forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 8:55 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


1. Fiecare firmă nu-şi va deschide mai mult de un topic (subiect) de prezentare. Aici va prezenta tot ce crede de cuviinţă despre firmă natura activităţii, produse, servicii, preţuri, etc.
2. Este interzisă postarea de mesaje care nu aduc nimic nou, cu scopul vădit de a aduce subiectul în primele rânduri.
3. Se va evita postarea unor mesaje care discrediteză alte firme.
4. Se va evita postarea unor mesaje cu referirea la firma care o reprezintă utilizatorul, cu scop de reclamă, în topicul altor firme.
5. Discuţiile purtate aici se vor referi strict la profilul şi activitatea firmei. Discuţiile cu alt caracter se vor purta pe ariile dedicate.
6. Utilizatorii pot pune aici, reprezentantului firmei, întrebări legate strict de produsele, serviciile şi profilul firmei.
7. Aceste reguli se pot modifica fără notificări prealabile. Utilizatorul are datoria de a se informa periodic despre continutul acestui subiect.
8. Asa cum este precizat şi în descrierea forumului această arie este dedicata firmelor care au activităţi sau produse legate de domeniul meteorologiei. Orice alt gen de subiecte vor fi închise fără o notificare prealabilă.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Vin Sep 02, 2011 11:59 am 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Vin Sep 02, 2011 11:21 am
Mesaje: 8
Buna ziua tuturor!!!

Societatea TopMeteo va fi lansata in curand in Romania avand o gama de produse destinate sectorului meteorologic

Vizitati site-ul nostru: www.topmeteo.ro

sau contactati-ne la urmatoarea adresa de mail : info@topmeteo.ro

Va asteptam cu interes pentru a va prezenta ofertele noastre!


:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Vin Sep 02, 2011 12:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
preturi pe site pe cand se vor afisa ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Vin Sep 02, 2011 3:13 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Vin Sep 02, 2011 11:21 am
Mesaje: 8
De indata ce vom avea ok-ul de la partea administrativa financiara din Romania, este vorba de alte cateva zile doar….
Trimite un mail la biroul nostru si te vom contacta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Vin Sep 02, 2011 3:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
era doar o pura curiozitate, nu neaparat o intentie pt viitor...
merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 02, 2011 11:51 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Ma intreb cine din Meltenia ar cumpara asa ceva, pasionatii sunt putini si nici aia nu doresc toti statii meteo, un exemplu sunt chiar eu.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Sâm Sep 03, 2011 10:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Sunt multi care au nevoie de asemenea statii. Numai ca putini folosesc.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Dum Sep 04, 2011 12:28 am 
Din cataloagele internet ale firmelor mama va pot spune ca Peet Bross merge de la 300 la 400 de USD iar gama Columbia trece de 3000 de USD, cel mai ieftin model, de altfel se precizeaza ca nu se adreseaza amatorilor cu bugete modeste.
Columbia are preturi intre 3030 si 4300 de dolari.
Ultimeter 2100 al celor de la Peet Bross, modelul de varf, are ca pret de internet 399 USD.
Daca observam ca Davis-ul merge pe cel mai tare model cu 1500 de USD in SUA la noi in Europa acesta ajunge lejer la 1500 de euro.
La fel procedeaza si Oregon Scientific, doar ca produsele lor sunt sub 500 de euro, rar depasesc aceasta suma, insa calitatea,durabilitatea si fiabilitatea lor sunt mai reduse.
Cele mai accesibile raman in continuare La Crosse din gama 2355 si 2357 de la Echipot, undeva pe la 150 de euro.
Pentru un amator cu buget redus care doreste o baza de date personala, fara prea multe pretentii, La Crosse-urile 2355 sau 2357, ca fiabilitate, raman singurele alternative ieftine si bunicele ca raport pret-calitate.
Deci, aviz amatorilor, preturile Peet Bross vor fi in cel mai bun caz intre 300 si 400 de euro iar Columbia intre 3000 si 4300 de euro, daca nu si mai bine.
Ar fi bine sa ma insel dar nu prea cred.
Am o consola La Crosse 2300 care merge din 2006 (a fost prima statie din Romania care a transmis date online in timp real pe wunderground si si-a facut treaba pana in 2009 in toamna la Echipot, din 2009 decembrie e la mine si merge fara probleme si azi).
Mai am o statie La Crosse 2350 din 2008 din toamna, transmite date si aceasta pe wunderground de aproape 3 ani.
Asa ca la 150 de euro merita investitia.
Cine are bani pentru modele mai sofisticate se poate orienta spre Davis, care pentru 1500 de euro iti ofera de toate, inclusiv senzori de radiatie solara si ultravioleta, sau Rainwise, undeva pe la 1500-2000 de euro, care are, dupa parerea mea, cel mai grozav anemometru din categoria statii sub 3000 de euro.
Sunt multe statii, unele chiar foarte scumpe care depasesc lejer 5-6000 de euro dar de obicei acestea sunt achizionate de diverse societati sau institutii care isi pot permite bugete in acest sens.
Din pacate niciuna din aceste statii nu transmite date online sau daca o face nu-si face reclama in acest sens, cine stie ce adresa are...
De obicei daca preturile sunt mari, de ordinul sutelor sau miilor de euro, firmele nu prea afiseaza lista de preturi, sa nu sperie eventuala clientela...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Mar Sep 06, 2011 10:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
eugenraduoradea scrie:
Mai am o statie La Crosse 2350 din 2008 din toamna, transmite date si aceasta pe wunderground de aproape 3 ani.


Pe mine LaCrosse 2355 m-a dezamagit total. De 5-6 ori am avut probleme cu ea si acum nu mai vrea deloc sa mearga. Cand am desfacut senzorul termo-hirgo si consola...am ramas uimit cu cata lipsa de profesionalism au fost realizate.

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Joi Sep 08, 2011 10:52 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Poate statia 2355 a ta a fost mai naspa.
Eu cu 2357 merg fara pauza din 25 ian 2009. Unele mici intreruperi au fost de natura = modificari, picat netul. O singura data am mers sus pe bloc din cauza ca nu mai afisa anemometrul nimic. Am folosit banda adeziva elephant care din cauza intemperiilor a cedat. cateva bucati au blocat morisca.
Voi achizitiona acum ( mai bine zis este luata deja) pentru alta locatie :
http://www.gadgetsuk.com/smartweather-w ... ation.html
cred ca se poate trimite si in RO.
Revin cu amanunte dupa instalare.

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Joi Sep 08, 2011 11:38 pm 
Interesanta statia, depinde cat de fiabila este, transmisia de date, softul, daca poti s-o integrezi in wunderground sau o pui pe o pagina web personala.
Ai cumparat-o deja sau doar intentionezi, scrii ca e luata deja, daca da, cat a costat cu tot cu taxe, transport, etc, ce mod de plata... mici detalii...
Insa cel mai important element ramane fiabilitatea si cat de cat acuratetea.
Stiu ca Crazy Frog a avut probleme cu statia lui, poate a avut ghinion, a prins o serie proasta.
Eu de cand am trecut pe modelul 2300 nu mai prea mai imi bat capul cu nimic, desi pe afara inca am unele chestii improvizate, cablaraie care atarna in voia sortii, diverse.
Deocamdata ma interseaza un adapost pentru senzorul de temperatura si umiditate cat mai aproape de alea profesionale si alte mici modificari privind amplasamentul unor senzori.
In viitorul apropiat, tinand cont de vremurile prin care trecem, raman abonat La Crosse.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Vin Sep 09, 2011 9:38 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Buna Eugen

O voi vedea fizic luna asta. Adica nu stiu prea multe despre ea. A trebuit sa o iau pe aceasta din cauza ca nu am voie sa gauresc peretii ca acasa. Legatura intre senzorul exterior termo si baza se face fara fir. Am cumparat-o on-line cu destinatie tot UK ( + 5 GBP fata de pretul ei afisat pe net ).
Sper sa reusesc sa o montez ( nu in totalitate = fara anemometru pana una alta ).
PC-ul este in teste ( el transmite de doua saptamani datele statiei mele 2357 ), webcamul la fel, Doar sa le duc acolo.
Voi scrie pe statii personale.
Si cred ca asta este producatorul :
http://www.foshk.com/Weather_Professional/index.htm

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 12:34 am 
Deci 95 de lire sterline trimisa la un englez sau cunostinta de-a ta din Anglia in Anglia.
Ar fi interesant de aflat la ce interval de timp se transmit diversi parametri.
De obicei tehnologia 868 MHz are o rata de transmisie de 4-5 secunde la modelele La Crosse.
In rest, daca functioneaza pe masura reclamei, isi merita banii, desi la pret se apropie de La Crosse.
Daca ti-o aduce cineva si nu platesti transportul ajungi pe la 500 si ceva de lei.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 7:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Rog discutiile legate de statii sa fie purtate in sectiunea dedicata. Aici la obiect.. Multumesc.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Dum Sep 11, 2011 12:34 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Eu as fi interesat de un anemometru de mana, cat mai ieftin si cat mai bun. :mrgreen:
De exemplu un Skywatch Explorer 4, il vad pe site-uri straine la 85 de euro, si ma astept sa nu fie la un pret nesimtit in Romania. Cam asta vreau. :mrgreen: Aduceti asa ceva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TOP METEO ROMANIA SRL
MesajScris: Dum Sep 11, 2011 9:31 am 
Eu cred ca Skywatch-ul dorit de tine il poti gasi la un pret decent, la o firma de langa Campina, are niste preturi cat de cat acceptabile, am mai cumparat de aici diverse si am fost multumit, cu plata prin ramburs la primirea coletului la posta, comanda am facut-o telefonic, direct la proprietar.
http://anemometre.centrale-cazane.ro/an ... orer_4.htm
Eu am un Skywatch mai simplut, doar anemometru si termometru si l-am fixat pe capota loganului langa stergatoare, daca imi adaptez viteza de drum in functie de ce imi arata anemometrul am un consum foarte bun.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO