forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:04 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Studii de caz
MesajScris: Joi Mar 18, 2010 7:36 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Am citit un studiu de caz interesant, ce poate fi gasit aici, avand ca tema: "IMPACTUL DEZVOLTĂRII TEHNOLOGIILOR DE MĂSURARE ASUPRA PARAMETRILOR CLIMATOLOGICI"
S-a analizat diferenta dintre masurarea temperaturii cu un termometru clasic cu mercur si traductorul statiei automate (senzor AWS), dar si in cazul vitezei vantului intre girueta clasica si traductor. Din aceste comparatii rezulta diferente destul de mari intre cele doua metode.
Concluziile au fost urmatoarele:
Citat:
Datele de mai sus ne permit să concluzionăm că între cele două sisteme de măsurare sunt diferenţe de reacţie la schimbările vremii şi de acomodare cu mediul prin depăşirea inerţiei.
Într-o astfel de situaţie, pentru a putea utiliza, în condiţii optime, bazele de date este necesară diferenţierea diferitelor tipuri de măsurători, precum şi date, şi de calculare şi de aplicare, ale unor corecţii pentru omogenizarea şirurilor de date, asigurând astfel comparabilitatea acestora şi depistarea schimbărilor climatice reale.


Cu ceva timp in urma am fost in vizita, cu un grup de vizitatori, la statia ANM din Sibiu. Aici masuratorile se efectueaza in paralel (se efectuau acum un an, nu stiu daca s-a schimbat), atat clasic cat si automatizat (cu datele direct pe calculator).
Ma intreb daca s-au efectuat unele corectii pentru omogenizarea datelor, acum ca doar datele automate intra in fluxul international. "Corectiile buclucase", ar zice unii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Joi Mar 18, 2010 10:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
ma tem ca nu ... cel mult un an si apoi gata
nici nu stiu daca merita :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Mar Apr 27, 2010 1:43 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Totusi sunt de parere ca tehnicile de masurare evolueaza nu involueaza :mrgreen: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Dum Mar 18, 2012 12:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Vin si eu cu o intrebare curioasa:Oare cum ar fi aratat clima Romaniei daca lantul Carpatiilor ce traverseaza tara ar fi avut altitudini comparabile cu ale Muntilor Anzi sau Muntilor Himalaya? :mrgreen:
Daca v-am starnit interesul cu intrebarea asta,dati frau liber la imaginatie :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Dum Mar 18, 2012 12:28 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pai probabil in Transilvania ar fi fost un fel de desert Gobi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Dum Mar 18, 2012 1:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Sa stii,cam asa ceva ma gandeam si eu.In privinta celorlalte regiuni ce zici? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Dum Mar 18, 2012 1:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Va dati seama ce impact ar fi avut ciclonii mediteraneeni in extracarpatic in special printr-o zona ca a mea,sau depresiunile islandeze in vestul tarii pe versantii expusi :twisted: Oricum,Transilvania ar fi fost mai arida si daca Occidentalii ar fi avut inaltimi gen Muntii Fagaras :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 4:07 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Urasc muntii astia si mai ales urasc muntii inalti, maxim de 1.000 de metri sa fie, de la 1.500 metri in sus cam strica socotelile in vreme.

Catalyn s-a enervat pe handicarpatii astia odata si a zis "Scufundas-ar sub placa tectonica la urmatorul cutremur din Vrancea ca tare urati imi sunt; din cauza lor Ardealul n-are nici viscole si nici furtuni". :lol:

Asa ca eu ma gandesc mereu cum ar fi clima FARA EI si nu cu ei mai in erectie decat sunt deja.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 9:17 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Daca aveau maxim 1000 m alt era parfum. Cel putin in Transilvania aveam furtuni mai puternice, cantitati mai mari de precipitatii si probabil viscole mai intense. Poate si ger mai intens, pentru ca aerul polar/arctic venit dinspre Rusia intra mai lejer in intracarpatic, dar in acest caz depresiunile ar avea temperaturi ceva mai ridicate.Temperaturile medii erau prin unele parti mai ridicate. Foehnul se manifesta mai slab iar puterea de incalzire era mai scazuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 11:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Eu care stau la nici 1km de rama muntoasa pot spune urmatoarele lucruri din observatiile mele:
-orice altitudie peste 700-800 m deja incepe sa aiba un rol extrem de important in privinta distributiei precipitatiilor si a intensitatii acestora,sau chiar circulatiei fronturilor atmosferice,poate avea rol de baraj,depinde de altitudinea si grosimea norilor,sa nu uitam ca si norii cnb pot avea baza foarte joasa,deci si acolo pot aparea modificari;
-zona mea este avantajata din considerente cum ar fi faptul ca ciclonii mediteraneeni la contactul cu orografia lasa cantitati mai mari de precipitatii si fenomenele devin mai severe;vara deasupra muntilor se genereaza de multe ori nori convectivi care in multe cazuri pot aduce averse "brutale";
-sunt dezavantajat ca mai tot extracarpaticul pe circulatii NV tocmai datorita muntilor,da acu vorba aia nu poti avea numai avantaje. :)
Neaceasca pe tine oricum nu vad cum te incurca muntii,data fiind pozitionarea ta,sunt de parere ca extracarpaticul n-ar fi avut nimik de pierdut in cazul unui lant muntos si mai inalt,ba din contra de castigat,oricum ne multumim si asa ca e foarte bine :mrgreen: Pe steaua il inteleg,dat fiind faptul ca Sibiu e frecvent foehnizat datorita Meridionalilor,nu are parte de viscole,fronturile din mediterana de multe ori nu ajung etc etc.Dar am o intrebare pentru tine steaua..e bine ca esti mai ferit de canicula astfel decat cei din sud? :D Se zice ca Romania daca nu ar fi avut muntii,ar fi avut un climat semiarid.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 12:05 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Nici de canicula nu e asa ferit. Uite aici nebunie: http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang= ... &Send=Send , cand tot datorita foehnului temperaturile o iau razna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 7:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Ma gandeam ca la Sibiu nu se ating asa temperaturi,da uite ca are potential :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 10:16 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
supercell scrie:
Ma gandeam ca la Sibiu nu se ating asa temperaturi,da uite ca are potential :mrgreen:


Asa ai zis si de Mures :D, dar n-ar trebui sa te surprinda.Cand in sud sunt 42-44 de grade, in centru se aplica aceeasi regula, 4-6 grade mai putin.Deci si noi putem prinde 38-40 de grade la cele mai mari valuri de caldura.Chiar si la Ciuc recordul absolut sare de 35 de grade.Alba-Iulia are un record chiar de 41.4.Sibiu are recordul la 40 de grade rotunjit si daca nu e singurul, atunci e printre extrem de putinele orase sau zone din tara care au recordul absolut stabilit in septembrie :D.E drept ca pe niste conditii exceptionale, care nu stiu cand vor mai fi atinse vreodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 11:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Eu am ramas cu impresia ca in Transilvania e mereu mai racoare si din cauza ca faceam facultatea la Petrosani,bine,Petrosani e depresiune intramontana,nu se pune;dar si din cauza ca ori de cate or ajungeam prin alte zone din Ardeal,parca prindeam temperaturi ceva mai moderate,sa nu mai zic de dimineti in care tremuram de frig.Dar bine,se pare ca doar asa se nimerea atunci.M-a infrigurat prea mult o dimineata la Ohaba de sub Piatra cand m-am dus in Retezat,cred ca mai ales de aia.Acum sunt in tema :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 11:05 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Acuma sa nu mergi in extrema cealalta.In general e cum ai zis mai sus, adica mai racoare.Dar sunt cazuri, atunci cand sudul este bine la >40 de grade, cand si la noi temperaturile o iau razna.Dar astfel de cazuri sunt extrem de rare.In general minimele aici sunt placute vara si in cele mai multe cazuri dimineata e chiar racoare.De asta aici nu e prea necesar AC-ul decat pt mofturosi :D.Noaptea se racoreste in casa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO