forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:38 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Lun Iul 25, 2011 6:00 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Sâm Iul 23, 2011 10:50 am
Mesaje: 77
Localitate: Bucuresti
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Arctica (NAO)
MesajScris: Lun Iul 25, 2011 6:08 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Sâm Iul 23, 2011 10:50 am
Mesaje: 77
Localitate: Bucuresti
O consecinta a parametrilor negativi actuali ai NAO este ilustrata si in imaginea urmatoare, reprezentand actuala extindere a gheturilor in Marea Groenlandei.Totusi,e bine sa tinem cont ca e vorba doar de suprafata gheturilor,imaginea nu e relevanta si pentru grosimea lor. Totusi,in plina vara,avem mai multa gheata decat media multianuala!Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Arctica (NAO)
MesajScris: Mar Iul 26, 2011 11:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
o mica observatie: abrevierea corecta pt oscilatia arctica este AO, NAO = oscilatia nord-atlantica
suntem intr-adevar intr-o faza negativa extinsa a NAO, inceputa inca din 2009, nu este sigur daca recentele incursiuni pozitive inseamna sfarsitul ei...
cat despre faptul ca "in plina vara avem mai multa gheata decat media multianuala", sa clarificam ca e vorba de media multianuala pentru aceasta perioada de vara - adica e ceva mai multa gheata in acel bazin decat media 1979-2008 pentru ziua respectiva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 28, 2011 9:46 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Dar in acelasi timp, suprafata banchizei arctice a scazut extrem de mult, spre cel mai scazut nivel pentru perioada actuala, de cand se fac observatii.

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Sâm Aug 06, 2011 12:23 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-14408930


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Dum Mar 11, 2012 9:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Am o intrebare:Ce inseamna un NAO+ in sezonul cald pentru extracarpatic atat din punctul de vedere al precipitatiilor,cat si al temperaturilor?
Dar pentru Romania ,in general? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 10:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Pentru Romania nu prea exista o corelatie statistic semnificativa a anomaliei temperaturii cu indexul NAO in nici un anotimp; o tendinta spre rece o aduce faza pozitiva in sudul tarii vara si toamna...mult mai clara este influenta de racire asupra Africii de nord, Orientului apropiat si mijlociu si Turciei...

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/data/teled ... tmap.shtml

La precipitatii, faza pozitiva aduce in mod clar un regim secetos iarna si toamna, intr-o mai mica masura primavara... iar vara o tendinta spre excedent in sud si spre deficit in nord; interesant deficitul adus in nordul Europei vara de faza pozitiva a NAO - legat de observatia notabila ca axul anomaliilor pozitive si de geopotential asociate fazei pozitive a NAO trece pe la nord de Romania in cam toate anotimpurile cu exceptia iernii :!:

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/data/teled ... pmap.shtml


http://www.cpc.ncep.noaa.gov/data/teledoc/nao_map.shtml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 16, 2012 5:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pai NAO negativ nu aduce vara in sud excedent de precipitatii? Aduce si cel pozitiv si numai fazele intermediare aduc seceta?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Mie Oct 03, 2012 3:02 pm 
Uite ce a facut vara asta la noi NAO negativ.Parjol.Asa e cand luam doar niste cifre,le adunam le impartim,ecuatii,chestii,si da minus.Conteaza mult felul cum sunt structurati ciclonii(ca si extindere,pozitionare,directie,viteza,locul unde au faza maxima etc,etc)cat si tendinta de repetare a unor astfel de parametri ai lor intr-un sezon.O stransa legatura au toate astea cu SST(temperatura apei)Cine ar putea face o caracterizare a tuturor ciclonilor din Atlanticul de Nord din vara asta,comparativ cu alte faze negative ploioase la noi?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Mie Oct 03, 2012 7:07 pm 
Eu consider ca e o greseala sa faci analize structurate doar pe NAO, trebuie sa analizezi situatia la nivel planetar in ansamblu, absolut totul.
Dupa cum s-a putut observa si americanii, care sunt la o latitudine mai joasa, e adevarat, au avut serios de suferit vara asta.
In Europa doar jumatatea sudica a avut serios de suferit, deci e de discutat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Joi Oct 04, 2012 11:26 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
In timpul verii faza negativa a NAO aduce in Europa o structura de anomalii barice mai degraba asemanatoare cu faza pozitiva iarna...

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/data/teledoc/nao_map.shtml

Ideea e ca favorizeaza amplificarea braului tropical peste sudul si sud-estul Europei...

nu a facut exceptie nici vara asta (mai jos anomalia 500 hPa geopot JJA 2012):

http://www.esrl.noaa.gov/psd/cgi-bin/da ... reate+Plot

Deci faza negativa NAO vara favorizeaza scenariul cald si uscat - evident, in Europa sudica


Ultima oară modificat de iceage pe Joi Oct 04, 2012 4:47 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Joi Oct 04, 2012 1:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pai si daca NAO e pozitiv vara favorizeaza deplasarea jetului la latitudini mai sudice?Foarte ciudat, ori nu pricep eu :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oscilatia Nord Atlantica (NAO)
MesajScris: Joi Oct 04, 2012 4:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Treaba e tricky :wink:
Un curent jet nu determina in sine numai ciclogeneza, ascendenta si precipitatii... el poarta cu sine o "semnatura" cvadrupolara (cauzata de advectiile diferite de vorticitate) in care la intrare (in general limita dinspre vest) avem ciclogeneza la sud si anticiclogeneza la nord de ax, in timp ce la iesire (in general limita dinspre est) avem ciclogeneza la nord si anticiclogeneza la sud de axul jetului. Zonele acestea se intind in general pe maxim cateva sute de km si insotesc jetul in "plimbarile" lui; ele cauzeaza anomaliile termice si de precipitatii asociate NAO.
Efectul fazei negative NAO este intotdeauna coborarea jetului polar in zona atlantica (si limitrofa) la sud de pozitia climatologica sezoniera, dar in timp ce iarna il gasim in mod normal pe la 50 grade si NAO- il duce in general la sud de aceste latitudini, catre 40, vara se duce spre 60 grade, iar NAO- il coboara spre 50. Pe partea imediat sudica si catre iesirea jetului polar din zona atlantica este advectata in sensul curgerii vorticitate negativa, ceea ce determina descendenta si incalzire adiabatica a aerului din troposfera - ceva ce am gustat din plin in aceasta vara :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO