forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 26, 2024 4:13 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 420 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Sâm Feb 16, 2008 10:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
M-am gandit sa organizez un concurs de prevedere a timpului pe termen scurt. Sper sa vi se para interesanta ideea si sa avem cat mai multi participanti!

Regulile concursului sunt in topicul precedent "Concurs prognoza a vremii - reguli"

Astept parerile si sugestiile voastre inainte de startul primei etape!

Mult succes tuturor!


Ultima oară modificat de catalin pe Vin Apr 04, 2008 11:53 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Concurs
MesajScris: Dum Feb 17, 2008 9:52 am 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 15, 2006 1:00 pm
Mesaje: 10
Ideea este buna, se poate ca pentru concurs sa fie facuta o sectiune separata in forum, unde ca titlu de subiect sa fie pusa data concursului, in subiect sa fie descrise cerintele, iar concurentii sa ofere raspunsurile. Ce facem cu meteorologii profesionisti? au voie sau nu sa participe?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Buna idee
MesajScris: Dum Feb 17, 2008 10:41 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Ar fi foarte bine sa avem o sectiune separata pe forum pentru concurs ca sa fie mai usor de gasit! Nici nu stiam in ce sectiune sa-l inscriu... ma gandeam la "Amuzament", dar daca va fi mutat intr-o sectiune dedicata o sa fie cel mai bine. In acelasi timp in noua sectiune de "Concursuri" ar putea sa apara si alte astfel de idei care sa dea putina dinamica site-ului.

La concurs ar trebui sa poata participa oricine, iar daca meteorologii profesionisti au sanse mari sa faca prognoze mai exacte o sa fie cu atat mai interesant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 17, 2008 3:56 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
O idee buna,tinand cont ca ai nostri de la anm nu prea au mai nimic in comun cu prognoza de lunga durata,probabil ca nu prea urmaresc ceea ce se intampla in alte regiuni ale lumii cu vremea,ma refer la influentele El Nino,La Nina care sunt cele mai vizibile,insa sunt si altele pe care nu prea le i-au in considerare cand fac acele estimari.Ar trenui sa spui mai exact in ce consta mai exact acest "concurs";))...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 17, 2008 5:55 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Sper sa nu supere pe cineva mesajul de aceasta data off topic...dar...chiar in aceste zile am inceput sa scriu un fel de documentar ca sa-i zic asa despre evolutia climei din orasul de unde va scriu,Tg-Mures.Dupa nu exagerez cand spun asta,ani de zile de cautari am reusit sa obtin datele de referinta pentru temperaturi si precipitatii in perioadele 1901-2000,adica 100 de ani si media de 30 de ani recomandata de OMM 1961-1990.Acum ar mai fi un mic detaliu pe care nici cum nu pot sa-l deslusesc si sper sa ma poata ajuta cineva de pe aici care detine cumva sau poate sa afle aceste date.Ideea ar fi urmatoarea:am datele lunare si anuale,am normele climatologice,dar nu am valorile de comparatie.Sa va dau un exemplu ca sa ma intelegeti.Cu cat o luna trebuie sa fie mai calda sau mai rece,mai ploioasa sau mai secetoasa ca sa poate fi declarata astfel.Eu am inceput sa scriu ca o luna normala termic sa aiba abatere de cel mult +-0.5 grade si +-10% la precipitatii.Ideea e ca nu stiu daca acestea sunt si normele oficiale ale anmului sau altor organizatii.Poate ei considera o luna normala la +-1.0 grade abatere,sau +-25% la precipitatii abatere fata de norma.Asta m-ar interesa sa aflu daca se poate sa ma ajute cineva,i-as ramane dator..:P.Si inca ceva,daca exista persoane care vor sa discute desre orice tine de meteorologie sau climatologie,sunt libere sa ma intrebe si o sa raspund cu placere daca stiu bineinteles.:P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Concurs
MesajScris: Dum Feb 17, 2008 7:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Salut!

Concursul pe care l-am propus se refera la prognoza de scurta durata (24 de ore) si in nici nu caz nu am pretentia sa suplineasca rolul ANM. E doar o incercare de a vedea cine poate folosi mai bine informatiile la care are acces pentru a prognoza cat mai exact vremea. Si norocul deasemenea are rolul sau aici!
Detaliile concursului se afla in topicul alaturat: "Concurs prognoza a vremii - reguli"

http://www.meteorologie.ro/modules.php? ... topic&t=91

In lagatura cu intrebarea off-topic: nu stiu nici eu care e abaterea de la media multianuala considerata necesara pentru ca despre o luna sa se poata spune ca a fost secetoasa/ploioasa, calda/rece, dar poti afla raspunsul daca deschizi un topic cu intrebarea in sectiunea "Meteorologia ca stiinta". Asa va avea mai multe sanse sa fie vazuta de cineva care cunoaste raspunsul.

O seara frumoasa!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 2:22 am 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 02, 2008 1:00 pm
Mesaje: 173
Localitate: Timisoara
Este interesant , am sa particip la concurs cred insa ca ar trebui promovat si un " concurs " cu aberatiile care sunt prezentate ca buletine meteo pe diferite canale TV :D .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Aberatii la stirile meteo
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 8:30 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Ar fi o idee sa discutam si despre asa ceva. Sunt multe persoane care prezinta prognoza meteo in emisiunile de stiri si care pe langa faptul ca nu inteleg fenomenele pe care le prezinta mai fac si afirmatii gresite.
Se poate deschide un topic in "Amuzament" sau chiar un alt subiect de concurs in aceasta sectiune pentru cea mai flagranta aberatie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: la subiect
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 3:26 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 15, 2006 1:00 pm
Mesaje: 10
Rog ca discutiile legate de alt subiect sa aiba loc pe ariile dedicate. :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Reamintire
MesajScris: Vin Feb 22, 2008 12:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Etapa I a concursului nostru bate la usa!
Deja am primit cateva prognoze! Va reamintesc ca pana in aceasta seara (22.02.2008) la ora 21:00 imi puteti trimite parerile voastre in cifre despre vremea de maine. :)
Bafta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: concurs
MesajScris: Vin Feb 22, 2008 11:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Bafta participantilor :)

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Continuarea concursului
MesajScris: Dum Feb 24, 2008 7:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Va multumesc tuturor pentru parerile si sugestiile legate de concurs!
As vrea sa ne organizam putin ca pana miercuri seara sa punem la punct desfasurarea ulterioara a concursului.
In acest sens, astept pana atunci variantele voastre cu parametri care trebuie prognozati si mai ales cu link-urile privind sursele de unde putem afla ce valori s-au inregistrat in realitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 25, 2008 9:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Propunearea mea pentru parametri ce trebuie prognozati in etapa urmatoare (si nu numai):
Tmin Sursa: http://www.weatheronline.co.uk/Romania/Cluj.htm
Tmax Sursa: http://www.weatheronline.co.uk/Romania/Cluj.htm
Pmin si Pmax Sursa: http://www.wunderground.com/history/sta ... atename=NA
Nebulozitatea in optimi la ora 6:00, 14:00 si 22:00 Sursa: http://www.inmh.ro/index.php?id=124
Viteza maxima a vantului Sursa: http://www.inmh.ro/index.php?id=124
Precipitatii Sursa: http://www.weatheronline.co.uk/Romania/Cluj.htm

Asa cum sugera si "mary" am renuntat la prognozarea umiditatii atmosferice, care este un factor cu variatii destul de imprevizibile si nu are aceeasi valoare pe suprafete prea mari in jurul locului de masurare.

Astept inca observatii si sugestii pana miercuri seara, apoi vor fi facute si modificarile necesare in regulament!

Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 26, 2008 12:19 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
parerea mea e ca e suficient ce ai pus,eventual inca o rubrica in care sa se spuna ce fenomene meteo vor avea loc:ceata,grindina,oraj,vant puternic,chiciura etc.in rest,eu spun ca e destul.Pt cele 2 orase care urmeaza as avea o propunere...nu as spune tg mures,k poate considerati k e prea mic,dar poate mai incolo o sa am onoarea..;)),are o clima interesanta,spun eu diferita de celelalte orase din ardeal.Ma gandeam sa pui craiova si iasi.asta k propunere....;))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 26, 2008 10:31 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Nu stiu daca ma crezi, dar si eu fix la Craiova si Iasi ma gandeam pentru etapa urmatoare. :lol:
Sigur intr-o etapa viitoare a concursului putem sa prognozam vremea si pentru Tg Mures. Singura problema e ca nu gasesc de unde sa luam precipitatiile, dar trebuie sa fie o solutie.
E buna si ideea cu fenomenele deosebite. Putem vedea daca au avut loc de pe wunderground.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 420 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO