forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:00 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Mar Mai 08, 2012 4:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
http://www.bbc.com/news/technology-17989553


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Joi Sep 20, 2012 7:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
un sandero, o soferita, in rusia :)
final apoteotic :!: :!: :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Joi Sep 20, 2012 11:05 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Soferia nu e pentru oricine,sa se lase naiba de condus ca e pericol public :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Joi Sep 20, 2012 11:08 am 
Mda, asta si-a luat permisul nu la volan ci in alta maniera, dac-o fi ajutat-o fizicul si daca politistii lor sunt ca ai nostri.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Joi Sep 20, 2012 12:11 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Cred ca s-a lasat cu fracturi de rotula pe acolo. :) Cand s-a pozitionat tipa intre cele doua masini ca sa dirijeze, era atat de previzibil ce avea sa se intample. :lol: Two girls one squeeze. :lol: Totusi, de ce a plecat vita in tromba si a lasat-o pe prietena-sa acolo?

@eugen: fii sigur ca in Rusia sunt mai rai politistii ca la noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Joi Sep 20, 2012 12:20 pm 
Dar sunt si ei oameni, iar banul sau "in natura" sunt ochiul dracului peste tot.
Mai ales la nea votcarii astia.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Vin Sep 21, 2012 10:03 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Cred ca s-a incurcat la ambreiaj. A vrut sa opreasca si in loc sa apese ambreiajul la maxim, l-a lasat. Si dupa asta s-o fi panicat si n-a mai facut nimic de a ajuns sa loveasca si masina aia. Enervant ca a sters-o...cred ca fuga de la accidente e prea comuna si pe la ei si pe la noi.
Referitor la examinatori, era unul in Deva care trecea cu spaga soferii. Pana cand nevasta si copilul i-au fost ucisi pe trecere de unul trecut cu spaga de el :lol: . Dupa care a devenit cel mai dur din judet, si cine trecea la el era " sofer adevarat".

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Vin Sep 21, 2012 10:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
stef scrie:
Referitor la examinatori, era unul in Deva care trecea cu spaga soferii. Pana cand nevasta si copilul i-au fost ucisi pe trecere de unul trecut cu spaga de el :lol:

Asta chiar e subiect de film...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Vin Sep 21, 2012 11:27 pm 
Ce ziceti de proiectul de lege al olteanului aluia, te blocheaza unu in parcare, iti faci loc si daca il busesti si iti busesti si tu masina al de te-a blocat plateste.
Adevarul e ca cel ce te blocheaza nu pateste niciodata nimic, pe politie o doare in cot de treaba asta, chiar daca e locul tau, inchiriat si platit de tine.
Cica politia face si drege, face un drac, daca e in parcarea unui bloc nu se deplaseaza si nu ia nicio masura, asta e politia noastra.
La ce grad de civilizatie avem ar trebui sa patruleze pe sosele niste tancuri si care greseste grav sa-i traga dracului o salva, doar asa i-ar linisti pe toti apucatii si nebunii care au sau nu permis si circula ca dementii, inclusiv soferii de TIR, care sunt, unii, niste oameni absolut de nimic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Sâm Sep 22, 2012 12:17 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Dum Sep 13, 2009 2:04 pm
Mesaje: 861
Localitate: Bucuresti (Est)
Nu,de buseala nu e bine , dar sint de acord cu amenda si ridicarea , da in maxim 10 min


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Sâm Sep 22, 2012 6:22 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
De acord cu bygy, orice implica tamponari nu ar trebui legalizat. E ca si cand ai legaliza meltenii si ghertzoii de Bucuresti. Problema e politia extrem de bleaga. Chiar as vrea sa se implementeze chestia aia de la rusi, sa primesti reducere de la asigurari daca iti pui camera pe bord. Nu as fi nici impotriva radarelor fixe si a cat mai multor camere pe sosele...oricum, pe multe portiuni, viteza de mers e sub cea legala din motive de trafic.
As mai fi de acord cu o chestie, dar poate e prea extrema: examene de condus periodice. Macar sala. Vezi unele faze pe sosele de te doare mintea. Unele chestii sunt relativ banale si comune, dar cand ii vezi cum depasesc in curba, si fara vizibilitate, ramai 8O . Ca sa nu mai zic ca aproape ca nu e birt de sat la care sa nu vezi camionagii cu berea-n fata. Tot raman surprins cu cata seninatate se urca la volan cu dozele de bere dupa ei, si cati fac asta.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Sâm Sep 22, 2012 9:05 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Nu cred ca sala ar ajuta cu ceva.
Stef de cati ani ai carnet ? Sunt convins ca dupa multi ani sofatul ( normal si corect ) intra in sange.
Daca ai pune sa zicem ~ 100 soferi si ei si ele cu vechime de 15-20 de ani fii convins ca nici 1/3 nu ar lua sala.
Era pe undeva o statistica referitoare la acest subiect.
Daca in primii ani de sofat conduci regulamentar asa vei conduce si mai departe.
Referitor la mine - am de cativa anisori carnet.
Am avut o problema pe vremea lui Ceasca cand veneam de la o inmormantare, masina plina si nu au tinut franele ( Dacia ) la un stop. L-am pupat pe eunul in fundulet. A doua a fost un radar tot pe vremea lui C ...... ( nu folosesc detectoare de radar ). Aveam 7 km mai mult decat era permis !!! Amenda pe loc.
In rest conduc asa cum am mai scris - regulamentar. Nu ca m-a laud dar conducand prin multe tari m-am simtit obligat sa merg ca ei - adica regulamentar.
Aici in UK tinerii ( pana in 27 de ani ) pentru a conduce trebuie sa plateasca aproape dublu taxa de asigurare. Nimeni nu are voie sa conduca o masina daca in actele masinii nu esti trecut ca sofer.
Cu masina pe care o avem aici a fost o chestie interesanta. Sotia mea avea asigurare pe masina respectiva. A trebui sa fac si eu pentru a o conduce. In momentul in care am fost controlat ( probabil si in C.... :D ) de catre firma de asigurare din UK pretul a scazut din cauza ca eu nu aveam in ultimii 20 de ani nici un avertisment sau probleme cu politia. Am fost gasit de ei in baza de date din Polonia. Acolo am luat carnetul.
Nu zic ca aici nu sunt nebunatici. Noaptea mai auzi cate un motor ( masina sau motocicleta ) mai turat dar se intampla foarte rar.

Atasament. Nu am avut timp sa fac poza din spatele masinii. A decolat prea repede. Avea pe partea stanga ovalul DDR :!:, numar de UK iar volanul pe stanga. Probabil ca nemtii nu au conceput aceasta masina pentru tarile cu traficul pe stanga.


Fişiere ataşate:
20120913_134526.jpg
20120913_134526.jpg [ 123.26 KiB | Vizualizat de 1794 ori ]

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Dum Sep 23, 2012 8:39 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Are ceva dreptate mike.Si eu la inceput eram mai nervos putin, injuram, claxonam chestii deastea maimutaresti, regulile nu prea le incalcam, una sigur nu, adica nu depasesc niciodata pe linie continua(desi sunt cazuri cand aceasta e absurd trasata), radare am mai luat, insa putine si cel mai mare a fost cu 77km/h in localitate.Carnetul nu l-am pierdut niciodata, sper sa nu se intampla asta vreodata.Dar, legat de ce spuneam la inceput, dupa cativa ani de sofat, dar sofat mult, nu asa, duminica, te schimbi.Eu am devenit acum mult mai calm, radare n-am mai luat de vreun an desi umblu mult, nu mai claxonez decat in ultima instanta, doar stau si ma mir de cata prostie poti vedea pe strazi.Jumatate din soferi n-au nicio treaba cu meseria asta.Exista si un lucru care ma enerveaza cel mai tare.Mersul aiurea pe banda 2.La chestia asta Muresul e campion.Niciodata n-o sa vezi pe cineva pe aici mergand frumos cum scrie in lege pe banda 1.Sunt teribili muresenii din acest punct de vedere.Si foarte enervanti.Si daca faci din faruri sau depasesti si te bagi in fata reducand viteza, tot nimic.Inca se intreaba ce-ai cu el.De vina pt acest lucru sunt 100% instructorii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Dum Sep 23, 2012 9:46 am 
Daca tot suntem la capitolul asta eu nu ma laud ca sunt cel mai corect, 90% respect tot ce misca, mai e cate-un 10% cand mai calc pe bec si am carnet din 1982 si conduc regulat din 1986.
Am condus de toate, inclusiv tractor si am atatia km ca nu mi-am batut capul sa-i contorizez.
Daca natura serviciului te obliga sa mergi mult prin oras, sunt situatii cand mai gresesti, oricat de corect ai incerca sa conduci.
Mai imi pierd si eu cumpatul uneori si ii apostrofez pe toti nea visatorii care stau si se uita la semafor, cand se face verde, secunde bune pana o iau de pe loc.
In rest conduc defensiv, mai ales cand nu am sub mine cai putere care sa ma ajute in anumite situatii, stau bland si-mi vad de treaba.
Le recomand tuturor sa procedeze asa.
Nu ma angajez in depasiri aiurea daca nu ma ajuta masina.
Am avut carnetul suspendat o data, in Felix, zicea politistul ca nu am dat prioritate la o masina care era la 100 de metri de mine, asta prin 90 si ceva, aici in Bihor.
Am avut mai multe amenzi de viteza, toate pana in limita de 10-20 de km peste, pana m-am prins cum sta treaba cu radarul in diverse judete.
Nu am detector sau GPS, ca detector folosesc atentia iar ca GPS memoria de repere de pe harti sau google map-street view, unde am asa ceva.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Soferii pe cale de disparitie
MesajScris: Lun Sep 24, 2012 1:02 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Dum Sep 13, 2009 2:04 pm
Mesaje: 861
Localitate: Bucuresti (Est)
ia o statie radio CB si nu mai ai nevoie de antiradar , e mult mai utila


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO