forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:12 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: statie meteo profesionala
MesajScris: Sâm Noi 01, 2008 5:27 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Sâm Noi 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10
Lucrez la un studiu topoclimatic al vaii Prahovei,in sectorul subcarpatic.
Pentru asta, am nevoie de o statie meteo. Nu am folosit una pana acum si nu stiu ce sa cumpar. Intentionez sa plasez statia in diferite puncte din zona, pentru observatii de cateva luni, vreme de 2-3 ani (atat timp am la dispozitie)
Am citit cateva dintre mesajele postate de voi, vad ca va pricepeti, poate ma sfatuiti ce sa cumpar si de unde sa cumpar. Multumesc tuturor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 12:02 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Salut..acum depinde de precizia de care ai nevoie.Daca nu ai nevoie de o precizie "milimetrica" ai putea opta pt. un LaCrosse ; dar pt. un studiu topoclimatic ar trebui ceva precizie asa ca ai putea alege intre o statie Vaisala sau un Vantage Pro.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: statie meteo profesionala
MesajScris: Mar Noi 04, 2008 5:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Salut Swan!
Cum spunea si CrazyFrog depinde de ce precizie ai nevoie sa-ti ofere statia meteo, dar as mai adauga eu si de amplasamentul ales.
Pentru ca degeaba statia inregistreaza parametri meteo cu o precizie foarte buna daca e asezata intr-o zona nereprezentativa pentru zona geografica sau daca in jurul acesteia exista obstacole care influenteaza viteza vantului si temperatura.
De asemenea depinde si de bugetul de care dispune proiectul la care lucrezi.
Cum intentionezi sa faci observatii meteo in mai multe locuri (cateva luni in fiecare locatie) eu as opta pentro o statie La Crosse sau Oregon Scientific pe care o poti achizitiona la un pret de 150-400 de euro.

La Crosse: http://www.lacrossetechnology.fr/fr/R-2 ... o-pro.html
Oregon Scientific: http://www2.oregonscientific.com/shop/b ... =2&scid=84

Cum o sa faci observatiile meteo? Personal, o sa lasi statia meteo pe rand unor localnici din zona sau cum intentionezi sa procedezi?

Te asteptam cu mai multe detalii despre proiect!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Multumesc...
MesajScris: Mar Noi 04, 2008 10:36 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Sâm Noi 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10
:D ...! Sa va explic ce intentionez sa fac: inregistrez date in locuri diferite (versanti insoriti/umbriti, vale/interfluviu etc.), le compar cu cele pe care le am de la statiile meteo si posturile pluviometrice din zona, apoi stabilesc variatiile locale induse de particularitatile reliefului si de alti factori.
Masuratorile trebuie sa fie cat mai precise, iar statia ieftina (exista asa ceva?!). Voi lasa statia pe mana localnicilor, eu trebuie sa merg la serviciu. Intentionez sa-mi iau un concediu de 6 luni, incepand cu ianuarie 2010,dar pana atunci va trebui sa gasesc oameni dispusi sa ma ajute.
Statiile wireless nu cred ca sunt utile, in cazul de fata. As prefera o statie care sa inregistreze datele pe perioade mai lungi, sa merg sa le colectez la intervale de o luna-doua. Cat despre amplasarea statiei, poate imi spuneti voi cum e mai bine sa fac. Mai intai insa, sa-mi cumpar statia...


Ultima oară modificat de Swan pe Joi Noi 06, 2008 7:40 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Multumesc...
MesajScris: Mar Noi 04, 2008 10:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
La ce interval de timp vei face masuratorile?
Swan scrie:
nu ma dau banii afara din casa, sunt profa de geogra.

Hai ca iti da guvernu acusi cu indexarea :twisted:

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 2:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Avand in vedere ca ai nevoie de o autonomie mare de inregistrare a datelor, dupa parerea mea, o alegere potrivita ar putea fi WS3650.
http://www.nouveauxobjets.com/3650.php
(Pretul este cel mai bun pe care l-am gasit! De la acest magazin mi-am cumparat si eu statia meteo acum o luna si ceva: WS2355 cu 134.9 euro, insa aceeasi statie am vazut-o la un magazin virtual din Romania pusa la vanzare cu 500 de euro...)
WS3650 de care spuneam poate inregistra 1750 randuri de date in memoria interna. Daca se stabileste ca datele sa fie colectate din 30 in 30 de minute obtinem o autonomie mai mare de o luna ((1750*30)/60*24 = 36.45 zile).

Despre amplasarea statiei sunt multe de spus, dar lucrurile esentiale ar fi urmatoarele:
--Temperatura:
- se masoara la 2 m de sol. Senzorul termo/higro trebuie neaparat ferit de razele soarelui si de orice radiatie termica indirecta. Pentru aceasta trebuie asezat intr-un adapost meteo. Adapostul in sine trebuie pozitionat intr-un loc degajat astfel incat sa nu intre in umbra niciunui obstacol pe parcursul zilei. (Putem dezvolta subiectul adapostului separat. Mai sunt si subiecte deschise pe aceasta tema pe forum.)
-- Vantul:
- in conditii standard se masoara la 10 m inaltime. Daca nu se poate indeplini aceasta conditie e bine ca macar locul amplasarii sa fie degajat pentru ca viteza si directia curentilor de aer sa nu sufere modificari prea mari inainte de a ajunge la anemometru.
-- Precipitatiile:
- Pluviometrul trebuie instalat pe o suprafata perfect dreapta si fixa la aproximativ 50 cm de sol. De asemena, in jurul sau nu trebuie sa fie obstacole (cladiri, copaci etc) care sa impiedice caderea naturala a picaturilor de apa.
-- Presiunea atmosferica:
- Acest parametru se masoara de catre un senzor aflat in consola centrala a statiei care va fi instalata in casa. Nu necesita decat reglarea presiunii atmosferice relative in functie de altitudinea la care se afla platforma de observatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 06, 2008 9:23 am 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Sâm Noi 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10
Multumesc pentru sfaturi Catalin, CrazyFrog!
Ma gandisem sa fac observatiile la orele obisnuite ale statiilor meteo: 1, 7, 13 si 19, dar pot reduce timpul la jumatate. Cat despre amplasare, daca sunteti de acord, voi relua subiectul imediat ce am statia.
Catalin, ce precizie are WS 3650? Pentru presiune, va trebui sa plasez statia in casa cuiva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 06, 2008 10:52 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
swan scrie:
Ma gandisem sa fac observatiile la orele obisnuite ale statiilor meteo: 1, 7, 13 si 19, dar pot reduce timpul la jumatate.


Swan, data fiind capacitatea de inregistrare a statiei poti face mult mai mult decat 4 inregistrari pe zi. Chiar si inregistrand datele din ora in ora o sa ai o autonomie de 72.9 zile, interval de timp foarte genereos dupa parerea mea. Asadar, trebuie doar ca o data la doua luni si ceva sa mergi in locul unde ai instalat statia, sa conectezi un laptop la consola statiei si datele se vor transfera singure cu ajutorul softului statiei.

swan scrie:
Ce precizie are WS 3650?


Temperatura: +/- 1 grad (chiar si statiile automate profesionale de peste 1000 de euro au o precizie de +/-0.5 grade)
Umiditatea: +/- 3% in intervalul de temperatura -10 -> +40 grade si de +/- 5% in afara acestui interval.
Precipitatiile: Pluviometrul are o rezolutie de 0.5 l/mp.
Vantul: Precizie de 3-5% si poate inregistra viteze de pana la 50 m/s = 180 km/h.
Presiunea: Rezolutie 0.1 mb. Presiunea absoluta care se poate masura este cuprinsa in intervalul 300-1099 mb.

swan scrie:
Pentru presiune, va trebui sa plasez statia in casa cuiva?

Presiunea atmosferica e accesi peste tot, atat afara cat si in casa. Senzorul de presiune se afla in consola statiei si aceasta trebuie sa se afle la interior pentru a fi ferita de intemperii. In acelasi timp, daca lasi consola in casa persoanei care gazduieste statia, aceasta cu siguranta o sa se bucure.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: statie meteo profesionala
MesajScris: Joi Noi 06, 2008 3:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
succes la doctorat...e laudabil ce vrei sa faci...
ar fi fost bine sa faci observatiile in acele puncte simultan pentru a putea evidentia topoclimatele date de orientarea versantilor, altitudine, gradul de acoperire cu vegetatie, etc...asa era cel mai corect, dar asta presupune mai multe statii ceea ce ingroasa bugetul...te sfatuiesc sa accesezi pt intervalul studiat datele de la statiile meteo ale ANM din regiune ca sa poti face comparatii cat mai reusite...pentru o comparare corecta trebuie sa ai aceeasi "unitate de masura" adica sa ai acelasi interval de timp...
PS - vezi ca la cheia este in functiune o statie automata ale carei date le poti vedea si pe net live...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 06, 2008 3:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Iata si adresele pe care poti gasi datele statiei de la Cheia:

http://www.wunderground.com/cgi-bin/fin ... 8%2C25.941

http://www.la-rosa.ro/?page=28

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 09, 2008 9:26 am 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Sâm Noi 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10
Catalin,

Am gasit statia, urmand link-ul pe care mi l-ai dat (nouveauxobjets) . Pretul e bun, 230 euro, precizia la fel, o cumpar. Am vrut sa vad si datele de la Cheia, ma intereseaza date mai vechi, din pacate nu au arhiva (sau n-am gasit-o eu!).
Iti urez o zi buna!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 09, 2008 1:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Cred ca ai facut o afacere foarte buna! :)
Eu inainte sa-mi iau statia am mai citit si am cerut pareri pe un forum din Franta ( http://forums.infoclimat.fr ) si am aflat ca destul de multa lume a cumparat produse de la "nouveauxobjets.com" si nu am auzit pe nimeni sa fi avut problme. Asadar eu cred ca e un magazin on-line serios.
In cazul meu coletul a ajuns la oficiul postal in 8 zile: am facut comanda duminica, 21 sept si a ajuns luni, 29 sept. Eu l-am luat de la posta miercuri, 1 oct, adica exact la timp sa nu platesc taxe de depozitare (se platesc dupa mai mult de 3 zile de la sosirea coletului la ei).

Din pacate se pare ca statia de la Cheia nu are disponibila nici pe wundergrond.com arhiva cu datele meteo. La "Detailed History and Climate" apar date de la Bucuresti Otopeni.

Din fericire exista o baza de date pe site-ul: http://www.tutiempo.net/clima/Rumania/RO.html
De ex, Pentru Predeal si Sinaia - Cota 2000 datele disponibile sunt din intervalul 1972-2002. Dupa 2002 nu s-au mai actualizat datele de la nicio statie.

Sa ne anunti cand soseste statia! ;)
Week-end placut!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO