forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:33 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nori de furtuna
MesajScris: Dum Iun 24, 2007 10:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Buna seara, sunt Emanuela si pentru ca ma intereseaza mult fenomenele meteo iesite din comun, as dori sa va povestesc pe scurt despre o vijelie produsa la Bucuresti, pe 22 iunie, dimineata.
Din N-V si S-V, a venit un nor cumulonimbus, ca o fasie relativ ingusta, insa in N-V norii au fost mai grosi. Acest nor parea sectionat, deoarece se vedea o dunga gri la baza lui si ma gandeam ca acolo se prabusea aerul care s-a racit in partea superioara a norului ( microburst). Vantul a inceput sa sufle tot mai rece si intens, pe masura ce norul inainta cu viteza foarte mare.
Acest sistem noros a trecut pe deasupra noastra vara sa produca precipitatii, insa a fost vijelie. Abia mai tarziu a inceput sa ploua, dar nu mai era asa rece.
Cine este interesat si este din domeniul meteo, il rog frumos sa-mi lase un mesaj pe forum sau adresa dumnealui de email, dupa cum va dori.
Va multumesc anticipat pentru aceasta intelegere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Noi 24, 2008 6:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
DACA SE POATE, DORESC CATEVA RASPUNSURI SI PRECIZARI LEGATE CE CEEA CE AM SCRIS EU MAI DE MULT LA RUBRICA " Meteorologie Populara", cu privire la semnele legate de schimbariel de vreme si de apropierea norilor de furtuna. Vroiam sa mi se spuna daca in cele descrise de mine acolo sunt si explicatii si pareri eronate.
ASTEPT PARERILE VOASTRE !!! :) :idea: :idea: :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Noi 24, 2008 7:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Aici este si legatura catre link-ul respectiv. Comentariul lasat de mine este destul de lung si il puteti gasi la sfarsitul paginii, iar titlul topicului respectiv este " Daca nu ai calculatorul la tine..."
http://www.meteorologie.ro/modules.php? ... opic&t=234


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 08, 2008 12:24 am 
tot nu m-am prins cum a fost cu data de 4 dec seara la 18:32 si la 19:08 , mai intai a trecut de la sud spre nord o grupa de nori diferita si cu viteza sub alt stat , imediat a urmat de fulgere in zona PRAHOVA si urmat de un vant extrem de la est la vest in bucuresti cu viteza masurata de aparatele unora de pe casa respectiv doua rafale de pste 120km la ora cu durate mai mici de 15 secunde . In canal la mine la youtube aveti filmarile cu fulgerele si cu vantul care ma invartea in blacon ca pe coca. :twisted:
vreau explicatie cum a fost si ce a determinat in ziua aceea sa se produca , si faza cu cresterea exgerata atemperaturilor de la 11 la 14° in bucuresti si de la 8 la 16° dublu in sud. merci


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 08, 2008 12:41 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Salut si bun venit pe forum!
"iceage" a dat mai devreme o explicatie foarte buna a fenomenelor din acea data in sectiunea "Raport starea vremii" -> "Raport: Discutii generale":

iceage scrie:
Vantul violent din seara zilei de 4 decembrie a fost asociat cu un front rece care a maturat masa calda preexistenta in altitudine, avand in fata la mica inaltime (sub 1500m) o structura de tip low level jet cu viteze de pana la 100km/h (cf GFS). La sol masa tropicala cu temperaturi la 850 hPa de 13-14 grade a avut inca o oarece inversiune (maximele de pe 4 dec nu au depasit decat izolat 14 grade), insa intensificarea vantului a amestecat aerul rece de la sol cu aerul cald din altitudine si a dus la minime spectaculos de mari pe 5 dimineata, in zona prefrontala (baragan, Dobrogea, Moldova). Si postfrontal maximele de pe 5 au fost mai ridicate decat cele de pe 4 pentru ca efectul disiparii inversiunii a predominat asupra schimbarii de masa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 29, 2009 12:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ce fain se "umfla" supercelula din sudul Turciei...

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 29, 2009 1:42 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pe la Antalya-Alanya pe unde am fost asta vara. Am stat de vorba cu ghidul turistic de pe autocarele de acolo si mi-a zis ca nu mai plouase din Februarie in zona aia.(eram in August) 8O Dar a spus ca atunci cand sunt, fulgera mult in Alanya si s-a format si o tornada acum 2 ani.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO