forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 7:53 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


1. Fiecare firmă nu-şi va deschide mai mult de un topic (subiect) de prezentare. Aici va prezenta tot ce crede de cuviinţă despre firmă natura activităţii, produse, servicii, preţuri, etc.
2. Este interzisă postarea de mesaje care nu aduc nimic nou, cu scopul vădit de a aduce subiectul în primele rânduri.
3. Se va evita postarea unor mesaje care discrediteză alte firme.
4. Se va evita postarea unor mesaje cu referirea la firma care o reprezintă utilizatorul, cu scop de reclamă, în topicul altor firme.
5. Discuţiile purtate aici se vor referi strict la profilul şi activitatea firmei. Discuţiile cu alt caracter se vor purta pe ariile dedicate.
6. Utilizatorii pot pune aici, reprezentantului firmei, întrebări legate strict de produsele, serviciile şi profilul firmei.
7. Aceste reguli se pot modifica fără notificări prealabile. Utilizatorul are datoria de a se informa periodic despre continutul acestui subiect.
8. Asa cum este precizat şi în descrierea forumului această arie este dedicata firmelor care au activităţi sau produse legate de domeniul meteorologiei. Orice alt gen de subiecte vor fi închise fără o notificare prealabilă.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Joi Noi 20, 2008 12:43 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 16
Localitate: Oradea
OFERTA SPECIALA

Pentru amatorii meteo care doresc sa cumpere produsele La Crosse Technology in Romania, acum oferim preturi bune pentru urmatoarele modele:

WS 2350: 600 RON cu TVA inclus
WS 2355: 600 RON cu TVA inclus
WS 2357 (model nou): 600 RON cu TVA inclus
WS 1501 (model nou): 500 RON cu TVA inclus


Pretul include consultanta si ajutor in cazul problemelor.

Informatii tehnice la linkul:
http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/La_C ... 16_-1.html


Va asteptam !

Arcadiu Munkacsi
0726 281228
www.echipot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Mar Dec 08, 2009 1:48 am 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 16
Localitate: Oradea
PRODUSE NOI din gama La Crosse Technology

1. Statie meteo profesionala WS 2800 (in stoc in decembrie):
http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/La_C ... _0_-1.html

2. Statie (ceas de perete) meteo WS 6158 (in stoc):
http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/La%2 ... _0_-1.html

3. Pluviometru wireless WS 7038 (in stoc in decembrie):
http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/La%2 ... _0_-1.html

Va oferim produse noi si in gama instrumentelor de masurare (in special termometre) etelonate Control Company SUA:
http://www.echipot.ro/Instrumente/Contr ... 93_-1.html

Pentru detalii suplimentare va stam la dispozitie.

Cu stima,

Arcadiu Munkacsi
0726 281228
0740 013531
http://www.echipot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Mie Aug 18, 2010 6:38 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 18, 2010 5:57 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine o statie meteo, cele de la 500 sau 600 rondar stau la bloc, are 8 etaje si vroiam sa stiu daca o sa fie o problema, daca o montez pe bloc. Si as mai vrea sa stiu cat au garantie.

Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Mie Aug 18, 2010 7:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
http://domo.ro/Audio-Video/Audio_pentru ... atii_meteo

sunt destule altele pe piata...
problema la bloc ar fi siguranta echipamentului (hoti, vandali, etc.) :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Mie Aug 18, 2010 10:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
doodoo scrie:
http://domo.ro/Audio-Video/Audio_pentru_acasa/Statii_meteo

sunt destule altele pe piata...
problema la bloc ar fi siguranta echipamentului (hoti, vandali, etc.) :mrgreen:


Depinde.... daca vrea sa aibe conectare intre statie si PC ii va trebui una la 500-600 ron, daca nu, sunt de ajuns si alea de la DOMO...ca doar aceleasi tipuri de cip-uri ( senzori ) le au amandoua.

Problema ar putea fi masurarea vitezei si directiei vantului, chiar si cu o tija montata la balcon/fereastra.Daca blocul are 10 etaje si acoperisul e sigur ( sa nu vina hoti care fura switchurile RDS si UPC din poduri, sau daca accesul e restrictionat pe acoperis ), iti poti monta acolo statia si sa mergi cu ea in mod wireless.

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Mie Aug 18, 2010 11:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Ar trebui sa fii mai preciz in ceea ce priveste caracteristicile statiei, daca doresti statie mai de apartament sau mai "prof", pentru a avea o recomandare cat mai buna.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Joi Aug 19, 2010 9:37 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 18, 2010 5:57 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti
va multumesc pt sfaturi

in principiu as vrea o statie mai de amator asa sa vad cum se foloseste

nu am mai avut dar nu cred ca o sa fie problema de furt ci doar probleme de instalare sau probleme tehnice

blocul are 8 etaje eu stau la 3

se gasesc si la domo?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Joi Aug 19, 2010 9:46 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Statiile astea de la DOMO sunt departe de a putea fi numite macar "semiprofesionale" .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Joi Aug 19, 2010 10:49 pm 
Sunt mai mult aşa să-ţi faci o idee, un gadget, sunt total de acord cu Cătălin.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Vin Aug 20, 2010 3:49 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Eu mi-am demontat La Crosse 2357 si acum sta binisor in cutie, pana cand ma mut la casa. Aveam abateri destul de mari la: temperatura, viteza vant, precipitatii. Asta din cauza ca a fost montata la bloc. La Ploiesti o aveam la etajul 4, la Bucuresti la etajul 7, in ambele cazuri a fost montata la o distanta destul de mare de peretele blocului( aprox 80cm), dar cu toate astea aveam abateri si a inceput sa ma enerveze. Recomand statie meteo profesionala doar pentru cei care stau la curte. Statiile alea banale de la Philips sunt OK pentru apartament la bloc si pentru cineva care este doar putin pasionat si n-a dat inca in boala asta grava numita meteorologie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 1:40 am 
Există şi la bloc soluţii pt măsurararea parametrilor meteorologici însă depinde de etaj, poziţie, mai mulţi factori... însă dacă te prinde microbul cu greu scapi.
Depinde cât de mult te implici, ce satisfacţii ai în urma colectării şi analizării de date şi cât de multă plăcere iţi fac toate astea...
Pe mine m-a prins bine microbul şi norocul meu că stau la casă, am puşi senzori în locurile cele mai diverse, pluviometre, anemometre, căblăraie... tot ce ţine de echipament.
Sincer să fiu mi-aş dori o staţie meseriaşă gen Davis cu de toate dar nu aş renunţa nici la cele 4 La Crosse-uri pe care le am, plus celelalte mai puţin importante ca brand.
Deocamdată există şi alte priorităţi şi în funcţie de contextul material personal cine ştie, poate într-o zi îmi iau şi un Davis.
Nu am de ce să mă plâng însă, cele 2 staţii active La Crosse, 2300 şi 2350, cu transmitere de date pe internet merg peste aşteptări de bine iar cele 2 softuri gratuite, wuhu şi cumulus, sunt impecabile.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 9:51 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Eugen,

Nu in ultimul rand, trebuie sa-ti permita si timpul pentru toate astea. Eu la 7:30 dimineata ies pe usa si ma intorc la 7 seara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 11:39 am 
Când e vorba de un hobby îţi găseşti timp orice ar fi, asta doar dacă nu eşti plecat în delegaţii non-stop.
Oricum prioritatea nr 1 este asigurarea existenţei zilnice, celelalte pot să aştepte...
mai ales că nevastă-mea zice că mă ocup de lucruri inutile, tai frunză la soare, ploaie şi alte elemente ale naturii... :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 6:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
babi scrie:
Eugen,

Nu in ultimul rand, trebuie sa-ti permita si timpul pentru toate astea. Eu la 7:30 dimineata ies pe usa si ma intorc la 7 seara.

"Un profesor de filozofie statea in fata studentilor sai avand cateva obiecte in fata lui!
Cand a inceput ora, fara sa spuna un cuvant, a luat un borcan mare de castraveti in otet si a inceput sa-l umple cu pietre cu diametrul de aproximativ 5 cm.
Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin!
Au fost cu totii de acord ca este plin!
Apoi a luat o cutie cu pietricele si le-a turnat in borcan, scuturandu-l usor. Desigur ca acestea s-au rostogolit printre pietrele mari si au umplut spatiile ramase libere.
Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin!
Au fost din nou de acord ca este plin! Si au ras.
Apoi a luat o cutie cu nisip si pe care l-a turnat in borcan, scuturandu-l usor. Desigur nisipul a umplut spatiul ramas liber.
Acum, spuse profesorul:
-Vreau sa recunoasteti ca aceasta este viata voastra. Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul, sanatatea si copiii vostrii, lucruri care, chiar daca totul este pierdut, si numai ele au ramas, viata voastra tot ar fi completa. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza: slujba, casa si masina. Nisipul reprezinta lucrurile mici care completeaza restul. Daca puneti in borcan mai intai nisipul, nu mai ramane loc pentru pietrele mari si pentru pietricele. La fel se desfasoara si viata voastra, daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu veti avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante. Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra. Jucati-va cu copiii vostrii, faceti-va timp pentru controale medicale, duceti-va partenerul la dans. Va ramane mereu destul timp sa mergeti la servici, sa faceti curat in casa, sa dati o petrecere sau sa duceti gunoiul. Aveti grija de pietrele mari in primul rand, de lucrurile care intr-adevar conteaza. Stabiliti-va prioritatile, restul este doar nisip.

Acum urmeaza partea comica a povestirii! :))

Un student a luat borcanul, care cu toti erau de acord ca este plin, si a turnat in el o sticla de bere! Berea a umplut spatiile ramase libere si a umplut cu adevarat borcanul!

MORALA: Nu conteaza cat de plina iti este viata, mereu ramane loc pentru o bere"

Si uite asa postul D-lui Arcadiu a devenit un eseu despre viata :). Speram sa nu se supere :)

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi noi pentru statii profesionale La Crosse Technology
MesajScris: Sâm Aug 21, 2010 8:04 pm 
Foarte drăguţ Vimp... chiar m-ai făcut să zâmbesc... rămâne un pic de timp şi pt o bere, berea fiind pasiunea noastră comună pentru meteorologie... :D


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO