A fost comparabil cu viscolul de prin 20 Februarie 2001 de la Slatina, cand toata iarna o tinuse in ceata si burnita, apoi in dimineata aceea s-a pus prapadul,care s-a oprit pe la ora 14. Vreo 25 cm de zapada a lasat in cele cateva ore cat a durat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 4:52 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
4 februarie, atunci a fost viscolul ala puternic dar relativ scurt. Diferenta intre primul si asta a fost de 5 zile, stiam eu ceva :lol:
72 km/h a fost o rafala inregistrata la statia CMJ Constanta.

Si mi-am adus aminte de inca unul, din timpul liceului care a inceput pe la ora 2 noaptea si a durat, fara oprire, pana a doua zi la 6 seara. 18 ore de ninsoare viscolita, a fost incredibil. Strat de zapada 30 cm.
Si imi aduc aminte inca 2, legate, tot in liceu(ce ma enerveaza ca nu tin minte nici macar anul) cand intr-o zi a nins viscolit si s-au format troiene de 50-70 cm in oras, s-a oprit pentru 8-12 ore, apoi a inceput din nou dar fara vant, ningea cu fulgi mici si desi, vizibilitate sub 2 km, ninsoare moderata, cand s-a terminat am avut in jur de 40 cm de zapada. Au fost 2 zile cu ninsoare aproape continua, am avut ce vedea. Eh, vremuri... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 4:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Deci astea 4 au fost in perioada liceului + inca o ninsoare puternica dar linistita, asta a durat 8 ore si s-au depus cam 25 cm.
In total 5 episoade cu ninsoare beton in 4 ani de liceu. Ma cam lasa memoria pentru ce a fost mai devreme. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 8:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Viscolul de pe 28 februarie 2006.


Fişiere ataşate:
visc.jpg
visc.jpg [ 52.45 KiB | Vizualizat de 2081 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 11:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Trebuie sa fiu sincera si sa recunosc ca cel mai mult imi plac norii cumulonimbus si furtunile de vara, insa si viscolele cu ninsoare abundenta imi plac, uneori mi se par extraordinar de frumoase. De fapt imi plac cam toate fenomenele extreme meteo, exceptie facand perioadele foarte secetoase si canicula prelungita deoarece incep sa ma simt rau, nu-mi prieste.
Viscolele s-au cam rarit la Bucuresti si in prezent chiar le simt lipsa, macar un viscol sa fie, deoarece asa nu simt ca este iarna, parca e un fel de iarna- primavara, nu stiu cum sa-i zic.
Pe 2 ianuarie 2008 am avut ocazia sa vad cea mai mare zapada din ultimii 20 de ani, cred. A nins in cursul noptii si mai ales la primele ore ale diminetii, dar nu a fost vant puternic. Cand am vazut ce multa zapada s-a strans, am ramas uimita si mi-a placut foarte mult, era cuadevarat iarna, iar traficul paralizat complet ! Si aerul era proaspat, asa cum e de dorit macar iarna sa fie.
Dupa aceasta zapada au urmat zile friguroase cu temperaturi de -10 grade si o chiciura de o frumusete rar intalnita. A persistat cam 7-8 zile, totul era impodobit ca pentru sarbatoare, o iarna ca-n povesti, aproape ca uitai de frig cand vedeau asa o chiciura mare !
Dupa aceea vremea s-a incalzit treptat si nu a mai fost iarna adevarata :roll:


Ultima oară modificat de ema-ema pe Sâm Ian 24, 2009 7:25 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 23, 2009 11:40 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Lun Dec 22, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti / Curtea de Arges
Viscolul din februarie 2006 l-am prins la Afumati in camp (acolo lucram atunci). eu sunt venit dintr-o zona de deal, fara viscole. Am fost socat cand am vazut nameti de 2 metri mutati in cateva minute prin curtea "fabricii"...

Bogdan

_________________
The golden rule of history is those with the weapons make the rules.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 12:23 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Intr-adevar, stratul de zapada depus in Bucuresti pe 3 ianuarie a fost foarte mare, 70 cm si a cazut intr-un timp relativ scurt, cam intre ora 3 si ora 8. Au fost 5 ore de ninsoare abundenta, iar in sudul extrem al tarii, in orase ca Giurgiu sau Calarasi, stratul a fost chiar mai mare, aproape de un metru. Dar a fost o ninsoare destul de linistita si putem spune ca nu s-a incadrat in fenomenul de viscol, cel putin in zona Bucurestiului. Vantul s-a intensificat o data inainte de ninsoare si apoi imediat dupa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 12:25 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Cum am mai zis pe alte topicuri, aia a fost zapada bulgareasca. Incepea de la Dragasani in zona mea si de la Ploiesti in zona Munteniei, cu cat te duceai mai spre sud, cu atat era mai mare stratul si cea mai sudica localitate din Romania, Zimnicea, a masurat cel mai mare strat. Bulgarii au primit ciolanul calumea atunci, au fost romani blocati in Stara Zagora cand se intorceau de la Revelion. La Ramnicu-Valcea si in mare parte din judetul Valcea nu a fost zapada si o ruda de acolo nu credea ca la noi ninge. La mine a nins din seara de 1 Ianuarie, cu viscol pana dimineata, apoi a mai nins slab pe parcursul zilei de 2 Ianuarie, seara s-a oprit.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO